Krasne natocena cernobila balada o vojakovi a lesni vile. Co vic si prat... Chadimova je nadherna, a herce jako byl Olmer postrada nase filmova scena dodnes. Ten tyhle postavy umel dokonale. Na druhou stranu pribeh neni odvypraven dostatecne srozumitelne, coz je skoda. Drdovu verzi neznam, ale kdo vubec netusi o co jde, muze si precist Erbenovu zde: http://pohadky-online.com/pohadky/ceske-pohadky/205-zlate-kapradi(20.2.2014)

Obrazově nádherný začátek - ten tajemný les, občas až hororově působící (na čemž má nemalou zásluhu hudba), na kterémžto pozadí obvzláště vynikne éterická krása Lesanky. A nemyslím, že by film ztrácel tempo v své turecké části, která má působivé dobrodružné pasáže. Je zde skvělý František Smolík, jako střídmější verze rokokového plukovníka z Fanfána Tulipána, a snad ještě lepší Otomar Krejča v roli krutého tureckého paši. A nad to Dana Smutná, které to jako rozmarné krásné mrše opravdu slušelo.(27.12.2015)

Jiří Weiss si vypůjčuje ústřední dvojici z filmu Ďáblova past a natáčí neméně zdařilý, drsný historický příběh se špetkou pohádkového koření. Fantastická, temná atmosféra do poslední minuty a excelentní herectví ve velmi pestrém obsazení. Pro mě opravdu výjimečný film, na který bych ale nenechal žádné dítě koukat samotné.(26.12.2015)

Zpočátku poeticky vypadající příběh postupem času svůj počáteční náboj ztratí, ale rozhdoně nelze říct, že by se snad jednalo o špatný film. Jen jsem měl prostě jinou představu, vždyť šlo o zpracování pohádkového námětu a ten se dá natočit i pro dospělé tak, aby ty pohádkové prvky byly více výrazné, než jsou v tomto filmu.(4.4.2003)

Pohádka to tedy není. Je to krutý a ponurý příběh poměrně věrně zobrazující chudé a opilecké Horní Uhry a těžký život vojáka ve vojsku císařovny Terezie kdesi na břehu Dunaje na dostřel tureckých kanónů. Místo dobrého konce jen morální poučení o tom, že si člověk má vážit toho, co má, nezpychnout a nebýt debil. Brrr.(4.1.2016)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné pohádky ze sbírky České pohádky spisovatele Jana Drdy. (rodo)

• - Film reprezentoval československou kinematografii na MFF v Benátkách v roce 1963. (jecmen2)

• - Film byl natočen u příležitosti nedožitých 100. narozenin Jana Drdy. (jecmen2)