• Noddy
  ****

  Bol som príjemne prekvapený kvalitou tohoto filmu. Dokonca ani historickej hodnovernosti je málo toho čo vytýkať. Týmto samozrejme oponujem "kolegovi" Orlau32. To že vojaci 101. výsadkovej divízie mali pri nasadení u Bastogne vystroj "každá ves jiný pes" sa zakladá na skutočnosti. Táto jednotka bola na "zaplátanie" diery vzniknutej prekvapivým útokom v Ardenách nasadená tak kvapne, že nemala čas sa ani poriadne vystrojiť. Dokonca mala aj muníciu len tú, ktorú mali vojaci pri sebe. Preto sa vojaci snažili vystrojovať a vyzbrojovať "za chodu" (čo u výsadkárov vôbec nie je neobvyklé). Tieto fakty sa uvádzajú ako v oficiálnej histórii, tak aj v tej neoficiálnej, ktorú tvorí hlavne kniha S. Ambroseho "Bratstvo neohrozených". Celkovo je to pomerne pravdivý príbeh výsadkárov u Bastogne, ktorému nechýba ani drsný vojácky humor či ukážka psychického rozpoloženia vojakov. Myslím, že znesie aj porovnanie s dielom "Bastogne" zo seriálu Band of Brothers, a keď prihliadneme k roku vzniku, tak nedopadne ani tak zle.(23.3.2008)

 • Dale
  ****

  Na rok vzniku až prekvapujúco svižný, nepatetický, neglorifikujúci vojnový film, ktorý ukazuje život jednej americkej jednotky bojujúcej pri Bastogne. Nekladie taký dôraz na samotnú bojovú akciu, skôr na vykreslenie postáv a atmosféry. Prím tu hrajú dialógy, ktoré sú skvelé, vtipné hlášky striedajú realistické názory na vojnu. Jeden z TOP vojnových filmov, aké som videl a to som ich videl požehnane, z WWII určite TOP5. 90%(24.10.2018)

 • vypravěč
  ****

  Na okraj Bojiště pár slov Sartrových: "Čím dál tím jasněji vidím, že si lidé válku zasluhují a že si ji zasluhují tím víc, čím víc v ní jsou. Je to jako Adamův hřích, jejž podle Kierkegaarda každý jednotlivec svobodně přijímá. My všichni jsme tuto válku v jednu nebo jinou chvíli vyhlásili. Avšak místo abychom ji odpykali, místo abychom řekli, to je moje válka, a pokusili se ji prožít, všichni před ní prchají svými postoji, neupřímně ji zavrhují, úplně stejně jako člověk odmítá chybu, kterou právě spáchal."(25.10.2015)

 • RHK
  *****

  Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Belgie, Ardeny, prosinec 1944, všude mlha, mráz, začíná sněžit. A vtrhnou sem Němci v jejich největší západní ofenzívě po obsazení Evropy na začátku války. Není je moc vidět, spíš slyšet, tak to alespoň vnímá četa amerických pěšáků právě dovezená z pochodových cvičení do války v lese u Bastogne. Zakopat, popojít, zakopat, popojít, zakopat. Zdánlivý klid. A mlha, pořád mlha a mráz, bomby, střelba a propagační letáky nacistů, že 300 m odsud dostanou teplé jídlo - u Němců. Pak akce, střílečka a zase mlha. A odvážení zraněných a loučení s mrtvými. A mlha. Charaktery se tříbí, vojáci se učí bojovat a postarat se o sebe. Výborný válečný film. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=MrkN0q7Hs1o(22.6.2015)

 • Han22
  ****

  Třetí válečný film v roce 49 a pro mě nejlepší. Tentokrát tu není žádný John Wayne nebo Gregory Peck, ani jiné hvězdy. Jen parta víceméně anonymních vojáků ze 101. divize, které je v prosinci 1944 uvězněna v nějaké zmrzlé díře uprostřed ničeho a čelí německým útokům. Neustálá zima, sníh, mlha bránící posilám, nejasné rozkazy a povědomí o tom co, kde a proč. Anonymní smrt přicházejících od neznámých střelců či vzdálených bombardérů/artilerie. Nechybí tu ani hlad, spaní v zákopech, přemýšlení jak se dostat z armády a nechybí ani vynikající přestřelky. Konec je trošku zabit dokumentárními záběry ale i tak se mi Bojiště líbilo, mám podobné filmy ala Četa zkrátka rád. Válečný film roku 1949.(11.3.2018)

 • - Dvacet veteránů, kteří bojovali v Bastogne, bylo najato, aby trénovali herce. (kellne)

 • - James Whitmore, který hraje seržanta Kennieho, sloužil u mariňáků během druhé světové války. (kellne)

 • - Skoro celý film se natáčel ve studiu. (kellne)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace