Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

Oktavianus

Principál Browning po Draculovi, Alonzovi a dalších stvůrách přivádí do písku své manéže tentokrát celé panoptikum zrůd - s hodně ironickou tečkou, že největší zrůdou je tu zdravá kráska. Ačkoli nijak netrpím předsudky vůči komukoli (no, snad až na fanoušky Realu Madrid :-) ), nebylo mi z tohoto filmu dobře po těle, zvlášť z jeho druhé poloviny, kdy se bezrucí, beznozí a jinak zpotvoření pitoreskní trpaslíci a jiné hříčky přírody plíží tmou mezi maringotkami. Snad jen škoda, že finále, kdy se Cleopatra zoufale snaží před nimi uniknout, bylo málo vygradované, spíš jen tak lehce načrtnuté, dokážu si představit údernější scénu. Pointa je možná očekávaná, ale proměna ruské tygřice Baclanové v to, čím beztak byla, tedy "jednu z nich", na mě dopadlo jako rána Herkulovou pěstí. Není mnoho filmů černobílého období, které v člověku zachovají takovou nepříjemnou mrazivou stopu. A Freaks jsou na prvním místě. ()

Flego

Ľudia mali odjakživa tendenciu ukazovať fyzicky znetvorených ľudí na rôznych atrakciách či v cirkuse. Aj tento film rozpráva o skupine cirkusantov, kde žijú a pracujú "freaks". Našťastie má väčšie ambície ako len ukazovať a desiť. V hodinovom filme Toda Browninga venoval väčšiu časť príbehu vykresľovaním charakterov postáv. Aj telom znetvorení ľudia majú svoje CITY. Prežívajú strach, úzkosť, výsmech, poníženie, ale aj radosť a lásku. ()

MontyBrogan

Tak neviem, či tu máme do činenia s prevteľovaním, nesmrteľnosťou, klonovaním, exaktne sa opakujúcou históriou, či omnoho menej pravdepodobným javom - náhodou, ale postava Cleopatry Olgy Baclanovej vo Freaks, to bola čistá Gretchen Mol v Boardwalk Empire. A Henry Victor (Hercules) sa takisto pohybuje aj po súčasnom svete. A to ako rapper Ninja z hudobnej skupiny Die Antwoord. Podoba však nie je len vizuálna, zvykne sa tiež obklopovať liliputánmi a podobne, stačí si pozrieť ich videoklipy. Záverečné zohavenie Olgy Baclanovej, to je zase jednoznačne práca doktora Moreaua, o ktorom bol v rovnakom roku (1932) natočený film Island of Lost Souls. Ten mal so Zrúdami spoločného menovateľa nielen v podivuhodných tvoroch, ktorí nie sú práve oku lahodiaci, ale aj v peknej mladej herečke menom Leila Hyams. No a teraz mi povedzte, či sú to všetko len náhody, alebo slobodomurárske sprisahanie?! ()

poz3n

Zrůdy vs zrůdy. Je úžasný jak v roce 32 někdo natočí film s tak nadčasovym smyslem. Jako horor bych to moc neviděl, ale to možná v dnešní době. V době vzniku to muselo bejt něco neuvěřitelnýho. Z těch tzv. zrůd vycházelo něco mrazivě děsivýho a zárověn něco láskyplnýho. Skvělá atmosféra, škoda že neni ta původní delší verze. ()

rikitiki

Dost šokující. Přiznávám, že jsem byla morbidně fascinovaná pohledem na zdeformované lidi. Poselství filmu je jasné: není důležité co je vidět navenek, ale co je uvnitř. Tady v naprosto vyhrocené formě. Film, u kterého jsem se zasmála i vyděsila pokřiveného charakteru, která je dost častý, ale tady v konfrontaci se zrůdnými těly vynikla jeho ošklivost. ()

jonyyy

Neskutečný film o skupině lidí, ke kterým se osud zachoval krutě. Lidé se jim posmívají, urážejí je. Ale mezi sebou rovnocenné, i přes všechny překážky veselé společenství, které má své vlastní zákony - urazit jednoho znamená urazit všechny..... v životě bych neřekl, že mě může 3/4 století starý film takto zaujmout. Tolik lidského neštěstí v jednom cirkuse. Ten konec v dešti působil opravdu děsivě. ()

Pítrs85

Chápu, že ve své době musel film Zrůdy vyvolat pořádnej poprask, ale přeci jen, píšeme rok 2014 a tak to na mně už nezanechalo takovej whuáá efekt jako na lidi tenkrát. Byla to prostě taková milá romantická komedie o lidech z maringotky, kde si ženský pěstujou plnovous, omladina běhá po rukách (protože nohy jaksi chybí) a když si chcete vzít nějakou slečnu za ženu, dostanete k ní jako bonus i její siamské dvojče. Ale abych moc nefrflal, svoje kouzlo tyhle zrůdy vážně mají, o to spíš díky skvěle vygradovanýmu konci, kde by se slabší povahy mohly i možná malinko bát. ()

SOLOM.

Tento kontroverzní film jsem dosud nikdy neviděl celý. Spíše jsem na něj narážel v různých dokumentech nebo interviewu. Potom jsem shlédl několik scének a rozhodl se, že jej prostě musím mít ve své filmotéce. Zvláště poté, co se objevil na seznamu 101 hororů, které musíte vidět, než zemřete! No a dnes uzrál čas, abych vzdal poctu všem účinkujícím i samotnému režisérovi za nezapomenutelný zážitek. Naprosto věřím tomu, že Tod Browning doslova šokoval celý svět a lituji, že se nezachovala původní verze filmu. I ta ořezaná je však skvělá. Tod Browning však rozhodně neměl v úmyslu tyto postižené lidi nikterak ponižovat či zesměšňovat. On název filmu by k tomu možná vybízel, ale oněmi „ZRŮDAMI“ rozhodně nemyslel postižené a retardované herce. Ale spíše jejich normální lidské protějšky. Je opravdu velká škoda, že jsme byli ochuzeni o onen původní závěr. Pro jeho údajnou morbidnost je však ztracen asi navždy. Nezbývá mi než tvůrcům zatleskat za jejich odhodlání, perfektní zážitek a onu emoční jízdu, kterou nám tady nabídli. 90% ()

Othello

Přijde mi docela dost vtipný, že Browning po té své vehementní snaze vysvětlovat divákovi, kdo jsou pravé zrůdy, stejně neodolal a zjevu účinkujících využil v závěru pro nejimpresivnější scénu filmu. Ale mě by to taky svádělo. Rád bych nějaký directors cut, ale toho se asi nedočkám. Sestříhání totiž filmu velmi ubírá, spousta scén na sebe nenavazuje, navíc se skoro celý film odehrává na jednom místě, takže až do svatební hostiny jsem měl pocit, že se všechno děje v jeden den. Siamský dvojčata jsou megasympatický a s ženomužem jsou to moje oblíbený zrůdičky. Vlastně bych si přál, aby aktéři Freaks měli celou vlastní sérii, ve který by zachraňovali svět před stále novými záporáky z řad nadlidí. Nejdřív by vykosily armádu formelínů a pak by rozjeli svoje super zrůdí schopnosti, aby se vypořádali s hlavním hezounem, který na ně bude útočit břitkým humorem a distingovaným chováním. A až by ho na konci každého dílů naši hrdinové zabili a snědli, tak by torzo chlapa, balící si nosem cigáro řeklo vtip. Nějakej dobrej. Třeba jak jde ta rodina rajčat... ()

eraserhead666

No do prdele! Další z filmů, na kterém bych byl hrozně rád v kině v době jeho uvedení. Strašně rád bych viděl ty diváky, co oni na to. To muselo být něco šíleného. Film na jednu stranu úplně normální a jednoduchý, v podstatě čistý romantický příběh o mezilidských vztazích, na druhou stranu podán tak lehce a prostě nenuceně bizarním stylem (kdy se na "zrůdy" nahlíží a jsou zobrazovány jako úplně normální lidské bytosti - a to mě fakt dost chytalo za "sluníčkové srdíčko"), až vám to rozseká palici. na první pohled nic, co by mělo společného s horrorem, ale je to tam, a např. závěrečná honička je fakt něco, z čeho mi běhal mráz po zádech. Tohle je neskutečná libůstka. Svědčí o tom už fakt, že mě, jako člověka, který nesnáší zdrobňování, přinutil v komentáři zdrobnit hned třikrát. Kromě toho jsem si taky zase přidal další zářez do seznamu zkouknutých horrorů z knihy 101 horrorů které musíte vidět než umřete. Aktuální skóre 67/101. ()

Sawy

Na film jsem se začal dívat s velkou nedůvěrou a obavou z nudy.Ale ta mi během sledování vůbec nepřišla na mysl.Na jednu stranu za to může určitě kratinká,něco málo přes hodinu trvající stopáž a taky fascinující pohled do světa "zrůd".Ale jsou to skutečně zrůdy?Ne.Jsou to jenom lidé,kteří neměli tolik štěstí a narodili se jiní.A za to je lidi nenávidí.Finální pomsta mohla být delší,pak bych určitě dal i plné hodnocení,ale i tak nesmírně působivý snímek,který můžu každému jen doporučit.85 % ()

ScarPoul

Film sa pohráva z jednou jedinou otázkou - a na nej je vlastne postavený celý príbeh - tá otázka je - kto je v tomto filme vlastne obluda? Na tejto otázke, ktorá vypláva počas toho ako bude sledovať film vás prinúti sa na konci zamyslieť. Tod Browning vytvoril znamenitý príbeh v ktorom mieša prvky hororu a komédie. Ani jeden z prvkov nie je rušivý a obidva sa navzájom doplňujú. Film ma veľmi krátku stopáž, ale aj na tomto krátkom časovom úseku dokáže vyrozprávať príbeh, ktorý je aktuálny aj dnes. A čo je pozoruhodné, film ako keby vôbec nezostarol. Tam kde Dracula pôsobí už dnes smiešne a naozaj ako lacný béčkový horor - aj keď zo znamenitou atmosférou a Lugosim - tam sú Freaks silnou sociálnou sondou do spoločenstva ľudí, ktorý sú iný. To ako na nich ľudia reagujú, to ako sa snažia byť šťastný uprostred intríg a klamstiev potvrdzuje to, že ani dnes to vo svete nefunguje inak. Rozhodne jeden z mála filmov, ktoré stojí za to si pozrieť, lebo sa tu doslova dá smiať cez slzy. A rozhodne to vo vás zanechá silný dojem. Vo mne aspoň zanechalo. ()

5150

FREAKS vznikly pod hlavičkou studia MGM, které v té době patřilo k největším. Po zkušebních projekcích došlo k podstatné úpravě snímku a po 14-ti dnech promítání byl definitivně stažen z kin. V některých částech států byl snímek přijat kladně, ale ve velkých městech totálně propadl. Navíc se na studio valily žaloby znechucených diváků - kdy jedna žena dokonce žalovala studio, že při projekci potratila. Byla zničena velká část kopií a malou renesanci FREAKS prožily v polovině 60. let při uvedení na festivalu v Benátkách. V podstatě od té doby se stal snímek ozdobou nejrůznějších festivalů a klubových kin. Bohužel z původní stopáže cca 90 minut se dochoval snímek pouze ve zkrácené podobě (chybí drtivá část horrorových scén) a údajně ještě existují jeden-dva alternativní konce. Nicméně i přesto a nebo možná právě pro tu zajímavou historii stojí FREAKS rozhodně za pozornost. // Festival Otrlého diváka 2006 ()

Litsarch

Co si budem namlouvat. Hororu Freaks moc nepobrali. Ale pokud na to koukám jako na drama o životu z cirkusového prostředí, kde jako "atrakce" vystupují lidé s handicapem, tak to působí velmi dobře. "Tak vidíte, monsieur, pusťe nás sem, ráda bych je vzala na sluníčko a nechala si je trochu pohrát...jako děti!" - "Děti? Jsou to zrůdy!" Příběh o lidech bez končetin, siamských dvojčatech, trpaslících a dalších krásně ukazuje, jakému opovržení a posměchu jsou vystavováni, jen kvůli tomu, že neměli to štěstí a nevypadají jako ostatní. "Proč bych se vám měla smát?" - "Většina velkejch to dělá." Příběh o slepé lásce trpaslíka k velké ženě, který by jí snesl modré z nebe, ale dočkává se jen využívání a posměchu. Příběh, který vyústí v pomstu. Příběh, při kterém si člověk řekne jak může být rád, že je zdravý, bez handicapu a to více ho film zasáhne, protože ti herci takové štěstí neměli. Přitom jsou stejní uvnitř jako my a chtějí to samé. Lásku, pocit bezpečí a normální život. Což dokazuje například fakt, že Prince Randian, muž bez rukou a nohou měl v reálném životě 5 dětí. Nemyslím si, že snímek patří mezi 25 nejnebezpečnějších filmů historie. Spíše 25 nejsmutnějších a nejsilnějších. ()

erl

I přes mnohdy přírodou tělesně zdeformované aktéry se jedná o velmi poutavý a ikonický snímek kterým Browning (s nesmrtelným Draculou) navždy vstoupil do dějin jako nadčasový filmař který přímo či nepřímo ovlivnil celé generace umělců. ()

Vesman

Film shlédnutý dnešního rána před odchodem do práce pouze kvůli tomu, abych na večerním rande ohromil svou potencionální milou... Jasné a dodnes pravdivé poselství o tom, že to nejhorší v lidech se ukrývá uvnitř a nikoliv na povrchu v případě Freaks na můj vkus zpracováno až příliš naivně a nereálně. Navzdory určitému nostalgickému kouzlu a úžasnému malému Hansovi tak moje neemotivní duše zůstává chladnou... ()

Bubble74

Už Quasimodo předvedl všem intolerantním zaslepencům, že i když tělesná schránka není zrovna optická delikatesa, skrývá se uvnitř krásná duše a velké srdce. Svou tématikou stále aktuální snímek, neboť o zákeřné, namyšlené adonise nikdy nouze nebude. Rovněž důležitý mezník filmové historie, byť opovrhovaný a nedoceněný. Tím jedinečný, že freaks nebyli znetvořeni triky ani maskéry, nýbrž se jednalo o skutečné kreace matky přírody. ()

corpsy

Skutočné postavy cirkusových ´´monštier´´ dodáva filmu neuveriteľný pocit reálnosti. Žiadne masky, žiadne triky, len skutočné, fyzicky sa odlišujúce postavy. Záleží na človeku, ako tento film zoberie. Môže byť zhnusený, môže byť dojatý nad ich nepekným osudom, môže byť vystrašený z ich hrôzu naháňajúcich výzorov. Ako film je to však excelentný príklad kontroverzného snímku, ktorý si zaslúži vašu už takú či onakú pozornosť. ()

liquido26

Film, který mezi doboými horory vyčnívá tím, že "monstra" jsou hrána lidmi se skutečným postižením. Jinak to na mě bohužel příběhově nijak zvlášť nezapůsobilo. ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?