Vetřelci na Zemi

Massimo Antonello Geleng

Kostýmy:

Tiziana Mancini
  • Goldbeater

Šel jsem do toho s očekáváním levné, ale zábavné vykrádačky Vetřelce. A v prvních několika minutách má očekávání byla naplněna - začátek má dusnou atmosféru, zkoumávání útrob opuštěné lodi upoutá a velmi brzy se dostaví pro tento snímek příznačné vybuchování lidských trupů, což film dostalo na seznam „video nasties“ a vytvořilo pár opravdu povedených scén. To ovšem mluvím o první čtvrthodině filmu - vše, co následuje, už se utápí v nemohoucnosti scénáře vystavět aspoň trochu napínavý a smysluplný příběh, a tak ve zbytku času dostaneme kriminální zápletku, která téměř připomíná stupidní a utahanou parodii na bondovky s nesnesitelnými postavami, a po hororové atmosféře už není ani vidu ani slechu.(6.1.2019)

Lacný sci-fi horor (či sci-fi alebo horor sú tu však využívané vo veľmi malom množstve) o zelených “mango” vajíčkach, ktoré sa podivným spôsobom dostali na Zem, aby tu ľudom prskali do ksichtu a následne im trocha zdvihli žalúdok a iné orgány. Jednoduchý taliansky VOTRELEC za málo peňazí a bez serióznej vízie, hodiaci sa skutočne skôr do poobedňajšieho vysielania než na tmavé večery. Pravé béčko oplývajúce bohužiaľ malým množstvom vyvrhnutých vnútorností/deštrukcií, s množstvom vyšetrovania a pátrania. Ako keby to niekoho zaujímalo, kde, prečo, začo. Hlavne tu malo byť AKO a to veľa a názorne v rozmanitom množstve. ........Zelenáči :) ### Vo Veľkej Británii "Contamination" Luigiho Cozziho distribučne zastrešili na začiatku hneď dve štúdia, konkrétne “ViP“ a “European Creative Films“. Vydanie oboch Uncut verzii bolo sprevádzané aj neoficiálnym Cut zostrihom od BBFC skrátenom o 2 minúty a 40 sekúnd (Rated: 18). V októbri roku 1983 bolo ale všetko inak. Kazety sa na príkaz cenzorov z BBFC začali sťahovať z predajní a kompletnej video distribúcie zásluhou banu, vyplývajúceho zo zaradenia filmu na zoznam tzv. "Video nasties". Ten trval až do januára 1985. Uncut verzia filmu sa dočkala svojho opätovného vydania v Británii v roku 2004 zásluhou distribučného štúdia “Anchor Bay“ (Rated:15). ### Zmena hodnotenia: 17.10.2008 - 2*, 2.8.2012 - 3*.(17.10.2008)

• Terva

Když čtu některé komentáře ve kterých je smutek, že to z Vetřelci od Scotta nebo od ilustrátora Marka A. Nelsona, nemá nic společného, musím se zasmát. Víte, všechno co je nebezpečné, panovačné nebo nepřátelské, zvlášť když u toho umírají lidi, se nazývá vetřelec nebo predátor. A tak myšlenka, že když dám do filmu název vetřelec, se sama vtírne, že to bude ten a ten konkrétní vetřelec. Tento film má sice nějaká vajíčka a ty dovedou z lidského těla udělat pěknou paseku, ale to je vše. Sci - fi prostředí je dost ubohé, hudba skoro nulová a hlavní aktér je nevýrazný. Jedno se však musí nechat, i když se film odehrává v New Yorku je Italský. Tak že žádné Hollywoodské "zženštilosti", ale spousta masakru a krve. A jak již bylo řečeno je to Italský, tudíž se v tom filmu strašně moc mluví, někdy i zbytečně...inu Italové. Ale je to i tak trochu komedie a tak se možná i někdo zasměje. Třeba : CITÁT - ....ne všichni cestují jen z hřebenem na vlasy a pyžamem...ale já pyžamo nemám, spím nahý..... Cesta za poznáním, co se vlastně na Marsu stalo, může začít. A až film skončí položte si otázku....co nás ve " filmovém " vesmíru ještě čeká?(15.1.2010)

• Shit

Tak pro pořádek, tohle určitě nemá nic společnýho s Alienem od Scotta a jestli přece jenom něco málo by se tak dalo označit, tak jsou to akorát vzhledový maličkosti, jako ty koule a nebo chcípání ve stylu, co v závěru vypadá jako by z člověka právě vylez vetřelec. Nicméně k filmu, ten se zprvu jeví docela solidně, hned ze začátku Cozzi na diváka vytáhne pár osvědčených gore efektů, takže všude lítaj vnitřonsti a vypadá to moc dobře, jenže to je bohužel všechno co Cozzi z gore scének nabídne, dál se už jedná akorát o hodně slabý vyšetřování ala "kdo za tim všim stojí", který dosti nudí a ještě s nic moc vyvrcholením. Rozhodně sem čekal víc, přinejmenším po tý gore stránce(9.5.2008)

• Bloody13

Tenhle italský kousek láká hlavně na svou auru brutálního trashe, díky němuž se ocitnul na nechvalně proslulém listu Videonasties. To, že dobrá polovina filmů z jeho obsahu tak úplně nesplňuje předpoklady extrémně násilných hororů, je věc druhá. Contamination je navíc zajímavý jen ve své první půlhodině, protože ta pulzující vejce a vybuchující těla vyvolá trochu toho mrazení a hnusu. Jenže pak se film promění v dlouhou, ukecanou nudu, ve které se hrdinové přesouvají z místa na místo jen proto, aby diváka úplně otrávil. Závěr s hladovou mimozemskou obludou tak vyzní dost rozpačitě.(13.11.2012)

• - Film byl překvapivě nějaký čas umístěn na seznam zakázaných filmů v UK, tzv. "videonasties", což byly filmy, které se nesměly promítat a produkovat z důvodu zobrazování brutality, násilí a krve. (Flipnic)