Město smutku

Zvuk:

Tu Duu-Chih

• Houdini

Zlatý Lev(20.12.2005)

Prechod Tchajwanu z područia japonských kolonizátorov do pazúrov "protektorskej" Číny v rokoch 1945-1949 zachycuje táto úžasná, kontemplatívna rodinná freska. Hľadanie národnej indentity a premeny spoločnosti sú nám podávane skrz ich prepletenú interakciu s rodinou pána Lin pomocou výbornej práci s obrazom a hlavne zvukom -> prostriedkami, ktoré sú často významovými nositeľmi zmeny klimatu v spoločnosti. Pomalé tempo spolu s opakujúcimi sa zábermi mierne variovaných situácii vyvolávajú silne atmosféricku výpoveď o dobe a prchavosti každého uplynulého okamžiku nášho života, ktorých silu dokáže občas zachytitť fotografia. Jeden z filmov, ktorý ma vnútorne obohatil nielen spôsobom akým je natočený, ale aj tým, čo vypovedá a zároveň necháva nevypovedané a určené k nášmu rozjímaniu.(21.10.2005)

Začátek poměrně nadějný, leč zanedlouho jsem se s údivem přistihla, jak bloudím myšlenkami někde úplně jinde - veškerá pozornost a soustředěnost na film tatam. Opravdu mě stálo hodně úsilí sledovat se zaujetím, co se na plátně děje, neboť, ač je snímek pěkně natočený (navíc párkrát zazní i velmi příjemná hudba - kombinace asijských motivů a lehkého náznaku osmdesátek) a jeho obsah v mezích možností historicky zajímavý, absolutně jsem u něj postrádala právě onen nespecifikovatelný prvek, který člověka nutí neodtrhnout oči od plátna. Takže na 4* to s čistým svědomím bohužel nevytáhnu...(11.4.2007)

Zajímavé, ale opravdu velmi pomalé a velmi dlouhé drama rodiny na pozadí politických změn. Během filmu jsem měl bohužel pocit, že ty zobrazované roky jsem s hrdiny v kině odseděl.(4.12.2006)

Smutný, ale taky i dost nudný film. Jednu hvězdičku přidávám za Tonyho.(3.12.2006)

Krásný a smutný film.(8.10.2006)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)

Nemůžu si pomoct, ale na mě tenhle snímek prostě nedovedl zapůsobit. Je hezké vidět, že i taková země jako Tchaj-wan má filmografii, která se netočí jen kolem akčních filmů, ale na druhou stranu tohle svědomí národa mi přišlo jen dlouhé a roztahané, i když se snahou ukázat dějiny na jedné rodině, což vyšlo.(16.2.2016)

Rodinná sága na pozadí neblahých událostí, jejíž statičnost ještě prohlubuje neúměrná stopáž a neochota kamery pohnout se. Skutečně, ve většině scén do obrazu vstupují a vystupují kvanta postav a to do té míry, že je poměrně obtížné se v tom zmatku nějak orientovat. Zatím co k režijně odtažitému pojetí mám tedy své výhrady, herecké práci lze vyčíst jen málo co, pakliže vůbec něco. Zvláště Tony Leunga je radost sledovat. 60%(12.12.2008)