Jak jsem rozpoutal druhou světovou válku

• Polsko

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

• angličtina

How I Unleashed World War II

Komedie / Válečný

Polsko, 1970, 224 min

Existují filmy, které jsem viděl jako mladý hoch před x-lety a líbily se mi. Postupem času jsem si je zidealizoval a když jsem je pak viděl po dlouhé době znova, tak jsem byl dost často zklamán, protože se mi už nelíbily tak, jako tehdy. Této polské třídilné komedie se to týká jen z části. Také jsem čekal salvy smíchu, ale nedostavily se. Bavila mě první a třetí část. Druhá se zdá být nejslabší, ikdyž mě angláni, pijící ve válce svůj "čaj o páté" rozesmáli. Takže Franek Dolas alias Grzegorz Bręszyczyczykiewicz nezklamal, ale nenadchnul. Je to tak na tři a půl *, ale dám čtyři!(30.1.2015)

Spočítal bych na prstech jedné ruky komedie z posledních pěti let které se téhle mohou rovnat a přitom si vystačí i bez vulgarizmů, trapného humoru a podobných znaků dnešních top komedií.Je to poměrně originální, hodně cestopisné, dělá si to vtip z mnoha národů. A těch jazyků co je použito. Takový velký skvost skoro zapomenuté polské kinematografie.(29.3.2016)

Komedie o polském vojákovi, kterému se úplně nedaří co by chtěl. Sice se válet smíchy nebudete, jde spíš o jemnou komedii, s někdy až absurdním humorem. Bohužel na délku filmu je tam vtipných momentů málo a je zde tedy pár hluchých míst, které ke konci můžou nudit. Kdyby to mělo tak 150 minut tak by to bohatě stačilo a bylo by to lepší. Takhle je to jen lehký nadprůměř čili 3*. Hodnocení: 55/100.(5.7.2017)

Tahle polská třídílná komedie ze 70.tých let je velmi příjemná na sledování jen je škoda, že lze vidět málo polské produkce v našich televizích. Nejvíce mě pobavila strážní věž, polský býk v Rakousku a scéna s lodí, kdy si italská ponorka připisuje další potopenou loď, také jeho kšefty v Alžírsku jsou dost k pobavení. Hlavní představitel působí překvapeně i hloupě, ale to je jen pouhý klam pro ostatní, prostě takový polský Švejk. Já můžu jen doporučit.(30.6.2011)

Zajimavy klon Forresta a Svejka. Skutecne velmi pekne podivana, lehce odvypravena a trosku vtipna. Rozhodne to neni zadna velka rachanda, ale je to odlehceny valecny film. Pro me rozhodne prekvapeni. Ve druhe casti uz to bylo malinko crazy, a trosku se to blizilo ptakovine. Ovsem po treti casti jsem se do tehle trilogie zamiloval a jsem skutecne nerad, ze se musim s hrdinou rozloucit. V posledni malo co me takhle drzelo. Menim hodnoceni ze 4 na 5. A ze si ya tim sakra stojim.(3.12.2013)

• - Film kolorovalo americké štúdio Dynacs Digitall Studios, ktoré omylom na juhoslovanskej vlajke vymenilo modrú farbu za zelenú. (Ampi)

• - Film byl natočen původně černobíle, až v roce 2000 jej nechal polský televizní kanál Polsat digitálně kolorovat. (Snorlax)