poster

Píseň o Podkarpatské Rusi

 • Československo

  Píseň o smutné zemi

 • anglický

  Song of Ruthenia

 • anglický

  A Song About Carpathian Ruthenia

  (festivalový název)

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1937, 12 min

Režie:

Jiří Weiss
 • Marthos
  *****

  Podkarpatská Rus, nejodlehlejší součást předmnichovské Československé republiky, byla obdarována nejen panensky uchvatitelnou a nezměrnou silou přírodních krás, ale bohužel také značným nedostatkem materiálních statků, nesoucího sebou bídu a hlad. Jiřímu Weissovi se pak podařil přímo husarský kousek, když oba tyto kontrasty dokázal sloučit v působivý film, tzv. obraz doby tady a teď.(23.5.2013)

 • tomtomtoma
  ****

  Píseň o smutné zemi má z krátkých filmů o bývalé zakarpatské součásti Československa již uměleckou hodnotu. Libreto napsal K. M. Walló vzletně ve stylu hrdinských eposů mýtických legend. Procítěně jeho slova ždímá předpisově Vladimír Šmeral. Skupiny slov jsou občas vystrojeny s velkou ohlušující pompou, již zde Walló ukázal nadání pro pozdější budovatelské nadšení, a k tomu velká úderná slova neodmyslitelně patří. Jiří Weiss, i jeho kumpanie, byl teprve na počátku, kdy je v mládí okouzlení poezií předpokladem a nutností. Obrazy se soustředí na divokou krásu přírody a tradiční životní styl. Symbióza slov, přednesu a obrazu je působivá, byť nezkušená a nedokonalá, přesto okouzlující.(16.3.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace