Slovenský panteón

Andrej Hlinka (E06)

(epizoda)

Nepoznaný a tajomný, milovaný aj zatracovaný. Taký je Andrej Hlinka v našich očiach dnes. Za svojho života bol ale skôr milovaný. Bol považovaný za otca národa, za bojovníka proti maďarizácii a za veľkého ochrancu Slovákov. Možno najlepšie ho vystihuje jeho vlastný citát: „Mňa nepremeníte! Mňa nezlomíte! Slovákom som sa narodil, Slovák som a Slovák budem! Do posledného dychu budem bojovať za sväté práva slovenského ľudu, za božské práva slovenského národa!“ Ale celý život človeka sa predsa nedá vyjadriť jediným citátom, alebo áno? (RTVS)

ghatos

Slovenský superhrdina, který zradil ČSR, ale daleko dříve, než v roce 1938. V tomto dokumentu je závěr jeho života natřen růžovou barvou, ale budiž i on věděl, co jsou Maďaři zač. Zajímavé je, že to neví současná SNS, SMER nebo Republika, která se na něho tak ráda odvolává 🤷🙂. Mentální a kulturní odklon od ČR a Polska v roce 2023 a možný příklon k Maďarsku je SK sebevraždou a popřením jejich vlastních dějin, na které se tak rádi SK vlastenci odvolávají 🇸🇰☝️🙂. 76%. ()

Arsenal83

Snáď najväčší Slovák, väčší prínos pre národ nikto neurobil, nikto si toľko nevytrpel. Sedel v žalári za Uhorska, zavreli ako aj za Československa, nechali ho zbiť na vlastnej fare. Nakoniec však zvíťazil, len v jednom neobstál: jeho boj proti alkoholizmu je na Slovensku márny aj v roku 2021. ()

Rozjimatel

Veľmi zaujímavo a poučne nakrútený dokument o Andrejovi Hlinkovi a jeho nesporných zásluhách pri sebaurčení slovenského národa, ale aj o nejakej tej jeho politickej chybe. Nie všetky jeho názory a postoje s nim zdieľam, ale veľmi sympatický mi je jeho boj proti pomaďarčeniu Slovákov a proti alkoholizmu (večný boj s veternými mlynmi). ()

Cheeter

Za mě asi nejlepší díl, za celou dobu. Ono zase, co říct k Jánošíkovi? Uznávám, že k Hlinkovi je toho daleko víc, ale pokud vezmu z pohledu zpracování, tak i tak tahle část vede. ()