Browning ako vyprávač exceluje. Presným psychologickým štetcom nám predstavuje handicapované bytosti ako ľudí, ktorí dokážu ľúbiť, túžiť, snívať i žiarliť. Takisto v ich stavaní do konfliktu so zdravými ľuďmi, ktorí sú tu tými pravými “freaks”, víťazí. Ale to sú len kúsky zo skladačky, ktorá ako celok predsa len nemá plnohodnotný filmový dopad na diváka, túžiacom aj po niečom viac, než len vidieť dovtedy nevidené (napríklad bezrukého, beznohého mrzáka zapaľujúc si cigaretu!). Zápletka je pomerne banálna, s ľahučkým vykrištalizovaním. A okrem nutného uznania odvahy Browningovi natočiť niečo také v tridsiatych rokoch, zanecháva v podstate len neobvyklú skúsenosť a námet na krátku diskusiu. To sú dôvody, prečo nie plné hodnotenie.(20.4.2003)

• Houdini

NFR 1994(5.4.2004)

We accept you, one of us! Gooble Gobble! Banální melodrama se šťastným koncem a morálním ponaučením ční nad ostatními melodramaty své doby obsazením skutečných „zrůd“, čili lidí, kterým příroda něco ubrala, ba naopak nadělila navíc. Ti režisérovi neslouží jenom jako zdroj děsu (to především v poslední a výtečné hororové třetině), ale rovněž jako živé důkazy o nesmyslnosti slučování lidské duše a zevnějšku. Na obyčejných každodenních úkonech nám Tod Browning názorně předvádí, že ta zvláštní stvoření mají stejné touhy, přání a sny jako normální lidé. Zde paradoxně lidé až na čestné výjimky mravně zkažení, což bylo v třicátých letech 20. století, zvlášť pro puritánskou americkou společnost, nadmíru pobuřující. Možná právě neustále zkracování z původních 90 minut do přijatelnější podoby způsobilo občasnou zbrklost a zkratkovitost (mít finální msta o pár minut více, ještě se klepu hrůzou). Vůbec by mi nevadilo strávit v (alespoň zpočátku) přátelském společenství těch… těch lidí, to je to správné slovo, ještě pár desítek minut. 75% Zajímavé komentáře: POMO, dzej dzej, 5150(2.4.2008)

Dnes "Zrůdy" jako snímek nepůsobí nijak nechutně, ale svou atmosféru si zachovali stejně jako s velkou otázkou, kterou si divák pokládá od začátku, "Jak vypadá ta kráska tam dole v té ohradě...". Skutečné zrůdy dodávají filmu neopakovatelnou atmosféru, která je nesrovnatelná s triky nebo maskami. Postavy vám nenahánějí vysloveně hrůzu, ale je na nich něco jiného, jemně děsivého až mrazivého. Rovina s otázkou kdo je ve skutečnosti zrůda, zda ti co tak vypadají, nebo ti co takový jsou uvnitř, je pro každého velmi čitelná a snímek tak naplňuje jednoduchostí a přehledností až do posledního okamžiku, kdy divák pohlédne na největší zrůdu celého snímku...a bývala tak krásná.(17.4.2008)

Bizardné a samo o sebe nechutne aby sa muselo tlačiť na príbehový efekt ale kde nabrali toľko tých "oblúd" to je fakt sila a aj nechutne. ║Rozpočet $310,607(4.4.2008)

Kouzelně bizarní bizarnost. A po více jak šestasedmdesáti letech snad ještě více než v době vzniku. Tady je tolik nápadů a originality, že je jí až pro tak krátkou stopáž škoda. Spousta toho pak vyznívá do ztracena. Výsledku mnoho nenapomáhá ani problém, který potopil o rok dříve již Draculu. A to Browningova statická nenápaditá režie.(4.4.2008)

Ukázka toho, že "Freaks" nejsou dány fyzickými proporcemi...(27.3.2004)

(Silasův komentář naprosto výstižný - jen bych doplnila slovo "občas")(16.10.2007)

Velice obskurní film, vyrobený u studia MGM. Taková malá zajímavost ve filmu vystupovali opravdu znetvoření lidé a různé hříčky přírody např: bezruký a beznohý muž z britské Guyany, který si ve filmu balí a zapaluje cigarety jen pomocí svých úst, princ Randian-oživlý trup, Olga Rodericková-vousatá žena, Martha Morrisová-bezruká kráska, Pete Robinson-živoucí kostrači či Joseph/Josephine-napůl muž napůl žena aj. hříčky přírody. A proto na sebe zásah cenzury nedal dlouho čekat. Viz. např. kontroverzní námět filmu v podobě propagace křiklavých sloganů: "Může normální žena skutečně milovat trpaslíka"? "Či mohou mít spolu siamská dvojčata pohlavní styk"? "Nebo jakého pohlaví je vůbec člověk který je zpola muž a zpola žena"? Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Za všechny skutečné postavy ať už za siamská dvojčata Daisy a Violet, živé lidské torzo Randion, normální půvabnou akrobatku Cleo (Olga Baclan) či za jejího milence Hercula (Harry Victor), dobrý scénář a samozřejmě za téměř hororovou atmosféru, dávám nakonec nejvyšší hodnocení.(18.7.2007)

Těšil jsem se, ale nakonec jsem moc nadšený nebyl. Nicméně psychologické rozpracování postav je hodně dobré (na tu dobu), nicméně fakt, že se snímek neskutečně vleče i přes svou hodinovou stopáž je zarážející ...(21.12.2006)

Film z prostředí cirkusu plného různým způsobem indisponovaných jedinců. Liliputů, lidí bez končetin, vousatých žen, atd... Je divné nazývat je přímo zrůdama, ale je to pochopitelně narážka na ty, kdo to dělají. O tom Freaks je, o vztahu 'zrůdiček' (na které veřejnost kouká buď jedním okem, nebo jako na atrakci) a normálních lidí, kteří sice nejsou zrůdy navenek ale mohou jimi být uvnitř. Celé je to povedená moralitka, která nepostrádá své kouzlo.(4.1.2008)

Docela síla jsou tyhle Zrůdy! Vidět, jak schopně si bezruký a beznohý chlápek vytahuje z krabičky sirku a podpaluje cigaretu, je skoro k nezaplacení. Jenže podobných momentů ze života těchto "hříček přírody" je tu mnohem víc. Ale nestojí to jenom bizardních výjevech, ale i na silném příběhu: dlouhá žena Cleopatra se dozví o obřím dědictví liliputa Hanse, načež ho zpočátku jen zneužívá, aby se po svatební hostině nešťastníka zbavila. Snímek je romantickou tragédií, cirkusovou fraškou (neustále podstrkovaná otázka ohledně toho, kdo je větší zrůda) i černočernou komedií s typicky hororovým závěrem, kdy pomsta všech zúčastněných nabere na šílených otáčkách.(3.4.2012)

Velmi odvážný projekt, který může někoho šokovat i po víc než sedmdesáti letech od svého vzniku. Příběh není překvapivý, ale funguje pořád dobře. Jestli mě osobně něco šokovalo, tak informace o zákazech projekce v různých částech světa - třeba že v Británii se nesměl promítat 30 let!(28.8.2006)

Je vidět, že třetina chybí. Ale jinak zajímavý a nejen na svou dobu překvapivě odvážný film.(25.12.2011)

Legendární klasika, kterou má smysl posuzovat v dobovém kontextu a která i dnes nicméně překvapí slušným řemeslem tehdejšího filmového štábu, režie i hereckých výkonů. Z hlediska dramatické zápletky poměrně konvenční záležitost, ale vzhledem k zdůraznění lidské stránky tělesně postižených a jejich práva na důstojnost výrazný film s etickým přesahem. Celkový dojem: 80 %.(15.4.2008)

Pro mě osobně je zcela neuvěřitelné, že ten film v roce 1932 mohl vůbec vzniknout - zub času se na něm téměř nepodepsal. Dokonce pořád váhám, jestli byli všichni aktéři opravdu tak dobře namaskovaní a natrikovaní, anebo tvůrci sháněli "zrůdy" po všech čertech ďáblech, celých Spojených státech... :-)(2.9.2008)

Zrůdy. Jsou to ti, co vypadají jako monstra nebo ti, co se tak chovají? V tomto filmu naleznete odpověď. Handicapovaní lidé se snaží zapojit do "normálního" světa. Někteří je přijmou a jiní zneužívají. Bizardnější na tom je, že se film odehrává v cirkuse, kde se pro nás diváky stává vše atrakcí. Po celou dobu je příběh v dramatickém sledu až na poslední čtvrthodinu, kde se vše obrátí naruby a je z toho horrorová podívaná, kdy posledních pět minut sledujete se zatajeným dechem. O jednu hvězdičku jsem musel ubrat, kvůli jistým místům, kde se film vleče. Ale jako celek, to působí dobře.(5.9.2008)

Aj tentokrát sa oplatilo pred filmom o ňom nič nevedieť. O to viac som sa zhrozieval nad niektorými scénami s ľudmi, ku ktorým bola 'matka príroda' nemilosrdná. Keď sa objavil na scéne muž bez končatín, zdeformované bytosti a iní kruto poznamenaní ľudia, bolo mi jasné, že to nebude zásluha trikárov. Kontroverznosť je preto na mieste. Ted Browning ale tieto bytosti našťastie nezneužíva pre zahanbenie, alebo bezduché vzbudenie pozornosti alebo na čosi iné, ako by to bolo v dnešnej dobe. Namiesto toto správne a trefne vyvodil morálne dôsledky, ktorými by dalo ľudí usmerňovať dodnes. Tak, že nad slovom 'zrůda' sa tu musí každý zamyslieť. 80%.(6.4.2008)

Kultovní snímek Toda Browninga z cirkusového prostředí, který bych však asi nenazývala hororem. Až na posledních zhruba 10 minut se v podstatě jedná o drama. Výborní herci jsou doménou tohoto filmu, který ukazuje, že ty největší "Zrůdy" nejsou lidé postiženi nějakou deformací, či tělesnou abnormalitou, ale "normální" lidé, v nichž se tyto Zrůdy skrývají. Zlo se skrývá v jednání lidí, hrůznost je v tom, jak lehce své činy páchají, a to s naprostou absencí jakéhokoliv svědomí. Závěr filmu je opravdu horor:) Je jasně vidět, kde se tvůrci American Horror Story inspirovali pro svou Freak Show:)(8.11.2015)

Celekem dosti zajímavý film. Vážná témata podaná poutavou, nenudící a originální formou. Skvělé postavy. Především mě zaujal "malý" Hans. Na tu dobu velmi kvalitní dílko a konečně zase jeden ze starých filmů, který mě bavil. 4 a půl.(2.9.2008)

No, musím konstatovat, že nic podobného jsem neviděl. Někteří by mohli namítat něco proti moralizování, ale v tomhle filmu je celkem na místě. Ano, nutí diváka uvědomit si, že "zrůdou" se člověk nestane tím jak vypadá, ale jak se chová (s touto myšlenkou se plně ztotožňuji). Co se týče toho zohizdění, ani bych to nenazýval nápravou, spíš jistým vyřízením účtů, aneb oko za oko. Právě kvůli tomu sestříhání některých scén (které, řekl bych, měly nejspíš docela důležitou roli) bych film ani nenazýval hororem (ikdyž je pravda, že pohled do těch nenávistných očí všech těch postižených opravdu dost zamrazil). Co se týče soužití fyzicky zdravých (nechci používat slovo "normálních") a postižených, věřil bych mu, tedy až na ty 2 slečny, které byli srostlé k sobě a hned měli obě ženichy (to už bylo poněkud přehnané). Zaujal mě (a dle komentářů soudě, nejenom mě) ten člověk bez rukou a bez nohou, který si dokázal mistrně zapálit cigaretu (bylo jich samozřejmě víc, jmenoval jsem jen 1 příklad). Film má určité nedostatky, proto nemůžu dát plný počet, ale víc než doporučuji ho zhlédnout a udělat si o něm vlastní názor.(5.4.2008)

Tohle není hodnocení originality snímku, ale jeho filmovosti.Ve většině scén jde vesměs o odříkanou záležitost a pokusy o romantiku, napětí, soucit, či humor, vyznívají značně rozpačitě. To ale nic nemění na faktu, že jde, i s přihlédnutím k době, o výjimečnou záležitost. Jen jsem už před tím znal "Plechový bubínek" a ve svém hodnocení jsem tentokrát trochu rezervovaný, protože ho nechci dávat jen za to ´´panoptikum´´.(9.11.2006)

Velice zajímavý a netriviální horůrek se silným morálním poselstvím. Film má nálepku "Zrůdy", ale kdo je vlastně zrůda? Člověk se znetvořeným, či nevyvinutým tělem, ovšem s velkým srdcem, nebo krásný člověk se špinavou duší? Film oplývá zdařilými výkony neherců a závěrečnou, zhruba desetiminutovou hororovou scénou v dešti. Škoda pouze krátké stopáže (původně byl film delší, ale kvůli neustálému zkracování se ustálil na hodině) a příliš dlouhého začátku na úkor hororového vyústění. Ale v každém případě snímek, který stojí za pozornost. 70%.(5.4.2008)

Krotce geniální zpracování nelidsky lidské látky, kterou podkopává právě ona nebývalá snaha o psychologickou hloubku - bohužel na úkor budování jakés takés atmosféry a napětí.(19.5.2008)

• NinadeL

Ve výsledku stejně obludné jako Saló. Ale chicken lady mi nedá spát už asi nikdy...(15.12.2009)

Na svoju dobu veľmi odvážna snímka svojim zobrazením toľkého ľudského nešťastia vtesnaného do rôznych telesných deformácií. Aj naprek tomu však mnohí z "postihnutých" vládli väčším rozumom, či citom, než ľudia "normálni". Škoda trochu zrýchlenej záverečnej desaťminútovky, ktorá už nemala ten náboj. Mimoriadne nádherný výkon trpaslíčej dvojice, no hlavne Friedy, ktorá to zahrala s bravúrou ...!!!(4.4.2008)

Rok po natočení legendárneho snímku "Dracula" prichádza do kín ďaľší film režiséra Toda Browninga, ktorý sa výrazne zapísal do dejín kinematografie. Na svoju dobu značne šokujúci príbeh z komunity ľudí s rôznými telesnými vadami. Tí sú súčasťou putovného variétneho obludária. Nie je to horror, ale morálna dráma o tom, že telo nie je obrazom duše človeka. Každá ľudská bytosť je plná citov, nádejí a túžby po láske bez ohľadu na to ako vyzerá. Naviac priaznivcom skupiny RAMONES pomôže tento starý čiernobiely film objasniť pôvod nimi často skandovaného pokriku: Gabba-Gabba-Hey! ****(9.1.2009)

Nakonec se těmi největšími zrůdami stali lidé bez handicapu! Všichni zúčastnění neherci u mě mají neuvěřitelný respekt, protože zahrát něco podobného asi nebylo zrovna dvakrát lehké. Film, při kterém si uvědomíte, jak moc je těžké žít s podobnými proporcemi a že vy si vlastně nemáte na co stěžovat. 85%(4.4.2008)

• Wacoslav1

Ou tak jsem si pro jednou ve své misi týkající se pamětnických filmů lehce naběhnul. Tenhle film šel bohužel úplně mimo mě podle obsahu jsem čekal nějakej fakt bizarní úlet a jako neříkám, že to není zajímavá přehlídka karikatur nejrůznějšího druhu a to nejen po stránce fyziologie, a chápu, že v době vzniku to mohlo vyvolávat kontroverze, ale mě to prostě nebavilo a místy i přes krátkou stopáž nudilo. Pravda od tý scény svatby až do konce to má docela grády, ale to ten film nespasí. Pro jednou zůstávám v nepochopení. Stane se...30%(25.4.2016)

Strašlivý první pohled na lidi "různých forem"... Paradoxně však ti nejuhlazenější a nejhečí bývají zároveň nejhoršími zrůdami ze všech zrůd na světě!!!!!!(20.1.2010)

Celou dobu sledování jsem si myslel, že postavu Hanse hrál nějaký malý talentovaný klučina. Celkem mě dostalo, že představitel Hanse Harry Earles měl v době natáčení už třicet let.(1.4.2005)

Nejen ve své době, ale i kdyby se něco takového natočilo nyní, tak by většina Freaks odsuzovala, nebo k tomu měla odpor. Já patřím do té části publika, která na takové věci nehledí. No, popravdě dějová linka je velmi prostá, to ale nemění nic na tom, že tento snímek přeci jen něco v sobě má a proto jsem přidal čtvrtou hvězdu.(23.3.2014)

Jednoduchý film o tom, že pod zdánlivě dokonalým vzhledem se schovávají ty největší zrůdy.(23.4.2006)

To, že bol film až fatálne prestrihaný, vidieť najmä v závere, ktorému viditeľne chýba niekoľko scén. Napriek tomu úplne dychberúci, mrazivý a silne emotívny film (horor to nie je) s bravúrne napísanými postavami (ktoré sú vynikajúco zahraté!). Fascinujúce nadčasové dielo.(23.1.2015)

Film překypující bizarnostmi všeho druhu, černým humorem na účet postižených i docela slušnou výzvou k zamyšlení. Více než samotné kvality filmu vás však nejvíc zaujmou pohledy na všechny ty postavičky, jejichž těla i mysl jsou od těch našich trochu, čí více (někdy, pravda, o dost více:-) odlišná. Konec byl ale parádně stylově hororově natočený a dooost napínavý...pohled na přibližující se zrůdy, kroutící se jako velcí červi byl odporně cool! Doporučuji filmovým fajnšmekrům ;-)(15.9.2006)

Sice to nijak zvlast neoplyvalo hereckymi vykony, sice byly nektere charaktery typicky "zle" a typicky "hodne", zato originalita me proste dostala. Nemuzu jinak.(6.4.2008)

Tohle je něco, co má jako jedno z mála pořád ještě slušnou váhu i po všech těch letech, díky čemuž nemusím mít výčitky, že buď dávám vyšší hodnoceni za stáří, nebo že jsem to strhal, ale přitom ve své době to bylo parádní. Zrůdy na svém hodinovém prostoru rozjíždí creepy show, která končí pěkně děsivě, takže tady dávám s čistým svědomím čtvereček. 75%(23.6.2013)

Velice působivý, znepokojivý a hluboký hororový, artisní a dokumentární film s reálným angažovaním "skutečných zrůd". [8/10] (MGM) (Čb. /// Produkce: Tod Browning /// Scénář: Willis Goldbeck, Leon Gordon, Edgar Allan Woolf, Al Boasberg podle povídky Spurs Toda Robbinse /// Kamera: Merritt B. Gerstad) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](18.2.2010)

Rok 1932 - a takový film. Neuvěřitelná věc.(24.10.2014)

Dracula mě nikdy moc nebral, ale Zrůdy mě velmi mile překvapily. V první půli mě docela mrazilo v zádech. Nejednalo se o husí kůži ze strachu, ale spíš ze soucitu. Freaks nejsou ani tak hororem, jako spíš hodně strašidelnou historkou o tom, že ty pravé zrůdy jsou především v nitrech navenek dobře vyhlížejících andělíčků. No uznejte, není to ideální morální "pohlazení" dítěte na dobrou noc?(29.10.2006)

Zrůdy nejsou klasickým hororem z éry počátku zvukového filmu - jsou totiž něčím mnohem víc. Filmařsky netradiční, sebevědomě převyprávěná kritika zkaženého lidství, kde geneticky zdraví jedinci odcházejí v pozici skutečných zrůd, nese nejen chvályhodnou a brilantně znázorněnou myšlenku, ale především se opírá, nutno dodat bez bázně a hany, o natolik bizarní motivy ohledně přirozeností a životních zásad fyzicky či duševně znetvořených lidských bytostí, až to z filmu dělá daleko důležitější a především psychologicky hodnotnější podívanou než jakýkoli jiný žánrový snímek té doby. Věrohodně načrtnutá a myšlenkově dráždivá lekce z psychologie pro pokročilé, která sice v dnešní době nemá filmovým fanouškům opakovaně co říci a zaujme už výhradně svým šokujícím castingem, ale napoprvé by jí měl každý pozorně naslouchat... 85%(19.8.2015)

Tak rozhodně to chtělo trochu odvahy a drzosti, natočit v novorozeném světovém filmovém studiu takovýto film. Rozhodně to není pouze horor. Vlastně od začátku, až po svatební hostinu, je to komedie. Komedie s hlavně fyzicky, ale i psychicky, retardovanýma cirkusákama. Pochopitelně jsou zde také zcela zdravý lidé, kteří většinou mají za svých zrůdných spolucirkusáků srandu. Legraci mají i z malého Hanse, který je ovšem malý jen vzrůstem. Jak sám o sobě tvrdí je to normální muž, který má city a své potřeby. Jeho city a potřeby ho zaženou do spárů všeho schopné a majetku chtivé Cleopatry. Cleopatra je ovšem také dosti neopatrná a nedočkavá a proto jí stihne osud horší než smrt, protože se zapletla se zákonem zrůd. Perfektní pohled na cirkus začátkem 20tého století.(19.4.2012)

Chamtivosť sa nevypláca... Jednoduchý príbeh plný bizarných postavičiek, situácií a dialógov, len škoda, že v originálnom znení tomu bolo slabo rozumieť (titulky nevyhnutnosť), väčšina postáv tu buď koktá, šušle, prípadne má nejakú ďalšiu rečovú vadu. Tiež by ma neurazila väčšia dĺžka dejovej linky a samotný príbeh by som ešte doplnil o nejaký nápad, aby to nebolo tak zúfalo priamočiare. Lepší priemer. 65/100(12.1.2017)

Poselství filmu je jediné a jasné - ukázat, že pojem zrůdnosti není odvislý jen od vzhledu a věci, na pohled se zdající nějaké, nemusí být stejné i uvnitř. Tomuhle účelu se pak podřizuje vše a je to poznat na určité (byť nijak velké!) umělosti scénáře. Na svou dobu ovšem Freaks překvapují značnou vyspělostí, jak čistě technickou, tak režijní. Atmosféra je povětšinou posmutnělá, přesto se vás film ani v náznacích nesnaží přivést k tomu, abyste hlavní protagonisty litovali - spíše naopak, a i to mu přičítám k dobru. Mrzí mě, že jeho součástí nezůstaly ty "vyřazené hororové části", protože konec, jenž se nese v tomto duchu, je famozní a mění se v regulérní horor. Možná vám připadne ústřední myšlenka laciná a ohraná, není na škodu si tuto skutečnost ovšem občas připomenout, zvlášťě je-li podána tak vkusným způsobem.(28.12.2006)

Slonieho muža som videl prvýkrát asi v roku 2005, keď sa u nás v rámci Projektu 100 vrátil do kín, a v tej dobe som ho považoval za najlepší film vôbec. To len okrajovo, pretože sa chystám porovnávať, a aby to nevyznelo tak, že sa mi nepáčil. Niečo podobné som čakal od Freaks, ibaže oni vlastne rovnakú myšlienku zobrali z úplne iného konca. Sloní muž sa (byť umierneným) lynchovským spôsobom snažil rozprávať o tom, že všetci sme ľudia, a že aj v tej najškaredšej telesnej schránke môže žiť pekný človek. Zrůdy zostali pritom, že všetci sme ľudia, a to znamená, že všetci máme kopu negatívnych vlastností; žiarlime, podliezame, ide nám o peniaze, pomstu... To je proste dokonalý prístup! Čakal som aspoň nejaké moralizovanie a nič, ani na sekundu. Browning a jeho Freaks o päťdesiat rokov skorej prišli s vyspelejším obsahom ako David vo svojom opuse, čo je obdivuhodné, nielen na dobu vzniku. Pár výhrad samozrejme mám, SPOILER! (teda ak sa to pri 80 rokov starom diele píše) hlavne k výslednej podobe Cleo na konci filmu Koniec SPOILERU, ale to nič nemení na tom, že keď film končí liliputánskym vyznaním lásky a nepôsobí to smiešne, ale neuveriteľne dojemne, a zároveň je to stále funkčný horor, tých päť silných hviezd si proste zaslúži.(2.5.2013)

Velice prostý a tezovitý film s jednoznačně danými charaktery, ale Browning si i přesto zaslouží maximální uznání za (na tehdejší dobu) perfektní filmařinu a hlavně za tu odvahu natočit něco takového a takovým způsobem (mám na mysli především ono obsazení skutečně znetvořených lidí) v první polovině 30. let - vždyť i dnes, na začátku 21. století, ten film působí místy opravdu šokujícím dojmem, a to aniž by se nějak očividně šokovat snažil! Takové nevšední a obdivuhodné tvůrčí jednání prostě nedokážu neocenit... 80 %(4.4.2008)

Zrůdně temné drama o zrůdách psychických a zrůdách fyzických. Až nečekaně silné... a krutě pravdivé, když si uvědomím jaké reakce diváků a cenzorů se film dočkal v tehdejší společnosti (a nebuďme naivní - ani dnes by v hollywoodské mašinerii na krásu a lehkost moc šancí neměl). 9/10(15.12.2010)

Skupinka fyzicky handicapovaných ľudí vystupuje ako atrakcia v cirkuse. Vďaka svojmu výzoru sa dostávajú do konfliktov spôsobených predsudkami a neschopnosťou zdravých jedincov akceptovať ich odlišnosť. Pôsobivá hororová dráma vyvolala vo svojej dobe mnoho kontroverzie. A to nielen po tematickej stránke. Predstavitelia hlavných hrdinov boli totiž skutočne telesne postihnutí a mnoho divákov nedokázalo tento fakt rozdýchať.(7.12.2017)

Obsadit v době rodícího se star-systemu do hlavních rolí holywoodské produkce fyzicky znetvořené herce, to je opravdu velká odvaha. Stejně odvážné je narušení tradiční horrového modelu, ve které jsou reprezentatnti normálnosti napadeni (nenormálním) monstrem. Přitom sám Tod Browning natočil rok před Freaks klasického Draculu, který nejen, že výše zmíněný model důsledně dodržuje, ale vlastně jej pomáhal definovat. V cirkusovém prostředí Freaks je hranice mezi monstrem a normálním hrdinou naprosto převrácena. Fyzicky znetvořená lidská monstra jsou tak daleko lidštější než řada normálních hrdinů. Freaks tedy hned dvakrát podkopávají dobový kánon - výběrem hrdinů i celkovým vyzněním příběhu. Gooble gobble, gooble gobble, we accept you, one of us!(13.4.2006)

Původně jsem chtěl dát jako většína 4*, ale za ten neuvěřitelnej konec dávám 5*. Celých 50 minut se ve filmu moc neděje(ale to neznamená že je nudný) je to spíše o psychologii zrůdiček a lidí co žijí s nima, ale posledních 20 minut je tak kulervoucích že prostě žasnu. Hlavně vynikajíc herec hrajícího toho zamilovanýho skrčka, celou dobu jsem myslel že ho hraje dětí, ale prostě jsem mu všechno sežral. Ostatní zrůdy byly ošklivé ale též jsem s nima soucítil takže jsem nevěděl komu fandit. Film doporučuju všem kdo má rád starší kousky a hlavně skandální.(28.7.2010)

Ve své podstatě banální milostný příběh, ve kterém je však všechno jinak než obvykle a také všechno jinak než se na první pohled zdá. Nabízí nejen přehlídku skutečných, fyzicky postižených "zrůd", ale také otázku, jestli právě ony jsou opravdu těmi zrůdami na než odkazuje název filmu. Protože zrůdné je tu lidské a lidské naopak zrůdné. Výborné, originální a neskutečně působivé i po osmdesáti letech. Plné nápadů a výborným způsobem, v několika detailech vykreslující postižené jako lidi s obyčejnými tužbami a obvylými lidskými slabostmi i přednostmi. Jako koentrast jejich běžného života nechybí ani mrazivé a vskutku děsivé finále, i když trošku hopem odbyté. Nedostatky doby, jako jsou třeba občas poněkud prkenné dialogy, nepříliš dynamická režie, zahozené a nevyužité nápady, situace a postavy, nebo i vinou prologu od počátku poměrně předvídatelný děj, jsou v tuhle chvíli nepodstatné. Ten film je prostě klasika, která funguje i dnes.(12.12.2012)

Nečekaně skvělý film, který (nejen) ze studijních důvodů určitě stojí za vidění. Ze začátku mě to moc nebavilo, ale od svatby už se film správně rozjel, a posledních 10 minut je naprosto výborných (pouze ty by snesly označení "horor", a to ještě s přimhouřenými očima a s ohledem na rok vzniku filmu). Osobně mi hlava moc nebere, proč si film musel projít všemi těmi peripetiemi se zakazováním apod. - osobně mě pohled na ty chudáky nijak nepohoršuje a neshledávám nic problematického ani na myšlence dát jim roli ve filmu (nějak jsem moc ani nepochopil smysl úvodních titulků, které vysvětlují postavení mrzáků a tělesně postižených lidí v minulosti). Osobně mi to naopak přijde jako skvělý nápad, který by geniálně fungoval i dnes, stačilo by dát dohromady dobrý scénář, náležitý rozpočet a odpovídající casting podobně postižených nešťastníků, a mohl by vzniknout naprosto velkolepý horor. Je ale otázka, jestli by něco takového bylo v dnešní éře politcké korektnosti možné a jestli vůbec kdy v historii byla doba, která by přála vzniku takového filmu. Natočit ho tehdy by si po stránce odvahy možná nezadalo s tím přivést takový film na svět dnes (tehdy pohoršoval samotný pohled na ty mrzáky, dnes by pro změnu pohoršovala už jen myšlenka nechat je hrát v hororu nebo je nedejbože předvádět jako atrakci v cirkusu). V každém případě Browning velmi příjemně překvapil - jeho Dracula mě k smrti uspává, ale Zrůdy mi neobyčejně sedly. Snad jen škoda toho nudného rozjezdu a dodatečných úprav vycházejících vstříc dobovému publiku - měli to nechat s tím původním koncem a už na to nešahat, každé takovéto "zmírňovací" zásahy do hotového filmu jsou zlo.(17.9.2015)

Klasika, ke které není moc co dodávat, ve své době šokující a nedá se říct, že by zub času výrazně nahlodal její působivost. Uvědomíme-li si navíc fakt, že Browning angažoval skutečné "zrůdy", tedy ve své podstatě neherce a srovnáme-li jejich výkon třeba s nefalšovanými mariňáky v Act of Valor či s hokejisty v Babovřeskách číslo 2, nemůžeme než smeknout klobouk nad přirozeností jejich vystoupení, byť samosebou měli výhodu cirkusové průpravy. Mezi Freaks a Act of Valor či Babovřeskami by se dalo najít i více styčných bodů, tím největším je ale zrůdnost všech jmenovaných, byť v různých odstínech významu. Freaks nám představuje zejména zrůdnost lidského počínání, Babovřesky jsou esenciální filmovou zrůdností a Act of Valor zrůdnou propagandou. A já vůbec nevím, jak jsem k tomuto komentáři došel.(17.9.2014)

Ľudia mali odjakživa tendenciu ukazovať fyzicky znetvorených ľudí na rôznych atrakciách či v cirkuse. Aj tento film rozpráva o skupine cirkusantov, kde žijú a pracujú "freaks". Našťastie má väčšie ambície ako len ukazovať a desiť. V hodinovom filme Toda Browninga venoval väčšiu časť príbehu vykresľovaním charakterov postáv. Aj telom znetvorení ľudia majú svoje CITY. Prežívajú strach, úzkosť, výsmech, poníženie, ale aj radosť a lásku.(19.4.2007)

Principál Browning po Draculovi, Alonzovi a dalších stvůrách přivádí do písku své manéže tentokrát celé panoptikum zrůd - s hodně ironickou tečkou, že největší zrůdou je tu zdravá kráska. Ačkoli nijak netrpím předsudky vůči komukoli (no, snad až na fanoušky Realu Madrid :-) ), nebylo mi z tohoto filmu dobře po těle, zvlášť z jeho druhé poloviny, kdy se bezrucí, beznozí a jinak zpotvoření pitoreskní trpaslíci a jiné hříčky přírody plíží tmou mezi maringotkami. Snad jen škoda, že finále, kdy se Cleopatra zoufale snaží před nimi uniknout, bylo málo vygradované, spíš jen tak lehce načrtnuté, dokážu si představit údernější scénu. Pointa je možná očekávaná, ale proměna ruské tygřice Baclanové v to, čím beztak byla, tedy "jednu z nich", na mě dopadlo jako rána Herkulovou pěstí. Není mnoho filmů černobílého období, které v člověku zachovají takovou nepříjemnou mrazivou stopu. A Freaks jsou na prvním místě.(20.7.2013)

I když ne hororové, přesto unikátní dílo a pro svůj rok vzniku má místo v mém osrdí. Černobílá klasika, která vzbudila velký rozruch a v Británii byla po třicet let zakázána.. Přiznávám, že střih a zkrácení filmu na hodinu moc nepřidalo, ale pro tyhle snímky mám slabost a tudíž bez velkých okolků za pět*.(12.7.2014)

Neskutečný film o skupině lidí, ke kterým se osud zachoval krutě. Lidé se jim posmívají, urážejí je. Ale mezi sebou rovnocenné, i přes všechny překážky veselé společenství, které má své vlastní zákony - urazit jednoho znamená urazit všechny..... v životě bych neřekl, že mě může 3/4 století starý film takto zaujmout. Tolik lidského neštěstí v jednom cirkuse. Ten konec v dešti působil opravdu děsivě.(2.5.2008)

Zrůdy vs zrůdy. Je úžasný jak v roce 32 někdo natočí film s tak nadčasovym smyslem. Jako horor bych to moc neviděl, ale to možná v dnešní době. V době vzniku to muselo bejt něco neuvěřitelnýho. Z těch tzv. zrůd vycházelo něco mrazivě děsivýho a zárověn něco láskyplnýho. Skvělá atmosféra, škoda že neni ta původní delší verze.(13.9.2009)

Chápu, že ve své době musel film Zrůdy vyvolat pořádnej poprask, ale přeci jen, píšeme rok 2014 a tak to na mně už nezanechalo takovej whuáá efekt jako na lidi tenkrát. Byla to prostě taková milá romantická komedie o lidech z maringotky, kde si ženský pěstujou plnovous, omladina běhá po rukách (protože nohy jaksi chybí) a když si chcete vzít nějakou slečnu za ženu, dostanete k ní jako bonus i její siamské dvojče. Ale abych moc nefrflal, svoje kouzlo tyhle zrůdy vážně mají, o to spíš díky skvěle vygradovanýmu konci, kde by se slabší povahy mohly i možná malinko bát.(13.7.2014)

Dost šokující. Přiznávám, že jsem byla morbidně fascinovaná pohledem na zdeformované lidi. Poselství filmu je jasné: není důležité co je vidět navenek, ale co je uvnitř. Tady v naprosto vyhrocené formě. Film, u kterého jsem se zasmála i vyděsila pokřiveného charakteru, která je dost častý, ale tady v konfrontaci se zrůdnými těly vynikla jeho ošklivost.(6.1.2010)

Freaks sú iste šokujúci, poburujúci, vzbudzujúci súcit, ale sú hlavne dobre vyrozprávaným príbehom s pevným a jasným scenárom. Takže sú okrem prehliadky autentických anomálnych postavičiek aj plnohodnotným filmom so silným katarzným záverom. Dnes ich môžeme vnímať aj ako dielo, ktoré bojuje s predsudkami ľudí a ich deformácie môžeme zameniť za ľubovoľnú farbu pokožky alebo náboženstvo. To, že sme všetci rovnocenní ľudia bola však v 30tych rokoch minulého storočia úplne nová myšlienka, ktorá ešte dlhé desaťročia nebola plno akceptovateľná. Obludnosť človeka sa totiž prejavuje jeho skutkami, ako ukazuje aj tento film.(23.10.2012)

Co si budem namlouvat. Hororu Freaks moc nepobrali. Ale pokud na to koukám jako na drama o životu z cirkusového prostředí, kde jako "atrakce" vystupují lidé s handicapem, tak to působí velmi dobře. "Tak vidíte, monsieur, pusťe nás sem, ráda bych je vzala na sluníčko a nechala si je trochu pohrát...jako děti!" - "Děti? Jsou to zrůdy!" Příběh o lidech bez končetin, siamských dvojčatech, trpaslících a dalších krásně ukazuje, jakému opovržení a posměchu jsou vystavováni, jen kvůli tomu, že neměli to štěstí a nevypadají jako ostatní. "Proč bych se vám měla smát?" - "Většina velkejch to dělá." Příběh o slepé lásce trpaslíka k velké ženě, který by jí snesl modré z nebe, ale dočkává se jen využívání a posměchu. Příběh, který vyústí v pomstu. Příběh, při kterém si člověk řekne jak může být rád, že je zdravý, bez handicapu a to více ho film zasáhne, protože ti herci takové štěstí neměli. Přitom jsou stejní uvnitř jako my a chtějí to samé. Lásku, pocit bezpečí a normální život. Což dokazuje například fakt, že Prince Randian, muž bez rukou a nohou měl v reálném životě 5 dětí. Nemyslím si, že snímek patří mezi 25 nejnebezpečnějších filmů historie. Spíše 25 nejsmutnějších a nejsilnějších.(8.4.2013)

Tak neviem, či tu máme do činenia s prevteľovaním, nesmrteľnosťou, klonovaním, exaktne sa opakujúcou históriou, či omnoho menej pravdepodobným javom - náhodou, ale postava Cleopatry Olgy Baclanovej vo Freaks, to bola čistá Gretchen Mol v Boardwalk Empire. A Henry Victor (Hercules) sa takisto pohybuje aj po súčasnom svete. A to ako rapper Ninja z hudobnej skupiny Die Antwoord. Podoba však nie je len vizuálna, zvykne sa tiež obklopovať liliputánmi a podobne, stačí si pozrieť ich videoklipy. Záverečné zohavenie Olgy Baclanovej, to je zase jednoznačne práca doktora Moreaua, o ktorom bol v rovnakom roku (1932) natočený film Island of Lost Souls. Ten mal so Zrúdami spoločného menovateľa nielen v podivuhodných tvoroch, ktorí nie sú práve oku lahodiaci, ale aj v peknej mladej herečke menom Leila Hyams. No a teraz mi povedzte, či sú to všetko len náhody, alebo slobodomurárske sprisahanie?!(6.2.2016)

FREAKS vznikly pod hlavičkou studia MGM, které v té době patřilo k největším. Po zkušebních projekcích došlo k podstatné úpravě snímku a po 14-ti dnech promítání byl definitivně stažen z kin. V některých částech států byl snímek přijat kladně, ale ve velkých městech totálně propadl. Navíc se na studio valily žaloby znechucených diváků - kdy jedna žena dokonce žalovala studio, že při projekci potratila. Byla zničena velká část kopií a malou renesanci FREAKS prožily v polovině 60. let při uvedení na festivalu v Benátkách. V podstatě od té doby se stal snímek ozdobou nejrůznějších festivalů a klubových kin. Bohužel z původní stopáže cca 90 minut se dochoval snímek pouze ve zkrácené podobě (chybí drtivá část horrorových scén) a údajně ještě existují jeden-dva alternativní konce. Nicméně i přesto a nebo možná právě pro tu zajímavou historii stojí FREAKS rozhodně za pozornost. // Festival Otrlého diváka 2006(27.2.2006)

Zrůdy jsou perfektní ukázkou pořekadla: "Nesuď knihu podle obalu!", aneb tělesně ("zrůdně) postižený člověk může být mnohdy více lidštější než kdejaká femme fatale či krasavec. Samozřejmě obsazením autenticky postižených lidí dosáhl Browning nepřekonatelného efektu, který vygradoval zejména v deštivé scéně při honu na Hercula a Cleopatru. Vůbec se nedivím, že film vyvolal takovou vlnu kontroverze a že si vysloužil přídomek "jeden z nejnebezpečnějších filmů". Zkrátka moc dobře odvedená filmařská práce, která mě niterně dostala.(16.1.2012)

Film shlédnutý dnešního rána před odchodem do práce pouze kvůli tomu, abych na večerním rande ohromil svou potencionální milou... Jasné a dodnes pravdivé poselství o tom, že to nejhorší v lidech se ukrývá uvnitř a nikoliv na povrchu v případě Freaks na můj vkus zpracováno až příliš naivně a nereálně. Navzdory určitému nostalgickému kouzlu a úžasnému malému Hansovi tak moje neemotivní duše zůstává chladnou...(17.12.2013)

Na film jsem se začal dívat s velkou nedůvěrou a obavou z nudy.Ale ta mi během sledování vůbec nepřišla na mysl.Na jednu stranu za to může určitě kratinká,něco málo přes hodinu trvající stopáž a taky fascinující pohled do světa "zrůd".Ale jsou to skutečně zrůdy?Ne.Jsou to jenom lidé,kteří neměli tolik štěstí a narodili se jiní.A za to je lidi nenávidí.Finální pomsta mohla být delší,pak bych určitě dal i plné hodnocení,ale i tak nesmírně působivý snímek,který můžu každému jen doporučit.85 %(26.9.2009)

No do prdele! Další z filmů, na kterém bych byl hrozně rád v kině v době jeho uvedení. Strašně rád bych viděl ty diváky, co oni na to. To muselo být něco šíleného. Film na jednu stranu úplně normální a jednoduchý, v podstatě čistý romantický příběh o mezilidských vztazích, na druhou stranu podán tak lehce a prostě nenuceně bizarním stylem (kdy se na "zrůdy" nahlíží a jsou zobrazovány jako úplně normální lidské bytosti - a to mě fakt dost chytalo za "sluníčkové srdíčko"), až vám to rozseká palici. na první pohled nic, co by mělo společného s horrorem, ale je to tam, a např. závěrečná honička je fakt něco, z čeho mi běhal mráz po zádech. Tohle je neskutečná libůstka. Svědčí o tom už fakt, že mě, jako člověka, který nesnáší zdrobňování, přinutil v komentáři zdrobnit hned třikrát. Kromě toho jsem si taky zase přidal další zářez do seznamu zkouknutých horrorů z knihy 101 horrorů které musíte vidět než umřete. Aktuální skóre 67/101.(17.10.2015)

V roce 1932 to musel být masakr. Ale ani dnes neztrácí nic na své síle. Tohle je hodně bizardní dílo z kterýho vyzařuje humor, ale zároveň z něho mrazí. Tahle přehlídka lidských nepodarků a hříček přírody byla bezchybná proto musím nasolit plnej počet hvězd. Za mě naprostá spokojenost. DOPORUČUJU.(2.6.2016)

Už Quasimodo předvedl všem intolerantním zaslepencům, že i když tělesná schránka není zrovna optická delikatesa, skrývá se uvnitř krásná duše a velké srdce. Svou tématikou stále aktuální snímek, neboť o zákeřné, namyšlené adonise nikdy nouze nebude. Rovněž důležitý mezník filmové historie, byť opovrhovaný a nedoceněný. Tím jedinečný, že freaks nebyli znetvořeni triky ani maskéry, nýbrž se jednalo o skutečné kreace matky přírody.(9.5.2013)

I přes mnohdy přírodou tělesně zdeformované aktéry se jedná o velmi poutavý a ikonický snímek kterým Browning (s nesmrtelným Draculou) navždy vstoupil do dějin jako nadčasový filmař který přímo či nepřímo ovlivnil celé generace umělců.(13.4.2019)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.1.2009)

Je ťažké ohodnotit film stary 81 rokov, ale aj tak si film na dnesnu dobu drzi dobru atmosferu a svojim pribehom vas nezacne nudit ba naopak. Obludy sa tvorcom podarili, najviac ma dostala mala dvojica podobajuca sa na trpaslikov chlapec a dievca. Okrem toho este uvidime mnoho cirkusanskych atrakcií no a na zaver objasnenie tajomnej pravdy o zene, ktorá cirou nahodou sa zmenila na monštrum 80 percent a celkom zasluzenych.(11.4.2010)

Film sa pohráva z jednou jedinou otázkou - a na nej je vlastne postavený celý príbeh - tá otázka je - kto je v tomto filme vlastne obluda? Na tejto otázke, ktorá vypláva počas toho ako bude sledovať film vás prinúti sa na konci zamyslieť. Tod Browning vytvoril znamenitý príbeh v ktorom mieša prvky hororu a komédie. Ani jeden z prvkov nie je rušivý a obidva sa navzájom doplňujú. Film ma veľmi krátku stopáž, ale aj na tomto krátkom časovom úseku dokáže vyrozprávať príbeh, ktorý je aktuálny aj dnes. A čo je pozoruhodné, film ako keby vôbec nezostarol. Tam kde Dracula pôsobí už dnes smiešne a naozaj ako lacný béčkový horor - aj keď zo znamenitou atmosférou a Lugosim - tam sú Freaks silnou sociálnou sondou do spoločenstva ľudí, ktorý sú iný. To ako na nich ľudia reagujú, to ako sa snažia byť šťastný uprostred intríg a klamstiev potvrdzuje to, že ani dnes to vo svete nefunguje inak. Rozhodne jeden z mála filmov, ktoré stojí za to si pozrieť, lebo sa tu doslova dá smiať cez slzy. A rozhodne to vo vás zanechá silný dojem. Vo mne aspoň zanechalo.(22.3.2011)

I po více než sedmdesáti letech nepřestává tento film fascinovat. Syntéza mnoha témat (opomíjeného) režiséra Browninga našla své "hnízdo" v prostředí putovní sideshow (podobné té, kterou nám představil výtečný seriál produkce HBO Carnivale ), jíž dominují fyzicky znetvořené "zrůdy". Důraz na soudržnost komunity "zmetků přírody" (film nenaznačuje, že by některá z postav trpěla defektem v důsledku nehody) a jejich vztahy s "normálními" lidmi činí z tohoto díla pozoruhodnou syntézu hororu, melodramatu a v neposlední řadě bizarní filmové freakshow. Ideálním vstupním článkem do díla Toda Browninga je text vydaný v časopise Cinepur (č. 36, listopad 2004). Tam je též osvětlen význam slova "sideshow".(26.2.2005)

Tento kontroverzní film jsem dosud nikdy neviděl celý. Spíše jsem na něj narážel v různých dokumentech nebo interviewu. Potom jsem shlédl několik scének a rozhodl se, že jej prostě musím mít ve své filmotéce. Zvláště poté, co se objevil na seznamu 101 hororů, které musíte vidět, než zemřete! No a dnes uzrál čas, abych vzdal poctu všem účinkujícím i samotnému režisérovi za nezapomenutelný zážitek. Naprosto věřím tomu, že Tod Browning doslova šokoval celý svět a lituji, že se nezachovala původní verze filmu. I ta ořezaná je však skvělá. Tod Browning však rozhodně neměl v úmyslu tyto postižené lidi nikterak ponižovat či zesměšňovat. On název filmu by k tomu možná vybízel, ale oněmi „ZRŮDAMI“ rozhodně nemyslel postižené a retardované herce. Ale spíše jejich normální lidské protějšky. Je opravdu velká škoda, že jsme byli ochuzeni o onen původní závěr. Pro jeho údajnou morbidnost je však ztracen asi navždy. Nezbývá mi než tvůrcům zatleskat za jejich odhodlání, perfektní zážitek a onu emoční jízdu, kterou nám tady nabídli. 90%(26.2.2015)

Super oldschool kousek tezici z autentickych priserek zahranych realne zmutovanymi herci bez jakychkoliv specialnich efektu. Velice vyhovyjici je jeho kratka delka, ktera se stara o vyuziti cele casove plochy naplno a absenci prazdnych momentu. Hlavni tema filmu analyzuje zrudnost tela vs. zrudnost mysli a dela to s obrovskym prehledem a citem. Je to minimalne stejne kvalitni jako Browninguv o rok mladsi Dracula. 8/10(5.4.2008)

Naprosto skvělý film. Děsivý po mnoha stránkách. Nemám co dodat.(4.1.2009)

Žádný horor, ale parádní drámo s prvky romance. Ten malý Němec je naprosto kouzelný, když se rozčílí, skoro mu srší blesky z očí a když mu ta hnusná čůza ublíží, puká mi nad jeho neštěstím srdce. A ta černošská housenka co si v klidu zapálí žváro… kam se hrabou moderní CGI technologie. Skvělý snímek, nepřekvapí, ale funguje i po letech. Amíkům to tenkrát nějak nesedlo, naštěstí z toho vyrostli a dneska točí jednu zrůdnost za druhou.(31.5.2013)

,,Když urazíte jednoho z nich, urazíte všechny." Zajímavé je, že různě postižení lidé ve filmu šokovali celý svět a různě postižení lidé v cirkusu přitom objížděli města a nikdo se proti tomu nebouřil, nikdo to nezakazoval... Je pravda že díky angažování skutečných "zrůd" je film zajímavý i pro dnešního diváka. Příběh je na jednu stranu dost ohraný, ale na druhou - kdy se vám poštěstí vidět love story vysoké krásné akrobatky a trpaslíka? Na svou dobu hodně odvážné, zajímavé a originální. Dnes "jen" velmi sugestivní.(4.4.2008)

Skvělá narace, kterou předvádí Ted Browning provází příběh těchto "freaks" kteří jsou prezentováni jako normální lidské bytosti, které neměli od boha tolik naděleno jako jiní. Ukázkový příklad, že na každého jednou dojde. Surové, necenzurované a ne jen dobově povedené.(18.11.2010)

Svět není spravedliví ke všem, možnosti mnohých jsou omezené, některé osudy příliš kruté na to aby se s nimi dalo bez zásahu vyšší moci něco dělat. A to jestli se má právo mstít se druhým znetvořená osoba, od dětství bičovaná za svojí vrozenou a tudíž ničím zaslouženou jinakost, zda má morální právo mstít se těm z opačného břehu-lidem krutým, opovrhujícím a přesto tak nadměrně požehnaným zdravotním stavem, vzhledem vybízejícím k pomilování, případně dalšími schopnostmi..a mrzačit je, aby ty sobecké zlomyslné krasotinky poznali také jaké to je žít životem vyvržence, to už nechám na vašem uvážení. Je to film o tom kdo z koho, hra o život a důstojnost, hra o peníze zděděné podivným a těžko uvěřitelným dědictvím, ke konci už boj na život a na smrt. Není to příjemný film, kromě dvou tří postav tam ani zde nejsou (bez ohledu na tělesný stav či úroveň postižení) kladní hrdinové a tak o zde zmiňované ošklivosti zevnějška a kráse duše se dá rovněž dosti pochybovat! Spíše bych film shrnula slovy: ubližujeme si navzájem a když se cítíme dotčení máme tendenci se chránit nebo dokonce i nepěkně mstít, pokud trápení a nespravdelnosti dosáhnou přípustnou mez. Neznám ve svém okolí člověka, kterému by se toto dílo mohlo líbit a proto, ač vůbec není špatné, ho nebudu doporučovat. Mrzí mě, že se nedochovala první verze, jen pouze tyto fragmenty z ní.(7.6.2013)

Film, který mezi doboými horory vyčnívá tím, že "monstra" jsou hrána lidmi se skutečným postižením. Jinak to na mě bohužel příběhově nijak zvlášť nezapůsobilo.(29.10.2016)

Přijde mi docela dost vtipný, že Browning po té své vehementní snaze vysvětlovat divákovi, kdo jsou pravé zrůdy, stejně neodolal a zjevu účinkujících využil v závěru pro nejimpresivnější scénu filmu. Ale mě by to taky svádělo. Rád bych nějaký directors cut, ale toho se asi nedočkám. Sestříhání totiž filmu velmi ubírá, spousta scén na sebe nenavazuje, navíc se skoro celý film odehrává na jednom místě, takže až do svatební hostiny jsem měl pocit, že se všechno děje v jeden den. Siamský dvojčata jsou megasympatický a s ženomužem jsou to moje oblíbený zrůdičky. Vlastně bych si přál, aby aktéři Freaks měli celou vlastní sérii, ve který by zachraňovali svět před stále novými záporáky z řad nadlidí. Nejdřív by vykosily armádu formelínů a pak by rozjeli svoje super zrůdí schopnosti, aby se vypořádali s hlavním hezounem, který na ně bude útočit břitkým humorem a distingovaným chováním. A až by ho na konci každého dílů naši hrdinové zabili a snědli, tak by torzo chlapa, balící si nosem cigáro řeklo vtip. Nějakej dobrej. Třeba jak jde ta rodina rajčat...(19.4.2012)

Tento ve své době kritizovaný horror vznikl dva roky před vznikem tzv. produkčního kodexu (1934), který ve filmech závazně reguluje sexuální narážky, zmínky o drogách či promiskuitě, zobrazení násilí apod. Scéna kdy zrůdy lezou v noci v dešti pod čtyřkolákem, nebo černoch vypadající jako mrož jsou vskutku děsivé.(21.12.2017)

Pověsti nelhaly, "Zrůdy" jsou skutečně šokující. V žádném jiném snímku nenajdete tak početné obludárium. Je to tím, že o "zvláštní efekty" se zde postarala sama matka příroda. Jednoduchý scénář a průměrné zpracování mají své opodstatnění - film je exhibicí, jakýmsi přestavením nových typů hvězd, diametrálně se lišících od těch, které běžně vídáme na plátně. 8/10(9.1.2010)

Myslím, že praví filmoví fajnšmekři by tento film měli vidět. Dnes nedoceněný, kdysi nedoceněný, přesto si ale myslím, že by opomíjený být neměl. Taky jsem ho nevynechala a nelituju. Sice je velice krátký, ale "poselství" vyjadřuje přesto dobře. Připomene vám, jací lidé mohou být, co všechno udělat, přitom dokáže pobouřit některé diváky, druzí zase musí postavy litovat... Prostě tento film nepřejdete jen tak, něco to ve vás zanechá, musíte si o něm sami trochu popřemýšlet. A to se mi líbí.(16.6.2013)

8/10 Ani ne tak horror jako socialni film. Holt ne kazdy ma to stesti, ze se narodi jako "normalni" clovek, i kdyz prave ona zdanliva normalost je to, oc tu bezi. Videl jsem to s prestavkama nekolika let po castech, zasociovalo mi to Hitchckova Sabotera a uvrhlo do tezke deprese. Takze to cele funguje i po desetiletich - povedeny kus.(30.3.2009)

Nepamatuju si na dobu, kdy by mě nefascinovaly nejrůznější záhady, rekordy a kuriozity. Už jako malý špunt, v mladším školním věku jsem měl doma půjčenou knihu o lidských anomáliích, která mi doslova brala dech. Nevím jistě, jestli to bylo právě Drimmerovo "Obludárium, aneb, Kabinet lidských kuriozit", ale určitě to bylo dost mrazivé počtení, které se i s obrázkovým doprovodem vrývalo do paměti. No teď, víc než po deseti letech, mi tento film, který jede na stejné vlně jako tehdy kniha přišel neskutečně vhod. Film obsazený nejrůznějšími lidskými "omyly přírody", šokoval před osmdesáti lety stejně, jako i dnes. Pohled na cirkus podivností mrazí a příběh přikovává. Krásné city zrůd se kříží s obludností těch navenek pěkných. Je to absurdita, satira, je to o lidskosti nepodbízivou a přitom jasně vytyčenou cestou. Je to ostré jako břitva. Špičkový, úžasný film. Naprostá fantazie, kterou by měl vidět každý filmový fanoušek, aby věděl, že už odedávna tu byly takovéto alternativní snímky, které dokázaly naplnit člověka nejrůznějšími pocity až po okraj. 90%(14.9.2013)

Obludy je príznačný názov ale dosť šokujúci.Charakter postav je tu krásne rozvedený.Zaujímavo bizarný príbeh plný posmeškov,zlomyseľností ale aj milých zrúdičiek.Ironia ani cynizmus tomuto filmu nechýba a je tu strašne silná.V niektorých momentoch má film silnú atmosféru.Nieje to už taká sila ale svoju úroveň rozhodne nestratil ani po rokoch.(20.2.2015)

Film, který ve své době někteří diváci ne snadno rozdýchávali. I dnes působí dosti silně. Myslím, že obsadit skutečné tělesně a mentálně postižené lidi a ukázat jejich nelehký a přesto veselý život v konfrontaci se zdravými, byl skvělý počin. Považuji tento film za svým způsobem velmi humánní dílo. Rozhodně ne o prvoplánovou snahu šokovat diváky.(23.5.2008)

"Rodinka" cirkusových zrůdiček se mstí za ublížení a posměch...(8.3.2015)

Poviem vám, že by bolo pre mňa niekedy lepšie mať za susedov túto sebranku, chamraď, zgerbu, pravda, nechcem ich urážať, nikto nemôže za to ako sa narodí, predčasné pôrody dokážu fantasticky zdeformovať človeka až tak extrémne, krute, že už len pohľad naň budí veľký strach, zdesenie, pohoršenie, či smrtonosný smiech, urážky, nadávky, bitky... Objekty vhodné jedine do CIRKUSU, kde si môžu vybudovať perfektnú kariéru vhodnú ako púťová atrakcia, ktorá priláka stále nových a nových divákov všade navôkol prídu preto, aby videli trebárs malého Nemca Hansa, trpaslíka, ktorého chce jedna DIVA ošklbať o majetky, o kopec peňazí... Aj v cirkuse je bežné, že si robia medzi sebou zle, závidia jeden druhému, ale v tomto prípade ide len o dvoch špekulantov, ktorí sa neštítia ani otráviť JEDOM, aby získali, čo im absolútne nepatrí, v tomto svete sú presne ľudia ako sú títo Cleopatra a Hercules, ktorí si myslia, že keď majú špičkové umelecké mená, že si môžu robiť, čo chcú... Ale kurevsky sa mýlia, títo bastardi... Tak radšej by som mal za susedov týchto neškodných umelcov z cirkusu, ktorí v podstate nikomu neublížili ako podvodníkov a alkoholikov, ktorí klamú a podvádzajú, chronickí notorickí alkáči a klamári, Totiž nedokážu povedať PRAVDU, áno znamená nie, a zase nie znamená áno, jednoducho pravý opak, spodina, akú z celej duše nenávidím!!! A film sa vám bude javiť ako strašne odpudivý, nebezpečný, zvláštny, odporný, nákazlivý, určite nič pre citlivé labilné povahy, ale aj napriek tomu každému poradím, aby sa cez to povzniesol a uvidí to, čo jeho oko ešte nevidelo, to správne slovo je BIZARNÝ, ja som si všetkých obľúbil, lebo si zastavili svojho kamaráta Hansa, ktorému sa zatemnil MOZOG, skrátka nenechali ho na pospas OSUDU, de-facto cirkus v prvom rade funguje ako veľká RODINA, preto sú všetci takí obetaví, cieľavedomí, až to človeka hreje pri srdci, preto by som si normálne prial takýchto ľudí ako pretvárky, podvodníkov, alkoholikov, ... Bohužiaľ, mám tu práve tu druhú možnosť.(3.8.2015)

Na svoji dobu velmi odvážné. Opravdové "zrůdy" se vším všudy.(23.11.2008)

Skutočné postavy cirkusových ´´monštier´´ dodáva filmu neuveriteľný pocit reálnosti. Žiadne masky, žiadne triky, len skutočné, fyzicky sa odlišujúce postavy. Záleží na človeku, ako tento film zoberie. Môže byť zhnusený, môže byť dojatý nad ich nepekným osudom, môže byť vystrašený z ich hrôzu naháňajúcich výzorov. Ako film je to však excelentný príklad kontroverzného snímku, ktorý si zaslúži vašu už takú či onakú pozornosť.(28.10.2010)

Těšíte se na 80 let staré triky a jejich směšnost v porovnání s dnešními možnostmi? Úsměv přejde. Tam žádné triky nejsou a kromě barev v tom filmu nemělo co zastarat. Bizarní jízda s herci, které byste opravdu doma nechtěli...možná ve sklepě pro velice speciální účely, ale to nebudeme ventilovat, že? Překvapivě ani scénář a dialogy nejsou tak podivně naivní, jak často ve filmech z téhle doby.(20.6.2013)

Čekal jsem něco odpudivějšího, skandálnějšího. Ale rámcově zvládnuté skvěle.(5.4.2008)

Nejhororovější na tomto podivuhodném snímku je jednak jeho závěr, v němž fyzická monstra nadělají zrůdy z dvojice monster duševních, jednak happyendový přílepek, v němž se potvrdí myšlenka nesená celým filmem, že „freaks“ (na rozdíl od „normálních“ lidí) tvoří téměř idylické společenství.(7.4.2008)

"One of us! One of us!" Jak už to tak u nepříliš důvtipných televizních stanic bývá, filmový klub se vysílá ve značně pokročilých večerních /tj. nočních/ hodinách a proto jsem usedal k televizní obrazovce s velmi těžkými víčky a neustálým zíváním. Ale jen co odezněla znělka FK, tak únava rázem opadla a obrovským zájmem jsem Zrůdy sledoval. Opravdu sugestivní a až naturalistický výlet do světa kdysi populárních freak show, světa lidí trpících nanismem, bez končetin, siamských dvojčat, vousatých žen a v neposlední řadě také do světa opravdových zrůd, tedy lidí povrchních, tupých a majetkuchtivých. Celý snímek se odehrává v příjemném tempu z mapujícího do dramatického (přelom je svatba, že?), se zaujetím sledujete slepou zamilovanost, zhrzenou lásku, starostlivost, stupiditu a omezenost (tj. Hercules). Za zmínku stojí i retrospektivní způsob vyprávění s šokujícím vyustěním v přítomnosti. Jenže hned po tom šokujícím odhalení Kleopatry se měl objevit nápis "The End", protože já OPRAVDU nemám rád dovysvětlující endy, hlavně ty s předponou happy-!!! Já mám svou vlastní představivost, sakra! Uklidňuje mě jen ten fak, že si ten konec prosadilo studio a ne režisér...(7.4.2008)

Nedovedu si představit, co to dělalo s lidmi ve třicátých letech. I dnes, kdy už jsme zvyklí skoro na všechno, to působí mimořádně silně. Jde v podstatě o jednoduchý motiv pomsty a ukázku, že někdy je těžké odhadnout, kdo je vlastně zrůda, ale vzhledem k tomu, kdo ji provádí a jak se odehrává, to nabývá úplně jiných rozměrů.(2.9.2008)

Pro mě geniální film, který u mě vyvolal snad všechny pocity, od lítosti pře smích až po strach......(16.6.2009)

Co bych k Freaks napsal..točeno v době kdy pro lidi s podobným postižením bylo jako jediná možnost obživy potupná práce v cirkuse, kam se na ně chodili dívat senzacechtiví diváci. Freaks zachycuje život siamských dvojčat, "mužoženy", lidí bez spodní části těla, bez končetin, trpaslíků...Na první pohled může působit celý film zvráceně, ale nenajdete v něm nic jiného než život lidí, kteří jsou obyčejní jako vy, jen navenek působí trochu jinak... Film je mimochodem volně k vidění na video.google.com(18.8.2009)

Ani ne tak horor, jako spíše děsivě reálné drama o reálných anomáliích lidského těla, která je tu vyobrazena ne jako potíž nebo potupa, ale jako způsob žití zcela odlišného života. Netušila jsem, že mě film z roku 1932 dokáže až takto chytnout. Faktorem je hlavně to, že je Freaks natočen hlavně s láskou, jeho myšlenkou je to, že i ti nejpodivnější bytosti mezi námi mají všechny naše city, pocity, trápení, ale i právo na všechno, co je pro nás samozřejmé. Tento film v podstatě nemá obdoby, protože se maskéři nemuseli nijak namáhat, vše už bylo pro úlohu herců dávno připraveno. I přesto, že byl příběh postaven na těch nejjednodušších základech, už jen námětem je to pro mě velký fenomén.(23.3.2014)

-5* už drahnou dobu bylo tohle stařičké drama v mém hledáčku zajmu, tak jsem rád, že se na něj dostalo. Samozřejmě to bylo hlavně kvůli účasti mnoha různých "živoucích zrůd", kteří k cirkusu té doby rozhodně patřili a přitahovali jejich pozornost. A tento film je význačným tím, že se dívá na ně především z jejich lidské stránky. Příběh lásky, slepého poblouznění a žárlivosti nikoho nepřekvapí, ale tady dostává dost na frak, právě díky účasti těch "druhořadých". A hezky ukazuje, že pravé zrůdy mají krásnou tvářičku, kterou umí výborně využívat - a to platilo, platí a bude platit nadále. Opravdu významný film, který sice působí jednoduše až naivně, ale za to, že si prošel různými úskalími, tak mu těch 5 hvězd nakonec dám. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](19.12.2017)

Důkaz, že i bez kolosálních triků, bez kterých se dnes většina filmů neobejde, jde natočit film, ze kterýho vás bude mrazit. Zrůdy jsou o tom, že ty největší monstra jsou většinou schovaný v pěknym obalu. Chvilku jsem váhal jestli dát čtyři nebo maximum a když přihlédnu k roku výroby a k tomu jak aktuální je to i dneska, tak mi nezbývá než tam toho bůra plácnout.(2.9.2008)

Za svoje vady nemohou, avšak slouží jako poutavá atrakce někde v ZOO. Film, který na mne nepůsobil děsivě kvůli svému zpracování, ale kvůli faktu, že všechny postavy (zrůdy) jsou reálné. Na svůj rok to muselo být něco šokujícího, dnes při přehršelu všech možných i nemožných monster ne tolik šokující, ale zajímavé a poučné. Kraťoučký snímek, který určitě stojí za zhlédnutí. Už z toho důvodu, že slovo Zrůda zde nabírá jiný rozměr...(7.9.2008)

Ohromně působivá klasika, známá především proto, že hlavní role ztvárnili skutečně postižení lidé. Krom toho ani příběhu není co vytknout: "nalezneme tu lásku, zradu i smrt". Atmosféra je značně pohnutá a grandiózně děsivé finále jen podtrhuje vyjímečnost a nezaměnitelnost tohoto skvostu okrajových žánrů.(22.9.2012)

Dalsi z nekolika malo filmu, na ktere divak nezapomene. Samozrejme predevsim, diky skutecnym postavam, ktere v tomto ojedinelem snimku hraji. Vyborna myslenka tvurcu, kdy skutecne lidske zrudy nejsou ti, kterym priroda nadelila az nepochopitelny handicap, ale zdanlive normalni a zdravi lide, kteri touzi po penezich. Jednoducha dejova linie, ktera je vdecna v kazde dobe. Zpracovani je ovsem genialni, zaver v desti je desivy. Herecke vykony vyborne, v cele s Harrym Earlesem. Nadcasovy film, ktery by uz dnes asi nikdo nenatocil...(1.3.2015)

Môžem povedať len toľko, že nemám čo povedať.(24.3.2016)

Tak tohle je opravdu vynikající dílo, jakože fakt vyniká. Jak originálními postavami, tak prostředím cirkusu. Můj respekt patří hlavně lidem, kteří se nechali v tomhle filmu zvěčnit a nestyděli se ukázat svá často hrozná postižení světu. Další můj respekt patří tvůrcům, kteří do takové látky vůbec šli. Jde vidět, odkud čerpala jedna ze sérií American Horror Story. Tohle je ale mnohem lepší, i když z toho dýchá svět filmu pro pamětníky (vzhled herců, naivní romantická linie atd.). Rozhodně to ale má co nabídnout. Závěrečné plazení zrůd bahnem bylo fakt hrůzu nahánějící a plno hororů tomu nesahá ani po kolena (mno, i když tady jich dobrá polovina buď kolena neměla nebo je měla proklatě nízko). Naopak humorně vyznělo to, že z kruté cirkusačky udělali slépku, chch.(8.11.2016)

Trochu jako Elephant man, jen o padesát let starší. Znepokojivý, skvěle podaný příběh několika cirkusových zrůd (představovaných skutečnými zrůdami), jejich vztahů a jejich konfliktu s normálními cirkusáky i okolním světem. Depresivní film ano, horror rozhodně ne. Film můžete shlédnout online na http://video.google.com/videosearch?q=Freaks&emb=0&aq=f# (dle českých zákonů je to legální)(5.3.2009)

A teď ještě musím sehnat tu verzi s komentářem samořečeného odborníka Karla Pilkingtona.(12.10.2012)

Film, kterým chtěl Browning překonat svého Draculu a místo toho si jím pohřbil kariéru; film, který většina aktérů z duše nenáviděla jako ponižující, ale o pětatřicet let později v něm našlo hnutí hippie freaks kultovní obraz a obhajobu vlastní jinakosti. Exploatační výjevy s tělesně postiženými, které dobové publikum neuneslo, působí na dnešního otrlého diváka už jen bizarně, zápletka by byla v podání zdravých herců naprosto tuctová, zato ve vyznění celého snímku s časem vyplavalo na povrch původně nepochopené svérázné humanistické poselství – je to hlavně tahle přehlídka paradoxů, co dělá ze Zrůd mimořádný, za pozornost v každém případě stojící snímek.(17.12.2016)

První část filmu je téměř dokumentární, druhá už se více zaměřuje na děj, který je celkem dobrý. Především jedna z posledních scén filmu je výborná. Odvážný film, který se Browningovi povedl na výbornou. Škoda že se nedochovala 90 minutová verze. Celkem 4,5*.(29.12.2008)

Pre mňa omnoho milší a úprimnejší zážitok než aký predstavoval Chaplinov Kid. Na rok natočenia ohromne odvážne, vnútornú krásu velebiace a povrchnosťou pohŕdajúce. Zrúdy pre mňa nepredstavovali znechutenie alebo šokovanie, ale duchovné pohladenie. Silné 4.(6.11.2013)

Mne nahanalo ucinkovanie tych znetvorenych herco hruzu. Ne, ne, ti neboli namaskovaniu, to boli realne telesne postihnutia, brrrrrr. vacsim masakrom bol pre mna len Upir Nosferatu 1922 alebo Exorcista 1973. Cele je to posadene do zakulisia cirkusu. 89 %(21.2.2018)

Těžko zařaditelný bizarní film, spíše drama než horor, protože lidské zrůdy, ať už jejich postižení bylo fyzické či duševní, vzbuzovaly spíše politování než obavy. Vlastně od poloviny filmu jsem pociťovala soucit s těmito postiženými lidičkami, k nimž se příroda zachovala velmi macešsky, aniž si to zasloužili. Originální, nevšední, působivý snímek, který mne natolik šokoval, že jsem ho několik dní nemohla dostat z hlavy. Příběh je jednoduchý, svým způsobem napínavý, s velmi emotivní mrazivou atmosférou, silným morálním poselstvím a hororovým závěrem. Těch více než 80 let od natočení mu neubralo na kvalitě a aktuálnosti.(15.3.2016)

Může se zdát odporné zneužívat postižení lidí k vytváření hororové atmosféry, ale vyvažuje to myšlenka filmu o pravé zrůdnosti, která se skrývá v lidské mysli. Bohužel, natočeno je to staticky a bez nápadu - všechno leží na abnormalitě herců, takže výsledný dojem je podobný jako po návštěvě nějakého podivného domu hrůzy...(30.5.2007)

Jsem člověk, kerej na horory z určitýho důvodu nekouká. Ale tohle mi ani nějak nevadilo. Byla to spíš taková strašidelná storka o tom, že i někdo, kdo je nějakm způsobem jinej, může bejt vevnitř stejnej jako "normální" člověk. V dávnejch dobách bylo celkem obvyklý, že se takoví lidé objevovali v cirkusech hned vedle opic a lvů. Dneska už je naštěstí jiná doba a tohle jim nehrozí. Ten film ukázal, že "normální" člověk může bejt mnohem větší špína než někdo ze "zrůd". Dávám teda 4 hvězdy a 5 nedám jenom z toho důvodu, že mi tam nepřišlo úplně všechno "košer", páč jsem nějak nerozpoznal co může bejt fakt a co je jenom trik a taky za to, že bych byl mnohem radši za tu nesestříhanou verzi. Jenže puritánští Amíci ten film radši zakázali a ještě ho ostrouhali jako mrkev. Přitom nebyl důvod. (A nebo třeba byl, byla tehdy jiná doba a dnešní člověk už na to kouká jinak.) Pokud existuje ta celá verze, moc rád bych jí viděl. A že ten film zařadili do 25 nejnebezpečnějších filmů historie? Prosim vás, dyť je tam i Taxi Driver, Requiem for a Dream, Romper Stomper nebo Reservoir Dogs-všechno skvělý filmy.(2.3.2009)

Já z tohodle filmu mám rozporuplné pocity. Veškeré Freaks ve mě budili spíše soucit a jejich "hraní" mě mimo malého blonďáka ani vlastně neoslovilo, avšak na druhou stranu panoptikum různých genetických poruch to bylo opravdu zajímavé. Závěrečná msta na zlé ženě a její proměnu v ještě větší slepici než byla tyto rozporuplné pocity spíše podtrhla.(26.4.2010)

Rozprávka zasadená do prostredia cirkusu ( herci sú skotočné hviezdy vtedajších "freak show"), kde zlo je potrestané a najväčšia obludnosť sa skrýva za maskou krásy. Jednoduché a dokonalé.(22.1.2011)

Jedinečný filmy, jedinečný v mnoha ohledech. V té době kontroverzní, cenzurovaný, odvážný filmy, který se toho nebál. Tady není třeba speciálních efektů, i kdyby v té době byly možné. Nakonec zjistíte, že lidská zkaženost není v těch lidských "zrůdách" , ale v těch obyčejných lidech, kteří můžou být rádi za to, co jim život nadělil a není to pouze ve filmu, je to tak v obyčejném životě. Mimochodem, ten hlásek Harryho Earles je naprosto dětsky okouzlující, usmála jsem se pokaždé co promluvil.(14.3.2015)

Unikátní obsazení skutečných „hříček přírody“ je nejen divácky atraktivní, ale zároveň posiluje celkové humanistické vyznění filmu zdůrazňující nutnost tolerance a respektu k podobně postiženým jedincům.(22.9.2009)

Tod Browning snáď ešte prekonal svojho slávneho Draculu. Atraktívne lokality Transylvánie vystriedali ešte atraktívnejšie lokality cirkusu (mám úchylku) a namiesto hraného upíra tu máme skutočne fyzicky zdeformovaných ľudí. A čo je najdôležitejšie, v primeranej stopáži sa nám snažia ukázať v tom lepšom svetle a označiť namiesto seba tie skutočné Freaks. Silný, emotívny a inšpiratívny snímok. Na tú dobu šokujúce, to určite, svoj dopad na diváka však má aj dnes.(30.9.2012)

Kdo je tady ve skutečnosti "zrůda"? Ten, kdo vypadá tak, že se od něj raději odvrátíte a nebo ten, kdo vás oslní svou krásou?? Browning nabízí obě varianty a záleží pouze na divákovi, co bude považovat za opravdovou "zrůdu". Scéna, při které se "zrůdy" chystají potresta za své chování krásnou Cleu je pro mě fascinující i po několika shlédnutí. Tajemno, strach, pohledy "zrůd", které se chystají pomstít ženu za její chování. Divák do poslední chvíle neví, co danou ženu čeká. Až ve výběru v muzeu můžete shlédnout, "co" z dané krásky zůstalo...(21.2.2011)

Příjemná filmová bizardnost, která dnes už sice nešokuje, ale má docela spád, díky stopáží slušné tempo a nenudí. Vlastně jsem se dost bavil.(22.5.2011)

Paradni obskurnost. Storpocentne stoji za videni. Velmi svizne odvypraveno, prijemna stopaz. Zaujala tez moc hezka a sympaticka Leila Hyams jako Venus...tuhle pani vubec neznam. 4+(6.2.2015)

Takový to, když v se Vám u filmu vybavují scény z čarodějnického dílu Simpsonových. Ovšem na zážitku to neubralo, až mi některých lidí bylo líto jak se narodili, ale třeba vztah siamských dvojčat a manžela jednoho z nich mně i trochu pobavil.(5.1.2016)

Browningovho na ,,tú,, dobu hororové a veľmi kontroverzné dielo nestráca nič na pôsobivosti a v určitých momentoch aj skvelej autentičnosti a ľahkého mrazenia . Film je v podstate ukážkou života liliputov a veľmi postihnutých ľudí s tenkou dejovou líniou a jednoduchou zápletkou. Malá naivita režiséra a obsahovo celého filmu stačí na dnešok pre niekoho len na ľahký úsmev, avšak kinematografiu pre 75-mi rokmi a súčasného diania nemožno zrovnávať, takže v konečnom dôsledku veľká spokojnosť.(5.9.2008)

Je neuvěřitelné, že v roce 1932 byl schopen natočit tuto kultovní záležitost. Zrůdy nezestárly ani o minutu a obdivuji Browninga za tu nesmírnou odvahu toto na svojí dobu nesmírně kontroverzní dílo vytvořit. Vůbec se nedivím, že film byl zakázán v řadě zemí. Galérka neuvěřitelně bizarních lidských tvorů je dokladem toho, co matka příroda dokáže vy(zne)tvořit. Stopáž je neobvyklá, ale dojem, že bych byl o něco ochuzen, se nedostavil. Filmová lahůdka.(23.11.2008)

Browningovo depresivní drama z cirkusového prostředí, kterému holdoval už v němé éře filmem "Alonzo, muž bez rukou". Zde jsou jeho odvážné motivy ještě umocněny na druhou a přestože je film občas diskutabilní co se týče etické problematiky zobrazování některých postižení, stále jde o jistý skvost třicátých let. Sonda do života těch, kteří neměli takové štěstí jako my, nevyniká příběhovou stránkou, avšak lidskost, které mají zrůdy více než zdraví lidé, je zde vykreslena dokonale. 80%(6.6.2010)

Věřím, že i dnes by tento slavný shocker dokázal naivní mamináčky vychované v bavlnce neznalé krutosti světa vystrašit. A jak se teprv musím smát představě, kdy toto v 30. letech v kině sledují puritáni ověšení motýlky, cylindry a fraky. Tento film není jen zestárlým vzdělávacím prostředkem, on mě po celou hodinu upřímně bavil, jakkoliv může být v některých ohledech naivním a charakterově nepropracovaným.(19.7.2010)

Kruté, drsné, děsivé...dnes už by takový film nemohl být natočen a asi je to tak dobře...(14.6.2012)

Hodně bizarní a nezapomenutelná podívaná. Opravdu jsem něco podobného hodně dlouho neviděl a nevěřím, že v dohlednu něco takového uvidím. Jsem docela šokován, že takhle odvážný film byl natočen před více než osmdesáti lety, klobouk dolů... Otázkou je kdo je vlastně zrůda? Človíček s tělesnou vadou nebo ten s vadou na duši? Zrůdy na to odpovídají po svém. Atmosféru určitě výrazně umocňuje, že téměř celá herecká skladba jsou reálné "zrůdy", které hrají doslova samy sebe, z čehož doopravdy hodně mrazí a sebelepší dnešní efekty tento fakt nemohou přebít. Ústřední duo zakrslíků mne fakt bavilo a mrcha Cleopatra příjemně děsila. Myslím, že díky Freaks se brzy podívám na zoubek pár dalším starým americkým hororům, neb jsem dosud netušil, že by mne mohly zaujmout i v dnešní době, jakožto zmlsaného konzumního diváka. I vzhledem k tomu, že zrovna čtu o "podivných dětech" od Riggse je toto u mne trefa do černého. Za největší oblíbence volím mexické mikrocefaliky!(14.4.2015)

hodně silnej příběh, dost to na mě zapůsobilo, jistě na to mělo vliv prostředí, a ten konec.. UFF!(1.9.2008)

Děj je sice velice jednoduchý, ale režisér to zaobalil do velice bizarního obalu, na svou dobu naprosto nevídaného. Opravdu zíral jsem i dnes. Velmi dobrá je i myšlenka a to že větší zrůdy se skrývají uvnitř normálních lidí.(18.12.2011)

Dafuk just i see? Tenhle film by neprošel ani dnes, jak probůh mohl projít cenzory, studiovými bossy a schvalováním v roce 1932? No ale když pominu, že téměř výhradní osazenstvo filmu tvoří skutečné monstra, zrůdy a příšery, že nebyly použité žádné masky, triky ani efekty, rok výroby je přecejen poznat a to v žánru. Blonďatá mrcha si veme chlápka (v tomto případě trpaslík), kterým opovrhuje, aby ho mohla zabít a získat jeho peníze. Ten nevidí skutečnou lásku své předchozí přítelkyně, ani co se na něj chystá. Ukázkový scénář pro melodrama a ono to taky melodrama je, s hororem to vlastně nemá nic společného. Maximálně s hodně bizarním úletem.(6.10.2013)

Film na který by seděl oblíbený titulek bulvárních novin... v šoku, "Amerika v šoku!" Lidé omdlévali, křičeli, opouštěli sály, ženské potratily a chlapi sepisovali petice za ukončení promítání. Z dnešního pohledu samozřejmě film tak šokující není. Co mě však příjemně zarazilo je fakt, že se snímek pokouší úspěšně zachytit "zrůdy" jako normální lidské bytosti, mají emoce, mají sny, cítí lásku, ale i strach, prostě jsou to lidé jako my. I přesto pointa filmu tehdy evidentně nefungovala a lidé viděli jen ty "ohavné, hnusné zrůdy," jelikož jsem o filmu, a o tom co v Americe způsobil, četl před zhlédnutím, čekal jsem spíše (v rámci možností tehdejší doby) nějakou gore nechuťárnu. Každopádně, za mě docela solidní snímek, nějak jsem se nedokázal vyloženě emočně naladit a soucítit nebo litovat, fandit nebo se nějak hlouběj dostat do filozofické stránky filmu, takže jsem jej proletěl spíše jako čistý konzum. V dnešní době existují kvalitnější snímky na nějakou psycho-rozborku a pokud beru vyloženě tématiku handicapu - nemoci, Sloní muž jasně vede. Filmu se však prostě musí přičíst i ta historická hodnota, odvaha režiséra vůbec s něčím takovým přijít na svět a co si budeme povídat, odvaha i těch handicapovaných lidí v tomto snímku hrát. Suma sumárum, Film 3* + historická hodnota + klobouk dolů před (ne)herci.... 75%(11.8.2019)

Tolik vedlejších linií a postav nahuštěných do tak krátké stopáže, to prostě nemohlo dopadnout dobře. Snaha představit co nejvíce "příšerek" a zároveň vyprávět příběh Kleopatry a Hanse se tvůrcům trochu vymkla z rukou. Podobně to dopadlo s žánrem. Chvíli horor, chvíli komedie, většinu času nic z toho. Narozdíl od jiných zdejších přispěvatelů v tom žádnou psychologii nevidím, taková jednoduchá moralita o tom, že vnější krása není krása vnitřní....tohle všechno jsem si říkala, když Zrůdy skončily. A pak přišel další den...a další...a další a já jsem ty obrázky bezrukých, beznohých a všelijak jinak handicapovaných pořád nějak nemohla dostat z hlavy. Ještě teď, skoro po týdnu je mám v živé paměti, kterak se za silné bouřky blíží s nožema ke své oběti. Tak že by přece jenom horor?(9.4.2008)

Úžasný film plný emocí a svinstva které v člověku je. 90% Ale spíš doporučuju novějšího Lynchova Elephant Mana, který je pčece jen víc koukatelný pro dnešní diváky...(4.3.2009)

Precizně vyprávěné a vygradované drama, které notně předběhlo svou dobu - diváci na takovou dávku reálnosti a upřímnosti nebyli připraveni. Ono ve vyprávění vlastně ani tak nejde přímo o osudy postav různě tělesně se odlišujících od majority ve společnosti, jedná se obecně o poukázání na podceňování, utlačování, ponižování a zesměšňování lidí jakkoli se odlišujících od zavedených zvyků a filmové "zrůdy" se staly jen předmětem tohoto poukazu nebo chcete-li poselství. Závěr filmu je skvěle vygradován a natočen takovým způsobem, že diváka neustále přepadá myšlenka, zda onen titul filmu Zrůdy není příhodnější pro "normálně" rostlé lidi, zcela bez skrupulí zaslepené svými sobeckými zájmy a touhou po bohatství na úkor těch "odlišných" a jejich citlivých duší. Zajímavá perlička a originalitka v historii filmového průmyslu.(13.4.2012)

Nikdy se nemůžu rozhodnout, zda-li je tenhle film amorální úchylárna využívající postižené lidi jako atrakci k pobavení diváka, nebo naopak poukazuje na to, že i lidé s velkým fyzickým postižením mají své city a mohou být stejně dobrými jako ostatní co neměli takovou smůlu. Tak či tak, určitě se jedná o nadčasové dílo s místy velice kvalitní atmosférou a pěkně plynoucím jednoduchým příběhem.(17.9.2014)

Tenhle film dokáže šokovat i dnes (a myslím, že ani dnes by neměl na růžích ustláno). Kdykoliv se na plátně objeví některá ze "zrůd", tak z ní prostě nespustíte oči. U mě to jednoznačně vyhrál Princ Randian (jen škoda, že není vidět, jak si balí cigaretu ústy. Á propos - tenhle člověk měl syna!). A když vás to nebude bavit, tak si můžete představovat, že do dalšího záběru přijde třeba Oldřich Nový.(27.2.2006)

Nejzajímavější film vůbec - co se týká obsazení. Takovou sebranku, jako tady, už asi neuvidíte nikdy.(4.4.2008)

Freaks je pěkný film Toda Browninga po jehož shlédnutí většinu lidí asi napadne jaká že to asi je pravá definice slova zrůda. Nicméně ať už dojdete k jakémukoli závěru tak o tom budete muset aspoň chvíli uvažovat a myslím že tohle je docela dobrá myšlenka tohoto filmu. Jinak děj je slušný a taky na tehdější dobu docela ofenzivní vyprávějící zajímavé příběhy jak hlavních tak i vedlejších postav (vdavky siamských dvojčat nebo bezruký a beznohý chlápek, který si balí cigaretu a ptá se jestli nehladají v cirkuse někoho kdo by uměl někajé vystoupení s obočím). Ale přišlo mi že celý film je poněkud krátký a osbně by mi vůbec nevadilo kdyby byl o něco delší nebo kdyby byla delší alespoň závěreční část filmu spiknutí zrůd. Jinak ale povedený a zajímavý snímek. A ještě něco, opravdu dlouho jsem přemýšlel jestli herci, kteří hráli Hanse a Frieddu byli dospělí a nebo to byly děti.(5.4.2008)

Vůbec se nedivim, že film ve svojí době tak šokoval...I přesto, že za více než 70 let tu šokantnosti možná ztratil, tak rozhodně neztratil hutnou atmosféru, působivý zpracování, dobrou psychologizaci postav podpořenou výkony "herců" (obsadit do rolí skutečné "zrůdy" je pro film vážně přínosem) a dokonce i lidskost, která z filmu čiší...chvílema (ke konci, při scéně v dešti) jsem na to až koukal s otevřenou pusou...(2.9.2008)

Z počiatku mi vadila možno zbytočne vyhrotená samoúčelnosť, kde sa nám postupne predstavuje jeden nešťastník za druhým, rovnako neladili tragi – komické scénky (nápadníci dvojičiek čo si budú chodiť na návštevy?). No neprišlo mi to vtipné. Ale ako sa dostalo do reči dedičstvo a zazneli svadobné zvony rozbehol sa fajnový psychický teror. Toho malého Fica mi prišlo čím ďalej tým viac ľúto a tešil som sa na “revenge of freaks“. Našťastie sa jej aj dočkal, kruté vyvrcholenie za prietrži mračien malo správne grády a spravodlivosť voči vypočítavej Kleopatre nemohla byť spravodlivejšia. Možno aj preto mi neladí posledná scénka, kde liliput Hans ľutuje toho čo vyviedol a životná láska ho presviedča o opaku, ako keby ani nebežal s davom po lese a neprahol po pomste. Navyše pri nej, ako jedinej prekvapivo chýba remaster.(17.1.2018)

Nadčasový snímek, který má stále co říct. Ačkoliv byl natočen již před více než 75-ti lety, tak téma skryté pod příběhem cirkusového zákulisí, je aktuální i dnes. Vypovídá o důvěře, zradě a zrůdách v každém z nás. Ve své době provokativní film, který neměl obdoby. V lidech vzbuzoval odpor, strach, hnus, opovržení a nepochopení. Lidi v sále omdlévali a posléze byl zakázán v mnoha zemích. Dnes už tolik provokativně nepůsobí. Dnes si můžeme vychutnat skvělou atmosféru a Browningův vypravěčský um a výkony oněch zmíněných "zrůd", které jsou obdivuhodné a i odvahu Browninga obsadit skutečné "zrůdy" (torzo muže, vousatá žena, siamská dvojčata, liliputáni, mrzácí bez rukou, mrzáci bez nohou, napůl muž napůl žena atd.) do dramatického příběhu plných uvěřitelných emocí, které by dnes natočili s digitálními triky namísto skutečných obětí pomsty přírody. Povinnost shlédnout pro každého filmového fanouška.(7.9.2008)

• Lyžař

Zhruba čtyřicet minut vyprávění a úvod do děje, který se vlastně odehraje až během posledních několika minut. Dobře zpracovaný film, bohužel ve mně velký ohlas nevzbudil. Kdyby do oblasti lásky řezali tvůrci od začátku tolik, jako posledních pět minut, byl bych asi u vytržení..(13.3.2011)

Když to před drahným časem běželo v České televizi, jen jsem tiše zíral, co Tod Browning dokázal natočit. Jen ten dodatečně dotočený šťastný závěr mi sem nepasuje. Možná se měl režisér přece jen důrazněji bránit nátlaku producentů...škoda, že podlehl(14.6.2012)

Přečtení obsahu tohoto filmu určitě stojí za to. A už jen pro to je potřeba to vidět. Dějově nijak zvlášť závratné, ale jinak vše ostatní celkem v pohodě (na tu dobu). A zrůdičky ........ co dodat, odvaha režiséra je obdivuhodná a je fakt, že nic podobného se do dneška už asi nenatočilo (že by etické důvody?). 75%(16.4.2015)

Poselství je jasné. Nesuďme lidi podle toho, jak vypadají ale jaké věci činí. Nabízí se také otázka, že "Freaks" (zrůdy) měli dvojsmyslný význam. Na jedné straně osoby postihnuté různými handicapy, na straně druhé postavy, jenž provádějí chamtivé a vypočítavé věci. Kdo jsou tedy vlastně "zrůdy" ? Ani po skoro 80 letech, film nic neztratil z bechybné atmosféry, šokujících záběrů a napínavého konce. A to všechno v hodinové stopáži. Inu, kdysi opravdu věděli, jak vytvořit dílo, na které se jen tak nezapomene.(31.5.2011)

• bolan

Pro dnešního diváka poněkud nudné divadlo. Naprosto chápu, že pro tehdejší návštěvníky biografu asi mohl působit jako šokující bizar, ale to mě v okamžiku, kdy zažívám hodinovou nudu v přítomnosti liliputánů, dowňáků, lidí bez končetin a siamských dvojčat, vůbec nezajímá. Sorry !!!(20.12.2011)

Film, při kterém v roce 1932 lidé odcházeli rozhořčeni a znechuceni z kinosálů. Film, který vyvolal všeobecné pohoršení a jeho promítání bylo zakázáno v některých zemích světa. Přesně tenhle film je dnes spíše komedií. Jeho hororovost vyprchala s časem. Příběh je opravdu hodně, hodně obyčejný a nikterak originální. Hlavním tahounem jsou "zrůdy", které však nejsou namaskované jako by tomu bylo dnes, ale herci svoje hendikepy opravdu mají. A to je děsivé! Přemýšlel jsem nad významem filmu nebo poselstvím, které chtěl předat a dospěl jsem k přesvědčení, že nám dokazuje, že zrůdonst není dána fyzickými proporcemi ale charakterem !(9.3.2013)

Když sem tenhle film viděla kdysi hodně dávno poprvé - mám takový pocit, že to bylo na čt2 ve Filmovém klubu - byla jsem docela překvapená, že se takovej film povedlo v těch letech vůbec natočit. Vůbec jsem netušila, že takto šokující horor existuje. Teď nevím, jestli úplně mluvím pravdu, ale myslím, že to byl můj první černobílý horor, který sem viděla a možná právě on odstartoval moji zálibu v černobílých zahraničních filmech. Do té doby to pro mě byla záležitost naprosto nepochopitelná. Neměla sem k takovým filmům vztah, ani důvěru...jak já sem byla naivní a blbá! Hlavně, že sem čuměla na kde jakou "novou" kravinu v tv. Každopádně to už je dávno pryč a já si otevřela filmové obzory. Zrůdy jsem pak viděla ještě jednou a film na mě dělal podobně silný dojem. Teď při třetím zhlédnutí se dojmy z cirkusového představení vůbec nezměnily. Já nevím, jestli je v tom nějaká zvrhlost, ale mě ten film svým způsobem fascinuje. Obdivuji nejen odvahu režiséra, ale především herců-neherců, kteří se do tak kontroverzního projektu v té době pustili. Myslím, že někoho může šokovat i dnes. Vždy nás šokují "věci", které neznáme. Moje dvouletá dcera z toho rozum ještě nemá a tak když se na scéně objevili Hans a Frieda, ukázala na ně a jen pronesla: "Diti." (rozuměj děti) :-) No, sem zvědavá, jak ji to budu jednou vysvětlovat. "Urazit jednoho, znamená urazit všechny." No a to ještě Cleopatra netuší, co ji čeká, když odmítne být jednou z nich! Pomsta za její opovržení je hrůzu nahánějící i dnes. "Žádné shrnutí zápletky nedokáže dobře popsat tento znepokojivý, ale hluboký snímek, jenž se opravdu musí vidět, aby člověk "uvěřil". Svrchovaná zvláštnost (zrůdnost?) světové kinematografie, již mnozí považují za nejpozoruhodnější film v kariéře režiséra, mezi jehož díla patří například i původní verze Draculy" /Proto Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. V dnešní době naštěstí vnímáme lidi s postižením jinak - nemusí dělat v cirkuse cvičené opice, ale mohou se zapojit do běžného života (aspoň v něčem svět pokročil). Dřív ale asi - vousatá žena, která porodila holčičku, která snad bude mít taky vousy, muž bez všech končetin, který si ale umí zapálit cigáro, ženy bez rukou, které se v pohodě nají nohama, muži bez nohou, napůl žena napůl muž ("Myslím, že se ji líbíš...ale jemu ne."), siamská dvojčata, z niž jedno se bude vdávat za chlapa, kterýho druhá nemá ráda (to nechápu vůbec)... - moc na výběr neměli. "Zrůdy Toda Browninga představují směs hororu, artistního a dokumentárního filmu. Poslední charakteristiku - dokument - zmiňujeme kvůli jeho realismu vyjádřenému angažováním "skutečných zrůd". Nicméně navzdory originálnímu záměru a zpracování i překvapivé schopnosti zároveň dojímat i děsit diváky, zůstávají Zrůdy dodnes nedoceněným filmem." Pro mě tedy rozhodně ne! Já to oceňuji plným počtem bodů. No a taky samože Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. "Browningovy Zrůdy neztratily nic ze své příznačné síly. Všední činnosti, náhlé charakterové zvraty a citově vypjaté scény aktérů monstrkabaretu, do nichž nám režisér dává nahlédnout, sledujeme na jevišti i v zákulisí, přičemž mezi jedním a druhým není většího rozdílu. Záběry se odpočátku koncentrují na hrůznou titulní atrakci: film zvolna spojuje cirkusovou frašku s romantickou tragédií a spěje ke grandióznímu a teatrálnímu finále (fantasticky kruté pomstě)" Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Pokrok medicíny během první světové války umožňoval léčit dříve smrtelná zranění a důsledkem toho se stalo fyzické znetvoření častějším jevem, který fascinoval zejména americké diváky. Hollywood by nikdy nepromarnil svou příležitost a nepřímo toho využil v mnoha svých průkopnických hororech (zejména ve Fantomu opery a Zvoníku od Matky Boží), ale Zrůdy jsou nejvěrohodnější. Tento film je nekompromisní, vyzývavý a naprosto jedinečný."(14.1.2014)

Sokujici film, vubec se nedivim, ze v te dobe byl zakazan a uzamcen na 40 let do trezoru. Nekteri herci byli opravdu podivni, jako treba hrec bez nohou a rukou. Nebo co mel jen ruky, obdivoval jsem jak mrstne se dokaze pohybovat. A taky herecka co nemela ruky a vsechno delala nohama. Reziser musel, asi dost dlouho hledat lidi pro ten film. To se jen tak nevidi.(7.8.2006)

Příběh je pohledem dnešního diváka samozrejmě tak trochu naivní, ale dechberoucí obsazení a atmosféra cirkusových maringotek z počátku století, me dostaly.(30.9.2008)

Hodně zajímavý snímek, hlavně pravé „zrůdy“ dodaly filmu na sugestivnosti. Zavěrečný pohled na novou „zrůdu“ pak stojí za to...(6.8.2011)

Sice bych Freaks nehodnotila jako horor, ale je to ÚŽASNĚ natočené drama, až se mi nechce věřit roku vzniku. Ti lidé nebyli pouze nějací herci, kterým udělali make-up a pomohli jim, aby vypadali takhle. Prostě cruel reality. Je smutný, jak se je někdo snaží zneužít, podvést.. Vlastně to jenom dokazuje, jací lidé byli a když se podíváme kolem, vidíme, že jsou stejní i po osmdesáti(!!!) letech. Kdybych měla film popsat třemi slovy, zvolila bych: reálné, šokující a NADČASOVÉ. Moc se mi líbila myšlenka filmu. Sama se nabízí otázka "Kdo je tady na tom světě skutečná zrůda?" Myslím, že pro odpověď nemusíme jít daleko. Všichni mají můj obdiv, že do toho šli, ukázali se světu a mohlo vzniknout takovéhle pravdivé dílo. Fakt bych byla moc ráda, kdybych někdy měla šanci vidět necenzurovanou verzi.(23.11.2012)

Na svou dobu určitě kontroverzní a bizardní ale v současnosti už v klidu stravitelný pohled na ty méně obdařené na těle ale o to více bohaté na duši.(25.2.2013)

Excelentní horor, jdoucí proti tehdejšímu a bohužel i současnému trendu, opovrhováním fyzicky postižených lidí. Snímek se tak snaží přesvědčit diváka o nesmyslnosti strachu z takto postižených jedinců. Zrůdy jsou ukryty v nás samých, často přitažlivých lidech. Snímek je tak sociologickým výchovným opusem.(26.9.2013)

A ze odkial nabral reziser American Horror Story inspiraciu na 4.seriu :). Akurat ze tento film je v mnohych ohladoch este bizarnejsi.(20.6.2015)

Mňa tento kúsok vyslovene pobavil, lebo úšklebky zrúd boli fakt dobré a malý Hans s Friedou podarení. Zo zrúd sa mi najviac páčili postavičky s copíkom aj ked žiadne vlasy nemali. Ani náhodou by som nepovedal, že Freaks sú tak staré, teda natočené v 1932. Aj vďaka sviežosti si zaslúžia pozornosť. Príbeh je prostý, posolstvo jasné. K plnému hodnoteniu chýba poriadna zápletka.(26.1.2016)

Skutečné zrůdy v tomto filmu jsou pochopitelně ty, které žádné tělesné postižení nemají... to je ale jen jedno ze zjištění, které si po zhlédnutí filmu divák odnese. Perfektně a odvážně natočené a i když příběh nepatří mezi nejoriginálnější, je na něj nabaleno hafo komediálně absurdních momentů a vedlejších motivů, které člověku život těchto "cirkusových zrůd" přiblíží.(22.4.2010)

V mnoha ohledech kultovní film, zobrazující skutečné zrůdy a myslím tím ty opravdu skutečné - povahové. Hned první pomalejší část, ve které jsou krátce představeny i ty "nejmenší" postavy, je velmi dobrá. Právě v ní je totiž ukryto mnoho ze života v tehdejším cirkusu, svým způsobem je vyprávění až dokumentární a lehce připomene výborný seriál Carnivale, jehož tvůrci jistě Zrůdy dobře znají. Následující dění by se dalo považovat za jednoduché a svým způsobem tomu tak je. Jenže právě to ozvláštnění v podobě jedinečného hereckého obsazení, mu dodává na ještě větší zajímavosti, jakoby jí ten příběh i bez něj neměl zrovna málo. Pocit, že se přitlačit na děj a tím i atmosféru, dalo podstatně dříve, než v závěru, ovšem přetrvává, hold styl režie Toda Browninga mi zase příliš nesedl. Ovšem již zmíněný až hororový závěr, je výborný a to již v dokonalé scéně v maringotce! Závěrečné "ponaučení" taktéž potěšilo, možná i tato část byla ve své době problém. I přes výtku k režii, klobouk dolu před Browningem, který se očividně nebál a vlastně na to právě u Zrůd doplatil. 80%(27.10.2018)

Zajímavý film ve kterém se celou dobu něco děje, takže mé obavy z hluchých míst byly zbytečné... Příjemná je i stopáž, která filmu rozhodně neškodí...(30.9.2008)

Působivý příběh, který je svým způsobem vyprávění nadčasový. Schéma pro příběh úplně odpovídá i dnešním standartům; plus přidejte originální zápletku, skvělé herce a atmosféru, která by se dala krájet. Úžasný zážitek.(6.10.2009)

Velké překvapení. Čekal jsem vyobrazení lidských "zrůd" jako přeobraz zla a odpornosti, ale vůbec. "Zrůdy" jsou v tomto filmu ti hodní a to se mi moc líbilo. I po 80ti letech jde o působivý film s mnoha životními pravdami.(10.12.2011)

Výborné, parádní, prostě úchvatné.(27.10.2014)

Na tenhle film jsem byla před lety upozorněná kamarádkou, která mi o něm s nadšením povídala. A mně nezbylo nic jiného než si ten film sehnat. A jsem ráda, že jsem tak udělala, protože takovýhle film se jen tak nevidí. Navíc jsem moc ráda, že vznikl před lety, protože v dnešní době digitálních triků apod. si nedovedu představit jako by výsledek vypadal. Navíc si zde oblíbíte spoustu charakterů! Za mě to byla okouzlující liliputka!(20.6.2015)

Snímek, který ve vás vyvolá snad všechny pocity. Krutost, smích, zvrácenost, strach a především opravdovou zrůdnost. Moc bych si přál být v té době na tomhle v kině, z toho musela být vzpomínka na celý život. Neuvěřitelné, jakou to mělo i dnes temnou atmosféru. Nejvíc se mi líbily ty konverzace mezi „dětmi“, u nich jsem se několikrát ze srdce zasmál. Nejlepší na tom je, že takhle to vlastně funguje i dodnes. Tohle je dílo.(8.9.2018)

Vztah normálních lidí a zrůd pod režijní taktovkou Toda Browninga. Naprosto excelentní zobrazení toho že skutečná zrůdnost se skrývá pod maskou lidí kteří jsou jakoby normální a kteří psychicky terorizují a opovrhují znetvořenými jedinci kteří ale ve skutečnosti nejsou zrůdy, jen chudáci kterým příroda nepřála. Šokující v době uvedení. I já jsem se často přistihl s otevřenou pusou a jen jsem hleděl na to jak si dokáže příroda "ulítnout". Nejvíc šokující je na tom to že tyto "zrůdy" jsou naprosto skutečné, žádní herci.(6.10.2006)

Zprvu úžas nad všema těma lidma, kteří jsou různě "podeformování", které se podařilo do filmu dostat, ale následně se z toho stane téměř hororová záležitost, která dovede vyděsit - právě zásluhou "zrůd". Jednoduchý příběh, který se snaží spíše "šokovat" a zapůsobit svým obsazením, než předvést něco sofistikovanějšího....(6.4.2008)

Zajímavý kinematografický kousek ukazujíc přírodou znetvořené lidi. vedle toho mladou, krásnou ambiciózní slečnu a siláka Herkula. Otázkou zůstává kdo je tady vlastně slizká zrůda.(28.12.2008)

Nevím, kdo přišel na to, že se jedná o horor, ale film tak zcela nepůsobí. Jde vyloženě o čisté drama. Setkáváme se nejen se zrůdami (myšleno jak fyzicky, tak duševně), ale také s obyčejnými pracovníky cirkusu a především s královským princem, který zde hraje velmi důležitou roli. Poznáváme a sledujeme každodenní cirkusový život, v němž nám vzájemné vztahy zadělají na zajímavou zápletku. S přibývajícím časem roste zájem i napětí, které na konci samozřejmě dosáhne svého vrcholu. Na konci si položme všichni otázku: Kdo jsou vlastně ty zrůdy? 70%(1.8.2009)

konečně se dostávám i ke komentáři na tento film, který ve své době pořádně protáhnul pérka prudérním Američanům :-) .. samotný děj je o skupině "lidí", kteří pracují v jednom cirkuse, a prožívají svoje radosti i strasti , tolik ve zkratce :-) .. na první pohled neslané a nemastné, no když člověk pustí ten film, nestačí se divit, protože jsou tam k věci vidění, které právě film udělaly "slavným" - ano, jde o ty zaměstnance cirkusu, kdy jsou to skutečně postižení lidé (žádný fake!!), které tehdy p.Browning shánel po celém USA a přemlouval pro toto natáčení, a tak máte k vidění opravdu bizardní lidi (mě nejvíc zaujal ten malý "klučina" :D) .. přesto tento film není až tak o tom, aby šokoval gelérií "zrůd" .. je to společenská metafora, která si bere na paškál samotné lidi, protože p.Browning záměrně používá těchto "zrůd" k tomu, aby je dával do kontrastu s normálními lidmi, jací jsou všude kolem nás .. situace ve filmu pak postupně systematicky člověka přivádí k názoru a pocitu, že někdy opravdu je cennější to zlato uvnitř než na povrchu, a že ty "zrůdy" mnohdy ani tak nejsou ti "divní", ale právě ti normální :-) .. jinak ač jde o ČB film, který je dost starý, kvalitou to moc nepokulhává .. ani ty dialogy nejsou až tak "hloupé", k tomu výborné herecké výkony všech účastněných (zejména ti postižení), a tak nezbývá, než zatleskat -- takto má vypadat filmové umění, které chce moralizovat šokováním .. a komu doporučit? určitě chladným zlatokopkám :D, lidem, co nejsou spokojeni se svou postavou, možná by to přehodnotili :-) a milovníkům ženských "bobrů", tady uvidí ženu pro ně přímo ideální :)!(31.5.2012)

Vidieť to v dobe vzniku, možno by som si v závere od strachu aj cvrkla. Takto po rokoch je to síce ešte stále zaujímavý počin, ale emócie zo mňa nevyžmýkal. Takmer hodinu som sa pozerala na "obyčajný" život cirkusových atrakcií, aby som sa dozvedela to, čo je dávno známe- áno aj oni sú len ľudia. Záverečná pomsta vyvrheľov spoločnosti na tých, ktorí sú považovaní za normálnych bola očakávaná a na môj vkus skratkovitá- chýbala nielen hrôza, ale aj obyčajné napätie. Ale ako vravím, na rok 1932 klobúk dole.(24.9.2014)

Filmársky veľmi kvalitné dielko. Rozhodne nejde o horror, skôr o baladický príbeh z cirkusového prostredia za účasti skutočných "oblúd". Nelichotivý titul filmu samozrejme odkazuje k všeobecnému pomenovaniu, pod akým sa títo človiečikovia prezentovali počas púťových atrakcií. Predstavuje nám ich pri každodenných úkonoch a oboznamuje nás s ich starosťami. Zaujímavé sú scény so siamskými dvojčatami. Máme tu koktavého chlapíka, ktorý sa usiluje o jednu polovičku, zatiaľ čo nedokáže nájsť spoločnú reč s tou druhou, ktorá sa má stať jeho švagrinou. Vždy keď si večer vypije, musí s ňou preležať v posteli kvôli nežiadúcim účinkom alkoholu aj jeho nastavajúca. Príbeh je jednoduchý, rýchlo odsýpa a aj keď možno nejde o film krásny na pohľad, je z neho cítiť humánnosť a predstavuje istú sondu do života handicapovaných ľudí, ktorých zobrazuje v celej ich plnosti a nielen ako hračky prírody.(5.10.2014)

Filmu jsem si všiml čistě náhodou, přes hodnocení oblíbeného uživatele, díky zette :D. Co říct, vědomí, že to nejsou masky, ale lidé, dává filmu úplně jiný náboj. V dnešní době by si s tím asi nikdo hlavu nelámal, použili by masky a samozřejmě nějaké ty filmové triky a šmitec. Příběh je klasika a dává nám ponaučení, že za pokřivenou tělesnou schránkou jsou v nitru milí a milující lidé a ti nádherní a dokonalí můžou být pěkné svi... což v době vzniku muselo udělat pěkný poprask a taky udělalo. K filmu nemám co vytknout, bavil mě celou dobu, škoda asi jen vystřižených scén o kterých jsem se dozvěděl ze zajímavostí. Závěrem: vřele všem doporučuji.(5.3.2015)

Může být děsivý film starý téměř sto let? S klidem. Asi nikdo by se to neodvážil označit za horor v dnešním slova smyslu, sugestivnosti to na výsledku ale nikterak neubírá. Příběh je jednoduchoučký, ale na vykreslení toho, co je třeba, bohatě postačí. Ten film vlastně v ničem nezestárl, už jen díky tomu, že se použily skutečné "zrůdy" a svým poselstvím je pořád stejně nadčasový a aktuální. Jediné, co zamrzí, že je tak krátký. Strávit s těmito obludnými cirkusáky ještě o půl hodiny déle a vzniklo by dílko, co se vám zažere pod kůži jako málo co. Ale i tak to tam je.(8.5.2016)

Příběh sice nemá velký děj, ale je dost zajímavý od začátku do konce. Jeden z těch kultovních filmů s příměsí něčeho „zakázaného", divného, zkrátka bizarního. Celý příběh není nijak výjimečný, jde vlastně jenom o pomstu „slabších" (v tomto   případě z běžné společnosti vyčleněných jedinců, kteří jsou „jiní") někomu, kdo se cítí být nedotknutelný, protože je „normální". A to je asi nejsilnější myšlenka snímku. Na jedné straně ukazuje krutost přírody a na té druhé temnou stranu lidské povahy.(7.10.2017)

Svojho času musel tento film spôsobiť šok. Ťažko sa mi momentálne hľadá film, ktorý by svojou kontroverziou vyvolal také ohlasy, aké zrejme na tridsiate roky vyvolali Obludy (snáď Srbski film). Celkovo sa Browningovi podarilo prelomiť tabu tým, že nastavil okno spoločnosti a zachytil správanie sa k postihnutým ľuďom. Pri sledovní snímku si skúste uvedomiť, že sa jedná o obdobie po ukončení prvej svetovej vojny a množstvo ľudí je handicapovaných práve v dôsledkoch vojny a zároveň vďaka pokrokom medicíny. Do toho zarátajme ľúbostnú zápletku a snahu dvojice "normálnych" ľudí priživiť sa na zaslepenej láske svojim spôsobom postihnutého Hansa ku krásnej, ale hlavnej zdravej Kleopatre a silnom Herkulovi a pripraviť tak "liliputána" o majetok v podobe obrovského dedičstva a dostaneme tak film, ktorý na svojej nekompromisnosti a vyzývavosti nestratí určite ani po 100 rokoch. 90%...(6.11.2017)

Chodím po tomhle světě bezmála 50 let. Za celou tu dobu jsem snad nepotkal tolik hříček přírody. Právě na nich jsou Zrůdy pochopitelně postavené. Ten casting je v tomhle případě neuvěřitelný. Příběh je vhodně zasazen, kde jinde by měla koexistovat taková koncentrace deformací než v cirkuse. Jinak je jednoduchý, srozumitelný každému počínaje nejmenšími dětmi. Hezky natočený, výborně postříhaný. Je to podbízivé, bulvární, ale jak je vidět na mém příkladu, ten kalkul funguje i po osmdesáti letech. Podivnosti neomrzí.(12.8.2018)

co dodat, perfektí sbírka defektů s napínavým vyvrcholením :) Dnes již legendární klasika.(12.3.2019)

"Gooble-gobble, gooble-gobble, We will make her one of us." Film síce zaujme nezvyčajnými stvoreniami, ale dejovo je to snímka poloprázdna. Myslím, že z viac ako hodinovej metráže sa dalo vyťažiť viac. Posolstvo je asi jednoznačné: vonkajšia krása nie je vždy ekvivalentná tej vnútornej. Inak som od protagonistov nevedela oči odtrhnúť! Obzvlášť od Simon "Schlitze" Metza (tá malá s novými šatami, ktorá mi pripomína Mad Ann z Little Britain).(24.6.2007)

Nadšeně tleskám hororu stříbrného plátna. Bavila jsem se naprosto velkolepě. Pravda doba byla jiná a na počátky filmu opravdu bylo strašidelné to, co nám dnes již nepřijde. Ale naprosto jsem si Zrůdy užila. Kam se na to hrabou ty dnešní masakry. Zkrátka slast pro filmové oko.(22.4.2008)

V hodně směrech průkopnická záležitost, která baví i po 85 letech...(23.5.2008)

Veľká škoda, že je to taký krátky film,aj preto nie absolútne hodnotenie. Minimálne polhodinku by som ešte uvítal, takto to trošku pôsobí ako jakási ponurá, trošku morbídna rozprávka pre dospelých, kde bohužial nevíťazí "dobro nad zlom" (utrápené cituschopné duše postihnutých nad malichernosťou a krutosťou "dokonalých") v pravom slova zmysle, iba naň poukazuje. Je to smutný príbeh hrajúci hlavne na divákov súcit a empatiu. K atmosfére nemalou mierou prispieva aj to, že oné "obludy" nie sú dielom ani maskéra ani animátora.(2.9.2008)

Další syrový horor, který by dnes už asi nebylo možné natočit. Není divu, že byl ve své době v mnoha zemích zakázán. Navíc díky své přijatelné délce nenudí ani po těch 76 letech.(1.11.2008)

Čekal jsem něco jiného, ale i přes to jsem velice spokojen. :) Aneb, že slovem zrůdy nejsou v tomto snímku myšleny postavy s tělesným postižením... Když nad tím tak „důmám“, vážně by mě zajímalo, jak se kdysi tvářili diváci v kině.(8.12.2008)

Pomalu se rozjíždějící film s hrůzným, leč rychle utnutým závěrem. Byl tu potenciál na ještě děsivější podívanou.(31.1.2009)

Hodně zajímavé dílko,hlavně vzhledem k jeho stáří,ale i přesto je určitě kvalitní,i díky opravdovým "zrůdám" v rolích sebe samých!!!(3.2.2019)

grandiózně natočený film ze zákulisí cirkusu, který ukazuje dilema kdo vlastně je opravdová zrůda.(20.3.2010)

Skvělé a na svou dobu velmi odvážné.(17.4.2011)

Film má sice banální příběh, ale velmi působivou atmosféru. Navíc se jedná o dílo dodnes unikátní. Jen asi značně utrpěl po nesmyslném okleštění a přidání "stravitelnějšího" konce. Sama moc nechápu, co je na filmu tak kontroverzního. Je to prostě příběh o lidské vypočítavosti. A na obsazení postižených lidí nevidím nic špatného, zvlášť když obludária v cirkusech nebyla žádnou raritou.(1.10.2012)

Škoda jen toho závěru kde by ta závěrečná pomsta mohla být o pár minut delší protože v tom nejlepším přijde střih a pak už jen vidíme to co chceme vidět od začátku čili co "zrůdy" provedli největší zrůdě Cleopatře. Každopádně je to dějinný film se vším všudy, jehož největší devizou je fakt že to bizarní obsazení ztvárnili skutečně handicapovaný lidi. Nejlepší scéna je pak ta v níž si maník bez končetin zručně vytáhne sirku z krabičky a zapálí si cigáro, na to jsem fakt koukal jak blázen!(24.11.2014)

Na tu dobu bezpochyby velice odvážný film. 70%(6.9.2008)

myslím, že v té době hodně otevřené dílo, jež nám ukazuje handicapované na stejné rovině s ostatními lidmi, ba naopak, zášť a zloba zůstává v rukou v těch tělesně zdravých...takže mi z tohoto filmu vyplynulo silné pozitivum. avšak ono oko a oko je dosti brutálně podáno, což bylo paradoxne v dobových filmech běžné(5.5.2009)

Velké překvapení. Xenofobní společnost na pranýři. Postižení, kteří ve filmu hrají, jsou mnohem přesvědčivější, než skuteční herci a paradoxně působí i lidštěji. Tento výborný kousek je sice poněkud teatrální, to však patří k době vzniku. Rád se na něj kouknu znova.(17.2.2010)

Překvapuje mě,že tento snímek byl zakázan v tolika zemích,a ještě dalších 30 let,jedná se vlastně o hendikepované lidi.Taky jsem si říkal,jestli tam nebyly nějaké masky,ale na začtku 30 let by asi těžko udělaly trik s člověkem,který nemá nohy a chodí po rukou,nebo obličeje těch dětí.Pro dnešního diváka to není tak hrozné,hlavně když vidí takovéto "lidi" v hororech,ale i tak to má pro mě velký filmový zážitek,protože i když se film jmenuje Zrůdy,tak tam jsou akorát ty postižené děti,které se taky snaží žít v naší společnosti,a je také škoda,že ve 30 letech,se na to dívaly tak nehumálně.(25.4.2010)

Ono to má hodně co říct, už jen díky těm lidem co tam hráli. Není to ani tak horor, ale spíž trochu tak ke zamyšlení o chování lidí k těm co neměli takové"štěstí" a nenarodili se jako normální zdraví. Scéna kde se "zrůdy" mstí je perfektní, popravdě i já bych se bál, kdyby na mě šli potmě takové" zrůdy" , vlastně lidé.(1.1.2016)

Zrůdy jsou tady ti dobře rostlí a krásní lidé. Kouzelné.(15.1.2016)

Najlepšie efekty sú žiadne efekty. Film však nestojí iba na kontroverzii, ale aj na skutočnej nefalšovanej emocionálnej sile. Film taký krutý a zároveň dojímavý. Rozhodne povinná jazda pre všetkých milovníkov filmovej klasiky.(29.5.2018)

Slepice.(22.2.2010)

Fascinující snímek na svou dobu to muselo být něco neskutečného.. Není to ani tak horor jako morální drama o chamtivosti..(22.4.2011)

Děkuji Karlu Pilkingtonovi, že mne k tomuto filmu přivedl ;-)(25.7.2011)

Film má určitě něco do sebe. Byla jsem z něj nadšená, moc se mi líbil.Určitě doporučuji shlédnout. V tomto směru bych řekla, že je to nepřekonatelný film. Na svou dobu výborně zpracované a k tomu se přidává i to, že "zrůdy" byli skuteční lidé.(19.11.2014)

Vskutku klasika. Po úspěchu Drákuly Tod Browning stvořil tohle. Zrůdy byly původně považovaný za film proti postiženejm a zdeformovanejm lidech. Až po dekádách si začli lidi uvědomovat, že je to ve skutečnosti naopak. Většina filmu není ani vlastně zneklidňující. Drama v zásadě. Trpaslík se zamiluje do 'normalní' ženský, ze který se vyklube kunda. To je prakticky děj.(6.12.2015)

Tak tohle je 5* žrádlo ;) výborná atmosféra.(27.1.2017)

Bizarné obsadenie(23.8.2018)

"We accept her, we accept her, one of us !" Mé první setkání s tímto filmem proběhlo díky "Snílkům" Bernarda Bertolucciho. Právě záběry ze svatby jsou tam umně vložené a já hned zatoužil tento snímek vidět. Podařilo se o něco později díky ČT. Je to skutečně dost morbidní podívaná a ten závěr, kdy v dešti a bahně lezou torza lidských těl s cílem vraždit, ten je prostě geniální. Jak moc bych si přál tento film vidět v plné verzi a bez vynuceného šťastného konce ! Ze Cinemy, číslo 03/2005, vybírám : "Tod Browning do svého bestiáře vybral z několika stovek uchazečů z celých Spojených států zhruba dvacítku, jež v úhrnu vytvořila svého druhu "the best of" dobové nabídky. V roce 1931 se podobné anomálie sice už nevystavovaly v klecích, byly ale stále poměrně oblíbenou součástí kabaretů, přičemž mnozí z protagonistů měli statut skutečné hvězdy. Browningův celebritami nabitý casting ale způsobil ve studiu pozdvižení. Zaměstnanci dokonce sepsali petici požadující, aby noví "kolegové" neměli přístup do kantýny..."(10.1.2019)

Tímhle filmem se vlastně inspirovali všechny seriály či filmy (viz. Simpsonovi), který si dělali srandu z jiných a děsivých lidí v cirkuse. Jo bylo to dobrý a zajímavý, ale pro mě se jedná jen o jednorázovku.(3.11.2019)