Koncom 19. storočia bolo Slovensko súčasťou Uhorska a Slováci národom, ktorý pomaly zanikal. V rokoch 1870 - 1914, teda do prvej svetovej vojny, sa do Ameriky vysťahovalo približne 750-tisíc Slovákov. Bola to takmer tretina národa. Našinci odchádzali v takých počtoch, že niektoré dediny i kraje sa takmer vyľudnili. A práve v tomto období sa narodil muž, ktorý mal všetko zmeniť - Milan Rastislav Štefánik. (RTVS)

Arsenal83

Štefánik, Štúr, Hlinka je pre mňa top 3 Slovákov. Prví dvaja zdieľajú spoločný osud - lásku k ženám v staromládeneckom rúchu a krátky život. Napriek tomu dosiahli toho viac než by iní za tri životy. Tento dokument je skutočne super komplexný a jeden z najpodrobnejších o Štefánikovi, aký som kedy videl. ()

Cheeter

Uf.... ten pohled na Štefánika mi přijde až národovecký... A i když vše uvedené je nejspíš pravda, tak ten celkový pohled mi prostě nějak nesedí. Navíc nemám rád, když "vypravěč" zasahuje do rekonstrukcí, to za mě hodně narušuje děj. ()

Autogram

Asi najlepší životopisný film o Štefánikovi, aký som zatiaľ videl. A to som videl, myslím, všetky. Štefan Chrappa vstupuje do deja aj do obrazu nenásilne, prihovára sa s citom a vysvetľuje veci štýlom vhodným úplne pre každého. Slovenská televízia sa celkom pochlapila a aspoň v tomto prípade vytvorila dokument hodný názvu Panteón. ()