poster

Pan Arkadin - Důvěrná zpráva (festivalový název)

 • francouzský

  Dossier secret

 • francouzský

  Monsieur Arkadin - Dossier secret

 • Španělsko

  Mr. Arkadin

  (Španělsko)
 • francouzský

  Dossier secret a.k.a. Mr. Arkadin

 • slovenský

  Pán Arkadin

  (festivalový název)
 • anglický

  Confidential Report

Thriller

Francie / Španělsko / Švýcarsko, 1955, 93 min

 • MarekT
  ***

  S přihlédnutím k vysvětlujícímu komentáři EdyS, nebudu vynášet k tomuto tradičně zatracovanému Wellesově počinu jasné soudy a pokusím se sehnat další sestřihy. Viděl jsem "Confidental Report", o kterém se zde píše v souvislosti se zjizveným průběhem děje. Osobně mohu potvrdit, že tomuto tak skutečně je a že je to asi největší problém celé této verse. Na můj vkus se zde až příliš mluví a jedinou živou vodou je hojný výskyt světových destinací. Když pak dojde k závěrečné akci, nezbývá mi moc sil k vnímání. V kontextu Wellesova díla je film tak trochu kopií exoticky naladěné Dámy ze Šanghaje - podobná střihová skladba, monology či nadměrná péče o divákovy zorničky (zmíněná cesta kolem světa), postavou reportéra dává zase vzpomenout na Kanea. I přesto, že tento kousek oproti zmíněným prozatím řadím na pomyslný chvost oblíbenosti, zde Orson Welles hraje svého tradičního grázla asi s největším nasazením a i díky němu jsem známku hluboce zvažoval. Nakonec nad jeho výkonem plus skvěle vybudovanou atmosféru v závěru však zvítězilo moje rezervovanější já, těžce přenášející přes srdce výše zmíněné nedostatky. 60%(3.12.2010)

 • anais
  ***

  Orson Welles si opět pohrál s tématem osudu mocného muže. Opět ho zajímá jeho manipulace s ostatními lidmi. Milionář si najme mladíka k tomu, aby vystopoval svou vlastní minulost.Kdysi začínal jako obyčejný chudák. Pomocí zločinu se vyšplhal až na nejvyšší stupínek společenské hierarchie. Chudá minulost, v níž snad ještě existovala nějaká morální pravidla, už je dávno zapomenuta. Jediným pojítkem se světem reality je jeho dcera. Cesta po stopách do vlastní minulosti ho dovede k záhubě. Nesnese pomyšlení na „pošpinění“ své dcery prozrazením svých počátků. Welles jako by tentokrát nedokázal udržet tempo vyprávění. Film chvílemi působí jako thriller, chvílemi tak trochu vázne v bažinách zbytečného mluvení. Kdo by však dal na má slova. Vždyť sám Truffaut považoval Arkadina za základ každé VHS sbírky.(3.12.2005)

 • xxmartinxx
  ****

  Nevím, kterou verzi jsem viděl, ale byla dost nepřehledná a zmatená. Velmi mě to mrzí, protože vím, že to se vší pravděpodobností nebyla Wellesova chyba... ale co se dá dělat. První třetina je vyloženě tristní. Po Arkadinově objednávce ale naštěstí snímek nasazuje tempo. Platí, že každá jedna scéna je skvělá a celek téměř začne držet pohromadě. Na poslední chvíli se daří zachránit čtvrtou hvězdu.(1.4.2013)

 • Flego
  ****

  Netušil som, že jestvuje viacero verzií filmu, ja som videl Confidental Report. Samotný príbeh je zo začiatku značne neprehľadný a určite mu nepridáva rýchle tempo rozprávania a zmeny lokácií. Neskor to dostane správnu fazónu a zo spomínaných negatív sa stávajú pozitíva. Určite treba vyzdvihnúť herecké obsadenie na čele s charizmaticky démonickým Orsonom Wellesom. Najvačšou devízou snímku je však jeho technické spracovanie. Kamera sníma skoro celý príbeh z podhľadu, vyžíva sa v uhloch, osvetlenie scén je famózne, tieňohra funguje dokonale. Taktiež je na vysokej úrovni aj strih. Wellesov thriller rozhodne nie je pre každého diváka, ale filmoví fajnšmekri ho určite ocenia.(1.6.2014)

 • Martin741
  ***

  Reziser Orson Welles /Obcan Kane, The Magnificent Ambersons/ natocil len priemerny film o cloveku, ktory si najme detektiva na riesenie urcitych zalezitosti. Prva tretina sa priserne vlecie a ma len priemerne kulisy, potom sa to trochu zlepsi, aj ked skoda, ze na finalny strih uz nemal Welles vplyv. Nieco bude aj na tom, ze toto je mozno Obcan Kane 2. 60 %(9.2.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace