Michael Jackson, Gone too Soon

Francie, 2019, 52 min

Režie:

Gilles Ganzmann

Michael Jackson (a.z.)

V roku 2009 odišiel náhle a predčasne spevák, ktorého popularita prekročila všetky svetové hranice a aj ľudskú predstavivosť. Michael Jackson sa stal navždy legendou pop music a je jednou z hlavných ikon americkej populárnej hudby. Najlepšie predávaný hudobník, spevák zomrel nečakane a takmer brutálne - po podaní injekcie....rovnako "brutálne" boli aj jeho úspechy, ktorými ohúril celý svet.... (RTVS)

agassi68

O mŕtvych len dobre. Tak by sa dal v skratke zrhnúť tento dokument. Pravdu si vzal Michael do hrobu. Jasné, že sme sa nedozvedeli nejaké extra bomby z jeho života no rád pozerám vyjadrenia ľudí z blízkosti týchto hviezd showbiznisu.. ()

tron

Z každého rohu niečo, ale v konečnom efekte tým pádom o všetkom a vlastne o ničom. Veľa silných tém, ale na priestore ani nie jednej hodiny neeexistovala najmenšia šanca všetky (alebo aspoň jednu z nich) dostatočne spracovať. ()

Arsenal83

Nesúhlasím s frázou "O mŕtvych len dobre". To by sme museli dobre hovoriť aj o Hitlerovi a Stalinovi. Odišiel Jckson priskoro? Ako spevácka legenda áno, bol neopakovateľný. Ako človek? To nech posúdi Boh a jeho detskí návštevníci v Neverlande mnohí prehovorili. Dokument nie je o kariére, ale skôr o smrti tohto človeka, hádže sa vina na doktora, no netreba zabudnúť, že Michael bol obeťou aj vlastného životného štýlu. ()

Marze

Ta pasáž o planém obvinění ze zneužívání dětí je již zastaralá. Posledních deset let vůbec nic nedělal a dluhy mu hrozivě narůstali. ()

majo25

Dokument sa viacmenej zaoberá iba poslednými rokmi života kráľa popu a hlavne jeho skonu, nejde o životopisné dielo. Žiadna audiografia, žiadna celoživotná cesta. V rámci mantinelov a napriek nepriehľadnuteľnému pátosu a takmer žiadnej kritike ide o podarenú sondu do duše tohoto umelca. ()

solisoli

Král popu, ktorý bol pod mediálnym mikroskopickým drobnohľadom. Potom tento jednostranný, úzkoprsý až priam odporný ala americký dokument, vyvolával zimomriavky po celom chrbte, čo sa nedalo temer ani dopozerať. ()

Tomas_PO

Dokument pozeraný s SK dabingom, čo zrejme trochu znížilo jeho dynamiku (aj keď dubbing bol okej, no pôvodné znenie je zväčša nenahraditeľné). Poznajúc aj iné dokumenty (Leaving Neverland), tento mi prišiel až moc zidealizovaný, najmä čo sa Michaelovho súkromného života týka. Hudby je vo filme minimum, zobrazené sú predovšetkým kľúčové momenty jeho osobného života a trápenia, vedúceho k jeho koncu. Druhou nosnou témou je biznis, peniaze a nekonečné množstvo ľudských prísavok, vrátane rodiny. O biznis stránke sa však divák dozvie zopár zaujímavýych vecí, najmä k známym investíciám do vydavateľských práv, či snahe o prienik do Hollywoodu. Dokument má potenciál byť aj trochu investigatívny, no zlyháva. Napríklad krádež nosičov, mastrov či nevydaných náhravok sestrou La Toya je len naznačená, hoc existuje kamerový záznam. Doktorovi, ktorý Michaelovi privodil smrť, je venovaný značný časový úsek, no o jeho osude sa už nedozvieme nič. Pred kameru sa zopár tvári blízkych Jacksonovi dostať podarilo, najmä rodinu a rodinných priateľov. No skutočne len zopár. Dokumentu však chýba emócia, ktorú by tvorcovia poľahky dosiahli zábermi z koncertov, z backstagu, alebo aspoň reprodukciou neabudnuteľnej Michaelovej tvorby. ()