Reklama

Reklama

Trajánův sloup

  • Rumunsko Columna (více)

Obsahy(1)

Volné pokračování filmu Dákové, který líčí osudy národa Dáku po smrti krále Decebala a postupující kolonizaci dobyté země armádou Říma císaře Marca Ulpia Traiana. Po pádu Dácké pevnosti Sermisegetu se uchýlila zbylá část Dáků do Karpat pod velením Decebalova pobočníka Gerula, který tady postaví nové sídlo. Zde připravují pomstu Římu. Zatímco na hranicích Dacie Římané budují opevnění proti vpádu barbarů, zamiluje se mladý římský voják a aristokrat Sabius do dácké krasavice Zia. Jejich lásku tvrdě trestá družina Gerulových mužů, který Ziu oslepí. Velitel Tiberius si bere za manželku mladou vdovu po králi Decebalovi, která posléze sehraje významnou diplomatickou roli při vztazích a sbližovaní mezi Dáky a Římany. Její zásluhou se vytvoří bohaté a kulturní centrum severní části Římského impéria. Útok barbarů je na spadnutí a Řím si uvědomuje, že lze jen společně s Dáky zabránit hrozbě útoků barbarů ze severu. Mladý bojovník Gerula se připravuje také na střet s Římem a hledá spojence u krutých barbarů... (tahit)

(více)

Recenze (4)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Add: Po smrti krále Decebala (sebevražda). Proč Trajánův sloup? Který ostatně v Římě stojí dodnes. Trajánův sloup připomíná veliké římské vítězství nad Dáky (dnešní oblast Rumunska) v prvním nájezdu v roce 101-102 n. l. za jednoho z nejlepších římských císařů Flaviovce Trajána (98 – 117). Ne, nadarmo je tato doba často označována přívlastkem "Zlatý věk". Zpět k filmu: S velikým očekáváním ale bohužel s nepříliš radostným konstatováním, musím říct že to byla až na malé vyjímky dvouhodinová nuda. S prvním dílem (Dácii) se mi toto pokračování jevilo o poznání hůře. Alespoň co se týče výpravy a masivnosti bojových scén. Filmu moc nepřidal i špatný obraz (možná jsem měl v ruce jen čpatnou kopii), nepřesvědčivé herecké výkony i zoufale málo akce, vlastně jen na začátku a na konci a to ještě hodně málo na takovýto film a na tak vlkou stopáž. Za zmínku stál snad jen Dácký náčelník Gerula. Nicméně i tak bych tento film i jeho první díl někdy v budoucnu viděl na dvd, co na to třeba společnost Řiťka video, vydávající poslední dobou různé sandály 50 a 60 let? ()

gumli 

všechny recenze uživatele

Je to také voľné pokračovanie filmu Dákovia,ale bohužiaľ na filme vidno že to už nie je práca režiséra Nicolaesca.Už to nie je ono.Aj keď film vôbec nie je zlý.Mircea Dragan ako režisér už nebol taký dobrý ako Nicolaescu.Ako vo filme Dákovia,aj v tomto filme sú tu herci zo západnej Európy.Bojových scén pomenej,ale je tiež hodne realistický.Film je hodne tmavý,veľa hmly a hodne dymu a skreslený obraz.Napriek tomu všetkému je to dobrý film,ktorý sa oplatí pozrieť. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Príbeh sa odohráva od okamihu smrti posledného dáckeho kráľa Decebala a pádu hlavného dáckeho osídlenia Sarmizegetusy až do (pomyselného) konca Dákov ako národa. Tí sa neskôr zmiesili s Rimanmi, germánskymi kmeňmi i Slovanmi, čoho výsledkom sa stali Rumuni. Táto časť balkánskej histórie je veľmi záujímavá. Síce niektorí historici tvrdia, že Dákovia boli iba severná kmeňová vetva Trákov, ale to teraz nie je podstatné. Podstatné je, čo film o tejto časti histórie hovorí. Paradoxne sa na vec pozerá viac z pohľadu Rimanov, než z pohľadu Dákov, čo vzbudzuje rešpekt i záujem. Aj keď spracovanie nie je tak epické a monumentálne ako v prípade o rok staršieho filmu Dákovia, bitiek i davových scén je pomenej, kvalitu vôbec nepostráda. Možno zohral rolu menší rozpočet. Opäť je ale točený v podmanivých horských exteriéroch. Charizmatickí herci na čele s britským hercom Richardom Johnsonom to držia pevne v rukách. Škoda, že si nezahral viac Amze Pella, ale statočne ho nahrádza menej známy Ilarion Ciobanu v postave separastického vodcu zostavších dáckych bojovníkov. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Podle mně hodně kvalitní film. Bohužel ve současné době mám kopii jen v originále, ale díky tomu, že jsem film viděl v dětství, vím dost dobře, o čem se tam "mluví". Film mně už v dětství zaujal tím, že je to jakýsi obraz toho, z čeho vznikl rumunský národ. Že Římané přinesli vyšší civilizaci a dokázali do ní zapojit i přes nejrůznější peripetie "poražené" domácí obyvatelstvo. A že hordám z východu (ve své době jsme jako malej kluk ztotožňoval s oněmi barbary ony bratry z východu, co nás zase přišli "osvobodit" v osmašedesátém. Film sám je zpracováním hodně kvalitní a na rozdíl od souběžných (a nerozhodně špatných Dáků či boje o Řím a nebo dokonce hollywoodských velkoprodukcí) symbolicky a ve zkratce, al bez zjednodušování nebo nemístných aktualizací ukazuje, proč se Řím stal tím, čím se stal a jaký byl jeho význak až dodnes. Fakt, že romanizované obyvatelstvo Dacie dokázalo asimilovat všechny ty hordy a árody, co se přes nešťastné Rumunsko (či jeho jednotlivé části) dokázaly během dalších 15. století přehnat, ukazuje, jak byl ten římský základ pevný. A všechny ty zdánlivě romantizující scény mají svůj význam, ať už vztah mezi Sabiem a Ziou, či Gerulovo potrestání Tiberia po bitvě s barbary na konci. Symbolem této bitvy je smrt Decebalova syna a skutečnost, že pokračovatelem je malý Tiberiův synek - rovněž napůl Dák, zatímco Gerula svoje poslání nedokončí a odchází pryč. Svoji představu, plán a poslání - vyhnání Římanů a uvedení na trůn Decebalova syna splnit z objektivních důvodů nedokáže.....Jinak v obsahu je chyba, oslepen je Sabius (ne Zia), ta se stává naopak jeho ženou a následuje ho do nově vznikajícího římského města, kde se Sabius mění z vojáka na učitele.....i to je určitý symbol. Rozhodně hodně dobrý historický film, v té době (nejšťastnější - pro Rumuny) období vlády Caucesca se projevilo i v těchto filmech, na které se v té době do kina se zájmem chodilo, což je dneska (ale to samé už platilo v osmdesátých letech) dost nepochopitelné. A nebylo to zdaleka dáno malou nabídkou na tehdy socialistickém trhu. ()

Reklama

Reklama