Éterické, čiernobiele, v duchu Vláčilových pochmúrných diel. Krásne zábery, hlavne v prvej časti, k tomu depresívny hudobný doprovod a výborný herecký výkon Víta Olmera. V žiadnom prípade by som tento film nedal do škatuľky "rozprávka" aj keď je natorčený na motívy rozprávky Jana Drdu. Erotické scény s dvoma ženskými predstaviteľkami, ako kruté zaobchádzanie vo vojsku uspokoja každého dospelého diváka. Deti už asi nie ... :)(26.12.2015)

Na pohádku je to krapet drsné (vypíchávání očí, škrcení, ulička) ale jako baladický příběh to bylo fajn. Krásná kamera, velmi dobré herecké výkony i příběh o režné košili, kterou víla dala odvedénu ovčákovi než šel na Turka aby jej chránila od seků šavlí a od kulí... Také je to asi jediný film, kde pana Smolíka uvidíte jako rakouského generála s pihou krásy na tváři a s parukou... Začátek byl skvělý, ke konci to sklouzlo krapet mimo nastavenou laťku. Ale i tak jsem se zaujetím dokoukal. Dávám tři turbany. * * *(7.4.2013)

Krasne natocena cernobila balada o vojakovi a lesni vile. Co vic si prat... Chadimova je nadherna, a herce jako byl Olmer postrada nase filmova scena dodnes. Ten tyhle postavy umel dokonale. Na druhou stranu pribeh neni odvypraven dostatecne srozumitelne, coz je skoda. Drdovu verzi neznam, ale kdo vubec netusi o co jde, muze si precist Erbenovu zde: http://pohadky-online.com/pohadky/ceske-pohadky/205-zlate-kapradi(20.2.2014)

Mimořádně povedená rádoby pohádka o ovčákovi, jenž získal blondýnku do své dřevěné chaloupky, ale protože byl blbec, ožral se, naverbovali ho, odvedli na tureckou frontu. Tam ho chránila kouzelná košilka jeho lesní víly, takže ho každá kulka minula. On se ale nepoučil, vojna byla dlouhá. A ženský jsou všude...Trochu mi vadil Olmer dabovaný Třískou, ale jinak to bylo vše až naturalisticky reálně vykreslené, jak chlap ze ženský zblbne, když je ženská šikovná, dostane všechno. 80%(18.6.2014)

Zpočátku poeticky vypadající příběh postupem času svůj počáteční náboj ztratí, ale rozhdoně nelze říct, že by se snad jednalo o špatný film. Jen jsem měl prostě jinou představu, vždyť šlo o zpracování pohádkového námětu a ten se dá natočit i pro dospělé tak, aby ty pohádkové prvky byly více výrazné, než jsou v tomto filmu.(4.4.2003)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné pohádky ze sbírky České pohádky spisovatele Jana Drdy. (rodo)

• - Film byl natočen u příležitosti nedožitých 100. narozenin Jana Drdy. (jecmen2)

• - Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963. (jecmen2)