Four Lives

• Velká Británie The Barking Murders (pracovní název)
všechny plakáty

Epizody(3)

YumiOkami

typická komentářová sekce na čsfd - jeden uživatel victim-blamuje, další je homofobní (a bere si až moc k srdíčku, že si ti hrozní angličani dovolili mluvit o slovensku!… i když tam nic hroznýho neřekli lol)… mně se to líbilo. sice tam neukázali žádný vraždy, což je škoda, ale bavilo mě dívat se na nejhloupější detektivy světa, který asi nikdy neslyšeli pojem “sériový vrah”. mohla za to homofobie? možná. lgbt komunita a policie byli vždy nepřátelé. a stephen port nebyl žádnej génius, takže ho mohli dopadnout mnohem dřív. ☆ kdo vlastně je stephen port aka vrah z grindru? sériový vrah a násilník, který je zodpovědný za vraždy a znásilnění čtyř mužů, jenž poznal na různých seznamkách pro gaye. ᴍᴏᴅᴜꜱ ᴏᴘᴇʀᴀɴᴅɪ: port si muže zval do jeho bytu, kde je zdrogoval, znásilnil a poté zabil. drogy dostával od svého dealera, který byl také odsouzen za vraždu. port byl v roce 2016 odsouzen na doživotí. ☆ ()

Skeksis

Všetky obete tam trtkajú cez nejakú pochybnú zoznamku za peniaze = robili kurvy, a potom sa všetci čudujú, že skončili pekne naaranžovaní na cintoríne. Ak ten skutočný chlap vyzeral ako Stephen Merchant, tak by som utekala a nešla k nemu domov. Mohli ísť rovno s Drakulom, s tým by si to užili viac. Ťahalo sa to, a tá matka mi išla na nervy. A nebolo na tom nič mysteriózne. Ani prekvapujúce. ()

Anet21

⚪Ako krimi miniséria na motívy reálnych udalostí z rokov 2014-2015 je to fajn. Občas možno až priveľmi uťahané, občas zase málo výpovedné (celý súdny proces je dosť odbytý, verím, že tam reálne padlo oveľa viac argumentov, výsluchov atď.), hlavný záporák je dostatočne dobre ,,creepy" zahraný, rovnako sa dosť podobá na reálneho vraha, celkovo casting na postavy je urobený skoro doslovne, väčšina hercov sa až strašidelne podobá na reálne osoby/obete/rodiny.⚪ Ak by to bolo skrátené práve v tých melodramatických pasážach o živote rodín obetí, napratalo by sa to snáď aj do 2 dielov. Mladý slovenský herec Švec potešil, hanbu určite neurobil (to, že je veľmi perspektívny aj v slovenskej tvorbe je realita), i keď ,,na plátne" sa objavuje iba asi 15 minút čistého času.⚪ K čomu sa ale musím dostať (i keď som nechcela a nebyť asi posledných 20 minút 3.dielu, ani by som to nespomenula) je celé záverečné vyznenie série, zase akási agitačka na homosexualitu a potrebu jej tolerancie, no fajn, ale pchať to ľuďom tak nasilu? Homosexuálne obete nemajú žiadne zlé vlastnosti, rodiny obetí v závere prednášajú srdceryvné prejavy o tom, ako ich syn bol najlepší, všetko v živote robil správne, dokázal by všetko, čo chcel a pod.? Neschopnosť polície je síce až zarážajúca, ale nazerať na to tak, že nevyšetrovali preto, lebo obete boli homosexuáli mi príde nanajvýš alibistické, jednak sa časovo pohybujeme v roku 2015, v multikulti metropole Londýn, homosexuálov je tam až-až, čiže je veľmi krátkozraké si myslieť že polícia úmyselne sabotovala vyšetrovanie.⚪Skorej sa prikláňam k jej neschopnosti a debilite nepospájať si úplne očividné súvislosti, veď už to, že 3 telá boli nájdené na skoro rovnakom mieste a niekto si myslel, že je to náhoda, je na zamyslenie. Ale po zhliadnutí dokumentu o práci londýnskej polície v prípade The Ripper, už vlastne ani nemám veľa otázok, ako sa tam asi premýšľa. (Kto videl/pozná, chápe.) ⚪Záver je teda rozpačitý - kvalitou výpravy je to vysoko, ostatne ako väčšina bbc projektov, to isté slušní herci (i keď herečka v úlohe matky prvej obete má tak divné ústa, že aj keď hrá smutnú, pôsobí to stále akoby sa usmievala a to je celkom ehhh), je dobré, že sa podobné reálne udalosti konzervujú v takýchto miniseriách, aby sa na ten hnus nezabudlo, ale celkové autorské posolstvo zas až moc tlačí na pílu, aj keď akože veľmi nenápadne a smrdí klasickým nátlakom na konzervatívnych. (Veď ako to aj v samotnom seriály padne, Slovensko je hrozná krajina skoro tretieho sveta, kde gay ľudia nemôžu vydržať a všetci im tu ubližujú a utláčajú ich.)⚪ ()

Mlle odpad!

To snad ani nikdo nemůže myslet vážně, tuhle pohádku o tom, jak jsou všichni strašně hodní napadení těmi strašně zlými… Jediný syn na světě, který s matkou nemá žádné problémy, jediná rodina a jediní přátelé, kde je všechno růžové. Jakoby v případu nezáleželo na tom, že jsou to promiskuitní prostituti a lidé svolní k drogám. Policisté, ti jsou ovšem všichni skrz naskrz machisté, bez špetky soucitu. Achjo. Pro klišé téma je jistě těžší promyslet scénář i režii, ale tento výsledek je čítankový exemplář, jak film ani seriál nikdy nepojmout. Odstrašující případ černobílého školometství a neschopnosti kreativity či kritického myšlení. Není to dobré v životě a ve filmu je to pohroma. Dělat svatoušky z obětí je ovšem také nejhorším způsobem, jak plivnout do tváře všem obětem minulým i budoucím. Žádná z obětí podobného útoku, která přežila, nebude mít do smrti (ani po ní) klid, dokud nepochopí, co udělala špatně, a jak přispěla právě ona. Čím víc si bude namlouvat, že je to pouze victim-blaming, tím horší bude její psychické rozpoložení. Před vinou, i když vznikne jen omylem, nikdo totiž neuteče, taková je realita. I když je momentálně ideologicky nepohodlná. Kolika lidem by pomohla a kolik dalších by ochránila… ()

Hatikva

Skvelý námet, na ktorom ma odrádzaju do očí bijuce pohnútky tých, ktorí tento seriál financovali. Celý čas sa snažia diváka presvedčiť, že základným a hlavným problémom je sexuálna orientácia. Ale tak to nie je. Problémom je spôsob života, drogy, prostitúcia, atď. Nikoho nesudim, ani neodsudzujem. Každý, kto si zvolí takýto spôsob života by mal počítať s tým, že sa môže dostať do problémov. Umelecky má tento projekt minimálnu hodnotu. Faktograficky sa síce snaží držať faktov, ale ohýba ich podľa potreby. Vrah je zlý (to je logické). Polícia je zlá a homofobna (iste, polícia v tomto, ako aj v niektorých iných prípadoch zlyhala, ale že by ako celok bola homofobna je veľmi infantilne). Obete sú len dobré, pozitívne, nemajú žiadne negatívne vlastnosti. Záverečný míting polície s LGBT komunitou v hale je totálna fraška. A vykreslenie Slovenska ako krajiny, kde sa gay bojí aj nos na ulicu vystrcit je smiešne. Je mi ľúto, že štyria mladí ľudia prišli o život. Neviem do akej miery sa rodiny obetí podieľali na tomto seriáli. Ale týmto počinom si ich moc neuctili, skôr zneuctili a lacno využili na presadenie svojich cieľov. ()