Epizody(6)

Nalezenec Jack žije v přístavním městě u pěstounů, ale vše ho samozřejmě táhne k moři. Navíc když si matně ze svého raného věku vzpomíná, že k moři se váže jeho poslední setkání s rodiči. Přes všechny problémy se nakonec Jack na obchodní loď dostane a jak se ukáže místní posádka má blíže k pirátství než k poctivému obchodu. Nicméně dobrodružství pod plachtami a honba za poznáním vlastního původu, ať je jakýkoliv, mohou začít.

Němečtí filmaři v roce 1981 objevili novou dětskou hvězdu Patrika Bacha, který všechny překvapil v seriálu Silas (také běžel v ČST) a rozhodli se ho obsadit o rok později i do nově vznikajícího dobrodružného seriálu Jack Holborn.

Nespornou výhodou pro českého diváka je fakt, že seriál běžel v době, kdy jsme mohli dobrodružné filmy spočítat na prstech jedné ruky. A navíc ... byl tehdy hlavně pro nás, pro děti. (Blackadder)

Karlos80

Legendární seriál osmdesátých let, jako malý kluk jsem na něm vlastně vyrostl, byl to jeden z mých nejoblíbenějších a mám jej rád dodnes. Vkusný a velmi povedený dobrodružný příběh pro mládež který rozhodně neurazí. Tuším že jsem ho viděl poprvé v Magionu, kde ho dávaly na díly (tuším po půl hodině). Jeden čas byl opravdu nepřekonatelný, v hlasování diváků s přehledem zvítězil. Tím nejdynamičtějším prvkem na tomto seriálu byla zcela určitě jeho hudba, která byla opravdu velmi snadno zapamatovatelná (úvodní+lahodně znějící křehké tóny s kapitánova spinetu), navíc velmi dobře zapadala do kontextu s dobrodružnou mapou vždy na začátku a na konci filmu. Vynikající nápad. Příběh byl také velmi silný a opravdu napínavý a výkony jednotlivých herců v jednotlivých rolí ať už to byli kapitán Sheringham, Jack, Morris, Trumpet, Taplow atd. byli opravdu hodně přesvědčivé. A samozřejmně nesmím zapomenout na tu nekrásnější pirátskou plachetnici všech dob, tajemnou a čarovnou krásku Molly. Měl jsem tu možnost přečíst si i knížku tuším že od Leona Garfieda a musím říct že se jí film rozhodně v některých částech vyrovná. Mimochodem, film teď běží každou neděli na ČT 1 (r. 2006) v rámci pořadů pohádek pro děti. Nejdojemnější a pro mne nejzapamatovatelnější scéna, je ta kdy pan Morris, první dustojník a pravá ruka kapitána Sheringhama uprostřed pralesa umírá na své předešlé ale všem utajené zranění s předchozího ztroskotání, tuším že měl kus nějaké větší třísky zaseklou v hrudi, nebo ta kdy se nakonec Jack v domě soudce Sheringhama setká se svojí matkou, která je tam zaměstnaná jako hospodyně a kterou vůbec neviděl a nepamatoval si na ní od té osudné noci poté co mu zabili jeho otce bylo celé to tajemství okola Jacka uchováno jen v živé paměti kapitána Sheringhama, který ho prozradil až těsně před svou smrtí oběšením. ()

MM_Ramone

"Jack Holborn" a jeho dobrodružný príbeh ma sprevádzal mojim detstvom. Dvanásť dielny novozélandský televízny seriál som ako chalan doslova hltal. S obrovskou radosťou a veľkým očakávaním som sa tešil na každú časť. Exotické more, piráti, vojáci, akcia a malý odvážny hrdina. Bolo to pre mňa fascinujúce. Lenže v čase keď sa to vysielalo som mal asi tak osem rokov. Teraz by ma to už určite tak neočarilo a zrejme ani moc nezaujalo. Takže si radšej uchovám na tento titul len príjemnú nostalgickú spomienku. *** ()

hippyman

hmm, jdou na mě vzpomínky... :-) tady nešlo prostě nefandit pirátům! když to teď s odstupem času sleduju, místy jsou některé scény hodně úsměvné, ale z nostalgie prostě nemůžu jít pod čtyři... 70% ()

Vančura

Milovaný seriál mého dětství, který jsem tehdy bezmezně zbožňoval. Týdenní čekání na nový díl bylo nekonečné utrpení! Četl jsem tehdy (opakovaně) i knižní předlohu Leona Garfielda, která se mi líbila zcela stejnou měrou (dodnes ji mám v knihovně a střežím ji jako vzácný poklad). Zrovna nedávno jsem shodou okolností četl Stevensonův Ostrov pokladů, a s klidem mohu prohlásit, že s Garfieldovým Jackem Holbornem nesnese srovnání. Stevensonovi sice patří historické prvenství - jeho dobrodružný román znamenal zásadní milník na poli tohoto žánru - díky němuž představoval inspirační vzor pro nespočetné zástupy pozdějších tvůrců, Garfielda zcela jistě nevyjímaje. Po literární stránce je ovšem Ostrov pokladů dosti slabý text, kterého si příliš necením ani já, ani literární kritika. Jack Holborn je oproti tomu zcela jiný level - propracovaný děj je esencí toho nejlepšího, co by měla správná dobrodružná kniha pro dětského čtenáře obsahovat. Napětí, romantika, moře, piráti, exotika, boj s nepřízní osudu, konfrontace dětského naivního pohledu se světem dospělých, hledání vlastní identity... a k tomu výtečně napsané postavy. Jack Holborn je současně nepřeberný zdroj oblíbených motivů, které dohromady tvoří mimořádně chytlavý a skvěle vystavěný příběh, zaplněný neméně zajímavými postavami. Bezpečně mezi nimi rozpoznáme podobné typy, jaké ve své knize vykreslil i Stevenson - námořník s papouškem na rameni, obávaný pirátský kapitán, zmrzačený bývalý námořník, apod. - už jenom podobností mezi Jackem Holbornem a Jimem Hawkinsem bychom našli celou řadu; obě díla rovněž spojuje motiv hledání pokladu či upozadění role rodičů - oba chlapci jsou poloviční sirotci, kteří na cestě za dobrodružstvím procházejí složitým osobnostním vývojem. Nejvíce vydařená mi ovšem přijde dvojice postav - jednovaječných dvojčat - lorda a kapitána Sharinghama - která příběhu dodává až pohádkově ryzí rozdělení rozdělení na dobro a zlo (byť jsou postavě kapitána přiznány i kladné vlastnosti). Seriál si vzal z knihy to nejlepší a podal to krystalicky čistou formou, ve které není nic navíc a kde současně nic zásadního nechybí - všechny postavy do jedné jsou bezchybně obsazeny typově odpovídajícími herci, a jejich vynikající herecké výkony jsou jenom umocněny naprosto dokonalým původním českým dabingem - a to píšu coby zapřisáhlý odpůrce dabingu, který jinak z hloubi nenávidím (pustil jsem si na YouTube kousek v původním znění a prostě to nebylo ono). Dojem naprosté dokonalosti pak už jen podtrhuje krásná hudba Christiana Bruhna a perfektní vypointování jednotlivých epizod, které vždy končí v nejnapínavějším momentě. Když jsem po letech zjistil, že se k dá k tomuto seriálu dostat, a to dokonce v původním českém dabingu, zajásal jsem, a jen si tak na zkoušku pustil první epizodu, jestli to bude stále tak dobré jako tehdy. To se ukázalo jako velmi neprozřetelné :-) Zjistil jsem, že se od toho nedokážu odtrhnout úplně stejně jako tehdy, a dal jsem na jeden zátah všech 12 epizod za sebou - jídlo, spánek a všechno ostatní šlo stranou, a na několik hodin jsem žil jen osudy Jacka Holborna, které jsem hltal s nadšením malého kluka. Podařenější dobrodružný příběh asi vážně neznám - Jack Holborn podle mě strčí do kapsy nejen zmiňovaný Ostrov pokladů, ale třeba i všechny Indiany Jonese, které jsem nikdy moc nemusel (a u kterých teď navíc chovám podezření, že autor jejich hudby, John Williams, vykradl hudbu právě z Jacka Holborna, protože jejich hlavní hudební motivy si jsou až nápadně podobné, ale to ať posoudí jiní). Když si to tak po sobě čtu, uvědomuji si, že to mé nekritcké vychvalování zní strašně naivně, ale prostě si nemůžu pomoct - toto je naprostá srdcovka. () (méně) (více)

Šandík

Kdybych tento komentář psal před dvaceti lety, dal bych plný počet hvězdiček. Dneska váhám, mezi třemi a čtyřmi. Seriál má výborně napsaný děj, který je sice doslova přeplněný romantickou románovou veteší počínaje ušlechtilým outsidersvím, přes záměnu osob až po tajuplné tajemství Jackova původu a jako takový je silně nepravděpodobný, ale rozhodně nepostrádá spád a překvapivost. Kromě toho má velmi obstojnou atmosféru. Bohužel, herecké výkony jsou místy i docela toporné. Ještě poznámka k počtu dílů, zdá se, že seriál od počátku existoval jak v šesti tak ve dvanáctidílné podobě, pochopitelně s přiměřeně upravenou stopáží, tedy 25 a 50 minut. Celkový dojem: 70% ()

anderson

STV 1 = 15.3.1993+ČESKÁ DVD PREMIÉRA: MIDO FILM / NORTH VIDEO = 3.6.2009 - Pôvodný český dabing na DVD je. Pôvodný slovenský dabing s ROBERTOM ROTHOM na DVD - ako sa aj dalo čakať - nie je. Takže ľudom zodpovedným za vydanie tejto kultovky by som v mene všetkých slovenských fanúšikov odkázal, aby si predmetné DVD strčili čo najhlbšie do análov. To isté môžu urobiť aj pri sprasení SILASa a nemeckého seriálu ANNA. (28.12.2008) ()

5150

Dobrodružný seriál mého dětství a jak čtu komentáře, nejen mého. I v dnešní době se k němu televize čas od času vrací.. 10, 12 ()

corpsy

Postava, s ktorou sa veľmi rád stotožní každý malý chlapec. No dnešná generácia, u nej trochu s problémami. ()

ConanVJ

Ani po těch letech neztratil seriál nic na kouzlu. Na tu dobu výpravný seriál, díky kterému jsem si zamiloval dobrodružné filmy o pokladech, u nás vyšel v 12. dílech a ne 6. jak je zde uvedeno. Za mě 90% :) ()

kikuka

..miestami aj desivé.. zvláštne, že si pamätám podobne temné, búrkové a tak momentky ako z Jamaica Inn (odtiaľ v zásade len tie, seriál som pozerávala z tajného úkrytu)..(jacka som kukávala so súhlasom rodičov :P ).. ()

Alementina

kultovka z detstvi cele jedne generace. Jedna z prvnich serialovych zavislosti, kdy se cely tyden tesite na dalsi dil. Na tu dobu jeden z nejlepsich detskych serailu, vc. Skippyho ;) ()

blackrain

Zvláštní, poslední dobou mě začínají obklopovat věci z mého dětství. Tento dobrodružný seriál je jeden z nich a patřil k mým oblíbeným. Takových seriálů v té době zrovna moc nebylo. Hm, a jak vidím, tak většina komentujících ho měla taky ráda. ()

Rakosnicek77

Opět reálné hodnocení zastínila nostalgie. Tehdy naprosto úžasný dobrodružný seriál, dnes už klasika 80 let, kdy je třeba už nehledat některé kosmetické trhlinky v příběhu :-) ()

Damiel

To mě taky vzalo, pamatuju si to ale už jen rámcově. jack Holborn, sirotek, se dostane na pirátskou (?) loď, její kapitán je bratrem (dvojníkem?) soudce Sheringhama, který se ho snaží dostat. Pirátům jde o obří diamant Bílá paní, Jack se kvůli němu potápí do vraku potopené lodi... pak vykupuje otroky. Na konci je kapitán polapen a má být oběšen, požádá Jacka o kovovou trubičku, aby si jí dal do krku a provaz ho neuškrtil (nepovedená poprava = svoboda odsouzenému), jenže jeden z jeho námořníků mu srazí vaz tím, že mu při popravě zatáhne za nohy... ()

stration

Jak já jsem se těšil na každý díl! Nikdy jsem nevěděl, kterému ze dvou bratrů vlastně držet pěsti. Ale asi pirátovi. Musel jsem přece vědt, jak to bylo s Jackovými rodiči! I po letech se na to dá dívat. ()

cariada

Seriál na který jsem si pomatoval s dětsví ,ale nevěděl jsem jak se jmenuje,je to velmi pěkné dobrodružné o pirátech. Co mě nejvíc utkvělo v paměti byli dva bratři dvojčata jeden perát a druhý soudce a pak se nák prohodili. O malém klukovi co hledá svoji rodinu. ted to opět běží na čt a opět stejně jako před 2 roky jsem viděl díl s dražbou ,kdy Jack koupí za diamanty všechny otroky a jedno z těch dvojčat. Krásná klasika ,škoda ,že se podobné seriály dnes už netočí. ()

MJMilan

Je zvláštní, když se člověk dívá po více jak dvaceti letech na seriál, který byl kdysi určen pro děti. Celkem mne to po těch letech i udivuje ... stále nechybí napětí, příběh je taky celkem pěkný, stejně jako výprava. Nebýt toho nebojácného chlapce byl by z tohoto seriálu určitě ještě lepší pirátský kus. Nápad dvojčat, kdy jeden je korzár a druhý soudce se myslím hodně vyplatil. ()

Master19

Má to více než 4 díly a vždycky mě hrozně naštvalo, když vyskočila ta stará mapa a jely závěrečné titulky. To hovoří za vše. Super seriál a skvělá hudba. ()