Trajánův sloup

Trajanov stĺp

Historický / Romantický

Rumunsko / Západní Německo, 1968, 133 min

• Karlos80

Add: Po smrti krále Decebala (sebevražda). Proč Trajánův sloup? Který ostatně v Římě stojí dodnes. Trajánův sloup připomíná veliké římské vítězství nad Dáky (dnešní oblast Rumunska) v prvním nájezdu v roce 101-102 n. l. za jednoho z nejlepších římských císařů Flaviovce Trajána (98 – 117). Ne, nadarmo je tato doba často označována přívlastkem "Zlatý věk". Zpět k filmu: S velikým očekáváním ale bohužel s nepříliš radostným konstatováním, musím říct že to byla až na malé vyjímky dvouhodinová nuda. S prvním dílem (Dácii) se mi toto pokračování jevilo o poznání hůře. Alespoň co se týče výpravy a masivnosti bojových scén. Filmu moc nepřidal i špatný obraz (možná jsem měl v ruce jen čpatnou kopii), nepřesvědčivé herecké výkony i zoufale málo akce, vlastně jen na začátku a na konci a to ještě hodně málo na takovýto film a na tak vlkou stopáž. Za zmínku stál snad jen Dácký náčelník Gerula. Nicméně i tak bych tento film i jeho první díl někdy v budoucnu viděl na dvd, co na to třeba společnost Řiťka video, vydávající poslední dobou různé sandály 50 a 60 let?(22.3.2009)

Je to také voľné pokračovanie filmu Dákovia,ale bohužiaľ na filme vidno že to už nie je práca režiséra Nicolaesca.Už to nie je ono.Aj keď film vôbec nie je zlý.Mircea Dragan ako režisér už nebol taký dobrý ako Nicolaescu.Ako vo filme Dákovia,aj v tomto filme sú tu herci zo západnej Európy.Bojových scén pomenej,ale je tiež hodne realistický.Film je hodne tmavý,veľa hmly a hodne dymu a skreslený obraz.Napriek tomu všetkému je to dobrý film,ktorý sa oplatí pozrieť.(9.3.2010)

Podle mně hodně kvalitní film. Bohužel ve současné době mám kopii jen v originále, ale díky tomu, že jsem film viděl v dětství, vím dost dobře, o čem se tam "mluví". Film mně už v dětství zaujal tím, že je to jakýsi obraz toho, z čeho vznikl rumunský národ. Že Římané přinesli vyšší civilizaci a dokázali do ní zapojit i přes nejrůznější peripetie "poražené" domácí obyvatelstvo. A že hordám z východu (ve své době jsme jako malej kluk ztotožňoval s oněmi barbary ony bratry z východu, co nás zase přišli "osvobodit" v osmašedesátém. Film sám je zpracováním hodně kvalitní a na rozdíl od souběžných (a nerozhodně špatných Dáků či boje o Řím a nebo dokonce hollywoodských velkoprodukcí) symbolicky a ve zkratce, al bez zjednodušování nebo nemístných aktualizací ukazuje, proč se Řím stal tím, čím se stal a jaký byl jeho význak až dodnes. Fakt, že romanizované obyvatelstvo Dacie dokázalo asimilovat všechny ty hordy a árody, co se přes nešťastné Rumunsko (či jeho jednotlivé části) dokázaly během dalších 15. století přehnat, ukazuje, jak byl ten římský základ pevný. A všechny ty zdánlivě romantizující scény mají svůj význam, ať už vztah mezi Sabiem a Ziou, či Gerulovo potrestání Tiberia po bitvě s barbary na konci. Symbolem této bitvy je smrt Decebalova syna a skutečnost, že pokračovatelem je malý Tiberiův synek - rovněž napůl Dák, zatímco Gerula svoje poslání nedokončí a odchází pryč. Svoji představu, plán a poslání - vyhnání Římanů a uvedení na trůn Decebalova syna splnit z objektivních důvodů nedokáže.....Jinak v obsahu je chyba, oslepen je Sabius (ne Zia), ta se stává naopak jeho ženou a následuje ho do nově vznikajícího římského města, kde se Sabius mění z vojáka na učitele.....i to je určitý symbol. Rozhodně hodně dobrý historický film, v té době (nejšťastnější - pro Rumuny) období vlády Caucesca se projevilo i v těchto filmech, na které se v té době do kina se zájmem chodilo, což je dneska (ale to samé už platilo v osmdesátých letech) dost nepochopitelné. A nebylo to zdaleka dáno malou nabídkou na tehdy socialistickém trhu.(17.5.2015)