Across the Wide Missouri

Cez Missouri

Dobrodružný / Western / Romantický

USA, 1951, 78 min

• rikitiki

Film, který nemá o čem vyprávět. Přestože je stopáž zdánlivě milosrdná, tak je kvůli absenci nosného příběhu k nepřežití. Ještě hloub snímek potápí zbytečné využití voiceoveru, který jen dokazuje, že ani sami autoři nevěděli, jak z toho vybřednout. I když si tady Gable střihne jednu spannkingovou scénu jakoby ji odkoukal od Johna Waynea, tak si divákovu pozornost nezaslouží: postav je tu příliš mnoho, jejich povahy nejsou zajímavé a divák nemá příležitost – a ani chuť – s nimi soucítit.(30.6.2015)

• Streeper

Film naprosto nudný a o ničem. Příběh vůbec negraduje a celá zápletka a akce se semele na konci filmu, kde je to přiznávám trochu i dojemné, ale před koncem je to šílená nuda a spousta zbytečností.(6.6.2016)

Nejkrásnější na tomhle filmu je příroda a indiánská squaw Kamiah. Trapper Gable se mi zdál, že chudák neměl co pořádně hrát a dialogů taky moc nedostal. Nevyužitý potenciál tak též vidím v roli Pierra. Napřed nám ho představí jako nevyléčitelného opilce a pak vůbec nechlastá. Neslýchané. Epický byl ovšem poslední battle Flint vs. Železná košile.(29.11.2013)

• liquido26

Původní verze měla podle Clarkovy biografie přes dvě hodiny a šéfům studia se nelíbila, takže jí sestříhali na 78 min a doplnili o voiceover. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně. V tom filmu se totiž skoro vůbec nic nestane, příběh je strašně nudný, pomalý, plytký a plný vaty a toho podstatného tam máme tak dvacet minut. V momentě, kdy se na konci aspoň něco konečně začnít dít, tak už jsem byl tak unuděnej, že mě to vůbec nebralo a přál jsem si, aby to co nejdřív skončilo. Co se týče postav, tak jediná, která se mi aspoň trochu líbila byla Indiánka Kamiah v podání mexické herečky Marie Marquesové. Opálený, šedivějící padesátník Gable s napomádovanými vlasy vypadal docela hrozně (a to mám jeho filmy jinak rád), ke své partnerce se vůbec nehodil a jeho postava nebyla ničím zajímavá (teda až na to, že to byl trapper, co žije v divočině a neumí žádný indiánský jazyk). Vedlejší postavy tam byly jaksi do počtu. Za největší fail považuju to, že pouze dvě vedlejší postavy ovládají jak angličtinu tak indiánské jazyky. Veškeré dialogy mezi Gablem a Indiány musí tak být vždycky někým tlumočeny, což je docela opruz vzhledem k tomu, že jeho manželka je indiánka a tlumočník musí být přítomen, i když je na něj Clarka nasraná a háže po něm hrnce. (Pozitiva: Krásné barvy, krásné záběry přírody, krásná Maria Marques)(10.2.2013)

Rozpočet $5miliónovTržby USA $5,500,000Tržby Celosvetovo $-║ Tak tento film má sympatáka ako Clark Gable, peknú indiánku v podobe María Elena Marqués , dej čo ubehne ako voda, zopár komických scén, občas príde aj nejaká ta akcia ale chýba tu skutočné dravé dobrodružstvo čo by uspokojilo a povýšilo dej na niečo viac, než na prechádzku krásnou divokou prírodou. /65%/(2.2.2009)

• - Většina indiánských rolí v tomto filmu je obsazena bělochy a hispánci. Firma MGM v době natáčení neměla dostatek herců z řad původních Američanů. (Mol)

• - Timothy Carey v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Clark Gable osobně vybral režiséra William A. Wellmana, protože byl obdivovatelem jeho filmu Battleground (1949). (Mol)