Vraždy vercajkem

(neoficiální název)
  • USA The Toolbox Murders

Film začíná čtyřmi děsivými vraždami mladých dívek, které maskovaný vrah provádí domácím nářadím. Dále následuje únos jedné dívky, kterou maniak uvězní u sebe doma. Její bratr a jeho kamarád se vydávají na vlastní pěst dívku hledat, protože policie je neschopná. Najít vraha a vypořádat se s ním je však mnohem záludnější a nebezpečnější, než se původně zdá... (Flipnic)

corpsy

Tak tento film sa až príliš rýchlo rozbehne a potom už z dychom nestačí. Zvyšok len sledujeme akési rádoby vyšetrovanie, ktoré nakoniec vyšumí do stratena a vlastne so snímkom ani nijako dopredu nepohne. Gore stačí a za pozornosť stojí aj silná scéna srdcervúceho rozhovoru únoscu s obeťou, ale ako hovorím, začiatok sa už neprekoná. ()

Gilmour93

Vrtání, zatloukání, šroubování, zvlhčování, nastřelování hřebíků při romantické hudbě…, v prvních dvaceti minutách je tam o trochu víc krve než u Pepy Libického, ale pak se začne jít proti žánrovým zvyklostem. Ten nestandard je amatéry vedené vyšetřování, omílání bludů a předstírání psychologického dramatu tím, že se hodně blábolí. Až by si jeden začal myslet, že si vrah v kukle zajel zalyžovat do Aspenu.. České názvy (byť je tento neoficiální) někdy bývají docela úlet, ale tady se to v rámci dvojsmyslu povedlo. Mám za to, že hnacím motorem strejdy kutila nebyla touha potírat hřích, ale vlastní vercajk v trenýrkách.. ()

POMO

Pomerne originálny malý horor. Začne ako bezduchá gore vyvražďovačka s fajnšmekerskými nástrojmi smrti (vŕtačka, šrobovák, nastrelovač klincov), majstrujúcimi na krásnych dievčatách, a pokračuje ako psychologicky vypätá óda na otázky kresťanskej etiky versus sexu. Ani tu však neprestáva tiecť krv a pocit odpudenia sa prehlbuje každou minútou. Mierne zvrátený "video-nastie", zasahujúci do podobného cieľa, do akého sa neúspešne snažil zasiahnuť napr. samoúčelnejší trash I Spit on Your Grave. ()

Kusko.t2

Kombinácia slasheru a psychologickej drámy údajne inšpirovanej skutočnou udalosťou, u mňa nezafungovala tak ako mala, čo si myslím bolo spôsobené hlavne tým, že už spomínané dva smery filmu sa navzájom nedopĺňali (neprelínali), ale separátne vyrazili do boja v rámci jedného projektu na vlastnú päsť. Čistokrvnému slasheru patrila prvá tretina filmu, ostatok psychologickej dráme a vykresleniu duševného stavu šialeného vraha. Toto rozhranie mi nakoniec zabilo môj očakávaný pôžitok z filmu a to preto, že som sa v úvode tak pekne naladiť na to čo sledujem, že som nebol pripravený na zmenu smeru a odklon do tradičných a nudnejších vôd. Námetom síce zaujímavý, ale trocha nevyvážený horor s neprekvapujúcim odhalením totožnosti vraha a celkovým menej sviežim záverom obohateným o vrchovatú porciu klišé. Prvá tretina je ale v celku originálna a plná ženskej krásy a brutality, čo si všimli aj cenzori v takom Nórsku a Veľkej Británii, kde sa “The Toolbox Murders“ v porovnaní s inými krajinami sveta na rozdiel od zásahov strihačov a obmedzujúcich certifikátov, úplne zakázal. Britskí cenzori z BBFC “The Toolbox Murders“ síce pustili v roku 1979 do miestnych kín, kino-release sa ale neobišiel bez zásahov do vysielanej verzie v celkovom trvaní až 6 minút. Rovnaký cut zostrih vydáva v novembri 1981 distribučné štúdio “Hokushin“, čím podporuje prostredníctvom VHS nosičov propagáciu filmu, aj keď vysoko orezaného. Neblahá povesť “The Toolbox Murders“ prerástla cenzorom aj napriek brutálnym škrtom, ktoré v konečnom dôsledku skrotili prezentáciu násilia na obraze na, zdalo sa už akceptovateľnú hranicu, cez hlavu. Chlapom z BBFC to ale nestačilo. Horor Dennisa Donnellyho preto v novembri 1983 úplne zakázali prostredníctvom umiestnenia na tzv. zozname Video nasties. O necelé dva roky, v máji 1985 svoj zámer prehodnotili a “The Toolbox Murders“ zo zoznamu vyradili. K re-releasu sa pristúpilo v roku 2000, kedy vychádza síce zhovievavejšia, ale stále orezaná cut verzia skrátená o tentoraz 3 minúty a 45 sekúnd (Rated:18). Je to verzia, ktorá bola iba ako jediná k dispozícií na domácom UK trhu. Pozvoľným prelomom sa stal polo-remake Tobe Hoopera Toolbox Murders (2003), ktorý v UK vychádza v Uncut podobe. Pôvodná verzia z roku 1978 sa svojho kríža utrpenia z minulosti zbavuje až v roku 2017, kedy vydáva distribučné štúdio "88 Films" film v uncut podobe na blu-ray a DVD diskoch. ()

Bloody13

Můj dlouholetý rest mile překvapil. V úvodní půlhodině se maskovaný zabiják činí: na kontě mu svižně přibudou 4 brutálně zamordované kočičky (z nichž vůbec ta nejkrásnější si ve vaně pohoní pipinku) a jedna unesená holčina, s kterou má vlastní plány. A ty, ač jsou myšleny s nejčistším úmyslem, vyzní pro všechny hlavní aktéry tragicky. V závěru si tak divák přijde opět na své a lehce odpustí tu prostřední třetinu, co sice není nezajímavá, ale od plnokrevného slasheru uhne spíš k psychologickému drámu. Vyvrcholení pak navíc přinese menší překvapení a tím i následnou depresi. Docela síla. ()

• Rozpočet snímku je odhadován na pouhých 185 000 USD. (Karlos80)
  • Film byl na počátku 80. let v UK umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů. Tedy filmů, které bylo zakázáno promítat z důvodu zobrazování brutality, krve, nahoty a sexu. (Flipnic)