Volavka

Volavka

Infernal Affairs

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Hong Kong, 2002, 101 min

Kvalitná krimi dráma s ohraným námetom, no nečakaným vyústením. Woo-ovská téma duelu dvoch mužov na opačných stranách barikád umocnená na druhú. Síce bez fetišiticky úžasnej akcie, no stále s dôkladne prepracovanými postavami a dynamickou vizuálnou stránkou i v pokojných scénach. Jedno z reprezentatívnych dielok svojho druhu, nabité myšlienkovým rozmerom, ktorý človeku nevykúzli práve úsmev na tvári.(26.4.2005)

Kto je dobrý? A kto zlý? Občas človek môže zabudnúť na to, kým pred rokmi bol. Je to normálne alebo ho tak inštinkty varujú, že zišiel z cesty a mal by sa vrátiť? Režisér chcel nakrútiť „svojho Wooa“, našťastie mal k dispozícii nielen talent pre dynamické tempo aj mimo akčných scén (ktorých je vlastne minimum, avšak vôbec to pri takom napínavom a inteligentnom deji a dobrých postavách neprekáža), ale i charizmatických hercov. Napätie sa dá sekať katanou bez toho, že by sa v prvej hodine odohrala jediná akčná scéna. Rovnako výnimočný, ale z úplne iných dôvodov, je i Scorseseho remake Na druhej strane, ktorým má diametrálne odlišnú atmosféru. Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1226265877/volavka(7.12.2005)

I když se jedná o stejný příběh jako ve Skrté identitě, já bych to moc nesrovnával. Scorsese pouzil vsechny dostupne prostredky, aby z toho udelal mega film s hvezdami filmoveho nebe, coz se mu povedlo. Odvedl dobrou praci. Přirovnal bych to ke kamionu, který je obrovský a má hodně koňských sil, ale "malá" Volavka ho svižně předjíždí s menším obsahem a přesto vyhrává.(13.8.2008)

Je to fajn. Chvíľu som mal síce problém zorientovať sa v čínskych tvárach, ale postupne sa film zjednduší a celkom dobre začne fungovať napätie. Predovšetkým "súboj" medzi dvoma bossmi (policajným a mafiánskym) je výborný aj na malom priestore. Ale remake NA DRUHEJ STRANE ma oslovil trochu viac, lebo mi hlavné úlohy prišli silnejšie zahrané...(2.10.2016)

To je ono! Takhle se to dělá, takhle má vypadat moderní kriminální thriller! Dva hrdinové – jeden vzorový polda, ve skutečnosti gangster, druhý oddaný gangster, ve skutečnosti polda. Je jen otázkou času, kdy se o sobě dozví a půjdou si po krku, muž proti muži, tváří v tvář. Ale tihle borci se nikdy nesníží k používání přímočarého násilí, likvidace nepřítele lze dosáhnout i mnohem rafinovanějšími způsoby. Je doba hi-tech hračiček, odposlouchávacích a sledovacích zařízení, proč je tedy nepoužít? Ve filmu jsou nanejvýš dvě poctivé akční scény, napětím je však prodchnut celý a to díky inteligentnímu scénáři a skvělým hercům. V tomto Hongkongském filmu stejně jako ve spoustě dalších neplatí tradiční rozdělení na černou a bílou stranu, nejsou zde charaktery hodné a zlé, pouze charaktery jednající správně. A co je správné? Máte šanci se to sami dozvědět a já vám ji vřele doporučuji využít. Připravovaný Scorseseho remake se superhvězdným obsazením bude bezesporu také stát za to, ale originál je jenom jeden. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, mm(8.8.2006)

• - !!!SPOILER!!! V závěru filmu je Lau Kin-Ming (Andy Lau) povýšený na vyšší funkci, zatímco v alternativním konci ve scéně, kdy vystupuje z výtahu, je ihned zatčen. (tequilla)

• - Když Lau Kin Ming (Andy Lau) odchází z kina, aby splnil svůj úkol, lze spatřit plakáty na filmy K-19: Stroj na smrt (2002) a Muži v černém 2 (2002). Všechny tři filmy měly premiéru ve stejném roce. (MATADOR)

• - Tvůrci se značně inspirovali kultovním akčním filmem Hard Boiled (1992) od Johna Woo, kde Tony Leung ztvárnil taktéž roli tajného agenta policie. Některé dialogy jsou doslova okopírované. (Dolvich)