Reklama

Reklama

Jak jsem rozpoutal druhou světovou válku

  • Polsko Jak rozpętałem drugą wojnę światową (více)
Komedie / Válečný / Dobrodružný
Polsko, 1969, 236 min

Předloha:

Kazimierz Sławiński (kniha)

Scénář:

Tadeusz Chmielewski

Kamera:

Jerzy Stawicki

Hrají:

Marian Kociniak, Zdzisław Kuźniar, Emil Karewicz, Piotr Fronczewski, Wacław Kowalski, Małgorzata Pritulak, Jerzy Block, Ludwik Benoit, (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Film Jak jsem rozpoutal 2. světovou válku je adaptací populárního polského románu Kazimierze Sławińského Dobrodružství kanonýra Dolase. Je to válečná komedie o smolařském vojínovi Frankovi Dolasovi, který se chce blýsknout hrdinskými činy, ale místo toho se zaplétá do neuvěřitelných příhod. Příběh začíná 31. srpna 1939, kdy hlavní hrdina Franek přijíždí na německou hranici jako součást čety, která má posílit obranu železniční stanice. Usne však na stráži a jeho puška náhodně vystřelí. Franek je přesvědčen, že tím rozpoutal válku. Dostává se do německého zajetí, ze kterého se mu podaří utéct, ale tím jeho kuriózní válečná dobrodružství zdaleka nekončí... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

Lucas87 

všechny recenze uživatele

Tahle polská třídílná komedie ze 70.tých let je velmi příjemná na sledování jen je škoda, že lze vidět málo polské produkce v našich televizích. Nejvíce mě pobavila strážní věž, polský býk v Rakousku a scéna s lodí, kdy si italská ponorka připisuje další potopenou loď, také jeho kšefty v Alžírsku jsou dost k pobavení. Hlavní představitel působí překvapeně i hloupě, ale to je jen pouhý klam pro ostatní, prostě takový polský Švejk. Já můžu jen doporučit. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Přijemná polská valečná komedie ve stylu Velkého flámu či Stepujicí stonožky. Exeluje Marian Kociniak jako Franciszek Dolas, sice neumí řeči a ani zeměpis, ale to mu nebraní, aby proutíkal několik zemí a nosil několik uniforem několika států. Jak uvedl Cement73 scénka na gestapu je výborná. Name und Vorname: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Wie? Geboren: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody. Někdy člověk si zkrátka opatří špatné papíry. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

V trikové sekci filmu se jasně ukazuje, že už něco pamatuje, ale jinak bych mu jedenapadesát nehádal ani omylem. Nikdy dřív jsem snímek neviděl, dnes měl tedy u mě premiéru, a i když kvalita použitého humoru přece jen kolísala, bavil jsem se až nečekaně dobře. Franek Dolas v sobě pro mě výborně spojuje několik fiktivních osobností z různých časových období: Josefa Švejka, kapitána Klose a Alana Karlssona. Hmm, téměř čtyři hodiny utekly jako voda. P. S. Po Pythonech nejlepší scéna na gestapu:-)) ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Poľský trojdielny vojnový klenot je vlastne neuveriteľne zábavnou komédiou o smoliarskom vojakovi, ktorý si myslí, že rozpútal II. svetovú vojnu. Každá časť ponúka dobrodružstvá v roznych končinách Európy a Afriky, v podstate zovšadiaľ, kde sa bojovalo. Poliaci sa dokonale vybláznili, niektoré scény sú podobné nemým groteskám, treba však uznať, že humor je poctivý a nikdy neskĺzne do primitívnej zábavy. Zásluhu na tom má aj výborný Marian Kociniak v úlohe Franeka Dolasa. Určite doporučujem. ()

Cement73 

všechny recenze uživatele

Skvelá poľská komédia o naivnom sedliakovi, ktorý sa dostal do výru najdôležitejších udalostí 2hej svetovej vojny, samozrejme úplne nechtiac. Scenár je vo veľkej často postavený na rôznych jazykových hrátkach a tak originál v polštine je absolútne neprekonateľný. Výsluch v nemeckom zajatí: "Name?" - "Grzegorz Brzeczyszczykiewicz" - "Wie???" .... ()

Galerie (25)

Zajímavosti (2)

  • Film byl natočen původně černobíle, až v roce 2000 jej nechal polský televizní kanál Polsat digitálně kolorovat. (Snorlax)
  • Film kolorovalo americké štúdio Dynacs Digitall Studios, ktoré omylom na juhoslovanskej vlajke vymenilo modrú farbu za zelenú. (Ampi)

Reklama

Reklama