Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Prosinec 1944. Nacisté čelící spojencům podnikli v Ardenském lese v Belgii a Lucembursku svoji poslední velkou ofenzívu druhé světové války a v belgickém městě Bastonge odřízli 101. leteckou divizi americké armády. Američanům situaci komplikují těžké mraky, které znemožňují letecké zásobování obležené divize. Zatímco jednotky ve městě čekají, až se mraky rozplynou, musí čelit špionům v amerických uniformách, německé dělostřelbě, zimnímu počasí, tenčícím se zásobám a strachu z nepřítele. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (24)

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Roztiahnutý až takmer dvojhodinový vojnový film o amerických vojakoch v Ardenách. Za prvú hodinu sa veľa akcie nedočkáme, v tej druhej je jej o niečo viac, no ak čakáte realistické ukážky bojov, tak asi budete sklamaní, hmla, zábery na nohy bojujúcich, občasné a zväčša nepresné bombardovanie a ostreľovanie, kde rozmetanie tiel neuvidíte, veď prvý vojak zomrel myslím na plátne zamrznutím. Vojaci sú poverčiví, vidieť to na znaku ďateliny, ktorá však je len trojlístok, ale najmä tým, že do vraždenia sa hrnuli aj s pseudokňazmi, ktorí im možno ako tu sem tam povedali aj čiastočnú pravdu, že vojna bola nevyhnutná, no nie úplnú, ale skôr tým, že chlap si myslel, že ho pred zabíjaním a ich úmrtím zachránil kríž, pri takýchto udalostiach mi to príde nezmyselné. Vo filme sa ku koncu dočkáte aj dokumentárnych záberov, ktoré by možno o vtedajších udalostiach povedali viac, než tento film. To s tou radosťou, vtipkovaním a bezstarostnosťou niekedy poriadne preháňali. Myslite si čo chcete, ale ja tieto filmy tesne po vojne považujem za veľmi opatrné, ktoré vás zaplavia zbytočnými rečami a je v nich taká jemná propaganda, aj keď nie ešte veľmi výrazná. Tento film o putovaní vám veľa nedá, mierne naznačí, že to nebola zábava, aj keď vzápätí ide proti sebe, proste ako keby nevedeli, čo ním chcú ukázať. Uprednostňujem iné filmy a rozhodne nie nudné a provojnové s akýmsi pseudohrdinstvom, ktoré manipulujú so skutočnosťou. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Na okraj Bojiště pár slov Sartrových: "Čím dál tím jasněji vidím, že si lidé válku zasluhují a že si ji zasluhují tím víc, čím víc v ní jsou. Je to jako Adamův hřích, jejž podle Kierkegaarda každý jednotlivec svobodně přijímá. My všichni jsme tuto válku v jednu nebo jinou chvíli vyhlásili. Avšak místo abychom ji odpykali, místo abychom řekli, to je moje válka, a pokusili se ji prožít, všichni před ní prchají svými postoji, neupřímně ji zavrhují, úplně stejně jako člověk odmítá chybu, kterou právě spáchal." ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Belgie, Ardeny, prosinec 1944, všude mlha, mráz, začíná sněžit. A vtrhnou sem Němci v jejich největší západní ofenzívě po obsazení Evropy na začátku války. Není je moc vidět, spíš slyšet, tak to alespoň vnímá četa amerických pěšáků právě dovezená z pochodových cvičení do války v lese u Bastogne. Zakopat, popojít, zakopat, popojít, zakopat. Zdánlivý klid. A mlha, pořád mlha a mráz, bomby, střelba a propagační letáky nacistů, že 300 m odsud dostanou teplé jídlo - u Němců. Pak akce, střílečka a zase mlha. A odvážení zraněných a loučení s mrtvými. A mlha. Charaktery se tříbí, vojáci se učí bojovat a postarat se o sebe. Výborný válečný film. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=MrkN0q7Hs1o ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že je film z roku 1949, tak se mu musí ledacos odpustit. Že se našla četa amerických vojáků bez munice, bez jídla, dezorientovaná v prostředí vlivem nepříznivého počasí, to by se dalo ještě pochopit. Ale že jejich výstroj připomínala nejspíše válečné bezdomovce - tomu se prostě věřit nechce. Chápu, že válka není módní přehlídka, ale aby jejich uniformy byly "každá ves jiný pes" a bez bot s onucemi na nohou v mrazu ? No nevím.... Jinak kamera výborná, děj trochu chudý, ale jak už jsem výše uvedla, na možnosti filmového umění 4 roky po válce dost dobrý. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Na rok vzniku až prekvapujúco svižný, nepatetický, neglorifikujúci vojnový film, ktorý ukazuje život jednej americkej jednotky bojujúcej pri Bastogne. Nekladie taký dôraz na samotnú bojovú akciu, skôr na vykreslenie postáv a atmosféry. Prím tu hrajú dialógy, ktoré sú skvelé, vtipné hlášky striedajú realistické názory na vojnu. Jeden z TOP vojnových filmov, aké som videl a to som ich videl požehnane, z WWII určite TOP5. 90% ()

Galerie (52)

Zajímavosti (4)

  • Dvacet veteránů, kteří bojovali v Bastogne, bylo najato, aby trénovali herce. (kellne)
  • James Whitmore, který hraje seržanta Kennieho, sloužil u mariňáků během druhé světové války. (kellne)
  • Skoro celý film se natáčel ve studiu. (kellne)

Reklama

Reklama