Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stavba mostu není jednoduchou záležitostí. Městské zastupitelstvo má rozhodnout mezi dvěma konkurenčními návrhy, z nichž jeden předkládají zlotřilí vykukové a ničemové, kteří by se nejraději všude obohatili. Ač film vznikal ještě před komunistickým převratem, už předjímá politickou dikci příběhů, které blížící se stalinistické období bude produkovat. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

Master19 

všechny recenze uživatele

Doba byla bouřlivá, tak není divu, že vznikaly filmy, jejichž příběhům se můžeme naštěstí už jen smát. Objektivním pohledem jde o režijně dobře zvládnuté drama s drobnými scénáristickými nelogičnostmi. Vývoj postav je černobílý (ze zlého na ještě zlejšího, z hodného na komunistu...), takže je hned nad slunce jasné, kdo bude most stavět. Závěrečné patetické výroky jsem radši zapomněl, abych nemusel pár hvězdiček ubrat... ()

Všežrout 

všechny recenze uživatele

Lokace: poválečný Krumlov. Potěší srovnání, že se ve vnitřním městě skoro nezměnil. V několika záběrech spatříme i okolí, tehdy ještě bez prstence komunistických bytovek. Ač film vznikal v roce 1947, svazácký elán už z něj sálá naplno. I Plachta má radši partyzánky a nabízené Lucky Strike odmítá. A budovaný most, kvůli kterému musí jít z cesty i milovaná zahrada inženýrovi vyvolené? Ten "povede k zahradám daleko krásnějším a ty budou patřit všem lidem! Všem!" ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Komouš Plachta hrá komouša, ktorý si radšej zapáli Patizánky ako hnusné kapitalistické Lucky Strike. V čase, keď ešte masy verili v lepšie zajtrajšky. Tie nikdy neprišli. Film z prostredia Českého Krmulova po druhej svetovej vojne. Len to stojí za pozretie. Všetko okolo už má závan politiky. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Z ideologického hlediska důkaz toho, že "protipříživnická" masáž nebyla zahájena Únorem, nýbrž probíhala již dlouho před ním. Odhlédneme-li od tohoto faktu, zůstaneme nám ale výborný skoro thriller o politickém komplotu s velmi realistickým prostředím a dost životnými postavami, které se vyznačují i jistou psychologií. Weissova režie je výborná a motivy rozlehlé zahrady nebo zádumčivé klavíristky vnímavého diváka oslovují dodnes. Vítězslav Vejražka ve své roli inženýra z lidu působí velmi věrohodně, ale prim rozhodně hraje ta zlá strana v čele s propracovanou postavou doktora Dvořáka působivého Miloše Nedbala. Zajímavý je i zahradník Carda Jindřicha Plachty, kterážto postava je ale i nechtěným svědectvím, jaké ťululum se taky po válce mohlo vyskytovat v obecním zastupitelstvu - to, že tam je za KSČ nikde nezazní, ale jasně se to předpokládá. ()

Dionysos 

všechny recenze uživatele

V kanceláři tajemníka národního výboru visí vedle sebe na čestném místě obraz Beneše, Masaryka a do třetice také - Stalina. Ve stejném historickém ovzduší je točen i tento film, svým posláním zřetelně lobbující pro nastupující socialistický pořádek a konkrétně pro znárodněný průmysl. Přesto se nejedná o žádný ortodoxní budovatelský snímek, hlavní roli hraje lidská vypočítavost, úskočnost a úlisnost, provázející vypsání a zadání veřejné zakázky. Téměř u všech ze značného množství postav se setkáme s nějakou formou sobectví, sebestřednosti a kolikrát i takové hlouposti, že mi ani plánovaně kladné postavy nepřipadaly zrovna sympatické (vyjma hlavního hrdiny, jehož neochvějný altruismus je jedna z (překvapivě) mála vysloveně černobílých věcí na tomto snímku). Dnešního diváka jistě zaujmou i okolnosti zadávání veřejné zakázky, které jsou dodnes neměnné, jako "jánabráchismus", provize pro členy zastupitelstva, osobní úsluhy, manipulace veřejností... ()

Zajímavosti (3)

  • Filmu bola vo svojej dobe prikladaná značná dôležitosť. Aj z toho dôvodu mu bol aprobačnou komisiou pridelený prediktát "film štátotvorného poslania". (dyfur)
  • Jindřich Plachta hraje místopředsedu národního výboru (místostarostu) Cardu. Pozdější starosta Českého Krumlova, kde se film točil, se jmenoval rovněž Carda. (VN85)
  • Natáčení probíhala probíhalo v Českém Krumlově. (M.B)

Reklama

Reklama