Na pohádku je to krapet drsné (vypíchávání očí, škrcení, ulička) ale jako baladický příběh to bylo fajn. Krásná kamera, velmi dobré herecké výkony i příběh o režné košili, kterou víla dala odvedénu ovčákovi než šel na Turka aby jej chránila od seků šavlí a od kulí... Také je to asi jediný film, kde pana Smolíka uvidíte jako rakouského generála s pihou krásy na tváři a s parukou... Začátek byl skvělý, ke konci to sklouzlo krapet mimo nastavenou laťku. Ale i tak jsem se zaujetím dokoukal. Dávám tři turbany. * * *(7.4.2013)

Jiří Weiss si vypůjčuje ústřední dvojici z filmu Ďáblova past a natáčí neméně zdařilý, drsný historický příběh se špetkou pohádkového koření. Fantastická, temná atmosféra do poslední minuty a excelentní herectví ve velmi pestrém obsazení. Pro mě opravdu výjimečný film, na který bych ale nenechal žádné dítě koukat samotné.(26.12.2015)

Krasne natocena cernobila balada o vojakovi a lesni vile. Co vic si prat... Chadimova je nadherna, a herce jako byl Olmer postrada nase filmova scena dodnes. Ten tyhle postavy umel dokonale. Na druhou stranu pribeh neni odvypraven dostatecne srozumitelne, coz je skoda. Drdovu verzi neznam, ale kdo vubec netusi o co jde, muze si precist Erbenovu zde: http://pohadky-online.com/pohadky/ceske-pohadky/205-zlate-kapradi(20.2.2014)

Pohádkový příběh Jana Drdy převedený do poetické balady překvapuje na svou dobu vzniku naprosto všemi svými aspekty a směry. Milostné drama lidského srdce v drsné realitě válečných dob se zachováním pohádkovosti původního příběhu dokáže upoutat pozornost a hlavně chytit za srdce. Tvůrci vlastně přepracovali pohádku cíleně dospělému divákovi a až neskutečně se jim to povedlo. Lehkomyslnost, znevážení důvěry a lásky trochu naznačuje nevypočitatelnost běžných lidí a tak se trochu i tímto příběhem moralizuje. Řemeslně naprosto vynikající dílo, které je hodno toho největšího uznání.(8.11.2015)

Obrazově nádherný začátek - ten tajemný les, občas až hororově působící (na čemž má nemalou zásluhu hudba), na kterémžto pozadí obvzláště vynikne éterická krása Lesanky. A nemyslím, že by film ztrácel tempo v své turecké části, která má působivé dobrodružné pasáže. Je zde skvělý František Smolík, jako střídmější verze rokokového plukovníka z Fanfána Tulipána, a snad ještě lepší Otomar Krejča v roli krutého tureckého paši. A nad to Dana Smutná, které to jako rozmarné krásné mrše opravdu slušelo.(27.12.2015)

• - Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963. (jecmen2)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné pohádky ze sbírky České pohádky spisovatele Jana Drdy. (rodo)

• - Film byl natočen u příležitosti nedožitých 100. narozenin Jana Drdy. (jecmen2)