Profil vraha (TV seriál)

Wire in the Blood

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2002–2008, 34 h 53 min (Minutáž: 83–96 min)

Předloha:

Val McDermid (kniha)

The Insects

Robson Green, Hermione Norris, Mark Letheren, Kierston Wareing, Julio Cedillo, Sara Stewart, Jack O'Connell, Kenny Doughty, Lloyd Owen, Nicole Taylor, Jamie Parker, Simone Lahbib, Joe Tucker, Dido Miles, Thomas Byrne, Christopher Fulford, Craig Conway, John Hopkins, Togo Igawa, Tim Barlow, Steffan Rhodri, Cristian Solimeno, Jolyon Baker, Rayisa Kondracki, Jethro Skinner, Michael Smiley, Erik Anderson, Gary Teague, Rebecca Palmer, Richard Dillard, Drew Waters, Tom Nowicki, Danielle Watson, Kieran Hardcastle, Mary Tamm, Ryan Sampson, Doon Mackichan, Sam Stockman, Danny Midwinter, Gary McDonald, Ben Batt, Darwin Shaw, Alexis Conran, Lucy Robinson, Jo-Anne Stockham, Gregor Truter, Richard Dixon, Daniel Weyman, Ian Thompson, Peter Sullivan, Stephen Walters, Tom Chadbon, Mary Cunningham, Lloyd McGuire, Andrew Casey, Christopher Simon, Kyle Portbury, Deborah Cornelius, Steven Bloomer, Sadie Shimmin, Stanley Townsend, Michael Maloney, Merrilee McCommas, Jenny Howe, Mark Bonnar, Grant Masters, Claire Cage, Natalie Gumede, Steve Huison, Susan Brown, Forbes KB, Patrick O'Kane, Haruka Abe, Caroline Trowbridge, Alison Lintott, Matthew Wilson, Will Ashcroft, Michael Cochrane, Raad Rawi, Christine Mackie, Daniel Ryan, Pip Torrens, Jamie de Courcey, Harry Peacock, Jennifer Griffin, Pascal Langdale, Albert Welling, Andrew Burt, Charles Abomeli, Dhaffer L'Abidine, Adjoa Andoh, Angela Morant, Caroline O'Neill, Darren Tighe, Kaye Wragg, Ellie Haddington, Zienia Merton, Fiona Wade, Femi Elufowoju Jr., Mary Healey, Daragh O'Malley, Wendy Morgan, Stephen Bent, Victoria Willing, Ian Peck, Diana Payan, Ben Price, Leanne Best, Daisy Aitkens, Alexander Ellis, Jenna Craig, Philip Brodie, Tom Keller, Simon Meacock, Toyah Frantzen, Christopher Colquhoun, Alan Williams, Glen Wallace, Elaine Claxton, Chris Wilson, Emma Handy, Matti Houghton, Ewan Hooper, Nigel Hastings, Gary Whitaker, Lucy Black, Peter Barrett, Anton Saunders, Tony Maudsey, Angus Wright, John Michie, Mark Penfold, Tom Fisher, Rick Warden, Sam Lathem, Jason Thorpe, Dickon Tolson, Mary Jo Randle

Námět se hodně podobá německým "Specialistům na vraždy" - excentrický psycholog a věcná kriminalistka mezi kterými to pořádně jiskří řeší případy plné brutality, přičemž hlavní roli hraje psychologovo umění vcítit se do uvažování různých vrahů, šílenců a deviantů. Ač podobné schéma není nijak nové (připomeňme třeba ještě britský seriál "Bedna", nebo australskou "Halifaxovou - soudního psychiatra"), "Profil vraha" je natočen velmi zručně, má výbornou dramaturgii a mezi ostatními kvalitními britskými kriminálkami určitě nezapadne. Robson Green má nesporné osobní charizma a Hermione Norrisová má mé sympatie už od dob , kdy ztvárnila jednu z hlavních rolí v seriálu "Šest v tom".(8.4.2009)

Skvělý seriál, zrovna včera (28.7.2008) jsem viděl Wire in the Blood VI, Part 1, Unnatural Vices z roku 2008. Napínavý díl o brutálním masovém vrahovi, který nejdřív své oběti přivázal několika provazy, utáhl jim pevně končetiny, nacpal jim do žaludku cibuli, koření, chilli paričky, whisku, aby jejich maso bylo kořeněné a pak jim postupně zaživa uřezával končetiny a před obětmi je pojídal! Prostě "BRUTAL"(29.7.2008)

Temné, drsné a především atmosférické. Prim v ději (vyšetřování) hraje profilování sériových vrahů. Přesto je stejný důraz kladen na vyšetřování policie a získávání hmotných důkazů. Mezi hlavními postavami, detektivkou a psychologem funguje rovnocenné partnerství. Hlavní postava, klinický psycholog Tony Hill je představen jako komplikovaná osoba zřejmě s jasným morálním kodexem, ale nejednoznačným profesionálním přístupem ke svým "klientům". Jeho odhalování myšlenek a jednání zločinců (hlavně v 1. sérii, kdy je prostříháno na skutečné skutky) patří v seriálu k tomu nejzajímavějšímu. 1. série - 5* (Mermaids singing, Shadows Rising, Justice Painted Blind).____2. série - 4*. 3. série - 4*.(24.3.2013)

• Roseinka

Po prvním díle zatím nebudu hodnotit. Jsem milovnice knih s Tony Hillem od McDermidové, takže i v budoucím hodnocení mě to možná bude ovlivňovnat. Co se týče volby herců, tak se mi líbí zatím pouze a jenom výběr Tonyho Hilla. Hlavní představitel ho hraje excelentně a takhle nějak jsem si ho představovala. Naopak Carol se mi vůbec nelíbí. Taky mě mrzí, že jsem to nesehnala v originále, dabing se mi u prvního dílu nelíbil ani trochu. Mám-li hodnotit celkové provedení, zatím to není nic tak úžasného, ale není to ani hrozné, takže jsem zvědavá, co bude dál.(25.1.2013)

Tak trochu jiný britský krimi seriál. Většinu z nich mám v oblibě, tady mi hodnou chvíli trvalo, než jsem mu přišla na chuť. Možná i z toho důvodu, že jsem k němu přistupovala s jistým despektem, o knižní předlohu jsem se pokoušela, ale vždy skončila rozečtená a odložená. Dr. Tony Hill, ač ústřední postava, mi tu přijde tak trochu v pozadí a nedostatečně vykreslená. Má působit podivínsky, jeho samomluva, pověstná modrá igelotová taška, jež je nedílnou součástí jeho postavy, to vše mi místy přijde křečovité až směšné. Chybí větší náhled do jeho soukromého života, který by osvětlil jeho myšlenkové pochody, které jsou pro seriál nezbytné. Jednotlivé případy jsou neotřelé, s neskrývanou brutalitou, ale zároveň pojatou tak, že nepobouří. Rozhodně seriál, který stojí za to sledovat.(20.3.2013)

• - Seriálovým námětem jsou postavy a zápletky z knih populární skotské autorky kriminálních příběhů Val McDermidové. (Conspi)