Kung-fu bratři

Knockabout

Akční / Komedie

Hongkong, 1979, 92 min

• MatesMS21

Stará "dobrá" klasika. Kungfu z Honkongu . Je fakt, že v něčem je to unikátní, ale je dobré to spíš znát v návaznosti na novou tvorbu, kdy člověk nepolíbenej tímto, nýbrž odkojenej Americkym nindžou, absolutně tápe a nerozumí. Bodejť jo. Souboje standartně dobrý, kreativní (maj z čeho brát), ale ostatní již tradičně blbý. Ale s tim už do toho člověk musí jít, vždyť je to pořád to samý. Za mě nic moc, bohužel mi nesedla naivita, ale i ten "humor". Snad příště.(13.1.2014)

Konecne sa Yuen Biao dockal hlavnej ulohy v kung-fu, ktore je do velkej miery buddy komedia o dvoch bratoch (Yuen Biao a Leung Kar Yan), ktori sa zivia ako drobni zlodeji. Prvu polovicu filmu sledujeme ich vtipne finty ako sa dostat k peniazom az kym nenarazia na chlapika (Lau Kar Wing), ktory im da taku lekciu, ze ho zacnu otravovat, aby sa stal ich majstrom. Lenze postupne sa z neho vykluje typicky zaporak, co si jeden z bratov odskace a v druhej polovici nas caka klasicky trening a finalna pomsta. Treningu sa ujme miestny zobrak (Sammo Hung), ktory je samozrejme nahodou dalsi skuseny majster kung-fu. Z dalsich postav ma este trochu priestoru a nejaku bitku Mars ako policajt, ktory patra po Lau Kar Wingovi a jeho dvaja byvali kumpani (Wong Kwong Yue a Lee Hoi San). Samozrejme nesmie chybat cameo vystup Karla Maka ako policajta. Zbytok znamych xichtov tvori uz len krovie. Okrem zabavnych prihod hlavnej dvojky sa mi na pribehu paci pojatie typického hlavneho zaporaka, ktoreho sledujeme vo chvilach volna, ked nikomu nezabija ziadneho clena rodiny. Az na nejake jeho chamtive skutky o ktorych sa vlastne nic konkretne nedozvieme, to je celkom pohodovy clovek, ktory si dokaze ziskat divakove sympatie. Vdycky som tuzil vidiet oldschool kung-fu cisto z pohladu zaporaka a tento film mi to aspon s casti ponukol. Takisto povinne zabitie nejakeho pribuzneho hlavneho hrdinu je tentoraz emocionalne ovela intenzivnejsie, kedze s tou postavou stravime vyse polovicu filmu. Napriek tomu to nejaka tazka drama nie je. Sammo hned po tejto tragickej scene nahodi komicky trening. Ale tentoraz su tieto style celkom vyvazene. Napriek komedialnemu pojatiu filmu je tu tentoraz aj dostatok bitiek v ktorych Sammo naplno predava divakovi Yuen Biaove schopnosti. No a kedze to bol za mlada famozny akrobat, tak bitky obsahuju mnoho premetov, salt a podobnych sialenosti. Aj bez pouzitia pomocnych lan Biao stravi vo vzuchu pomaly viac casu ako na zemi. A ani Sammo sa nechce nechat zahambit, takze sa s nim snazi drzat krok. Finalny duel je skoro nekonecny a plny sialenych akrobatickych kuskov, ktore su skoro az zbytocne, ale mne to nevadi. Prave naopak. K uplnej dokonalosti mi chybalo este trochu väcsia davka humoru. Vysledkom je skvele kung-fu, ktore je zabavne jak Dirty Tiger, Crazy Frog a bitiek je tu tak vela jak vo Warriors Two. 9/10.(29.9.2018)

Dvaja kreténi sa túlajú sem a tam a snažia sa každého oblafnúť za účelom vlastného obohatenia. Samozrejme si tým hlavne vyrábajú problémy a keď ich práve nechce nikto zmlátiť, tak sa chcú prizabiť navzájom. Potom narazia na majstra Kung-Fu ktorý na nich urobý taký dojem, že sa u neho začnú učiť. Po majstrovi však idú podivné živly ako napríklad dvojica homosexuálnych zabijákov čo sa držia za ruky a hopkajú si. A vôbec najhoršie je to, že z majstra sa vyliahne hajzel ktorého je treba spacifikovať v čom im musí hgelfnúť Sammo Hung so svojím špeciálnym žobráckym bojovým štýlom. Humor je slušný a súboje výborné, hlavne ten záverečný, extra dlhý. Biao Yuen tu predvedie toľko kopancov a premetov koľko snáď Jackie Chan neurobil za celú svoju kariéru. Ako bonus je tu zábavný Karl Maka, len škoda že nedostal viac priestoru.(22.11.2010)

Je to celkom dobrý akčný kung fu film s Biao Yuenom. Má iba priemerný príbeh o dvoch bratoch, podvodníkoch a zlodejoch, ktorí sa po svojej prvej porážke stanú žiakmi svojho premožiteľa, ale po zistení, že sa jedná o hľadaného zločinca je jeden z nich zabitý a druhý urobí všetko pre pomstu. Spracovaný je tiež iba priemerne, zo začiatku ešte na mňa dobrý dojem neurobil, celkovo prvá približne polhodina na tom nie je moc dobre, potom sa to už našťastie vylepší a udrží do konca, ale aj tak o väčšej spokojnosti hovoriť nemôžem. Súbojov je tu dosť a sú na tom dobre, ale čakal som o niečo viac. Choreografia je slušná a obsahujú viacero zaujímavých momentov, ale nie sú až tak zaujímavé a nápadité ako by som chcel. Najviac sa mi páči prvý bojový stret bratov so Sammom Hungom, akcia v herni alebo aj finálny súboj, hlavne jeho prvá fáza, ale jednoznačne najlepšia časť tohto filmu nie je žiadny súboj, ale výborný tréning Biao Yuena so švihadlom, kde vidno, aký je to skutočne talent. Ani humor ma tu moc nezaujal, nie je zlý, ale neprišiel mi moc vtipný. Herecké obsadenie je výborné, ale jeho potenciál nie je moc využitý, hlavne Sammo Hung nemá moc priestoru. Nie je to zlý film, ale na také kapacity ako Biao Yuen alebo Sammo Hung je to sklamanie. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 62%.(29.7.2010)

Hong Kong-ska kung-fu pecka, ktora svojim dejom, humorom, a aj akciou pripomina skveleho Drunken mastera. Samozrejme nemoze chybat linia nakladacka-pomsta-trening-nakladacka. Dej doslova smeruje od suboja k suboju, a kazdy dovod je dovodom niekomu dat do drzky. Avsak to je prave to, preco mam tieto filmy rad :) Naviac choreografia je skutocne nadupana, doplnena o mnoho priam neuveritelnych akrobatickych prvkov. Film je v neposlednom rade aj velmi podarenou komediou a niektore scenky -ci uz tento typ humoru radi mate, alebo nie - vas zarucene pobavia. A zavality Sammo Hung je ako bezdomovec, detektiv a kung-fu majster v jednom proste neodolatelny :) (9/10)(6.10.2007)