Vraždy vercajkem

(neoficiální název)
  • USA The Toolbox Murders

Film začíná čtyřmi děsivými vraždami mladých dívek, které maskovaný vrah provádí domácím nářadím. Dále následuje únos jedné dívky, kterou maniak uvězní u sebe doma. Její bratr a jeho kamarád se vydávají na vlastní pěst dívku hledat, protože policie je neschopná. Najít vraha a vypořádat se s ním je však mnohem záludnější a nebezpečnější, než se původně zdá... (Flipnic)

Karlos80

K tomuto filmu mě přivedla Flipnicova recenze, ale už déle jsem jej měl ve své sbírce, a ne a ne si na něj udělat čas. Film co do zařazení spadá vyloženě do kategorie Horror/Thrillers, ale možno i Slasher a rovněž do sady Video-Nasties (levné filmy distribuované na vhs kazetách ve Spojeném království v 80 letech, které byly kritizovány za jejich násilný obsah, krev a nahotu). Samotný film byl pak v UK zakázaný. Nebudu se rozepisovat o ději, to by nemělo význam, jen tu napíši, co mě na filmu zaujalo a naopak, co mne nezaujalo a co se mi příliš nelíbilo. Film byl prý navíc natočen podle skutečného případu, i když asi jen hodně volně a tak trochu jinak. Prvních cca 15 minut se nese jen ve znamení vražd, zabiják si vyhlíží své oběti (všechno ženy) a ty pak pomocí rozmanitého pracovního nářadí z nástrojové sady nemilosrdně masakruje! Všechny vraždy tu mají své opodstatnění (ztráta zabijákovy dcery při automobilové nehodě a pak únos jedné patnáctky, dívky ve věku oběti!). Grafické násilí je tu opravdu perfektně znázorněno, vraždy byly krvavé, brutální, vynalézavé a šokující. Ani mi nevadilo, že jim mnohdy předcházelo téměř nulové napětí, to jsem docela koukal, tady opět jedno velké plus. Líbila se mi asi jako všem ostatním ona proslulá scéna masturbace ve vaně neznámé Kelly Nichols, která tu debutovala (později hrála v pornu!,) a posléze její zabití nasřelovací pistolí, kdy ji vrah ještě předtím honil po bytě. To je jedna z NEJ scén exploitace, jakou jsem kdy viděl! Nahota tu byla zastoupena docela hojně, ale na tu dobu to nebylo už nic překvapujícího a mimořádného, si myslím, viz třeba Italy ve svých giallech daleko dřív předtím. První třetina je dobrá, pak film hodně poleví ze svého počátečního vražedného tempa, kde najdou v rychlém sledu smrt, tuším, 4 dívky. Totožnost vraha se nám náhle odhalí, film se přesune do rutiny vyšetřování, dialogu a spíše se tu klade důraz na psychologii jednotlivých postav a také spíše už nudí (ovšem takový rozhovor vraha cucajícího lízátko s unesenou mladou dívkou také stojí za to!), takže tady menší mínus. Konec s příchodem bratra unesené dívky a jeho kamaráda, kteří se pak ujmou sami případu pro neschopnost policie (jako obvykle) je neuvěřitelně zakroucený a opravdu překvapivý, pro někoho možná i tak trochu hloupý, ale to, co tu bylo mezitím jakž takž ještě ušlo. Závěr ale i tak nebyl úplně podle mého gusta, tady dávám také jedno menší mínus. Dodatek; Hudba nebyla vyloženě psychedelická, řekl bych tedy, že skoro vůbec, je tu zastoupení mnoha žánrů mezi oblíbeným dobovým popem, funky i třeba country atp. Poznal jsem známou Dolly Parton třeba. Mně však do filmu příliš nepasovala, tady další malé mínus. Film byl podle mého názoru trochu ovlivněn i taliánským giallem (maskovaný zabiják v lyžařské masce a s koženými rukavicemi vypadal jako z filmu "Torso") i způsob některých vražd byl obdobný. Suma-sumárum průměr, na svou dobu však dobrý levný film s výtečnými prvními dvaceti minutami, pak to s filmem šlo trochu s kopce, ale rozhodně tento kousek stojí za povšimnutí a dokonce se dočkal i remaku v roce 2003 pod stejným názvem. Podobné filmy: "Driller Killer", "Centerfold Girls", "Slumber Party Massacre", "Drive-In Massacre", "Gore Gore Girls", "New York Ripper", "Terror Night" nebo "Toolbox Murders" (2003) atd. () (méně) (více)

POMO

Pomerne originálny malý horor. Začne ako bezduchá gore vyvražďovačka s fajnšmekerskými nástrojmi smrti (vŕtačka, šrobovák, nastrelovač klincov), majstrujúcimi na krásnych dievčatách, a pokračuje ako psychologicky vypätá óda na otázky kresťanskej etiky versus sexu. Ani tu však neprestáva tiecť krv a pocit odpudenia sa prehlbuje každou minútou. Mierne zvrátený "video-nastie", zasahujúci do podobného cieľa, do akého sa neúspešne snažil zasiahnuť napr. samoúčelnejší trash I Spit on Your Grave. ()

Flipnic

Naprosto perfektní thriller/horror/drama, které nemá nic společného s verzí od Hoopera (2004). Tohle není klasický horror, film se dá dost těžko zařadit do žánru, ale snad nejblíž je dramatu. Nejde o klasickou "vyvražďovačku", film se z této polohy brzy přesune do jiné a skončí naprostým překvapením s odkazem na skutečné události, což mě naprosto položilo. Otázka je, jestli se tomu dá věřit, ale v rámci filmu se nedělo nic, co bych nepovažoval za nemožné se stát v reálu. Osobně tohle považuji za kvalitní drsný film v rámci své doby, který nic nezobrazuje a nepředváví samoúčelně, všechno, co ve filmu je, má spojitost s dalšími skutečnostmi a událostmi. Nahé dívky, krev, gore, masturbující "neznámá herečka", vraždy, všechno tohle je použito k určitému účelu, který má svoji logiku. Tento film mám velmi rád a moc se mi líbil, protože vše je jinak, jak zpočátku vypadá ... Ve své chladnosti a depresivním ladění si však drží od začátku do konce vysokou laťku. ()

Bloody13

Můj dlouholetý rest mile překvapil. V úvodní půlhodině se maskovaný zabiják činí: na kontě mu svižně přibudou 4 brutálně zamordované kočičky (z nichž vůbec ta nejkrásnější si ve vaně pohoní pipinku) a jedna unesená holčina, s kterou má vlastní plány. A ty, ač jsou myšleny s nejčistším úmyslem, vyzní pro všechny hlavní aktéry tragicky. V závěru si tak divák přijde opět na své a lehce odpustí tu prostřední třetinu, co sice není nezajímavá, ale od plnokrevného slasheru uhne spíš k psychologickému drámu. Vyvrcholení pak navíc přinese menší překvapení a tím i následnou depresi. Docela síla. ()

Gilmour93

Vrtání, zatloukání, šroubování, zvlhčování, nastřelování hřebíků při romantické hudbě…, v prvních dvaceti minutách je tam o trochu víc krve než u Pepy Libického, ale pak se začne jít proti žánrovým zvyklostem. Ten nestandard je amatéry vedené vyšetřování, omílání bludů a předstírání psychologického dramatu tím, že se hodně blábolí. Až by si jeden začal myslet, že si vrah v kukle zajel zalyžovat do Aspenu.. České názvy (byť je tento neoficiální) někdy bývají docela úlet, ale tady se to v rámci dvojsmyslu povedlo. Mám za to, že hnacím motorem strejdy kutila nebyla touha potírat hřích, ale vlastní vercajk v trenýrkách.. ()

darkrobyk

Očekával jsem tuctový slasher, dostal jsem velmi dobré psychologické drama. Byť vraždy - vrtačka, kladivo, nastřelovací pistole na hřeby, šroubovák, nůž, benzin, nůžky - jsou povedené a pro škopíčky krve se nejde daleko, působivější je právě psychologická rovina. Vrah je divákovi odhalen přibližně v polovině snímku, jak se ale ukáže, tento záměr byl důležitý pro další vývoj děje. C.Mitchell předvedl skvělou studii psychopatického šílence, zdárně mu sekunduje W. Eure v roli jeho synovce. Rovněž P. Ferdinová hraje velmi uvěřitelně, možná, že na slzy nepotřebovala ani glycerin. Pěkná hudba, solidní kamera. Pro mne dvě z nejlepších scén - žena koupající se ve vaně je sledována kamerou za doprovodu romantického duetu, vrah vstoupí do jejího bytu a začne lov; W. Eure omývá láskyplně zakrvavenou panenku pod vodovodem. Verze, kterou jsem viděl, měla délku 1:33:49. Film má zvláštní napětí a do konce není jasné, jaký bude osud hlavních postav. Milovníci akce snímek nejspíš neocení. ()

Kusko.t2

Kombinácia slasheru a psychologickej drámy údajne inšpirovanej skutočnou udalosťou, u mňa nezafungovala tak ako mala, čo si myslím bolo spôsobené hlavne tým, že už spomínané dva smery filmu sa navzájom nedopĺňali (neprelínali), ale separátne vyrazili do boja v rámci jedného projektu na vlastnú päsť. Čistokrvnému slasheru patrila prvá tretina filmu, ostatok psychologickej dráme a vykresleniu duševného stavu šialeného vraha. Toto rozhranie mi nakoniec zabilo môj očakávaný pôžitok z filmu a to preto, že som sa v úvode tak pekne naladiť na to čo sledujem, že som nebol pripravený na zmenu smeru a odklon do tradičných a nudnejších vôd. Námetom síce zaujímavý, ale trocha nevyvážený horor s neprekvapujúcim odhalením totožnosti vraha a celkovým menej sviežim záverom obohateným o vrchovatú porciu klišé. Prvá tretina je ale v celku originálna a plná ženskej krásy a brutality, čo si všimli aj cenzori v takom Nórsku a Veľkej Británii, kde sa “The Toolbox Murders“ v porovnaní s inými krajinami sveta na rozdiel od zásahov strihačov a obmedzujúcich certifikátov, úplne zakázal. Britskí cenzori z BBFC “The Toolbox Murders“ síce pustili v roku 1979 do miestnych kín, kino-release sa ale neobišiel bez zásahov do vysielanej verzie v celkovom trvaní až 6 minút. Rovnaký cut zostrih vydáva v novembri 1981 distribučné štúdio “Hokushin“, čím podporuje prostredníctvom VHS nosičov propagáciu filmu, aj keď vysoko orezaného. Neblahá povesť “The Toolbox Murders“ prerástla cenzorom aj napriek brutálnym škrtom, ktoré v konečnom dôsledku skrotili prezentáciu násilia na obraze na, zdalo sa už akceptovateľnú hranicu, cez hlavu. Chlapom z BBFC to ale nestačilo. Horor Dennisa Donnellyho preto v novembri 1983 úplne zakázali prostredníctvom umiestnenia na tzv. zozname Video nasties. O necelé dva roky, v máji 1985 svoj zámer prehodnotili a “The Toolbox Murders“ zo zoznamu vyradili. K re-releasu sa pristúpilo v roku 2000, kedy vychádza síce zhovievavejšia, ale stále orezaná cut verzia skrátená o tentoraz 3 minúty a 45 sekúnd (Rated:18). Je to verzia, ktorá bola iba ako jediná k dispozícií na domácom UK trhu. Pozvoľným prelomom sa stal polo-remake Tobe Hoopera Toolbox Murders (2003), ktorý v UK vychádza v Uncut podobe. Pôvodná verzia z roku 1978 sa svojho kríža utrpenia z minulosti zbavuje až v roku 2017, kedy vydáva distribučné štúdio "88 Films" film v uncut podobe na blu-ray a DVD diskoch. ()

pornogrind

Další z filmů kterej byl svýho času umístěn na listinu videonasties. Ze začátku se to tváří jako „klasická" vyvražďovačka s tím, že se to potom přehouplo v solidní psycho drama. Film je krásným důkazem toho jaký je křesťanství zlo jelikož každej magor si to dokáže překroutit k obrazu svýmu. A i proto ty 4hvězdy dám. ()

Goldbeater

The Toolbox Murders je slušně natočený a mírně překombinovaný slasher se zabijákem v lyžařské masce, který řádí v bytovém komplexu s pomocí rozmanitého nářadí (a to rozhodně zábavněji než o rok mladší The Driller Killer). Chvílemi to sice má své tempo, ale rozhodně je to jeden z těch povedenějších hororů na seznamu „video nasties“. ()

Campbell

Dost drsnej a krvavej horor který se nebojí ukázat jak krev tak nahotu a při tom to nepůsobí moc samoúčelně. Ale bohužel pro mě zub času hlodal jak moc uměl, a já sem tak celkem dost často tápal a koukal na hodinky kdy bude konec. Pro mě čirej průměr. ()

corpsy

Tak tento film sa až príliš rýchlo rozbehne a potom už z dychom nestačí. Zvyšok len sledujeme akési rádoby vyšetrovanie, ktoré nakoniec vyšumí do stratena a vlastne so snímkom ani nijako dopredu nepohne. Gore stačí a za pozornosť stojí aj silná scéna srdcervúceho rozhovoru únoscu s obeťou, ale ako hovorím, začiatok sa už neprekoná. ()

raimi

Překvapivě dobrej film. Čekal jsem obskurní grindhouse a dostal jsem působivou kvalitku. Dost scén jsem si vyloženě vychutnával, opravdu příjemné překvapení. ()

topi

Tohle je hodně zvláštní snímek, který se zprvu tváří jako nějakej slasher, ve kterém šílenej vrahoun morduje krásný kočeny všemožnými pracovními nástroji, ale chyba lávky! Ono je to všechno po chvíli jinak a děj sklouzne do hustého psychologického dramatu s tíživou atmosférou. Moc pěkná je i hudba, zvýrazňující skličující druhou polovinu příběhu. Zbrusu nový remaster má nejen úžasnej vizuál, ale i zvuk, jenž je v dts hd masteru 7:1 vyloženě lahůdkou. ()

YURAyura odpad!

Pořád jsem si lámal hlavu s tím, co může z normálního člověka udělat šíleného psychopata, který následně bez jakýchkoli emocí nebo výčitek dokáže zmasakrovat vyhlédnuté oběti. Tento snímek mi dal na tuto otázku jednoznačnou odpověď - je totiž sám o sobě všem svým divákům vysoce nebezpečný. Kdokoli, kdo bude vnitřně natolik silný, že ho dodívá bez přestávky a přetáčení cely a neskončí sám ve stavu úplného nervového zhroucení na psychiatrické léčebně, má můj neskonalý obdiv, protože předváděné scény jsou vážně trochu moc i na mě. Ač to dělám vynímečně a nerad, prozradím vám zhruba trochu děje z tohoto nervydrásajícího snímku: Pětiminutová šílená jízda nočním městem hojně prokládaná titulky končí smrtí. Další na sebe ovšem nenechávají dlouze čekat - přízrak s děsuplnou maskou se pomalu přibližuje do obytného komplexu, aby sjednal s hříšnými obyvatelkami očekávanou nápravu. V tomto jeho fascinujícím díle má nejednoho spojence ukrytého na dně svého bezedného kufříku s nářadím - namátkou vzpomeňme aspoň elektrickou vrtačku s mimořádně ostrým hrotem, dlouhatánský šroubovák, s jehož pomoci nezůstane ani to nejtajnější lidské zakoutí skryto, pistole na hřebíky - jejíž praktické využití bylo maximálně rozvinuto až v Quakovi nebo mé oblíbené multifunkční tesařské kladivo, které v šikovných rukou dokáže opravdové divy. Nic netušícími obětmi se stávají mladé, hříšné a krásné. Musejí pykat za své hříchy a na oltář spravedlnosti položit to nejvyšší výkupné. Všechno toto krvelačné řádění je umocněno psychadelickou hudbou, která požírá diváka za živa. Policie vyšetřující zběsilé řádění je překvapivě bezradná, oběti přibývají a zabiják dokonce pro rozehnaní vlastních chmur jednu dívku unese do svého nechutného brlohu. Její milující bratr však zahajuje pátraní na vlastni pěst. Těsně před rozhodujícím setkáním s maniakem ale zjišťuje, že tentokráte si ukousl moc velké sousto a to se mu stava osudným. Jeho místo však brzy zastane kamarád bojujující udatně až do samotného konce, kde na něj čeká vskutku nečekaná odměna. Závěrečný titulek potvrzující pravdivost tohoto příběhu ještě umocní celkovou sílu tohoto majstrštyku. Co dodat? Kdo neviděl Kelly Nichols masturbovat ve vaně, neuvěří, kdo neviděl F/X efekty, neuvěří, kdo neviděl psychohudbu, neuvěří,.... PS. Remake byl na snadě..... ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 35/72☠ Ide o ďalšiu obeť spoločnosti Mediawatch-UK, ktorá na konci sedemdesiatych rokov začala vo Veľkej Británií hromadne zakazovať filmy. Vlastniť takúto snímku na videopáske bolo v GB trestným činom. Vlne banom sa nevyhli extrémne násilné filmy, ktoré zobrazovali násilie explicitne a bez cenzúry. Z mojej skúsenosti však môžem tvrdiť, keďže som týchto zakázaných filmov vydeľ vyše 20, takže viem, že nejde tak ani o samotné násilie ako vo všeobecnosti, skôr im prekážalo ponižovanie žien, znásilňovanie, ponižovanie ľudskej dôstojnosti a mnohé sexuálne deviácie. Táto snímka týmto všetkým disponuje Väčšina VIDEO NASTIES filmov, podľa mňa, za veľa nestojí, je tam zopár úchvatných filmov ale tých je frustrujúco málo. Toolbox murders patrí k tým lepším priemerom. Je však na ňom úchvatné to, že sa to relatívne nekončí happyendom (tak, znásilnenie hlavnej hrdinky sa za happyend asi považovať nedá). Tak realisticky nebolo zlo dostatočne potrestané. Takéto slahery sa zvyčajne začínajú jednou vraždou a potom nastáva vyšetrovanie.. Ale tu tých vrážd na začiatku bolo štyri, ktoré trvali skoro 20 minút. Vrah si k obeti doniesol tašku na náradie a vždy si z nej vybral nejaký smrtiaci nástroj, vŕtačku, kladivo či skrutkovač. Prvá polovica bola príbehovo totálne prázdna avšak potom, keď sa identita vraha prezradila, a on začne rozprávať o svojich psychických problémoch, začne to byť zaujímavejšie. Ide o veľmi veriaceho človeka, ktorý prišiel na to, že jeho maloleté deti majú sexuálny vzťah. Incest. Tak mu preskočí a svoju dcéru zabije.. Po tejto traume začne zabíjať ženy ktoré hrešia (napríklad v jednej scénke dievča ktoré masturbuje v kúpeľni). Scenár plytký, je to hlavne lacné ale gore a násilné scénky plné krvi sú nakrútené nadpriemerne, samozrejme na svoje možnosti. ()

Derek

zaciatok je slubny (4 vrazdy plus masturbacia vo vani v podani buducej porno herecky kelly nichols), ale potom je to uz len tazka nuda vo filme bez rozpoctu, bez napatia ci niecoho ineho zaujimaveho (vtipny je fakt ze sa tvorca inspiroval texaskym masakrom motorovou pilou, ale nie kazdy je tobe hooper)... ()

majo25

Nízkorozpočtovejší slasher, v ktorom sa vrah snaží zabíjať originálne - v tomto prípade s príslušenstvom v boxe s náradím. Cameron Mitchell sa na zápornu postavu skvelo hodí, na druhej strane duo mladých tínedžerov je trochu otravné. Psychopatické sklony síce niečo vysvetľujú, ale celkom som nepochopil, čo mali v rodine (strýko so synovcom) s tými bábikami? Krvák to ale nie je zlý. ()