• Jonatthan
  ****

  Ať si předešlí hodnotitelé kritizují film jak chtějí, mně se líbil a to velmi. Samozřejmě jsou tam úseky poplatné době vzniku, ale atmosféra okupace je zachycena výborně. A herci jsou skvělí. Vyniká Karel Höger řešící dilema, jestli být statečný, nebo se posrat. Fakt, že se posere, vlastně katalyzuje celý děj. Chramostová, Dítě, Dítětová, Haverle, Bek, Neumann, Hlavatý a další v rolích a roličkách těch, co se neposrali... Krejča, Mareš v rolích kolaborantů... herecký koncert... a byl jsem napnutej až do konce...(27.6.2009)

 • mchnk
  ****

  "Co je to za novoty? - Jo...to bude až do vítězství - Tak to už vydržíme, ne?" Jedni z nejlepších herců své doby nám tu předvádí výborné okupační drámo, které, podle mně, není skoro vůbec zasažené dobou výroby. Nechápu co ostatní viděli, ale já viděl střet několika charakterů k nastalé situaci a doslova rodinný odboj. Skutečně tak rudé, jak se tady uvádí, to ani zdaleka není. Högerův krásně ustrašený ředitel a vedle něho skvělá Vlasta, jako jeho pravý opak. Rozhodně to mohlo dopadnout daleko hůř. Kdyby se film nechal pár let uležet...ale kdo mohl tušit co bude. Přesně jako v době, ve které se film odehrává, nejistota, strach, ale i rozhodnost konat.(7.6.2013)

 • Marthos
  ***

  Je zcela evidentní, že původní myšlenkou tohoto filmu bylo představit domácí odboj za okupace jen jako záležitost chudých proletářů a zobrazit na postavě titulního hrdiny zkaženost a amorálnost tzv. vyšší třídy, režiséru Weissovi se však podařil vcelku zdařilý kompromis. Kolega Pohrobek zde zmínil scénáristickou nefunkčnost závěrečného odhalení, které narušuje jinak dobrou stavbu dramatické linie. Karel Höger ale podává v roli netečného inženýra Racka, kterého strach a zbabělost přivedou až na lidské dno, vynikající výkon. Současný divák je pak nucen ke stejnému kompromisu jako tvůrci.(21.6.2009)

 • pe3czech
  ***

  Marthos zde píše, že se jedná o vzácnou výjimku ve svém žánru, neboť zobrazuje život za okupace i jako morální selhání. Jenže kdo a jak ve snímku o morální zbabělosti káže? Netuším jak moc zde hraje roli úmysl propagovat rudou vlajku a jak moc se autoři snažili vymknout z rukou "Velkého Bratra" a vytvořit kompromis mezi svou ideou a politickou korektností, proto to raději nebudu příliš komentovat. Film mě moc neoslovil ani po stránkách jiných, možná proto, že je vše hnáno do hysterické roviny.(22.6.2009)

 • Schlierkamp
  *****

  Velmi povedené drama z období okupace s výborným K. Högerem, který se představí jako inženýr Racek, jenž svou zbabělostí, netečností a snahou nečinit si problémy, zapříčiní dramatický rozpad jeho rodiny. Rackovy psychologické pohnutky jsou ve snímku dostatečně nastíněny a dovolím si tvrdit, že nejde o naprosto jednostrannou postavu. Jeho manželku si zahrála skvělá V. Chramostová, jíž patřila zejména druhá polovina filmu, v níž gradovala rodinná tragédie. Drama se prezentuje dobře vykreslenou tísnivou atmosférou strachu před okupanty, kolaboranty a udavači. Ve snímku vystupují herecké hvězdy té doby, děj nenudí a je stále co sledovat. Ve vedlejších rolích nejvíce zaujali Z. Dítě, jako člen ilegální organizace, O. Krejča a J. Mareš v rolích kolaborantů a S. Neumannová v roli hlučné, avšak bohaté Rackovy matky. Po Uloupené hranici další vynikající filmový počin pana režiséra Weisse.(27.8.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace