Abattoir

Abattoir

Horor / Thriller

USA, 2016, 98 min

Divná hra na retro. V jednu chvilku jako by to byla 50.či 60. léta, v druhou se člověk octne v přítomnosti a nejčastěji je to zmixované dohromady, což mě pěkně štvalo. Příběh sám je docela originální, oslovila mě i vizuální stránka věci a konečně sympatická byla i hlavní hrdinka. Nicméně chvílemi se mi zdálo, že tan konstrukce nedrží pohromadě a relativně dlouhé finále nebylo tak úplně zvládnuté. Od Bousmana jsem tedy čekal víc. 55%(11.4.2018)

Jakožto hororový expert hned úvodem podotýkám, že Abattoir rozhodně nelze považovat za oddechový horor určený laickému hororovému publiku. Koneckonců, kdo se pozdní tvorbou D. L. Bousmana podrobněji zabývá, tak bude jistě souhlasit, že známky obyčejnosti bychom v ní hledali spíše výjimečně. A Abattoir je přesným protikladem obyčejného hororu. "Abattoir, horor noir," mohl by po pár úvodních minutách nejistě zarýmovat divák. Bousmanova inspirace je zřejmá, avšak snímek se postupně vyprofiluje v dovedně poskládaný multižánrový horor, jenž si navíc uchovává dojem jakési časové neurčitosti. Oceňuji na něm vskutku originální námět, lehce mrazivou atmosféru v průběhu celé délky stopáže, herecký výkon Daytona Callieho, kameru a především závěrečnou 20-minutovku, v které nám Jebediah Crone otevře brány svého strašidelného domu. Vytkl bych naopak pomalejší tempo v úvodních dvou třetinách filmu, na kterém má podíl až přílišná snaha o kriminalistické zpracování příběhu. Abattoir však jako celek působí opravdu velmi vyzrále a já tak po udělení čtyř hvězd už netrpělivě vyhlížím Bousmanovy následující projekty.(13.9.2016)

Od tvorcu hororov ako je Bousman som čakal viac. Aby som bol presný, omnoho omnoho viac. Tešil som sa buď na poriadne gore, alebo niečo vyslovene šokujúce, čo vďaka atmosfére, konaniu, respektíve správaniu osôb minimálne tak slušné naserie, ako snímok "Deň Matiek". Na druhej strane nemôžem tvrdiť, že by som bol vyslovene sklamaný. Veď predsa len, jedná sa o nápaditý počin s originálnou vychytávkou. Samotný vizuál pripomínajúc vzhľad starej, ošarpanej koženej bundy, mne v tomto prípade, nijak mimoriadne neprekážal. Najmä vďaka nemu pôsobil snímok aspoň z časti dostatočne temne, lebo pokiaľ niekto očakáva ducharinu pri ktorej bude stískať ritné polky, bude veľmi sklamaný. Popravde, keby "toto" spackal niekto nový, kto by do sveta hororu vstupoval ako nováčik, dal by sa "Abattoir" vnímať ako ambiciózny počin. No takto veľmi slabé tri - 55%(13.9.2016)

Velice slušný námět i atmosféra. Je vidět, že Bousman už má pěknou řádku hororů za sebou. Abattoir má výborný rozjezd a prostřední část, kdy jsem se ani na chvilku nenudil a celé mě to vtáhlo do děje. Potom ale přijde značná obleva, scény se jakdyž opakují, pořád se někdo zjevuje, propíchává a zase mizí. Konec je potom celkem předvídatelný. Všechno dohromady to ale dává velice povedený kousek, který by žádný fanoušek hororu neměl vynechat. Chtělo to ale ještě ale trochu vymakat.(25.12.2016)

• xxmartinxx

Hele, já Bousmana chápu. Já chápu tu potřebu, kterou cítí po režii všech těch špatných dílů Saw, potřebu se předvést, dát do filmu všechno. Bohužel právě proto to nefunguje. Ty exhibice a manýry nepodepřené scénářem po chvíli působí směšně a je vidět jen hodně marné snahy. Výsledek je skoro nesnesitelný.(8.11.2016)