poster

Pan Arkadin - Důvěrná zpráva (festivalový název)

 • Francie

  Dossier secret

 • Francie

  Monsieur Arkadin - Dossier secret

 • Francie

  Dossier secret a.k.a. Mr. Arkadin

 • Španělsko

  Mr. Arkadin

 • Slovensko

  Pán Arkadin

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  Confidential Report

Thriller

Francie / Španělsko / Švýcarsko, 1955, 93 min

 • C0r0ner
  ***

  Welles opět ztvárnil zajímavou roli ve svém vlastním filmu, akorát se tentokrát nepotkal se scénářem (spíš teda já). I přes velmi mírnou stopáž jsem subjektivně pociťoval dlouhé desítky minut, které se strašně vlekly. Zápletka jako taková špatná nebyla, ale přijde mi, že měla být tak na hodinu maximálně. 55%(21.7.2017)

 • anais
  ***

  Orson Welles si opět pohrál s tématem osudu mocného muže. Opět ho zajímá jeho manipulace s ostatními lidmi. Milionář si najme mladíka k tomu, aby vystopoval svou vlastní minulost.Kdysi začínal jako obyčejný chudák. Pomocí zločinu se vyšplhal až na nejvyšší stupínek společenské hierarchie. Chudá minulost, v níž snad ještě existovala nějaká morální pravidla, už je dávno zapomenuta. Jediným pojítkem se světem reality je jeho dcera. Cesta po stopách do vlastní minulosti ho dovede k záhubě. Nesnese pomyšlení na „pošpinění“ své dcery prozrazením svých počátků. Welles jako by tentokrát nedokázal udržet tempo vyprávění. Film chvílemi působí jako thriller, chvílemi tak trochu vázne v bažinách zbytečného mluvení. Kdo by však dal na má slova. Vždyť sám Truffaut považoval Arkadina za základ každé VHS sbírky.(3.12.2005)

 • MarekT
  ***

  S přihlédnutím k vysvětlujícímu komentáři EdyS, nebudu vynášet k tomuto tradičně zatracovanému Wellesově počinu jasné soudy a pokusím se sehnat další sestřihy. Viděl jsem "Confidental Report", o kterém se zde píše v souvislosti se zjizveným průběhem děje. Osobně mohu potvrdit, že tomuto tak skutečně je a že je to asi největší problém celé této verse. Na můj vkus se zde až příliš mluví a jedinou živou vodou je hojný výskyt světových destinací. Když pak dojde k závěrečné akci, nezbývá mi moc sil k vnímání. V kontextu Wellesova díla je film tak trochu kopií exoticky naladěné Dámy ze Šanghaje - podobná střihová skladba, monology či nadměrná péče o divákovy zorničky (zmíněná cesta kolem světa), postavou reportéra dává zase vzpomenout na Kanea. I přesto, že tento kousek oproti zmíněným prozatím řadím na pomyslný chvost oblíbenosti, zde Orson Welles hraje svého tradičního grázla asi s největším nasazením a i díky němu jsem známku hluboce zvažoval. Nakonec nad jeho výkonem plus skvěle vybudovanou atmosféru v závěru však zvítězilo moje rezervovanější já, těžce přenášející přes srdce výše zmíněné nedostatky. 60%(3.12.2010)

 • EdaS
  ****

  Wellesův možná nejdivnější film, pořád ale fascinující. Díky krabici od Criterionu jsem si i tenhle kousek zamiloval a viděl ho pětkrát během pěti dní, aniž by mi to byť jen trochu vadilo. Má to spoustu chyb (ta hlavní je samozřejmě ta, že za závěrečným sestřihem nestál sám režisér), ale pořád je to Welles. A to je nejvíc. :) Corinth version 80%, Confidential Report 80% (logika vyprávění dostává na frak, ale film má větší švih a stále funguje), Comprehensive version 90% (stejně jako u Doteku zla pomohl nový sestřih napravit některé násilí na filmu spáchané, byť to pořád samozřejmě není Wellesův final cut). P.S. Nemá někdo náhodou americkou public domain verzi (případně některou z dvou verzí španělských)? Odměna ho nemine!(15.6.2010)

 • Martin741
  ***

  Reziser Orson Welles /Obcan Kane, The Magnificent Ambersons/ natocil len priemerny film o cloveku, ktory si najme detektiva na riesenie urcitych zalezitosti. Prva tretina sa priserne vlecie a ma len priemerne kulisy, potom sa to trochu zlepsi, aj ked skoda, ze na finalny strih uz nemal Welles vplyv. Nieco bude aj na tom, ze toto je Obcan Kane 2. 50 %(9.2.2016)