Jak jsem rozpoutal druhou světovou válku

• Polsko

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

How I Unleashed World War II

Komedie / Válečný

Polsko, 1970, 224 min

Spočítal bych na prstech jedné ruky komedie z posledních pěti let které se téhle mohou rovnat a přitom si vystačí i bez vulgarizmů, trapného humoru a podobných znaků dnešních top komedií.Je to poměrně originální, hodně cestopisné, dělá si to vtip z mnoha národů. A těch jazyků co je použito. Takový velký skvost skoro zapomenuté polské kinematografie.(29.3.2016)

Ten film je fakt psina. Viděl jsem ho kdysi jako kluk a některé scény jsem si dobře pamatoval. Při jednom náhodném vnuknutí mysli jsem si ho stáhl a následně zhlédl s patnáctiletým potomkem. Bavili jsme se oba velmi dobře. Má to švih, skvělé prostřihy a výborný casting. V původním mnohojazyčném znění nejlepší. Je to samozřejmě naprostá ptákovina, ale dobře vymyšlená a natočená. Byl jsem mile překvapen, že to je pořád stejná sranda jako kdysi - a nejen pro mě. Scéna, kde je hlavní hrdina s falešnými papíry vyzván k identifikaci na gestapu (výslech řídí Emil Karewicz čili "Brunner" z Klosse, to je taky prima fór) mě vždycky rozseká. Malých rolí je film díky své road koncepci plný, však se Franta nikde neohřeje dlouho. Každá, byť sebemenší role, je ovšem perfektně stylisovaná a zahraná. Výborné jsou i detaily v podobě plakátů (Duce má vždy pravdu!). Marian Kociniak, na kterém film stojí, je naprosto geniální. Moc jsme to nezkoumali do podrobností, ale vesměs sedí i reálie. Jako bonus je zde spousta evropských i mimoevropských jazyků k procvičení, byť Franek důsledně používá výhradně polštinu. I tak je schopný zblbnout a ukecat kohokoliv. Poláci se s tou svou pošahanou historií vypořádají porůznu, ale toto byla jedna z velmi dobrých variant, jak na to.(16.7.2016)

Komedie o polském vojákovi, kterému se úplně nedaří co by chtěl. Sice se válet smíchy nebudete, jde spíš o jemnou komedii, s někdy až absurdním humorem. Bohužel na délku filmu je tam vtipných momentů málo a je zde tedy pár hluchých míst, které ke konci můžou nudit. Kdyby to mělo tak 150 minut tak by to bohatě stačilo a bylo by to lepší. Takhle je to jen lehký nadprůměř čili 3*. Hodnocení: 55/100.(5.7.2017)

Skvelá poľská komédia o naivnom sedliakovi, ktorý sa dostal do výru najdôležitejších udalostí 2hej svetovej vojny, samozrejme úplne nechtiac. Scenár je vo veľkej často postavený na rôznych jazykových hrátkach a tak originál v polštine je absolútne neprekonateľný. Výsluch v nemeckom zajatí: "Name?" - "Grzegorz Brzeczyszczykiewicz" - "Wie???" ....(24.11.2008)

Existují filmy, které jsem viděl jako mladý hoch před x-lety a líbily se mi. Postupem času jsem si je zidealizoval a když jsem je pak viděl po dlouhé době znova, tak jsem byl dost často zklamán, protože se mi už nelíbily tak, jako tehdy. Této polské třídilné komedie se to týká jen z části. Také jsem čekal salvy smíchu, ale nedostavily se. Bavila mě první a třetí část. Druhá se zdá být nejslabší, ikdyž mě angláni, pijící ve válce svůj "čaj o páté" rozesmáli. Takže Franek Dolas alias Grzegorz Bręszyczyczykiewicz nezklamal, ale nenadchnul. Je to tak na tři a půl *, ale dám čtyři!(30.1.2015)

• - Film byl natočen původně černobíle, až v roce 2000 jej nechal polský televizní kanál Polsat digitálně kolorovat. (Snorlax)

• - Film kolorovalo americké štúdio Dynacs Digitall Studios, ktoré omylom na juhoslovanskej vlajke vymenilo modrú farbu za zelenú. (Ampi)