Téměř dokumentární rekonstrukce úspěšného atentátu na šéfa varšavského gestapa a policie Franze Kutscheru, který si pro nebývalou krutost vysloužil přezdívku „varšavský kat“. Kutscherou prováděný teror ve formě razií, zatýkání a veřejných hromadných poprav má za následek rozsudek smrti vynesený podzemním hnutím odporu. Provedením rozsudku je pověřena zvláštní jednotka mladých diverzantů. Ve filmu se staneme svědky příprav, úspěšného provedení Kutscherovy popravy i osudů mladých diverzantů v následujících hodinách. (Zany)

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1959 - Najlepší scenár (Jerzy Stefan Stawinski - zároveň aj za scenár k filmu "Eroica") ()

regentor

Okupace Polska nacisty je pro naše severní sousedy velkým a krvavým milníkem v dějinách.Hrdý národ byl v krátké válce během září 1939 opuštěn spojenci ,poražen Němci a napaden sověty.Nikdy se však během válečných útrap se svým osudem nesmířili a přes obrovské množství obětí kladli odpor v odboji. Zamach, je snímek který popisuje jednu z významných akcí které pozvedly na duchu těžce zkoušený národ.Bez přehnaného patosu nebo ideologie 60. let minulého století natočil Jerzy Passendorfer velmi zajímavý snímek ve kterém nechybí příprava k celé akci likvidace šéfa varšavského gestapa a policie Franze Kutschery.Samotná přestřelka je na svou dobu natočena mimořádně kvalitně, stejně tak jako kulisy celého představení jsou velmi věrné.Když k tomu přidáme začínající hvězdy polského filmu jakými byli Tadeusz Łomnicki nebo Stanisław Mikulski , tak má snímek svou kvalitu i z tohoto pohledu.Film byl natáčen ve Varšavě a v Toruni a získal řadu cen na mezinárodním foru.První ocenění získal již v roce 1959 na MFF v Mar del Plata .Z tohotu pohledu je zde na ČSFD mylně uveden rok vzniku 1960, správně má být 1958, jako rok produkce.Filmová premiéra pak byla 12. ledna 1959. ()