Slovenský panteón

Anton Srholec (E02)

(epizoda)

Máloktorá osobnosť v histórii našej krajiny bola takým zosobnením odvahy a človečenstva ako Anton Srholec. Kvôli svojmu presvedčeniu a svojej povahe musel už od pomerne nízkeho veku čeliť nemalým prekážkam. Komunisti mu bránili v štúdiu, dostal sa do väzenia a následne aj do uránových baní. Zažil tú najťažšiu manuálnu prácu v neľudských podmienkach a napriek tomu si dokázal udržať ľudskosť. Možno práve preto, že jeho vlastný osud vôbec nebol ľahký, dokázal vždy pomôcť tým, ktorí to najviac potrebovali. (RTVS)

jedna_vrana

"Človek, ktorý sa zapísal do našich dejín, ale aj do našich sŕdc.“ Životopisný dokument o Antonovi Srholcovi, dokumentom nás prevádza ako moderátor Štefan Chrappa a filmové a obrazové ukážky sú doplnené komentárom historikov. Mladého Antonia stvárňuje sympatický Marko Igonda. ()

Cheeter

Za mě trochu rozpor. O Srholcovi jsem doposud neslyšel. A i po shlédnutí dokumentu přemítám, proč patří mezi významné Slováky. Jeho život je bezesporu zajímavý, prošel si ledasčím. Ale mám dojem, že lidí jako on muselo být přece jenom víc. Tak proč právě on? ()