Obrazově nádherný začátek - ten tajemný les, občas až hororově působící (na čemž má nemalou zásluhu hudba), na kterémžto pozadí obvzláště vynikne éterická krása Lesanky. A nemyslím, že by film ztrácel tempo v své turecké části, která má působivé dobrodružné pasáže. Je zde skvělý František Smolík, jako střídmější verze rokokového plukovníka z Fanfána Tulipána, a snad ještě lepší Otomar Krejča v roli krutého tureckého paši. A nad to Dana Smutná, které to jako rozmarné krásné mrše opravdu slušelo.(27.12.2015)

Zpočátku poeticky vypadající příběh postupem času svůj počáteční náboj ztratí, ale rozhdoně nelze říct, že by se snad jednalo o špatný film. Jen jsem měl prostě jinou představu, vždyť šlo o zpracování pohádkového námětu a ten se dá natočit i pro dospělé tak, aby ty pohádkové prvky byly více výrazné, než jsou v tomto filmu.(4.4.2003)

Pohádkový příběh Jana Drdy převedený do poetické balady překvapuje na svou dobu vzniku naprosto všemi svými aspekty a směry. Milostné drama lidského srdce v drsné realitě válečných dob se zachováním pohádkovosti původního příběhu dokáže upoutat pozornost a hlavně chytit za srdce. Tvůrci vlastně přepracovali pohádku cíleně dospělému divákovi a až neskutečně se jim to povedlo. Lehkomyslnost, znevážení důvěry a lásky trochu naznačuje nevypočitatelnost běžných lidí a tak se trochu i tímto příběhem moralizuje. Řemeslně naprosto vynikající dílo, které je hodno toho největšího uznání.(8.11.2015)

Na pohádku je to krapet drsné (vypíchávání očí, škrcení, ulička) ale jako baladický příběh to bylo fajn. Krásná kamera, velmi dobré herecké výkony i příběh o režné košili, kterou víla dala odvedénu ovčákovi než šel na Turka aby jej chránila od seků šavlí a od kulí... Také je to asi jediný film, kde pana Smolíka uvidíte jako rakouského generála s pihou krásy na tváři a s parukou... Začátek byl skvělý, ke konci to sklouzlo krapet mimo nastavenou laťku. Ale i tak jsem se zaujetím dokoukal. Dávám tři turbany. * * *(7.4.2013)

Pohádka to tedy není. Je to krutý a ponurý příběh poměrně věrně zobrazující chudé a opilecké Horní Uhry a těžký život vojáka ve vojsku císařovny Terezie kdesi na břehu Dunaje na dostřel tureckých kanónů. Místo dobrého konce jen morální poučení o tom, že si člověk má vážit toho, co má, nezpychnout a nebýt debil. Brrr.(4.1.2016)

• - Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963. (jecmen2)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné pohádky ze sbírky České pohádky spisovatele Jana Drdy. (rodo)

• - Juru v podání Víta Olmera nadaboval Jan Tříska a postavu Lesanky, kterou hrála Karla Chadimová, namluvila Alena Kreuzmannová. (rodo)