The Shadow of the Cat

Velká Británie, 1961, 79 min

John Gilling

Arthur Grant

• Campbell

Strašně pomalý a unylý horor nebo spíše krimi, o tom jak chlápek zabije ženskou a všechno vidí kočka. Filmy kde smrt nese vždy černou kočku je mnoho, bohužel tenhle mě teda vůbec nebral. A to jak jsem již zmínil je fakt neuvěřitelně pomalej až mě to otravovalo. Jedinou výhodou je fakt to že to není nějak moc dlouhé ale i tak to může nudit.(24.3.2013)

Hammer. Slušné stylistické cvičení na téma "jak chytit kočku domácí". Pomalu až rozvláčně se vyvíjející příběh studia Hammer na poeovské téma (které tvůrci nejen nezakrývali, ale úvodní citací Poeova Havrana přímo přiznávali) o tak trochu zvláštní kočce. Styl vyprávění je opravdu zdlouhavý, sice odpovídá dekadentně se rozpadající rodině Venableů, ale kdyby tempo bylo (především v první půli) rychlejší, nezlobil bych se. Zato atmosféra je tu parádní, nakonec jak jsme od Hammeru zvyklí: málokdo uměl vystřihnout gotický horor tak jako oni. Staré sídlo, bouřka za okny, větrem ošlehané cimbuří, mlžná a sychravá blata, prostě paráda. K tomu některá relativně syrově zobrazená úmrtí - ať už utlučení stařeny hned na začátku, nebo vytažený umrlce z bažiny. Barbara Shelleyová je půvabná jako vždy a kočka ukazuje, jak zlověstná to je šelma.(1.9.2015)

• pepua

Hned na začátku filmu Walter Venable (André Morell) nechá zabít svou ženu Beth (Barbara Shelley). Tichým svědkem tomu byla kočka, miláček zavražděné, a vrazi věří, že pokud ji nezabijí také, stane se jejich zhoubou.(10.8.2008)

„The Shadow of the Cat“ je dalším filmem od studia Hammer, který rozhodně nezklamal a má v sobě něco, co je zajímavé a má nápad. Je škoda, že je na filmu až příliš vidět, že je velmi starý a že se na něm zub času podepsal, stejně jako nedostupnost lepší techniky v době natáčení. Jako gotický horor ale snímek pořád stojí za pozornost a neměl by jen tak zapadnout.(30.6.2015)