poster

Encounter of the Spooky Kind

 • Hongkong

  Gui da gui

 • Hongkong

  鬼打鬼

 • Hongkong

  Gwai ckui gwai

 • Velká Británie

  Encounters of the Spooky Kind

 • USA

  Spooky Encounters

Akční / Komedie / Fantasy

Hongkong, 1980, 102 min

Režie:

Sammo Hung

Scénář:

Sammo Hung, Ying Wong

Producenti:

Raymond Chow

Scénografie:

Wo Mak
(další profese)
 • Idaho
  ****

  V tomto hororovém příběhu, Blízká setkání strašidelného druhu, hraje Sammo Hung roli Odvážného Cheunga, kočího, který se po městě chlubí svou neohrožeností. Poté, co skoro přistihne svoji manželku při nevěře, rozhodne se ona spolu se svým milencem, který je zároveň Cheungův zaměstnavatel, že musí Cheung zemřít. Odvážného Cheunga tak čeká ta nejtěžší zkouška odvahy ve svém životě. Další skvělá akce z dílny Sammo Hunga se skvělou choreografií soubojů a drsným černým humorem. 80 %(31.5.2007)

 • HKstars
  ****

  Bojíte se rádi? Pojďte si vyslechnout příběh dobráka Cheunga (Sammo Hung), který má smůlu na lidi i okolnosti... V noci se mu zdají noční můry a manželka ho podvádí s bohatým úředníkem. To taky zapřičiní, že se jednoho dne Cheungovy noční můry zhmotní - úředník se totiž začne bát zdiskreditování a protože si nechce ušpinit ruce, pošle na manžela své milenky ďábelského černokněžníka (vypadá jako mexický prodavač párků, který spadl v mládí po hlavě do fritovacího hrnce). Cheung brzy pozná pravé peklo na zemi, protože duchové existují a dovedou pořádně zlobit... Sammo Hung byl již od počátků své kariéry velkým inovátorem a pokud označíme Harkovy Zu Warriors za revoluci ve fantasy žánru, Hungovi se něco podobného povedlo v oboru HK hororu s dílem Encounters of Spooky Kind. Osobitá kombinace čínských duchařských říkanek, kung-fu a nezbytných "vtipných vložek" sice spíš rozesměje než vystraší (při prvním nahánění Cheunga duch směšně hopká, při druhém zase aspiruje na nejlepšího tanečníka ve stylu robot dance ;) (toho ducha mimochodem hraje Yuen Biao!), ale to nijak výrazně nesráží kvality filmu (totéž se bohužel nedá říct o maskách a trikové úrovni obecně) a navíc vážně míněný horor zřejmě ani nebyl Sammovým záměrem. Důkazem budiž třeba aplikace antiduchařských rad, kterými Cheunga častuje spřátelený čarodějník, jenž využívá síly magie pro konání dobra. Ani po odražení útoku duchů však nemá Cheung pokoj - záhrobí se mu stále lepí na paty a úředník Tam navíc po neúspěšné astrální seanci přikročí k plánu B - zabije Cheungovu ženu a zařídí to tak, aby všechny stopy vedly k Cheungovi (na scéně se tak objevuje přísný inspektor v podání Lam Ching-Yinga). Ten má ale jeden trumf v kapse, artefakt ala Popelka - střevíc, který manželčin milenec nechal na místě činu při zoufalém úprku, a neznámý pachatel se při dalším pokusu o zničení Cheunga stejně zaplete do sítě vlastních intrik... Příběh samotný je velice prostý, ale slouží jen jako tenká niť na kterou Sammo navléká působivou atmosféru celého filmu. Moc dobře ví, kdy zahrát na lehčí strunu, kdy diváky vystrašit a když je potřeba popostrčit tempo bojovou scénou, nejde pro ránu daleko. Právě díky dobře napsanému scénáři a neokoukané exotice asijské záhrobní magie všechno funguje jak má, navzdory faktu, že předpotopní triky film srážejí na kolena. 70%(21.4.2017)

 • Epistemolog
  ****

  Na tento paskvil odkazuje film ze známé série s podobným obsazením a scénářem Mr. Vampire II. (1986) a pozorný divák pozná vykradené dialogy z kultu Evil Dead II. (1987). V roli upíra se představí akrobat Biao Yuen, který se podílel i na akční choreografii a zároveň dabluje komparzisty v mrštnějších záběrech. Uvidíte i krásné souboje bratrů Billyho a Lunga Chanů, a Ching-Ying Lama v roli urputného Inspektora, který má ve své tlupě nedoceněné borce a akční režiséry Benze Kong To Hoie a Mo Yuena. Tihle dva si to zatraceně čiperně rozdají na šavle proti očarovanému Sammovi.(14.5.2014)

 • Chema4
  ***

  Rarita, vidiet film z Hongkongskej kinematografii v ktorom prevláda horor a akcia. Mix rôznych žánrov pospolu, nevytvára až takú tragédiu ako by sa mohlo na prvy pohľad zdať, a hlavne sa film nebere vôbec vážne....taká jednohubka. Sammo si proste chcel natočiť niečo iné a nedržal sa pri tom žiadnych návodiek alebo nejakých šablón...59%(18.10.2020)

 • corpsy
  ***

  Čertové stretnutia podobného druhu. Ruský ´´VIY´´ od Gogola má napodobiteľa v hongkongskej škole, aj keď nie doslovného. Určitá pasáž je vlastne o tom. Ako sa ,,bohém,, do strašidelného chrámu dostane. Potom sa prehodí výhybka a sme v Hong Kongu, v tom, čo robí kinematografiu tejto bývalej britskej kolónie najlepšou. Sammo Hung a jeho ,,parchanti,, lietajú kade tade, spôsobujú si modriny a dokazujú, že sa dá zmiešať kung - fu, horor a komédia do celku vhodného pre ( takmer ) každého diváka.(1.3.2017)