Železná opona

The Iron Curtain

Thriller

USA, 1948, 87 min

Výborná režie, zajímavý námět i dobří herci.(12.12.2009)

Jeden z těch filmů, které se snažily, a já tomu rozumím, podat pomocnou ruku.Ale kdo je z těch, kterým vlatně byly určeny, mohl vidět.Snad nikdo.(11.12.2009)

Skoda, že to opravdu zajímavé začalo až v posledních pětadvaceti minutách. Do té doby se snímek spíš vlekl vzhledem k tomu, o jak zajímavé téma jde. Realističnost hold není vždycky výhra.(9.7.2011)

• gudaulin

Železná opona, jak už sám název napovídá, je film studenoválečný a propagandistický, což bych mu nevyčítal tak silně jako fakt, že je to film z hlediska scénáře beznadějně naivní a z hlediska zpracování vyloženě tuctový. Kdyby na mě někdo vyrukoval s podobnou historkou dnes, nejenže bych bez váhání film poslal do odpadu, ale ještě bych byl vyloženě naštvaný, že si ze mě někdo tropí šprýmy. Hlavní hrdina ukradne na sovětském velvyslanectví dokumenty podléhající nejvyššímu stupni utajení a křečovitě se je snaží vnutit nikomu menšímu než ministru spravedlnosti a poté se dokonce obrací na tisk. Když se mu to nepodaří, uchýlí se, kam jinam, než do bezpečí svého bytu, kde ho navštíví agenti KGB a bouchají na dveře a prosí a přemlouvají, aby jim už konečně otevřel dveře a vysvětlil politováníhodný omyl. Jako komedie by to fungovalo báječně, jako vážně se tvářící drama už to skřípe až hanba. Polehčující okolností je ale rok vzniku - v roce 1948 zkrátka nebyl ten správný odstup od tématu. Film je sice natočený podle skutečné události, ale tuto událost si tvůrci přizpůsobili svému obrazu a s realitou děj na plátně nemá prakticky nic společného. Celkový dojem: 30 %.(22.6.2010)

• Bohemák

Veliké zklamání. I když to vychází ze skutečných událostí, působí to strašně naivně. Vyloženě komixové figury.(27.9.2010)

• Gene Tierney

• - Film Železná opona zahájil řadu protikomunistických filmů, kterých během následujících let vzniklo hned několik desítek. (everlong)