• Dionysos
  ****

  V kanceláři tajemníka národního výboru visí vedle sebe na čestném místě obraz Beneše, Masaryka a do třetice také - Stalina. Ve stejném historickém ovzduší je točen i tento film, svým posláním zřetelně lobbující pro nastupující socialistický pořádek a konkrétně pro znárodněný průmysl. Přesto se nejedná o žádný ortodoxní budovatelský snímek, hlavní roli hraje lidská vypočítavost, úskočnost a úlisnost, provázející vypsání a zadání veřejné zakázky. Téměř u všech ze značného množství postav se setkáme s nějakou formou sobectví, sebestřednosti a kolikrát i takové hlouposti, že mi ani plánovaně kladné postavy nepřipadaly zrovna sympatické (vyjma hlavního hrdiny, jehož neochvějný altruismus je jedna z (překvapivě) mála vysloveně černobílých věcí na tomto snímku). Dnešního diváka jistě zaujmou i okolnosti zadávání veřejné zakázky, které jsou dodnes neměnné, jako "jánabráchismus", provize pro členy zastupitelstva, osobní úsluhy, manipulace veřejností...(16.8.2012)

 • baroko
  **

  Předúnorová levičácká báchorka. Mládí světa vystřídá dravce. Ještě se netuší, že se zanedlouho ukáže, že vosy byly nahrazeny sršněmi.(11.5.2017)

 • Pohrobek
  *****

  Z ideologického hlediska důkaz toho, že "protipříživnická" masáž nebyla zahájena Únorem, nýbrž probíhala již dlouho před ním. Odhlédneme-li od tohoto faktu, zůstaneme nám ale výborný skoro thriller o politickém komplotu s velmi realistickým prostředím a dost životnými postavami, které se vyznačují i jistou psychologií. Weissova režie je výborná a motivy rozlehlé zahrady nebo zádumčivé klavíristky vnímavého diváka oslovují dodnes. Vítězslav Vejražka ve své roli inženýra z lidu působí velmi věrohodně, ale prim rozhodně hraje ta zlá strana v čele s propracovanou postavou doktora Dvořáka působivého Miloše Nedbala. Zajímavý je i zahradník Carda Jindřicha Plachty, kterážto postava je ale i nechtěným svědectvím, jaké ťululum se taky po válce mohlo vyskytovat v obecním zastupitelstvu - to, že tam je za KSČ nikde nezazní, ale jasně se to předpokládá.(7.9.2006)

 • Master19
  ***

  Doba byla bouřlivá, tak není divu, že vznikaly filmy, jejichž příběhům se můžeme naštěstí už jen smát. Objektivním pohledem jde o režijně dobře zvládnuté drama s drobnými scénáristickými nelogičnostmi. Vývoj postav je černobílý (ze zlého na ještě zlejšího, z hodného na komunistu...), takže je hned nad slunce jasné, kdo bude most stavět. Závěrečné patetické výroky jsem radši zapomněl, abych nemusel pár hvězdiček ubrat...(12.12.2006)

 • dyfur
  **

  moja zaujímavosť: Filmu bola vo svojej dobe prikladaná značná dôležitosť. Aj z toho dôvodu mu bol aprobačnou komisiou pridelený prediktát "film štátotvorného poslania". (dyfur)(26.9.2014)

 • - Filmu bola vo svojej dobe prikladaná značná dôležitosť. Aj z toho dôvodu mu bol aprobačnou komisiou pridelený prediktát "film štátotvorného poslania". (dyfur)

 • - Natáčení probíhala probíhalo v Českém Krumlově. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace