(2x) ,,Ani zabít neumím! Tak aspoň důstojně umřu, když jsem nedokázal důstojně žít..." Kdo by řekl, že tenhle napůl experimentální snímek pochází z úplně stejné autorské dvojky (režie Weiss - knižní předloha a scénář Otčenášek) jako válečné drama "Romeo, Julie a tma"? Jako originální nápad je film o psychologickém rozjímání na téma vraždy s několika varianty rozhodně zajímavý, ale povinný rozjezd vztahů byl dost zdlouhavý, bohužel pak na úkor zbytečně rychle provedených variant řešení. Musím říct, že jde o jeden z nemnoha filmů, ve kterých mě Rudolf Hrušínský vyloženě nebavil či spíše působil na mne otravně. Na menším prostoru alespoň mé pocity vylepšili Květa Fialová a můj milovaný Václav Voska. ,,Až přijedu k vám na pobočku, tak zajedeme k mýmu bráchovi na tu slivovici...!" Jinak prvků komedie tam bylo pomálu, stejně tak experimentální a kriminální linie filmu začínají se naplno rozvíjet až v poslední třetině filmu. Několik výtečných scén jako sexuální vražda za doprovodu folklorní lidovky nebo Hrušínského sen o vlastním pohřbu s komentářem o všech zúčastněných docela přibližovalo mé hodnocení ke čtyřem hvězdičkám, ale bohužel to zazdil překombinovaný závěr v posledních dvou minutách. Ten náhlý přechod do barevného filmu se sci-fi odletem auta do vesmíru, to opravdu nepobírám. (65%)(12.2.2017)

Tragikomedie s nádherně černohumornou scénou pohřbu je celá postavena na výkonu Rudolfa Hrušínského. Ostatní mu dělají stafáž, kdyby byli z kartonu, moc by se nepřihodilo. I ten Voska je zde téměř neviditelný, dokonce ani Menšík nedokázal blbnout. K tomu všemu zní hravá! Liškova hudba. Kdyby Hrušínský před kamerou neosiřel, možná bych měla krapítek větší zážitek.(18.11.2013)

----- "Já, malý úředníček z pobočky, zabiju náměstka z centrály." ----- Za vším hledej ŽENU. Jediným pohledem dokáže prozářit váš obyčejný, nudný a jednotvárný život - ale počáteční okouzlení může záhy vystřídat neveselé vystřízlivění spojené s těžkou kocovinou. Hloubkovou sondu do polapené duše malého, neatraktivního úředníčka provází nenápadný a místy přece jenom poněkud depresivní humor, jemný a hladký jako hedvábí i ostrý a tvrdý jako křemínek, o němž je známo, že umí vykřesat žhnoucí, nebezpečnou jiskru - rodnou sestru ničivého požáru. Nabídne vám tři možné varianty rozuzlení příběhu - a zdánlivě absurdní pointu, která svými jásavými barvami hravě přebije veškeré zásady morálky i skomírající hlas svědomí. P.S.: Jakoby se u Jiřího Weisse inspiroval o mnoho let později Tom Tykwer se svojí Lolou, kterou nechal běžet o život ... 4,5*(9.12.2011)

• dyfur

....nudné ,dlhé a ešte raz nudné a dlhé.doporučujem ženám ,ktoré robia "niečo okolo domu" varia,perú,žehlia....a popritom sledujú tento film ...o nič neprídu ak budú vidieť každých desať minút.Jedna hviezda kvôli p.Hrušinskému a režisérovi p.Weisovi....moja zaujímavosť:Natáčanie filmu prebiehalo na hrade Frýdštejn,v Brne na hlavnom nádraží,v Prahe v častiach Stare Město,Nové Město a v krematoŕiu Strašnice.(22.4.2014)

České filmy z 60. let jsou velmi originální a snaží zkoušet nové a nové věci. Tlouštík Hrušínský nemá nic, jen práci. Ani si nepovzdechne a najednou má nádhernou manželku. Jak se to stalo ? Proč si vybrala jeho ? Ani s ním nespí, protože mají platonický vztah. Jeho to ale mrzí a zjistí, že on je jen zástěrka pro jiného milence. Plánuje si tedy jak se zachová, ale nikdy to nedopadne podle jeho představ a nechá přetočit film zpět a rozhoduje se od toho bodu znovu. Až nakonec najde svoje gule a stane se šéfem situace. Hrušínský perlí , ale nejlepší je v obrovském plášti v kombinaci s rádiovkou. Vypadá jako naprostý debil :-) Tohle je svým způsobem Butterfly Effect o několik desítek let dříve.(21.9.2010)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na hrade Frýdštejn, na vlakovej stanici v Brne, v pražských častiach Staré Mesto a Nové Mesto a v krematóriu Strašnice. (dyfur)

• - Představitelka hlavní postavy Libuše Švormová je manželkou scenáristy Jana Otčenáška. (M.B)

• - Závěr tohoto černobílého snímku je barevný. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)