Nebylo to sice tak silný jako třeba Vyšší princip, ale stejně to mělo dobře vystihnutou atmosféru nejistoty a strachu verzus propagandy a síly! Ačkoli je v tom cítit, že je to točené za velmi tvrdého socialismu padesátých let; kdy prostý lid se chová statečně v boji proti utlačovatelům, zatímco vyšší třída, vyšší kasta je zbabělá až kolaborující. I tak se mi film líbí!(22.6.2009)

Silný příběh z období okupace o člověku, který sice je vlastencem, ale bojí se cokoliv podniknout aby se nedostal dojakéhokoliv konfliktu. O to horší je, když několik minut poté, kdy ho v tramvaji zachrání kolega z podniku před zfanatizovanou Němkou, ho on sám nedokáže varovat před gestapem, které si pro něj náhle přišlo. Že se stane trnem v oku pro celé okolí včetně své ženy, která se přidá k odboji, je nadmíru jasné. Film začíná sedmiminutovým výběrem zpráv z dobových týdeníků, což velice dobře nastíní jak děsivá a temná doba to byla. Všichni lidé prostě být hrdinové nemohli. Karel Höger tuto postavu i po psychologické stránce ztvárnil bravurně a jednoznačně. Z jedné strany se jeho povaha dá pochopit, ale z té druhé skutečně budí vztek. Kolem něj se zatýká, naopak on povýší. Jenomže osud je nekompromisní a morálně dojde i na něj. Snímek vznikl v padesátých letech, takže myšlenka příběhu nijak nepřekvapí. Avšak i přes agitační atmosféru se nejeví snímek jako nijak špatný. Lidé jsou prostě různí a to platilo, platí a platit bude.(23.8.2016)

Vyborne vykreslena atmosfera protektoratu. Skvely Karel Hoger v roli bojacneho inzenyra a Vlasta Chramostova jako jeho odvazna manzelka, ktera mj. nesouhlasi s jeho povysenim v nemecke tovarne. Z hercu jeste urcite zaujme Otomar Krejca a Sona Neumannova. Velmi dobry scenar a klasicky zrucna rezie Jiriho Weisse.(6.4.2013)

Ať si předešlí hodnotitelé kritizují film jak chtějí, mně se líbil a to velmi. Samozřejmě jsou tam úseky poplatné době vzniku, ale atmosféra okupace je zachycena výborně. A herci jsou skvělí. Vyniká Karel Höger řešící dilema, jestli být statečný, nebo se posrat. Fakt, že se posere, vlastně katalyzuje celý děj. Chramostová, Dítě, Dítětová, Haverle, Bek, Neumann, Hlavatý a další v rolích a roličkách těch, co se neposrali... Krejča, Mareš v rolích kolaborantů... herecký koncert... a byl jsem napnutej až do konce...(27.6.2009)

Marthos zde píše, že se jedná o vzácnou výjimku ve svém žánru, neboť zobrazuje život za okupace i jako morální selhání. Jenže kdo a jak ve snímku o morální zbabělosti káže? Netuším jak moc zde hraje roli úmysl propagovat rudou vlajku a jak moc se autoři snažili vymknout z rukou "Velkého Bratra" a vytvořit kompromis mezi svou ideou a politickou korektností, proto to raději nebudu příliš komentovat. Film mě moc neoslovil ani po stránkách jiných, možná proto, že je vše hnáno do hysterické roviny.(22.6.2009)