Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

(TV film)
  • Francie Brigitte Bardot, le serment fait aux animaux (více)

Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch zvířat. Boj za jejich ochranu se stal jejím životním posláním... Poslední film natočila v roce 1973, kdy jí bylo pouhých devětatřicet let, přesto dnes skoro každý Evropan zná její jméno. Byla krásná, smyslná, svět jí ležel u nohou, muži po ní toužili a ženy ji napodobovaly. Ona však cítila, že se chce ubírat jinou cestou. Fakt, že ji dlouhá léta pronásledovala na každém kroku média, se rozhodla využít pro dobrou věc. Už od první poloviny šedesátých let se vášnivě angažovala ve spolku pro ochranu zvířat a přestala jíst maso. V sedmdesátých letech, kdy skončila s filmováním, vymyslela a realizovala řadu kampaní, z nichž nejslavnější a také nejúčinnější symbolizoval její portrét s tulením mládětem. Díky hereččinu úsilí se skutečně podařilo lov tuleňů výrazně omezit. V osmdesátých letech pak Bardotová založila nadaci, jež funguje dodnes a jež spolupracuje s mnoha významnými světovými osobnostmi včetně dalajlámy. (Česká televize)

vesper001

Citlivý pohled na úsek života BB, v němž zúročila vliv, jakého se filmovým hvězdám dostává, pro ochranu bezbranných. Kéž by si z ní umělci, kteří svou nezaslouženou autoritu u lidí využívají jen k hrdinských výrokům do médií a vágním gestům, kterými samozřejmě nic neriskují, vzali příklad. Brigitte dala do banku všechno, co měla, hodně ztratila, ale nakonec se jí podařilo změnit svět. ()

Radko

Českí i slovenskí distribútori filmu podľahli prílišnej anglománii. Priklonili sa totiž k prekladu názvu dokumentu z jeho anglického názvu (Bardot, Rebel With a Cause). Lepšie by spravili, ak by ostali pri prostom preklade z francúzskeho originálu (Brigitte Bardot, le serment fait aux animaux), teda - Brigitte Bardotová, prísaha zvieratám. Možno potom by užívateľ Flego nebol tak nespokojný, že sa nedozvedel niečo viac z Bardotkinej filmovej kariéry. Z názvu by bolo oveľa jasnejšie, o akej časti jej života bude v dokumente reč. Trefne na to upozorňuje v recenzii užívateľ prezdivaka. Dokument, v súlade s pôvodným názvom, pomerne podrobne opisuje tŕnistú, no zmysluplnú cestu slávnej a krásnej hereckej ikony, ktorú venovala ochrane zvierat pred krutými a násilnými spôsobmi správania ľudí k nim. ()

Autogram

BB ako ochrankyňa práv zvierat. Zvierat všetkého druhu, ktorým je nejakým spôsobom ubližované. To, čo sa niekedy zdalo ako normálne a samozrejmé (zabíjanie tuleních mláďat na kožušinu) je dnes už považované za absolútne neprijateľné a tento stav je dnešnou samozrejmosťou. Preto treba obdivovať jej zanietenosť, ako dokázala ísť proti prúdu a proti celým establishmentom krajín. Zožala pri tom uznanie aj nenávisť a dokázala na tento boj premeniť celú svoju kariéru. Dozvedel som sa o nej veľa vecí, čo som nevedel, a preto považujem dokument za veľmi užitočný. ()

Marze

Dokument je je zaměření spíše na charitativní činnost umělkyně pro zvířata než na její filmovou kariéru. Je to záslužné, protože lidstvo demograficky stále prudce roste a proto vytvořilo pro užitečná zvířata koncentrační tábory. Kvůli tomu třeba časem přestanou fungovat antibiotika a doplatíme na to všichni. Dokument je dostupný zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12937240329-brigitte-bardotova-rebelka-s-pricinou/21938775857 ()

whack

Krásny dokument. Som z Brigitte milo prekvapený. Vedel som, že sa zaujíma o zvieratá, ale že je takouto verejnou aktivistkou s dosahom ďaleko väčším než v hraniciach Francúzska už od roku 1962, že sa napokon pre zvieratá v roku 1973 úplne vzdala úspešnej filmovej kariéry (ľúbim jej ľavičácko-rebelantské filmy Viva Maria a Les Pétroleuses), že si zriadila vlastný zvierací azyl, že osobne lobovala u politikov a navštevovala ministrov, to som netušil. A všetky tie kampane, ktorých sa aktívne zúčastnila, alebo organizovala... Na to, aby zohnala 3 milióny frankov na založenie svojej nadácie The Brigitte Bardot Foundation, predala v roku 1987 všetky svoje cennosti a svoj dom (to píšem, keby si niekto stále myslel, že neziskovky financuje Soroš a ilumináti)... Je až neuveriteľné, že dnes, po 60tich rokoch aktivizmu, stále vládze a pokračuje v práci pre zvieratá. Povzbudzujúce. ()