Epistemolog

Závěrečný fajt s kopím a šavlema prostě musíš vidět! Doslova poslední minutu před bizarním koncem! Tohle hned tak nevidíš. Tu protrpěnou hodinu s pomalejším kung-fu stojí za to fakt vyčkat. Mimokrokem některé dialogy použila hiphopová kapela Wu tang clan na svém debutujícím albu Enter the Wu tang (36 chambers). ()

MaedhRos

"Ten Tigers of Kwangtung" je IMHO dokonalou ukázkou toho, jak natočit co nejnepřehlednější film. Chang Cheh vypráví souběžně dva příběhy: jeden pojednává o tom, jak a proč se těch 10 kantonských tygrů vlastně sešlo; druhý, odehrávající se o generaci později, zas líčí, kterak si nepřátelé "tygrů" vyřizují účty s jejich studenty/potomky. Obě časové linie se odvíjí pěkně "na střídačku", za hojného využití flashbacků - a i přes relativně nekomplikovanou strukturu vyprávění se v tom člověk občas trochu ztrácí; především pak kvůli tomu, že hlavní postava se v "Ten Tigers..." jaksi nevyskytuje, zato důležitých postav jsou tu mraky. Na filmu se navíc dost zřetelně podepsaly poněkud pohnuté okolnosti jeho vzniku. Přesto jsou "tygři" velmi dobře koukatelní, přinejmenším pokud máte rádi Ti Lunga, Fu Shenga a/nebo Venoms. Alespoň někteří ze zúčastněných dostanou možnost zazářit v několika hodně zdařilých scénách - a v neposlední řadě - film, kde se vyskytuje tolik SB hvězd pohromadě, nemůžete prostě jen tak přejít, pokud ve vás slova "Shaw Brothers" vzbuzují byť jen nepatrnou pozitivní odezvu. ()

RigorMortis

Totálne zmätočný a neprehľadný film s dvomi súbežnými dejovými líniami, v ktorom som sa často solídne strácal a minimálne prvú polhodinu predstavovali každých pár minút nejakú novú postavu. Posledných 15-20 minút bolo dynamickejších a vtipnejších, než celý zvyšok filmu. Záverečný súboj bol super a dekapitácia hlavného záporáka kopom za letu je jeden z najštýlovejších knokautov, aké som kedy v akčných filmoch videl. Ako je ale preboha možné, že sú všetci v tom filme takí namakaní? ()

HKstars

Shaw Brothers v době svého největšího rozkvětu, těsně před strmým pádem, který zapřičinila nová generace v čele s Jackiem Chanem a Sammo Hungem. Tváří v tvář Pingovu Drunken Masterovi se Run Run Shaw pokusil napnout všechny a sezval svoje největší hvězdy k velkému historickému eposu. Ehm... to asi není ten správný výraz, kulisy jsou totiž pořád stejně papundeklové jako v jiných Shaw filmech (při souboji u moře to bohužel přímo bije do očí), jde tu však o obsazení. Jak už mnozí vydedukovali z názvu (pokud trávili alespoň jednu noc v čínské knihovně), snímek pojednává o slavných deseti tygrech Kantonu (tenhle spolek se časem dost obměňoval, patřil do něj i Wong Fei-Hung a jeho otec). Všechno to začalo, když Chow Li-Jen (Ti Lung) uschoval ve svém domě prchajícího vůdce revoluce proti Chingům. Jistý generál (mistr z Wutangu) uprchlíka zuřivě hledá, zatímco Chow svolává své bratry ze Shaolinu, aby mu pomohli dostat revolucionáře pryč z města. Jeho mladší bratr mu v tom příliš nepomáhá - je samouk a chce si svoje "vlastní kung-fu" na každém vyzkoušet, což zahrnuje i mistry, které měl původně pouze zdvořile požádat o pomoc jménem svého bratra. Po krátkých soubojích, které potěší oko, se ale vždy vše vyjasní a naše parta se utěšeně rozrůstá. Na počtu šesti velmistrů se však zastavíme a zbylí čtyři budou nejprve nevědomky zbytku svých budoucích kolegů rozbíjet ciferník, ve jménu spravedlnosti, než se dozví, že byli podvedeni Chingy. Tohle vám říkám s naprostým klidem, protože herecké výkony jsou tak prkenné, že bude lepší, když budete na některé zvraty předem připraveni (mnohých byste si totiž nemuseli všimnout). Je tu patrná snaha vyprávět příběh v epické šíři a za použití komplexnějších technik - celý příběh deseti tygrů je vlastně obrovsky dlouhým flashbackem, který si potomci Tygrů vypráví mezi sebou, aby přišli na kloub tajemnému vrahovi, díky němuž jejich řady značně řídnou. Nakonec se ukáže... ale na to už přijdete sami. Zásadním faktem zůstává, že navzdory účasti známých jmen, se všechno snažení stejně zredukuje jen na akční scény, které jsou překvapivě méně brutální než v jiných filmech Chang Cheha (ale přijdete si na své, hlava ukopnutá dropkickem, to se nevidí každý den). Ale je na co koukat - Lo Meng, Alexander Fu Sheng, Philip Kwok, zkrátka všichni Venomové plus Ti Lung a další zajímavý import (své předvedou i mládežníci, tj. potomci Tygrů, mezi nimiž je i Chin Siu-Ho). S touhle sestavou si můžete dovolit pěkně širokou škálu bojových umění a na akčních scénách je to vidět. Ve výsledku to bohužel nestačí a Deset tygrů zestárlo, navzdory několika odvážným fintám, mnohem rychleji než jiné filmy té doby. Z mého pohledu je ten film slavný jen díky hvězdnému obsazení, které však rozhodně není využito beze zbytku. Každý si sice odvede svých pár desítek úderů, ale to k dobrému pocitu před obrazovkou mnohdy nestačí. Invincible Shaolin má nejen mnohem lépe zvládnutý příběh (i když mnohem komornější... méně je někdy více), ale i lépe koncipované akční scény a nebál bych se ho postavit na vyšší místo i co se týče střihu. Zkrátka je ve všech směrech lepší a neměl jsem při jeho sledování pocit, že to musím dokoukat, protože je to přeci klasika. Při vší úctě k Tygrům a Chehovi, tady se podobný pocit dostavil už po několika minutách. Ale taky tu bylo pár okamžiků, u kterých jsem byl rád za svojí trpělivost. Bondovské vychytávky (meč v opasku jednoho ze záporáků) a smrtící železná panna (zbraň druhého záporáka), to hned tak neuvidíte. Nezaměňujte tento film s Ten Tigers of Shaolin (to je o rok mladší a podle všeho i lepší film) a hodnocení berte vážně jen v případě, že nesestřelujete old schooly na potkání, nevadí vám prudce červená barva (tehdy se nerozlišovalo mezi okysličenou a neokysličenou krví ;) a ke spokojenosti vám stačí kvalitně odvedené trojfázovky (úder, blok, úder - dokud se režisér nerozhodne, že jeden z bojovníků má vlastně v opasku nůž a mohl by to celé ve zlomku vteřiny ukončit). Pokud splňujete tahle kapku přísnější měřítka, není co řešit, já se jdu raději ztřískat nějakou chanovkou (ano, ano... jsem barbar ;). 50% () (méně) (více)