Moc pěkný dětský snímek z padesátých let s výchovným apelem. Na hrdinech ukazuje dětem morální váhu hodnot jako čest, pravdomluvnost, hezký vztah ke zvířatům, ale také důležitost zodpovědného přístupu k plnění školních povinností. Škoda, že podobné filmy se sociálně výchovným zaměřením, a přitom pro dětského diváka přitažlivým příběhem (tj. o dětech pro děti), se v současné době téměř nevysílají...(10.3.2012)

• ripo

Po několika sovětských filmech pro děti, které byly v poslední době promítány v našich kinech a které byly dětmi a mládeží dobře přijaty, protože filmů pro mládež a zejména dobrých filmů tohoto druhu je stále nedostatek, je uváděn československý film pro děti o dětech, Weissův „Punťa a čtyřlístek". Námět je dílem absolventa filmové fakulty Akademie musických umění Oty Hofmana, který na sebe upozornil svou první filmovou prací — adaptací Čechovy povídky „Jestřáb kontra Hrdlička". Ostatní autoři filmu, od režiséra Jiřího Weisse, který v tomto filmu pracoval po prvé s dětskými herci, přes kameramana Jaroslava Tuzara, až po hudebního skladatele Jiřího Srnku, jsou všichni již skušenými mistry ve svém oboru. Proto tím více na sebe upozorňují nedostatky filmu, které sice pramení především ze špatné motivace jednání dětských i dospělých hrdinů ve scénáři, ale které byly ještě jen rozmnoženy při filmovém zpracovávání látky. — A přece, i když se nedá říci, že by během desetiletého období československé státní kinematografie byly filmy pro děti a mládež preferovaným odvětvím filmové výroby, byl již Gajerovou „Křížovou trojkou", Machovou „Zelenou knížkou", Blumenfeldovým „Malým partyzánem", Kubáskovým „Milujeme", Slavíčkovým „Koncem strašidel", Pleskotovým filmem „Na stříbrném zrcadl" a Sequensovým „Olověným chlebem" dán předpoklad vytvořit po využití zkušenosti získaných v tomto oboru a po vystříháni se všech chyb, které byly jak kritikou, tak dětskými diváky již mnohokrát diskutovány, výraznější film o životě a problémech dětí současnosti. Filmový přehled 14/1955(12.8.2009)

• Snorlax

Cíle filmu jsou jasné: předat dětem poselství o nutnosti pravdomluvnosti, čestnosti a férového jednání. Vše je podáno tak šablonovitě, až je to k pláči. Dospělí herci nemají šanci, aby něco předvedli, mají málo prostoru a scenárista netoužil po jakémkoliv vývoji jejich postav. Mezi dětmi je zajímavý Václav Postránecký, Pucholt je naopak součástí trapně přehrávající skupinky podivuhodně se chovajících robátek. Pro kolegu DoneyGala doplním, že tento druh filmů by se dnes neuplatnil, pravda a čest byly dávno nahrazeny tvrdými a špičatými lokty, férovost je pro ty slabší, čili poražené.(23.6.2012)

Jen doplnění ke komentáři kolegy Honze, jehož zamyšlení v několika větách velmi pregnantně vystihuje hodnotu tohoto filmu. Příběh poskytl první větší příležitost pozdějším hvězdám dvanáctiletému Václavu Postráneckému a o rok staršímu Vladimíru Pucholtovi, na druhé straně se zde objevili matadoři jako stárnoucí a životem těžce zkoušená Nataša Gollová, Josef Bek a Rudolf Deyl ml. Film je v dnešní době cenný především jako polodokument o životě dětí z padesátých let minulého století, o jejich hrách, chování, myšlení, o způsobu řeči a dalších dobových reáliích. Jako bývalý pedagog si nemohu nepovzdechnout nad tím, jakou autoritu měli pedagogové před 60 lety na základních školách, jaký byl při hodinách pořádek a klid, jakou úctu prokazovaly děti dospělým obecně, nejen učitelům. O tom všem se nám, kteří se snažíme vidět a slyšet to, co většina současných, zejména mladých lidí vidět a slyšet nechce, může nyní již jen zdát. Kolegu Honze bych doplnil v tom, že nejen, že se podobné filmy téměř nevysílají, daleko horší je, že se netočí podobné nové snímky. Mladí filmaři zřejmě mají pocit, že by se stali terčem posměchu a bohatí producenti typu NOVA a spol. by s nimi ani neztráceli čas. Jen se modleme, aby páně Klausova magická ruka trhu nakonec tento národ nepřivedla k záhubě. Možná že už zbývá méně, než si vůbec uvědomujeme.(23.6.2012)

Když vezmu v úvahu dobu vzniku, je to film i o mém dětství. Po válce se narodilo spousta dětí a filmy pro ně plnily mimo jiné i výchovnou funkci, vedly je k čestnosti, smyslu pro povinnost, pravdomluvnosti, kamarádství a k úctě k dospělým. Myslím, že to bylo na nás vidět. Tento velmi pohodový naivní snímek je spíš o tom, jak by to mělo být, než o tom, jak to ve skutečnosti obzvláště dneska v životě chodí. Dětští herci to zvládli dobře, stejně tak pejsci a zajímavé jsou i dobové záběry, které dokumentují historii. Nelituji stovky za DVD, ale nejsem si jistá, jak přijmou film moje vnoučata.(8.3.2014)

• - Hlavný hrdina s menom Punťa bol v skutočnosti foxteriér Broček. (Raccoon.city)

• - Poslední film, ve kterém si ve své 38leté kariéře zahrál František Roland. (M.B)