Mušoku tensei: Isekai ittara honki dasu

(seriál)
  • Japonsko 無職転生~異世界行ったら本気だす~ (více)
Trailer 2
Animovaný / Fantasy
Japonsko, (2021–2022), 9 h 13 min (Minutáž: 23–24 min)

Předloha:

Rifudžin na Magnote (kniha)

Šindži Tonšo

Jumi Učijama, Ai Kakuma, Ai Kajano, Konomi Kohara, Daisuke Namikawa, Hisako Kanemoto, Tomokazu Sugita, Tošijuki Morikawa, Lynn, Hiroki Maeda (více)

Epizody(24)

Když umíral jeden 34letý muž poté, co ho srazil kamion, rozhodně netušil, co bude dál. Sice příchodu smrti nijak extra nelitoval, protože jeho život dosáhl bodu, kdy již 20 let nikam nesměřoval, zůstával zavřený doma, protože se na něm podepsala šikana z dob studií a nedávno zemřeli i jediní, na kom mu trochu záleželo, tedy jeho rodiče, ale i tak. Tento nezaměstnaný asociál a panic totiž dostal novou šanci, a to ve světě, kterému vládne meč a magie. Navíc jeho staré já pořád zůstává v tomto novém těle, pamatuje si vše, a tak je muž odhodlaný využít všechny své zkušenosti k tomu, aby byl jeho život tentokrát jiný.
Nebude to jednoduchá cesta, přeci jen všechna ta traumata z jeho minulého života v jeho duši pořád zůstávají, také zdejší svět rozhodně není tím nejlehčím místem k životu, ale chlapec má díky svým novým genům jisté dobré předpoklady. Přeci jen, když je váš otec bývalý dobrodruh, ovládající boj s mečem jako nikdo druhý a vaše matka má silné magické schopnosti, pak i potomek má velkou šanci, že podědí nějaké to nadání. A Rudeus Greyrat opravdu má talent, jeho magické schopnosti se totiž projevili už v dětství, a tak se rodiče rozhodli mu zajistit náležitý výcvik. Tak se chlapec setkal s čarodějkou Roxy, která se stala na dva roky jeho učitelkou a také jeho první velkou láskou. Rudy se rozhodl využít všech svých schopností k tomu, aby se prosadil, a protože je v jeho těle muž v nejlepších letech, také k tomu, aby byl tentokrát opravdu úspěšný u žen... (Jeoffrey)

Trailer 2

TheDarKnig

Nejkrásnější, nejživější a nejrealističtější isekai s nejodpornějším MC. Touka Koukan, I guess. UPDATE PART 2 Jednoduše nádhera. Nemůžu jinak než zvýšit na plný počet. Prakticky všechny postavy jsou tak strašně dobře napsané, dokonce včetně Rudea, když se pokusím nevšímat si ten jeden naneštěstí zvlášť nechutný povahový rys. Od toho se odvíjí tempo i vyznění příběhu, které je zcela podřízeno postavám a jejich vývoji při interakci s překrásně vytvořeným světem. A bohové, míra detailů a autentičnosti světa skutečně vyráží nejednou dech. ()

Hromino

Na rovinu se přiznávám, že nemám rád isekai. Důvod je nasnadě. Ačkoli motiv cesty hrdiny z našeho světa do světa fantaskního by teoreticky měl pracovat s širokou paletou zajímavých nápadů a každý takový příběh by měl nabízet neotřelý zážitek, skutečnost bývá bohužel často opačného rázu a celá řada isekaiů v posledních dvou dekádách je dělána na jedno brdo. To, čím se od sebe odlišují, bývá zpravidla jen podoba, ve které se hrdina probudí či znovuzrodí (jednou je to ženská, podruhé nekromant, potřetí dokonce slimák či alespoň krotitel slimáků). Dalším společným jmenovatelem nezřídka bývá to, že s lidskou minulostí hlavního hrdiny tvůrci pracují jen v prvním díle, načež nastupuje bezcílné fantasy bloudění, v němž nejednou přebírává hlavní roli harém, lechtivé scénky, dětinská komedie a herní principy. Ani jedno z výše uvedeného mě nebaví. Tím, že fantasy prvky bývají hojně čerpány ze západní mytologie a literatury (radši už nepočítat, v kolika isekai se vyskytli elfové, goblini a sukuby), mě to láká si spíš pustit nějakou plnokrevnou fantasy z Evropy či Ameriky, na dráždění smyslů tu mám jiné zdroje a než se dívat na nějakou hru, tak si raději rovnou nějakou zamačkám (dodnes se neúspěšně snažím pochopit lidi, které dokáže bavit sledování několikahodinových letsplayů). +++++ Neznamená to však, že v tomto žánru nemám žádné favority. Mám, ale jsou to díla, které poněkud vybočují z tradičního vymezení isekai. Jednak je to výborný Grimgar, který v podstatě udělal dekonstrukci tohoto žánru, a pak Log Horizon, kde je aspekt přenosu hrdiny zcela zbytečný a klidně by to mohla být regulérní fantasy už od počátku. Protože se ale čas od času snažím dát šanci i žánrům, kterým se jinak vyhýbám, dal jsem tentokrát šanci Mušoku tensei coby zástupci isekai. A s potěšením můžu říct, že jde konečně o první poctivý a kvalitní isekai, na který jsem narazil. +++++ Důvod je prostý: má dobře napsané postavy, barvitý a důkladně propracovaný svět, a především pak skutečně pracuje s motivem isekai od začátku do konce. Dílčích témat, které si v něm může divák najít, je celá řada: ať už jde o motiv využití druhé šance na prožití naplněného života, vliv traumat z období dětství na dospělost, motiv jakého „hrdinství proti vlastní vůli“ nebo zpracování vztahu uvědomělého dítěte k adoptivním rodičům. Stejně tak lze na něj ale i jednoduše nahlížet jako na poctivou dobrodružnou fantasy s výborně zpracovanými souboji – je jen na každém, co všechno si v něm najde. Když k výsledku připočtu i pohlednou kresbu, kvalitní animaci a zdařilou hudbu, dostávám se na jasných 5* a vřelé doporučení (nejen) těm, kteří mají k isekai dílům podobně rezervovaný vztah jako já. Druhou řadu očekávám s vřelou náručí! ()

Jeoffrey

Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu je mnohými označován za jednoho z otců isekai žánru, ale nehledejte v tom nic složitého! Jde vlastně jen o to, že série novel, která je předlohou tohoto anime, je mezi prvními, které s tímto tématem vyšly, tato konkrétně v roce 2012. Prostě vycházela ještě před tím, než se isekai novely a anime staly tím mainstreamem, jakým jsou dnes a patří do stejného období jako třeba SAO, Log Horizon, Overlord... Není proto divu, že i tato úspěšná knižní série přilákala pozornost anime autorů a z původní společné iniciativy studií White Fox a Egg Firm vzniklo naprosto nové studio Bind, jehož primárním úkolem je co nejpřesnější adaptace těchto novel. Opravdu vzniklo celé nové animační studio jen kvůli tomuto jednomu anime! Sice hlavním důvodem byla lepší organizace zdrojů a práce, ale i tak je to hodně neobvyklý případ. Každopádně na adaptaci je ta pečlivost a láska k předloze opravdu znát. Po vizuální stránce je to nádhera, některé fantasy exteriéry krásně vynikají, prostředí je neskutečně bohaté, kdy vidíme louky, lesy ale i nehostinnou poušť, mrtvou vegetaci... Svět jako takový je propracovaný do detailů, vše je krásně namalované, opravdu je se čím kochat. Kromě bohaté geografie má celý svět i bohatou faunu a floru, kterou postupně objevujeme. Také se stále víc ukazuje, že má svět i mnohé co nabídnout na poli kulturním i historickém. Očima malého chlapce se seznamuje se vším kolem sebe a snažíme se pochopit rozmanitost a bohatství toho všeho, co je kolem nás. Shrnuto do jedné věty - svět je tu výborně propracovaný! Stejně tak tempo je příjemné, pozvolné, ale pořád dostatečné k tomu, aby nás bez problémů vtáhlo a udrželo. Je osvěžující sledovat hrdinu od jeho prvních krůčků, procházet s ním jeho dětství, vidět jeho pomalý vývoj a objevovat vše kolem. Plus vše parádně doplněno úžasnými vnitřními komentáři Tomokazu Sugity, které tomu dávají nový rozměr. Navíc fakt, že zde máme 34 letého muže v těle malého dítěte, který si nese různá traumata z předchozího života, tu hraje opravdu roli. Není to jako třeba Kamitachi ni hirowareta otoko, kde si říkáte, že se hlavní hrdina v těle dítěte chová jako dítě a tak je celý isekai aspekt naprosto zbytečný. Tady hraje původní postava z našeho světa důležitou roli, ať už v tom kladném, nebo i záporném smyslu. Tím myslím to, že hlavní hrdina se často chová nepřirozeně dospěle, dokáže komunikovat s jinými dospělými postavami na úplně jiné úrovni, než jak by dle svého věku měl, dokáže taktizovat i používat různé lsti a přetvářku, aby dosáhl svého. Co se negativního vlivu týká, tak v původním světě byl hlavní hrdina dost zvláštní a ne zrovna sympatickou postavou, podepsala se na něm šikana, společenská izolace, nedůvěra... A tady v novém světě musí s těmito aspekty svého charakteru bojovat a hraje to i roli v jednom z dílů. Kromě toho je to úchyl a i tohle se hodně na seriálu podepisuje. Rudy má skoro až nezdravý zájem o sex, což vede k některým divným a občas i zbytečným ecchi scénám (obzvlášť když vezmeme v úvahu současný věk postav a fakt, že je v těle Rudyho dospělý chlap), které ale zase z části vysvětluje právě to, že hlavní hrdina má o sex opravdu velký zájem a uvnitř je dospělý muž, který má najednou reálné příležitosti, které mu náš svět nenabízel. Protože sexualita je v tomto novém světě (jako v tom našem) běžnou součástí životů dospělých lidí, navíc tu není televize ani internet a tak se dospělí oddávají těmto radostem podstatně častěji a neberou tolik ohledy na ostatní, protože je to přeci normální. Vždyť i Rudyho otec by mohl být podle našeho dnešního pohledu na věc vlastně docela nemorální postavou a úchylem, ale tím, že jde o dospělého chlapa se slabostí pro ženy a příběh se neodehrává v našem světě, jsem mu ochotný ledacos odpustit. Na druhou stranu bych asi ocenil, kdyby si Rudy své sexuální choutky nechal ideálně tak na patnáct let, protože vilné pohledy malého šestiletého děcka na mě působí tak nějak divně a nepřirozeně (Co bys jako chtěl dělat, vždyť se ti zatím ani nepostaví ?!?). Ale dobře, většina ecchi momentů tu dává pořád nějaký smysl, dokážu pobrat jejich přirozenost a je to po dlouhé době poprvé, kdy mi ta zbytečná sexualizace (fanservis) vlastně až tak nevadí, i když i bez ní by příběh mohl fungovat, jen by hlavní postava přišla o jeden ze svých základních atributů a některé Rudyho vnitřní dialogy by nebyly tak zábavné, takže by tím možná seriál i lehce utrpěl. Dále musím zmínit postavy obecně - všechny jsou velmi dobře zapamatovatelné, mají své silné charakteristické rysy, díky kterým budu i u další série po nějaké té přestávce nejspíš stále přesně vědět kdo je kdo a jaký je a žádná z postav mi navíc nepřijde nějak přehnaná, nebo nereálná, spíš naopak. Jako další povedenou věc vidím začlenění openingu i endingu přímo do příběhu, takže seriál neztrácí nějaké 3 minuty znělkami, protože ty jsou integrované přímo do děje a pomáhají originálně a přirozeně atmosféře děje. Takže dostanete v každém díle mnohem víc, než vám nabídnou ostatní anime je to přesný opak klasických shounenů, kde kromě obou znělek (opening + ending) ztratíte ještě dalších x minut opakováním toho, co se už dříve stalo = tady neztratíte zbytečně ani minutu. Když už jsem u té hudby, tak i ta je skvělá, parádně vše dokresluje a nelze si jí nevšimnout. Podtrženo a sečteno Mushoku Tensei je pečlivou, precizní adaptací, za kterou je spousta práce, ale i lásky, kterou si člověk díky zvolenému tempu opravdu užívá a těší se na další díly. ------ EDIT 19.12.2021 – Part 2 (ep.12-23) pokračuje velmi solidně v nastaveném standardu a přináší další vývoj jednotlivých charakterů a děje. Příběh se krásně rozvíjí a objevují se konečně i ti nejsilnější bossové zdejšího světa a zde anime opět ukazuje svoji sílu a to nejen na poli akce. Je to jiné než většina isekai anime, protože i když je Rudy v některých ohledech OP, přesto je jasně zřejmé, že má ještě hodně před sebou a že jsou tu stále ještě jiné a mnohem silnější postavy, a tak ani zdaleka není na vrcholu potravního řetězce. Zkrátka Rudy má pořád kam růst, víte, že stát se může cokoli a že ten hlavní příběh, ona velká hra mezi nejmocnějšími, o kterou se každá fantasy snaží a často jí autoři představí zbytečně rychle, tu pouze lehce vystrkuje růžky a velmi sympaticky láká na další velká překvapení a „turning pointy“, které určitě přijdou. On by totiž dobrý příběh nikdy neměl hned vyložit všechny své karty na stůl a ani dávat hrdinovi vše zadarmo. Vždyť i autoři kvalitních shounenů vědí, že je nesmysl dát hned na začátku hlavnímu hrdinovi sílu všechny porazit, protože diváky zajímá ta cesta na vrchol a chtějí se během ní o postavy aspoň trochu bát... Také mě docela mile potěšilo, jak byl provedený vstup Rudyho do dospělosti, z čehož jsem měl díky ecchi povaze seriálu vážně docela strach, ale ono to proběhlo všechno poměrně vkusně, logicky a přirozeně, takže i tady velký palec nahoru, stejně tak chválím za poslední lehce psychologický díl, který mi zase o něco víc přiblížil hrdinův minulý život, jeho povahu i její rozvoj. Tohle anime prostě dělá vše tak jak má a je opravdu neskutečně kvalitní podívanou. Po kompletní první sérii 9,5/10 ()

SonGokussj

Shlédnuta 1 EP: Ano... Je to další isekai. 40-letý týpek skončí v autonehodě. Probudí se jako reinkarnace. A umí magii. A je nejmocnější na světě. A kolem sebe bude mít harém a všichni ho budou obdivovat... Ale připadá mi, že je to přitom... Jak to popsat? Jiné. Šťavňatější, zábavnější, skvěle animované, s hloubkou magického systému s úžasnými rodiči našeho protagonisty. A bohužel mě tam proteď nejvíce irituje občasné ecchi. Dle mého to jen kazí. Dám tomu možnost. Uvidím, jak moc se za další 4 episody budu plést. ()

novoten

Vždy mi přišlo, že mezi dospělými příznivci anime platí nepsaná dohoda. Jakmile je přítomno příliš mnoho záběrů do dívčích výstřihů a hlavní hrdinové mají místo starostí na úrovni výpravných eposů největší zájem o kolemjdoucí sukně, je na takové dílo pohlíženo spatra, jako na jednohubku, ke které se chodí odpočívat a s hodnocením to bude slabší než u zamračených klasik nejen fantasy žánru. Protože nemám s žánrem isekai zkušenosti, zarazilo mě, kolik záběrů zmíněného typu je přítomno od samého začátku a slušně mě taková věc vytrhává z tempa při zkoumání nového, byť jedinečného fantaskního světa. Bohužel to platí téměř pro celý seriál. Jakmile se objeví nový zajímavý charakter a přinese do příběhu protichůdně se chovajícího Rudea nový motiv, novou krajinu nebo nový směr vývoje postav, netrvá ani pár minut, než se všechno semele pod jedenáctiletými dětmi, které pronáší monology o odevzdání vlastního těla. Lechtivá nadsázka je jedna věc, tahle míra je už ale čistá nechuť. Sebelepší souboj nebo animace nemá šanci soupeřit se zákonitým otrávením a nerozumím tomu, proč má právě tenhle kousek záplavu nejvyšších hodnocení, přestože sami recenzenti přiznávají, že konání hlavního hrdiny je jim nepříjemné. Třetí hvězda je u mě v tuhle chvíli hodně rozkolísaná a drží se jen díky nádherné výpravě a příslibu závěrečných dílů, že by pro příště nemuselo být upocené trapno přítomno minimálně tak často. ()