Z ideologického hlediska důkaz toho, že "protipříživnická" masáž nebyla zahájena Únorem, nýbrž probíhala již dlouho před ním. Odhlédneme-li od tohoto faktu, zůstaneme nám ale výborný skoro thriller o politickém komplotu s velmi realistickým prostředím a dost životnými postavami, které se vyznačují i jistou psychologií. Weissova režie je výborná a motivy rozlehlé zahrady nebo zádumčivé klavíristky vnímavého diváka oslovují dodnes. Vítězslav Vejražka ve své roli inženýra z lidu působí velmi věrohodně, ale prim rozhodně hraje ta zlá strana v čele s propracovanou postavou doktora Dvořáka působivého Miloše Nedbala. Zajímavý je i zahradník Carda Jindřicha Plachty, kterážto postava je ale i nechtěným svědectvím, jaké ťululum se taky po válce mohlo vyskytovat v obecním zastupitelstvu - to, že tam je za KSČ nikde nezazní, ale jasně se to předpokládá.(7.9.2006)

• baroko

Předúnorová levičácká báchorka. Mládí světa vystřídá dravce. Ještě se netuší, že se zanedlouho ukáže, že vosy byly nahrazeny sršněmi.(11.5.2017)

V kanceláři tajemníka národního výboru visí vedle sebe na čestném místě obraz Beneše, Masaryka a do třetice také - Stalina. Ve stejném historickém ovzduší je točen i tento film, svým posláním zřetelně lobbující pro nastupující socialistický pořádek a konkrétně pro znárodněný průmysl. Přesto se nejedná o žádný ortodoxní budovatelský snímek, hlavní roli hraje lidská vypočítavost, úskočnost a úlisnost, provázející vypsání a zadání veřejné zakázky. Téměř u všech ze značného množství postav se setkáme s nějakou formou sobectví, sebestřednosti a kolikrát i takové hlouposti, že mi ani plánovaně kladné postavy nepřipadaly zrovna sympatické (vyjma hlavního hrdiny, jehož neochvějný altruismus je jedna z (překvapivě) mála vysloveně černobílých věcí na tomto snímku). Dnešního diváka jistě zaujmou i okolnosti zadávání veřejné zakázky, které jsou dodnes neměnné, jako "jánabráchismus", provize pro členy zastupitelstva, osobní úsluhy, manipulace veřejností...(16.8.2012)

• dyfur

moja zaujímavosť: Filmu bola vo svojej dobe prikladaná značná dôležitosť. Aj z toho dôvodu mu bol aprobačnou komisiou pridelený prediktát "film štátotvorného poslania". (dyfur)(26.9.2014)

Doba byla bouřlivá, tak není divu, že vznikaly filmy, jejichž příběhům se můžeme naštěstí už jen smát. Objektivním pohledem jde o režijně dobře zvládnuté drama s drobnými scénáristickými nelogičnostmi. Vývoj postav je černobílý (ze zlého na ještě zlejšího, z hodného na komunistu...), takže je hned nad slunce jasné, kdo bude most stavět. Závěrečné patetické výroky jsem radši zapomněl, abych nemusel pár hvězdiček ubrat...(12.12.2006)

• - Filmu bola vo svojej dobe prikladaná značná dôležitosť. Aj z toho dôvodu mu bol aprobačnou komisiou pridelený prediktát "film štátotvorného poslania". (dyfur)

• - Natáčení probíhala probíhalo v Českém Krumlově. (M.B)