Marta a já

• Itálie

Marta ed io

(Itálie)

Francie / Německo / Rakousko / Itálie, 1990, 106 min

Naprosto věrohodně zasazené v dobových realiích, kde není místo pro pohádky o nevinných Sudeťácích (a kde jsou čeští židé těmi, kým byli - tedy masarykovskými Čechy, a ne Židy z Ukrajiny 19. století), zároveň autor zůstává věrný svému levicovému světonázoru 30. let, pojícímu se s uměleckou avangardou, k níž měli intelektálové tehdy blízko.(15.8.2011)

Film začína v roku 1934 v Prahe a pomaly sa v ňom zvojnieva. Začína sa to nepokojmi v Sudetoch, obsadením Rakúska, mobilizáciou v Nemecku a pogromom na Židoch v Čechách. Úplne neznámy a neskutočne hodnotný film je o láske ľudí v zrelom veku, ktorých ale čakajú ťažké skúšky, lebo on je Žid, ona Nemka a blíži sa 2. svetová vojna. Synovec Emil, ktorý je rozprávačom tejto epizódy, utečie do Anglicka a pomáha oslobodzovať Československo v britskej uniforme. Začne pátrať po Marte a Arnoštovi, ale márne.(7.4.2015)

Dost nepravom zabudnuty film z pohnutych udalosti Novembra 1989. 63 %(31.1.2013)

Pozapomenutý český skvost začátku 90.let (natáčený sice v koprodukci FR a Něm.) je důstojným rozloučením Jiřího Weisse s filmem. Autobiografický film vypráví o jeho dětství, vzpomínkách a výjimečném vztahu jeho židovského strýce ke služce Martě v předmnichovské době a následně během války. Skvělé herecké výkony Piccoliho a Sägebrechtové.(25.5.2006)

Neprávem opomíjený film, na který se díky revoluci, kdy se nechodilo do kin, tak trochu zapomnělo. Je to škoda, protože málokterý "domácí" režisér se zabývá nejproblematičtějším obdobím naší novodobé historie. Hlavně ale důstojné rozloučení Jirky Weisse a herecký koncert Francouze Michele Piccoliho. Jen mi tam chybí víc emocí...na to, co se ve filmu děje, to se mnou moc nezamávalo, proto za "jen" za 4(11.3.2008)

• - Film se natáčel v Československu. (M.B)