AndrewNewman

Skvelo zahraná a zrežírovaná dráma s komediálnymi zložkami. Jim Carrey je top herec o tom niet pochýb a práve toto je jeden z jeho najlepších filmoch. Na druhej strane ale nedávam plný počet, aj keď si to možno film ako taký zaslúži, pretože to údajne posolstvo z toho filmu necítim. Jediné čo som si z toho odniesol je to, že američania milujú zarábanie na životoch obyčajných ľudí, ktorým za prachy do domov nadrbú kamery. ()

shinbone

jim carrey tentokrát moc nedělá svý držky a blbiny, a hraje spíš dramaticky, protože truman show je předevšim bezcitnej experiment na člověku.. kdyby někdo zkusil vysílat něco podobnýho reálně, šel by do tepláků za omezování osobní svobody. ve filmové formě je to samozřejmě ok, a fascinující. ()

PTomA

Přímá kritika amerického snu a toho, že každý člověk je jedinečný a v utopickém světě se vždy najde chyba - ta dokonalost. Navíc vtipná satira na narůstající trend reality show a její směšnosti. Zároveň dokonale využívá formátu zabírání kamery skrze webkamery nebo on point herectví Carreyho. Dokonalý film prý existuje - i přesto že proti dokonalosti vystupuje. 😍 ()

cimrman2.

Akceptujeme svět tak jak je nám prezentován! Po delší době jsem objevil něco co mě naprosto uhranulo. Když jsem viděl na obálce Džima Keryho pociťoval jsem lehkou nechuť poněvadž Věčný svit neposkvrněné mysli mi opravdu nechutnal. Po závěrečných titulcích se můj pohled na něj změnil tím nejrazantnějším způsobem. Film se prostě musí vidět tentokrát naprosto souzním s tebou POMO Americkou krásu jsem také nepochopil. Jo budou spoilery. Každý bychom si měli občas omrknout jestli nežijeme v bublině, ve které být nechceme najít odvahu, opustit tu komfortní zónu jako náš Džim a bubliny pravidelně opouštět. Ještě jeden dojem musím vrýt do stránek databáze. Při scénce přidej vítr jsem se cítil jako při seriálu Chernobyl ()

TesterX

Ja cekal silenou komedii se zajimavym nametem, ale souhlas- tohle si ctyri hvezdy zaslouzi. Jedna se fakticky o zajimave drama s perfektni myslenkou, ze vse kolem vas jsou jen herci a kulisy. Perfektni scecy, kdy Carrey teprve zjistuje, ze se deje neco divneho. ()

matoada

Pár chybičiek v logike príbehu by sa našlo, ale lepšie sa to asi urobiť nedalo. Skvelé spracovanie témy a vynikajúci Jim Carrey. Jeho doteraz asi najlepší film. Inak povedané, čo dokáže dobrý režisér. ()

Docentus

Vynikající... Jako nejlepší bych neviděl výkon Jima Carreyho. Že umí hrát jsem už dokázal ve filmech, které jsem viděl dřív (Muž na měsíci) i když natočených později. Ze začátku se sice jeden orientuje hůř, ale potom se to rozjede. Kromě drobných logických chybiček je ten film vzácně vyrovnaný po všech stránkách - tzn. vynikající všude. Dost jsem se bál, co tvůrci provedou se závěrem, jestli ho nezprzní nějakým nesmyslným happy-endem, ale i ten byl super. ***** ale hlavně za myšlenkovou hloubku. ()

mr.sulas

Tento film vypovídá o tom,že je Jim Carrey všestranný herec,který dokáže zazářit nejen v ulítlých komediích,ale také ve filmech nesoucí důležitá poselství.VYNIKAJÍCÍ ()

gu-staff

Tohle byl první film, kde mně Carrey přesvědčil, že není jenom šklebící se idiot, s debilním dabingem, ale že dovede i nádherně zahrát (což stvrdil i v Muži na měsíci a Věčným svitu). Celej film prožíváte s hlavní postavou, a i když tak trochu vždy tušíte dopředu, kam se to vyvine, je to přesně to, co se má stát, takže to neruší. ()

Mainer

Naprostá špička mezi filmy. Ne mezi Disturbií a Truman show. Mezi všemi filmy. Špičkovej Jim Carrey a Ed Harris. Jeden ze snímků, kterej mě totálně dostal. Další jsou: Statečné srdce, Gladiátor, TItanic, Americká krása, Nepříjemná pravda a pár jiných :) ()

`barocco

Ked som tento film videl prvy raz, cakal som klasicku Jim Carreyovku.... a nakoniec som na konci filmu takmer nedychal.... nieco tak krasneho som davno nevidel. Pointa fimu pri prvom pozerani je sokujuca, avsak aj ked som to pozeral druhy raz, kuzlo, aj ked uz poznane, fungovalo. Skvely Jim Carray, a mozno este skvelejsi Ed Harris. Skvela rezia, scenar, skvele vsetko.... Zimomriavkovita studia kam az daleko moze zajst ludska manipulacia a honba za osobnym uspechom.... Zaroven nadej ze aj najkrajsie obalena loz nema sancu pred pravdou ktora napokon musi prerazit cez skrupinu klamstva a podvodu.... ()

lizardking

Docela by se k tomu hodil podtitulek: "roztomilá komedie plná product placementu". Ty "reklamy" v tom filmu jsou skvělé. Velice u mě vyrostl Ed Harris. Dosud jsem ho bral jako takový známý ksicht z různých filmů, ale tady dokázal, že je fakt vynikající herec. Pobavil mě jeden komentář, který se tu objevil. "Rozhodně to není bláznivá komedie, protože ten film má hluboké myšlenky."Jednak je tam vidět typický předsudek vůči komediím, že jsou jen pro pobavení a ty vážné myšlenky mohou sdělovat jen vážné, ještě lépe smutné a ideálně hlavně nudné filmy. Leckdo má pocit, že pokud alespoň polovina diváků během představení neusne, není to skutečné umění.Ale hlavně ten film se týká dost vážných věcí a možná právě proto to musí být komedie. Ve středověku měli šašci výsadu, že mohli vládcům říkat pravdu do očí jako jediní. Tenhle film říká pravdu televizním divákům, co čučí na Esmeraldy a Tak jde časy, říká jí společnosti o tom, jak může být a je manipulována, říká jí do očí i těm manipulátorům- a to jsou, ti, kdo rozhodují mimo jiné o tom, co se bude točit, za kolik se to bude točit a kdo to bude točit. Vážný film na tohle téma by nebyl schválen do výroby nebo jen jako nezávislý nízkorozpočťák, který by vidělo pár nadšenců. A ještě něco si na tom filmu zaslouží ocenění. Ten závěr, to, jak se tvůrci vyhnuli tomu povinnému happy endu amerických velkorozpočtových filmů. On tam ten happy end jakoby je, Truman se dostane ze show do reálného světa. Zvítězí jeho vůle nad vůlí božského Christofa. Ale jak se mu v tom normálním životě povede, to už nevíme.Jak asi dopadne. Musel Truman v té pojišťovně doopravdy pracovat? Měl na něj někdo vysoké pracovní nároky? Jak se vyrovná člověk, co žil do třiceti v umělém světě s tím, až se setká s opravdovými podrazy a krutostmi skutečného světa. Chvíli bude asi hvězda, pak zájem opadne. Divácin přepnou na jiný program. Bude ho pořád milovat ta mladá herečka, co mu otevřela oči, co mu tak fandila u televize, která se do něho ovšem zamilovala jako do hvězdy, až hvězdou Truman nebude? ()

lisma

Truman Show bych zařadil mezi nejoriginálnější filmy vůbec. Téma virtuální televizní show v niž hraje hrdina roli už jen tím, že žije svůj nudný a stereotypní život a o célé této věci nemá nejmenší zdání, je opravdu velmi nosné. Jim Carrey navíc do role padne jak prdel na hrnec, hraje decentně s charekterem Trumanovi postavy a dokáže vzbudit city diváctva a to nejenom toho, které jej sleduje na svých obrazovkách ve filmu samotném. Také Phill Glass použil dobrou hudební stopu a soudtrack tím udělal zajímavým. Drama kterého si opravdu nadmíru cením. 5* ()

T.S.Garp

Tohle se prostě musí vidět. Pak že Jim Carrey je jenom gumová huba. Úžasný film, kvůli kterému jsem nemohl usnout, protože srovnání s dnešní společností a médii se jen nabízí. Reklamy ve filmu = látka na blití. Duch doby varovně hrozí prstem. ()

da-a

Přišel na svět, aby jej bavil. Jen se to neměl nikdy dozvědět. Grimasy Jima Carreyho jako trademark šíleného režiséra šílené full-time show. Fenomén reality show přišel do Čech vlastně až s Vyvolenými, ale na Západě jel byznys na plné obrátky již drahnou řádku let předtím. Možnost nahlédnout do životního stylu jiných byla vždy velkým lákadlem pro masy zvědavých divaček a diváků, z pohodlí domova utvrzení, že si přece jen žijí lépe než ty pitvořící se nuly na obrazovkách. Jen jedna věc mohla celkový dojem pokazit - účinkující věděli, kde a proč jsou a co jim soutěž nabízí. Nebyla to skutečnost. Nebyl to Život. Nebyla to Truman Show. Režisér Christoff je génius (vlastně Peter Weir je génius). Svět, postavený v ateliérech mocného Hollywoodu (jako jedna ze staveb, kterou lze vidět i z vesmíru), nemůže přinést Trumanovi pravé štěstí, když je obětí na milimetr přesně vypočítaných emocí. Je vězněm svého vlastního života, obklopen tolika lidmi a paradoxně právě proto bytostně sám. K čemu hřiště velikosti přístavního města, když skutečná není ani málá píď? Peter Weir tak vyčítavě pokládá ruku na rameno těm, kteří reality show tvoří a únosné nápady jim už hrozí vyschnutím, i nám, divákům, kteří by někdy udělali lépe, kdyby lidské osudy nenechali určovat těmi věcmi na baterky, až hrozivě správně nazvanými "ovladači". Truman Show je vícevrstvá, silně tragikomická podívaná, která ve své absurditě skrývá nečekaně opravdové pointy, stejně jako i čistě technickou otázku, jak by asi snímek vypadal, kdyby se divák pravdu o Trumanově světě dozvídal až spolu s hlavní postavou. Byl by film překvapivější a více by šokoval, nebo by se naopak minul účinkem? Čím více nad tím přemýšlím, tím víc jsem rád, že se vůbec něco jako Truman Show natočilo. Že už vlastně není co objevovat? Naštěstí to byla jen lživá filmová replika... ()

tubera

Jim Carrey je bůh mezi herci, nejen mezi komedianty :) Snaha překonat stereotypnost života, kdy se prostě člověk sebere a zmizí, to je to, o co se snaží Truman a vlastně všichni... ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall