Nuremberg : Des images pour l'histoire

(TV film)
  • angličtina The Lost Film of Nuremberg (více)

Príbeh Norimberského procesu je dôsledne zadokumentovaným súdnym aktom s pohlavármi nacistického režimu Tretej ríše. Tvorcovia tohto filmu sa vydali po stopách strateného povojnového dokumentu o Norimberskom procese bratov Schulbergovcov, ktorý dokumentoval nacistické zločiny, ale bol neskôr v Spojených štátoch stiahnutý z obehu, cenzurovaný až sa úplne stratil. Dôvodom bola zmena geopolitickej situácie počas Studenej vojny. (RTVS)

sator

Film Jeana-Christopha Klotze však přináší nové informace o výzkumu, který dva mladí Američané prováděli v době před procesem v překvapivě romantických podmínkách, a o nečekaných důsledcích jejich mise. V létě 1945, několik měsíců před zahájením procesu, byli dva bratři Schulbergovi, Stuart a Budd, filmoví nadšenci a synové jednoho z nejmocnějších hollywoodských producentů, požádáni OSS (Úřadem strategických služeb, předchůdcem CIA), aby shromáždili co nejvíce snímků pořízených samotnými nacisty a prokázali tak jejich odpovědnost za hrůzy druhé světové války. Jejich nadřízeným během této operace není nikdo jiný než slavný režisér John Ford, šéf filmové jednotky OSS. První část dokumentu přibližuje zákulisí tohoto závodu s časem, který je hodný thrillerového filmu. Jde o to hrát si na detektivy v Německu bez znalosti jazyka, v zemi v troskách, zatímco jsou obyvatelstvem nenáviděni (jak dokládá dopis Stuarta jeho ženě), to vše ve spěchu, protože obklíčení nacisté spěchají upalovat tisíce kompromitujících fotografií a filmů. Během čtyř měsíců vysoce rizikového vyšetřování cestují oba bratři zničenou Evropou. Štěstí je na jejich straně, protože zbývá ještě mnoho obrazů, Hitler a jeho nohsledi si nenechali ujít příležitost, aby se samolibě představili. Vůdcova oblíbená filmařka Leni Riefenstahlová, jednou zatčená spojenci, také souhlasila, že jim pomůže identifikovat mnoho nacistických hodnostářů, které navštěvovala, aby zmírnila svou odpovědnost. Náhoda je také přivedla na stopu usvědčujících dokumentů. Bratři Schulbergové se dvěma redaktory neúnavně pracovali, aby byli připraveni odvysílat svůj film ve 3:16,Nacistický plán, sestavený výhradně z německých snímků, pro otevření soudu 20. listopadu 1945. Kromě mrazivých zpráv o osvobození táborů se budou promítat neznámé filmy, zejména o lvovském pogromu na Ukrajině a varšavské ghetto v roce 1942, pro nacisty zničující.  Práce mladých amerických filmařů však nebyla dokončena, zejména pro Stuarta Schulberga, který byl tehdy odpovědný za natáčení zasedání po dobu 218 dnů slyšení jménem Spojených států. Do celého procesu nenápadně vnášel svůj osobní kontakt, vkládal výřezy do tváří obžalovaných, díky nimž bylo možné celému světu odhalit, jak se vysocí nacističtí pohlaváři, pošklebující se jako Goebbels nebo chlubící se jako Goering, proměnili v rozzuřené masky. Kariéra tohoto výjimečného dokumentu, který se měl vysílat po celém světě, skončila. Protože jakmile byli nacisté odsouzeni, bylo nutné ve jménu nových geopolitických imperativů obrátit list. Napříště byla upřednostněna obnova Evropy a obnova Německa, z nichž bylo upřednostňováno vymazání minulosti. Studená válka byla také na obzoru... Film bratří Schulbergů proto zůstal v historickém zapomnění, až do nového zvratu: Sandra, dcera Stuarta Schulberga, objevila v roce 2009 fragmenty otcova filmu, který jej pracně restauruje a rekonstruuje. pomoci historika. Nakonec vyšlo ve Spojených státech v letech 2010-2011 pod názvem Nuremberg: Its Lessons for Today a poté se bude vysílat mezinárodně ve třinácti jazycích. 5Právě dobrodružství tohoto ztraceného a nalezeného filmu a jeho nepravděpodobné peripetie skvěle vypráví Jean-Christophe Klotz ve svém dokumentu. To také podtrhuje jeho nebývalou historickou váhu. Protože poprvé v dějinách justice získá film promítaný uprostřed soudní síně status důkazu, nevyvratitelného důkazu, potažmo archivu lidstva. A dát definitivní, nesmazatelné kontury našim kolektivním reprezentacím hrůz nacismu, šoa a barbarství. Nakonec připomíná, že tentýž tribunál se položením základů mezinárodního práva měl stát rozhodujícím činitelem ve službách dějin. () (méně) (více)

Marze

Detailní osvětlení jak vznikl film promítaný nacistickým vůdcům. Bohužel tento proces byl jen hra pro veřejnost, že došlo k spravedlnosti. Film byl velmi důležitý, protože vylíčit hrůzy nacistických zločinů nebylo moc možné. Například Herman Gohring po zdržení Američany prohlásil, že válka je jako fotbalový zápas, vítězové a poražení si potřesou rukami a jede se dál. Ale 99,9 procent nacistů nikdy v potrestáno nebylo. Pokud tedy nepadli do rukou Sovětům, kteří s nimi udělali krátký proces. Když se objevil onen známý buldozer hrnoucí mrtvá těla, vzpomněl jsem si na přednášku vynikajícího psychologa Jeronýma Klimeše v níž tento buldozer přirovnává k životním povinnostem, které na nás hrne čas. Když praskne žárovka a prostě ji nevyměníme, začne nás hrnout buldozer nespokojené manželky a rozvodu. ()

*CARNIFEX*

Prichytený pri čine, alebo ako sa "predmet doličný" v podobe video záberov, postaral o usvedčenie najväčších pohlavárov fašistického Nemecka z genocídy. (všetky) Samotné video zábery "neuvidíte", nakoľko nie sú predmetom dokumentu. V tomto prípade totiž ide o to, ako sa k ním spojenecké sily dostali, sformovali ich a následne dopravili k Norimberskému procesu. Samotné reakcie už netreba nijak komentovať. Výrazy tváre hovoria za seba .. ()

Arsenal83

Nie veľa informácií je nových, ale oplatí sa pozrieť. Pozrieť a zamyslieť, kam priviedol ľudí fanatizmus. Je smutné, že niekto, napriek existujúcim nahrávkam, dokáže popierať alebo spochybňovať, že sa toto vôbec stalo. Na druhej strane netreba zabúdať, že práve tí, čo v dnešnej dobe nálepkujú ľudí pomenovaním fašista, majú sami totalitné metódy, cenzurujú, obmedzujú práva, udávajú, nútia, trestajú. Snáď si to ľudstvo včas všimne, inak to dopadne presne ako s tým pravým fašizmom. ()