Epizody(6)

Během stavebních prací je dělníky nalezena část lebky, jejíž možné stáří odhadne paleontolog Dr. Matthew Roney až na 5 miliónů let. Po dalším hledání jsou nalezeny jiné části ostatků a následná rekonstrukce vyjeví podobu vzrůstem menší, lidem podobného tvora. Další z nálezů již ovšem tak radostný není, je odkryta část předmětu, který připomíná bombu z druhé světové války, a tak Dr. Matthew Roney požádá o pomoc svého přítele, profesora Bernarda Quatermasse. Ten, zaměstnán v British Experimental Rocket Group, se v té době nepohodne se svými kolegy a tak společně s kolonelem Jamesem Breenem, který je mu přidělen jako nový spolupracovník, rád pomůže s odkrýváním údajné bomby. Testy ukáží, že neznámý objekt je vyroben z materiálu, který lidstvo nezná, je radioaktivní a pravděpodobně leží v zemi podobně dlouho jako okolo nalezené ostatky. Když je objekt odkryt, zjistí vědci, že je skoro celý prázdný, jen na jedné z vnitřních stěn má vyrytý starodávný znak. Při zkoumání vnitřku dojde k zvláštní nehodě, po níž jeden z pomáhajících vojáků tvrdí, že viděl stěnou projít divné stvoření. Celá záhada je umocněna po výslechu starousedlíků, podle nichž zde v domech docházelo od pradávna ke zjevování duchů. 6-ti dílný seriál z produkce BBC. (pepua)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (7)

Quatermass and the Pit (1958)

Neviem, do akej miery miniseriál naväzuje na predchádzajúce 2 seriály, ktoré som nemal možnosť zhliadnuť, každopádne dokáže namotať svojou originálnou sci-fi-hororovu zápletkou. Veľmi som si pochvaľoval hlavne výbornú atmosféru, poctivé spracovanie a civilné hranie hercov s uveriteľným chovaním postáv. Príbeh postupne prinášal nové a nové odhalenia, ktoré ma ešte viac namotávali. Akurát od záveru som očakával niečo iné, viac spojené s dávnou históriou pozemšťanov, než prvoplánové nebezpečenstvo, ktoré sa naviac veľmi rýchlo a veľmi jednoducho zažehnalo. Na rok vzniku ale výnimočný seriál. ()

The Halfmen (1958) (E01)

Neviem, do akej miery seriál naväzuje na predchádzajúce 2 seriály, keďže som ich zatiaľ nevidel, ale v úvodnej epizóde som chýbajúce súvislosti nezaznamenal. Úvod je síce dosť ukecaný, ale záver dobre navnadil na ďalšie diely. ()

The Ghosts (1958) (E02)

Ešte lepšie ako úvodná epizóda. Seriál začína mať popri zaujímavej a mysterióznej zápletke aj veľmi dobrú atmosféru a divák tuší, že spleť zdanlivo nesúvisiacich okolností bude neskôr dávať súvis. ()

Imps and Demons (1959) (E03)

Zápletka sa v 3. epizóde pekne šponuje a pomaličky aj spolu s použitím napätia odkrýva tajomstvá. ()

The Enchanted (1959) (E04)

Už sa zdalo, že napätie opadáva, už sa len prichádzalo s domnienkami a hypotézami o genéze a príčinách, ale záver ma prikoval k sedačke. Doteraz bolo zo seriálu cítiť nádych trileru, ale táto epizóda išla ešte ďalej a ponúkla nefalšovanú hororovú atmosféru. A skvelo natočenú. Bravo na to, že ide o iba o televízny seriál a navyše z 50. rokov. ()

The Wild Hunt (1959) (E05)

Stále to má výbornú atmosféru, aj keď sa dozvedáme už len málo nových vecí. Tempo z predchádzajúcich epizód sunie nižšie väčší priestor daný novinárom a médiám, čo už nemá také grády. Trošku som prekvapený z toho, ako sa zprvu domienky vydávajú už za fakty - hmyz je "určite" z Marsu, hmyz určite pácha rituálnu samovraždu, lebo je to známe aj u niektorých pozemských druhov a podobne. Prevláda však zvedavosť so vševysvetľujúcim záverom. ()

Hob (1959) (E06)

Záverečná epizóda je viac akčná, aj keď som čakal viac odhaľujúcich skutočností alebo nejaký zvrat. Panika ľudí bola poctivo spravená, ale televízne spracovanie malo na svedomí, že viacero vecí blo iba slovne spomínaných a nie ukázaných. Aj vyriešenie problému bolo chabejšie - na elektrickú guľu ovládajúcu mysle ľudí stačila iba železná reťaz. Na výnimočnosť celého seriálu to však nemá až taký vplyv. ()