Volavka

Volavka

Infernal Affairs

Krimi / Thriller

Hong Kong, 2002, 101 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $169,659Tržby Celosvetovo $9,300,000║ Základná kostra príbehu je pútavá ale je v takom nesúrodom prevedení, prechody medzi scénkami su proste nezvládnuté, že pokiaľ by som nevidel remake tohto filmu pod názvom Skrytá Identita moc by som z tohto originálu nemal, rovnako tak som mal asi do polovice filmu problém zvyknúť si kto je kto a akú úlohu ma v tomto filme. Vizuálne celkom slušne, občas to narazí o celkom slušné napätie, pokiaľ príde na akciu tak je nulová, hudba tu je len do stratena. Slabší priemer, žiadna veľká sláva sa nekoná. /40%/(15.8.2009)

Fajnovka! Po pozrení 'The Departed' som si musel pripomenúť túto prvotinu a tak ako som si pamätal, ide o oveľa efektnejší film. A konečne znova jeden z mála šikmookých akčných filmov, ktoré sa mi ozaj páčili! Navyše aj trefnejšie po citovej stránke, k čomu sa hollywoodsky remake Scorseseho ani nepriblížil. Originálny scenár, príbeh, kde na každej strane zákona stoja dvaja muži nasadený druhou stranou. Svižnejšie, atraktívnejšie prostredie, veľa prekvapivých zvratov, ktoré dej len umocňujú. Tak ako aj štýlová kamera a jej filtre. 95%.(10.9.2007)

Téma mužů zákona a mafiánů tajně se skrývajících mezi členy druhé strany se objevuje snad v každém druhém gangsterském filmu a o těch Hong-Kongských to platí dvojnásob, Volavka ho ale dotáhla ze všech nejdál... a k největší dokonalosti. Místy byla pro mě mírně nepřehledná (ano, pořád ještě mám občas problém zapamatovat si jednotlivé asijské oblčeje), protože vyžaduje naprostou pozornost a soustředěnost diváka, ale odměňuje se mu za to vrchovatě. I bez efektních akčních scén je film doslova strhující a ani při hlubším zamyšlení nad motivacemi a chováním postav nepůsobí hloupě nebo jednoduše, charaktery jsou plastické a propracované až na kost a, na rozdíl od ostatních žánrová pravidla ctících filmů, opravdu mají duši. ... Shame on you Scorsese, s takovouto předlohou jsi mohl předvést mnohem víc jen průměrné krimi. 9/10(5.5.2008)

Volavka i Skrytá identita shlédnuty v jednom dnu najednou, abych měla srovnání (moje idealistická představa, že se budu moct rozhodnout, která verze je lepší). Takže rovnou přiznám, že nevím. U Volavky jsem zezačátku měla problém s rozeznáním obou hlavních hrdinů (než jsem zjistila, že jeden má ruku v sádře), což v případě Leonarda a Matta problém nebyl. Volavka vpadne do děje rovnou, nic moc nevysvětluje, člověk se musí chytnout sám. Skrytá identita se oproti tomu rozjíždí (na můj vkus) moc pomalu, všechno polopatisticky rozebraný. Tím ovšem nabyde na délce (skoro o 50 minut!), podle mě celkem zbytečně. Hlavní a zásadní rozdíl je potom v konci, kdy Volavka končí až tak nějak optimisticky, zatímco pan Scorsese se s tím nemaže (jelikož jsem to nečekala, zůstala jsem na konci koukat jak trubka a pro jistotu si šla pustit konec Volavky, jestli jsem se náhodou nepřekoukla). Komentář dávám k oběma filmům, čili takzvaně 2v1. Takže shrnuto a podtrženo: je to jako v životě, líbily se mi oba, i když byl každej jinej.(21.6.2010)

Měřítka, která uplatňujeme při hodnocení filmu, máme každý rozdílná, a tak nelze nikomu vyčítat, když se nadchne pro to, co druhému nevoní. Pokud ale hongkongská Volavka sice jen těsně, ale přece jen poráží Scorseseho Skrytou identitu, není to právě doklad velké cinefilské erudice uživatelů CSFD. Volavka určitě není špatný film, je to profesionálně natočená gangsterka s velmi slušnými hereckými výkony a kdybych už dřív nezhlédl Scorseseho remake, vážně bych uvažoval o čtvrté hvězdičce. Skrytá identita ale Volavku drtivě převyšuje, je po všech stránkách propracovanější, s dobře a do hloubky prokreslenými charaktery a logicky funguje ve své zápletce nepoměrně lépe. Volavka je výrazně popkornovější, má dynamičtější střih a žene se k cíli nepoměrně svižnějším tempem. Aby ne, když se nezatěžuje s psychologií postav a nejde jí o nic jiného než přiměřenou porci zábavy. Zejména svým patetickým zakončením vychází Volavka přesně v duchu studiového systému vstříc očekávání diváků tam, kde je americká verze špinavější a syrovější. Tam, kde zloduch Ming slibuje své dívce nápravu a touží konat dobro, by jeho americký protějšek své lásce sice nerad ale bez zaváhání srazil vaz... Celkový dojem: 65 %.(24.4.2010)

• - Tvůrci se značně inspirovali kultovním akčním filmem Hard Boiled (1992) od Johna Woo, kde Tony Leung ztvárnil taktéž roli tajného agenta policie. Některé dialogy jsou doslova okopírované. (Dolvich)

• - Když Lau Kin Ming (Andy Lau) odchází z kina, aby splnil svůj úkol, lze spatřit plakáty na filmy K-19: Stroj na smrt (2002) a Muži v černém 2 (2002). Všechny tři filmy měly premiéru ve stejném roce. (MATADOR)

• - !!!SPOILER!!! V závěru filmu je Lau Kin-Ming (Andy Lau) povýšený na vyšší funkci, zatímco v alternativním konci ve scéně, kdy vystupuje z výtahu, je ihned zatčen. (tequilla)