Lacike

Komédia o jednom predavacovi telefonov (Sammo Hung), ktory nahodou prichytí pri vrazde dvoch najomnych zabijakov (vtipne obleceny Lam Ching Ying a totalny magor Jacky Cheung), ktory zacnu po nom patrat, aby sa ho zbavili. Lenze Sammovi to nikto neveri vratane jeho manzelky (Yu Li), ktora je zaroven policajtkou. Takze si Sammo chodi vylievat svoje problemy k psychologicke (Joyce Mina Godenzi). Popritom ma problemy aj v praci so svojou novou kolegynou (Carol Cheng) a manzelku mu neustale bali jej kolega (Collin Chou). Takze vysledkom je sled rôznych nedorozumeni a nahod. Väcsinou celkom zabavnych. Obcas trochu divnych. Najviac ma rozosmiala scena v ktorej si Carol Cheng mysli, ze ju Samo znasilnil. Takisto ma potesilo cameo Richarda Nga ako jedneho Sammovho zakaznika. Akcnych scen je tu pomenej. Väcsinou vyplyvaju z toho, ze duo zabijakov natrafi na Samma a on im nejakym zazrakom unikne. Poriadnej porcie bitiek sa dockame az vo finale. Bitky su kvalitne prevedene. Su poriadne dynamicke a kontaktne. Ich najväcsi problem je, ze sa odohravaju v tme co s nedostupnostou tohto filmu v poriadnej kvalite zamrzi. Paradny duel maju Collin Chou a Sammo Hung a zaroven Sammova filmova a skutocna manzelka. Skoda, ze bitiek nebolo v celom filme viac. Aj napriek celkom vydarenym komedialnym scenam predsalen film poriadne nakoplo az akcne finale. Takisto som prilis nepobral to jak sa na konci zachovala postava Collina Choua a ani to jak sa páry nakoniec prestriedali mi prilis nesedelo. Ale co uz. Vysledkom je dalsi Sammov pokus preniknut aj do ineho zanru, ktory stoji za to aspon raz vyskusat. Teda pokial tuto raritu zozeniete. 6/10. ()

HKstars

Akční komedie Sammo Hunga jsou kořením osmdesátých let, něčím, kvůli čemu se vyplatí prohledávat e-shopy a nakupovat i dost exoticky pojmenované tituly. Slickers vs. Killers z téhle kategorie vybočuje nejen rokem vzniku (1991), ale i stylem. Akce je tu překvapivě málo (resp. je jí dost, ale většina se odehrává v naprosté temnotě... osudně špatný nápad ;) a humor se soutředí víc na konverzační uragán. Samozřejmě je tu i tradiční nálož hongkongsky ujetých vtipů a Lam Ching-Ying nosí opravdu HODNĚ ujetou kšiltovku, ale... všechno je tu tak nějak jiné. Hlavním hrdinou filmu je Success Hung, úspěšný prodavač telefonů, který se neustále dostává do neuvěřitelných situací. Jednoho dne se mu tak tak podaří utéct dvojici vrahů (Jacky Cheung, Lam Ching-Ying), ale jeho žena, mimochodem policistka, mu odmítá věřit. Za dvacet let manželství už má Hungových blábolů dost a její kolega Ai (Ngai Sing, tenhle film je plný hvězd, pro Singa to však byla jedna z prvních rolí) ho nijak nepodporuje, protože tajně po šéfce pokukuje a Hung mu stojí v cestě. Hung prožívá peklo i v práci, když musí čelit ambiciózní kolegyni (oba prodávají mobilní telefony, tedy pokud se ty krámy o velikosti cihly dají tak nazvat... komu se ale v Česku zdálo v roce 1991 o mobilu... Asiati jsou ve všem první ;). Není divu, že své bolístky si léčí u pohledné psycholožky. Mít takhle po ruce tři ženské se nevyplatí, zvlášť při Hungově smůle. Vrah kterému jen tak tak unikl, je totiž duševně nestabilní a vyhledá psycholožku zrovna ve chvíli, kdy je u ní Hung na pravidelném sezení (ve chvíli, kdy se Lam Ching-Ying do návštěvní knihy "podepíše" obrázkem netopýra, pochopíte, že hongkongská komika je bez hranic). A tady začíná standardní kolotoč, roztočený do ďábelských obrátek. Hung spolu s psycholožkou utíká z ordinace a cestou omylem srazí svojí kolegyni z práce. Zbytek už je historie, která se jen těžko vysvětluje na policejní stanici, když výslech vede vaše vlastní manželka. Hungův očistec ale začíná až ve chvíli, kdy se všichni přesunou do domku pro ochranu svědků. Hungova manželka je naštvaná, takže není slepá k Aiovu svádění, psycholožka je zase naštvaná na Aie, že si jí nevšímá a Hung jako obvykle neví, která bije. Sammo Hung se celkem odvážně pustil do neokoukaného žánrového posunu, který však ocení jen málokdo. Není zvykem v hongkongském filmu spoléhat na dialogy a herecké výkony a nelze říct, že by to Sammovi vždycky vyšlo (Cheungova zpověď proti zrcadlu nebo přehrávání mafiánského bosse jsou hodně mimo), v jiných pasážích vás ale herci postupnou gradací dotlačí do děje, ať chcete nebo ne. A občas to jde jen těžko, protože dialogy umí být nepříjemně šroubované a v místech, kde není po akčních scénách ani vidu, ani slechu, si začnete uvědomovat, proč se v hongkongských filmech příliš nemluví. Ultimátní problém je v tom, že ani jednu hádku ve filmu nemůžete brát vážně, Hung vám to svým pojetím a přehráním celé situace ad absurdum zkrátka nedovolí. Jenže tyhle hádky "naoko" mají vážné důsledky a když se konečně provalí, kdo je největším šmejdem, přijde vám to hodně vynucené a kostrbaté, ať už jde o souboj v přízemí nebo v prvním patře. Slickers vs. Killers jsou zkrátka jiným filmem než byste čekali. Minimum akce a poněkud sofistikovanější humor než bývá v kraji zvykem. Buďte na to připraveni a ušetříte si zbytečné zklamání. Nezapřu, že jsem se občas smál na celé kolo, ale také jsem často koukal na hodinky. Rád si vychutnám malý experiment, ale tady to mezi jednotlivými žánrovými vsuvkami příliš skřípe. 60% () (méně) (více)