• fragre
  ****

  Obrazově nádherný začátek - ten tajemný les, občas až hororově působící (na čemž má nemalou zásluhu hudba), na kterémžto pozadí obvzláště vynikne éterická krása Lesanky. A nemyslím, že by film ztrácel tempo v své turecké části, která má působivé dobrodružné pasáže. Je zde skvělý František Smolík, jako střídmější verze rokokového plukovníka z Fanfána Tulipána, a snad ještě lepší Otomar Krejča v roli krutého tureckého paši. A nad to Dana Smutná, které to jako rozmarné krásné mrše opravdu slušelo.(27.12.2015)

 • Radyo
  ***

  Zpočátku poeticky vypadající příběh postupem času svůj počáteční náboj ztratí, ale rozhdoně nelze říct, že by se snad jednalo o špatný film. Jen jsem měl prostě jinou představu, vždyť šlo o zpracování pohádkového námětu a ten se dá natočit i pro dospělé tak, aby ty pohádkové prvky byly více výrazné, než jsou v tomto filmu.(4.4.2003)

 • MickeyStuma
  *****

  Pohádkový příběh Jana Drdy převedený do poetické balady překvapuje na svou dobu vzniku naprosto všemi svými aspekty a směry. Milostné drama lidského srdce v drsné realitě válečných dob se zachováním pohádkovosti původního příběhu dokáže upoutat pozornost a hlavně chytit za srdce. Tvůrci vlastně přepracovali pohádku cíleně dospělému divákovi a až neskutečně se jim to povedlo. Lehkomyslnost, znevážení důvěry a lásky trochu naznačuje nevypočitatelnost běžných lidí a tak se trochu i tímto příběhem moralizuje. Řemeslně naprosto vynikající dílo, které je hodno toho největšího uznání.(8.11.2015)

 • Big Bear
  ***

  Na pohádku je to krapet drsné (vypíchávání očí, škrcení, ulička) ale jako baladický příběh to bylo fajn. Krásná kamera, velmi dobré herecké výkony i příběh o režné košili, kterou víla dala odvedénu ovčákovi než šel na Turka aby jej chránila od seků šavlí a od kulí... Také je to asi jediný film, kde pana Smolíka uvidíte jako rakouského generála s pihou krásy na tváři a s parukou... Začátek byl skvělý, ke konci to sklouzlo krapet mimo nastavenou laťku. Ale i tak jsem se zaujetím dokoukal. Dávám tři turbany. * * *(7.4.2013)

 • Karmin
  ***

  Pohádka to tedy není. Je to krutý a ponurý příběh poměrně věrně zobrazující chudé a opilecké Horní Uhry a těžký život vojáka ve vojsku císařovny Terezie kdesi na břehu Dunaje na dostřel tureckých kanónů. Místo dobrého konce jen morální poučení o tom, že si člověk má vážit toho, co má, nezpychnout a nebýt debil. Brrr.(4.1.2016)

 • - Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963. (jecmen2)

 • - Film byl natočen podle stejnojmenné pohádky ze sbírky České pohádky spisovatele Jana Drdy. (rodo)

 • - Juru v podání Víta Olmera nadaboval Jan Tříska a postavu Lesanky, kterou hrála Karla Chadimová, namluvila Alena Kreuzmannová. (rodo)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace