Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

CrazmydRed

"Gooble-gobble, gooble-gobble, We will make her one of us." Film síce zaujme nezvyčajnými stvoreniami, ale dejovo je to snímka poloprázdna. Myslím, že z viac ako hodinovej metráže sa dalo vyťažiť viac. Posolstvo je asi jednoznačné: vonkajšia krása nie je vždy ekvivalentná tej vnútornej. Inak som od protagonistov nevedela oči odtrhnúť! Obzvlášť od Simon "Schlitze" Metza (tá malá s novými šatami, ktorá mi pripomína Mad Ann z Little Britain). ()

PROTIVETRU

Veľká škoda, že je to taký krátky film,aj preto nie absolútne hodnotenie. Minimálne polhodinku by som ešte uvítal, takto to trošku pôsobí ako jakási ponurá, trošku morbídna rozprávka pre dospelých, kde bohužial nevíťazí "dobro nad zlom" (utrápené cituschopné duše postihnutých nad malichernosťou a krutosťou "dokonalých") v pravom slova zmysle, iba naň poukazuje. Je to smutný príbeh hrajúci hlavne na divákov súcit a empatiu. K atmosfére nemalou mierou prispieva aj to, že oné "obludy" nie sú dielom ani maskéra ani animátora. ()

worm14

Další syrový horor, který by dnes už asi nebylo možné natočit. Není divu, že byl ve své době v mnoha zemích zakázán. Navíc díky své přijatelné délce nenudí ani po těch 76 letech. ()

Honzus

Pomalu se rozjíždějící film s hrůzným, leč rychle utnutým závěrem. Byl tu potenciál na ještě děsivější podívanou. ()

drepp

Filmu jsem si všiml čistě náhodou, přes hodnocení oblíbeného uživatele, díky zette :D. Co říct, vědomí, že to nejsou masky, ale lidé, dává filmu úplně jiný náboj. V dnešní době by si s tím asi nikdo hlavu nelámal, použili by masky a samozřejmě nějaké ty filmové triky a šmitec. Příběh je klasika a dává nám ponaučení, že za pokřivenou tělesnou schránkou jsou v nitru milí a milující lidé a ti nádherní a dokonalí můžou být pěkné svi... což v době vzniku muselo udělat pěkný poprask a taky udělalo. K filmu nemám co vytknout, bavil mě celou dobu, škoda asi jen vystřižených scén o kterých jsem se dozvěděl ze zajímavostí. Závěrem: vřele všem doporučuji. ()

Hannahh

Příběh sice nemá velký děj, ale je dost zajímavý od začátku do konce. Jeden z těch kultovních filmů s příměsí něčeho „zakázaného", divného, zkrátka bizarního. Celý příběh není nijak výjimečný, jde vlastně jenom o pomstu „slabších" (v tomto   případě z běžné společnosti vyčleněných jedinců, kteří jsou „jiní") někomu, kdo se cítí být nedotknutelný, protože je „normální". A to je asi nejsilnější myšlenka snímku. Na jedné straně ukazuje krutost přírody a na té druhé temnou stranu lidské povahy. ()

CrazymanM

Hodně zajímavé dílko,hlavně vzhledem k jeho stáří,ale i přesto je určitě kvalitní,i díky opravdovým "zrůdám" v rolích sebe samých!!! ()

PetraMishka

Film je ve své podstatě jednoduchým příběhem o touze po penězích, které lákají protřelou umělkyni, a tak si i přes vnitřní odpor vezme liliputa, kterého pak ve velkém ždíme. Použití freak show jako prostředí pro tento příběh se ukázalo jako lákadlo pro diváky, osobně jej však spíše vidím jako přirozené vyústění tvorby Toda Browninga a jeho fascinace fyzickými postiženími. Zatímco ostatní lidé vyhledávali freakshow, aby se utvrdili ve vlastní nadřazenosti, Tod Browning své hrdiny zobrazoval jako lidské bytosti, které mají stejné touhy a mnohem více životního elánu než prostředí, které na ně kouká svrchu. A Zrůdy jsou vlastně vrcholem, protože vytvářejí dojem velké rodiny, která se vzájemně podporuje a má se ráda, a také se krtě mství, když někdo poškodí jednoho z nich. ()

Ilus

Film má sice banální příběh, ale velmi působivou atmosféru. Navíc se jedná o dílo dodnes unikátní. Jen asi značně utrpěl po nesmyslném okleštění a přidání "stravitelnějšího" konce. Sama moc nechápu, co je na filmu tak kontroverzního. Je to prostě příběh o lidské vypočítavosti. A na obsazení postižených lidí nevidím nic špatného, zvlášť když obludária v cirkusech nebyla žádnou raritou. ()

Delmondo

Škoda jen toho závěru kde by ta závěrečná pomsta mohla být o pár minut delší protože v tom nejlepším přijde střih a pak už jen vidíme to co chceme vidět od začátku čili co "zrůdy" provedli největší zrůdě Cleopatře. Každopádně je to dějinný film se vším všudy, jehož největší devizou je fakt že to bizarní obsazení ztvárnili skutečně handicapovaný lidi. Nejlepší scéna je pak ta v níž si maník bez končetin zručně vytáhne sirku z krabičky a zapálí si cigáro, na to jsem fakt koukal jak blázen! ()

infidele

myslím, že v té době hodně otevřené dílo, jež nám ukazuje handicapované na stejné rovině s ostatními lidmi, ba naopak, zášť a zloba zůstává v rukou v těch tělesně zdravých...takže mi z tohoto filmu vyplynulo silné pozitivum. avšak ono oko a oko je dosti brutálně podáno, což bylo paradoxne v dobových filmech běžné ()

josmart

Velké překvapení. Xenofobní společnost na pranýři. Postižení, kteří ve filmu hrají, jsou mnohem přesvědčivější, než skuteční herci a paradoxně působí i lidštěji. Tento výborný kousek je sice poněkud teatrální, to však patří k době vzniku. Rád se na něj kouknu znova. ()

Vital

Překvapuje mě,že tento snímek byl zakázan v tolika zemích,a ještě dalších 30 let,jedná se vlastně o hendikepované lidi.Taky jsem si říkal,jestli tam nebyly nějaké masky,ale na začtku 30 let by asi těžko udělaly trik s člověkem,který nemá nohy a chodí po rukou,nebo obličeje těch dětí.Pro dnešního diváka to není tak hrozné,hlavně když vidí takovéto "lidi" v hororech,ale i tak to má pro mě velký filmový zážitek,protože i když se film jmenuje Zrůdy,tak tam jsou akorát ty postižené děti,které se taky snaží žít v naší společnosti,a je také škoda,že ve 30 letech,se na to dívaly tak nehumálně. ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?