Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

easaque

-5* už drahnou dobu bylo tohle stařičké drama v mém hledáčku zajmu, tak jsem rád, že se na něj dostalo. Samozřejmě to bylo hlavně kvůli účasti mnoha různých "živoucích zrůd", kteří k cirkusu té doby rozhodně patřili a přitahovali jejich pozornost. A tento film je význačným tím, že se dívá na ně především z jejich lidské stránky. Příběh lásky, slepého poblouznění a žárlivosti nikoho nepřekvapí, ale tady dostává dost na frak, právě díky účasti těch "druhořadých". A hezky ukazuje, že pravé zrůdy mají krásnou tvářičku, kterou umí výborně využívat - a to platilo, platí a bude platit nadále. Opravdu významný film, který sice působí jednoduše až naivně, ale za to, že si prošel různými úskalími, tak mu těch 5 hvězd nakonec dám. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Martin741

Mne nahanalo ucinkovanie tych znetvorenych herco hruzu. Ne, ne, ti neboli namaskovaniu, to boli realne telesne postihnutia, brrrrrr. vacsim masakrom bol pre mna len Upir Nosferatu 1922 alebo Exorcista 1973. Cele je to posadene do zakulisia cirkusu. 89 % ()

Flaxik

Těšíte se na 80 let staré triky a jejich směšnost v porovnání s dnešními možnostmi? Úsměv přejde. Tam žádné triky nejsou a kromě barev v tom filmu nemělo co zastarat. Bizarní jízda s herci, které byste opravdu doma nechtěli...možná ve sklepě pro velice speciální účely, ale to nebudeme ventilovat, že? Překvapivě ani scénář a dialogy nejsou tak podivně naivní, jak často ve filmech z téhle doby. ()

honajz2

Tak jsem to konečně viděl a nutno uznat, že to je dost povedený film. Sice si to neudrží atmosféru po celou dobu, ale jinak je to chytře napsané, skvěle natočené a zahrané, má to zajímavé postavy a nejednu silnou scénu. A k tomu všemu ještě pěkná myšlenka, že skutečnou zrůdou může člověk být především uvnitř. Na svou dobu dost slušný a odvážný film, ale vůbec bych se nebál říct, že nezestárl a funguje skvěle i dnes. O tom, jestli to je horor, by se v dnešní době dalo diskutovat, ale upřímně posledních 10 minut je natolik působivých, silných a dokonce i děsivých, že já osobně bych tak tenhle film označoval i dnes. Především je to chytré a dobře vedené drama, ale na pár hororových scén taky dojde, třeba závěrečný vzhled Cleopatry se mnou docela hnul (a to už mám za sebou hromadu hororů) a závěrečná honička v lese má takovou atmosféru, jako dneska málokterý horor... Lepší 4* ()

Trainspotter

"One of us! One of us!" Jak už to tak u nepříliš důvtipných televizních stanic bývá, filmový klub se vysílá ve značně pokročilých večerních /tj. nočních/ hodinách a proto jsem usedal k televizní obrazovce s velmi těžkými víčky a neustálým zíváním. Ale jen co odezněla znělka FK, tak únava rázem opadla a obrovským zájmem jsem Zrůdy sledoval. Opravdu sugestivní a až naturalistický výlet do světa kdysi populárních freak show, světa lidí trpících nanismem, bez končetin, siamských dvojčat, vousatých žen a v neposlední řadě také do světa opravdových zrůd, tedy lidí povrchních, tupých a majetkuchtivých. Celý snímek se odehrává v příjemném tempu z mapujícího do dramatického (přelom je svatba, že?), se zaujetím sledujete slepou zamilovanost, zhrzenou lásku, starostlivost, stupiditu a omezenost (tj. Hercules). Za zmínku stojí i retrospektivní způsob vyprávění s šokujícím vyustěním v přítomnosti. Jenže hned po tom šokujícím odhalení Kleopatry se měl objevit nápis "The End", protože já OPRAVDU nemám rád dovysvětlující endy, hlavně ty s předponou happy-!!! Já mám svou vlastní představivost, sakra! Uklidňuje mě jen ten fak, že si ten konec prosadilo studio a ne režisér... ()

starbrejkr

Nedovedu si představit, co to dělalo s lidmi ve třicátých letech. I dnes, kdy už jsme zvyklí skoro na všechno, to působí mimořádně silně. Jde v podstatě o jednoduchý motiv pomsty a ukázku, že někdy je těžké odhadnout, kdo je vlastně zrůda, ale vzhledem k tomu, kdo ji provádí a jak se odehrává, to nabývá úplně jiných rozměrů. ()

dubinak

Ani ne tak horor, jako spíše děsivě reálné drama o reálných anomáliích lidského těla, která je tu vyobrazena ne jako potíž nebo potupa, ale jako způsob žití zcela odlišného života. Netušila jsem, že mě film z roku 1932 dokáže až takto chytnout. Faktorem je hlavně to, že je Freaks natočen hlavně s láskou, jeho myšlenkou je to, že i ti nejpodivnější bytosti mezi námi mají všechny naše city, pocity, trápení, ale i právo na všechno, co je pro nás samozřejmé. Tento film v podstatě nemá obdoby, protože se maskéři nemuseli nijak namáhat, vše už bylo pro úlohu herců dávno připraveno. I přesto, že byl příběh postaven na těch nejjednodušších základech, už jen námětem je to pro mě velký fenomén. ()

tomtomtoma

Zrůdy jsou rozpolceností americké kulturní a komerční přízemnosti. Tod Browning v prvé řadě komponoval hororový druh pobavení, navíc sám vycházel z amerického vaudevillu a cirkusového prostředí, kde často vrchol kulturnosti provází salva kopanců a bizarnosti lidské existence. Byl si vědom potřeby k upoutání divácké pozornosti, vzal do ruky barevný amplion a pompézně štědrým vyvolávacím obřadem slibuje věci doposud neviděné, a nádavkem přidává silný příběh k uspokojení navnaděné zvědavosti. Pozornost se strhává extravagancí s potenciálem kontroverzního přijetí, neboť odlišné nahání tolik strachu a hrůzy z potencionálního nebezpečí. Ke slovu se dostává píseň soucitného klauna o lásce, zradě, zločinu a děsí možností nekompromisní odplaty, když strach přesáhne důvěrně bezpečné obzory. Nakonec je pro americké společenské a kulturní prostředí příznačný nejen osud filmu, ale také novodobé vytěžení lidské bizarnosti jako komerčního potenciálu v televizní sérii American Horror Story - Freak Show. Soucitným zpěvákem celé zvrácenosti lidské duše je Phroso (zajímavý Wallace Ford), cirkusový klaun a přívětivější tvář lidské duše, která se snaží být oporou slabším a bezelstnějším. Druhým světlým bodem klaunovy tiché písně je Venus (příjemná Leila Hyams), cvičitelka lachtanů v romantickém zklamání, ale i v následném obrození nitra a pocitu naplnění. Ústředním bodem vábeného zájmu je Cleopatra (zajímavá Olga Baclanova), akrobatka na visuté hrazdě. Ona je tou podstatou maloměšťácky pokryteckého kulturního i komerčního prostředí, obávaná zrůdnost je potom způsobem prodejním. Důležitou postavou klaunovy písně je Hercules (příjemný Henry Victor), cirkusový silák menšího ducha a obhroublých způsobů chování, se kterou požaduje svá práva k uspokojení potřeb. K výraznějším postavám také patří v intimní otázce příliš důvěřivý a zaslepený trpaslík Hans (Harry Earles), jeho smutná a strachující se snoubenka Frieda (Daisy Earles), koktavý klaun Roscoe (Roscoe Ates) a siamská dvojčata s jasně odděleným sexuálním životem (Daisy Hilton a Violet Hilton). Z dalších rolí zde zaujme provozovatelka obludária Madame Tetrallini (Rose Dione), a její cirkusový sbor: rozdvojený intersexuál (Josephine Joseph), mladík bez nohou (Johnny Eck), bezruká dívka (Frances O´Connor), živá kostra (Peter Robinson), vousatá žena (Olga Roderick), lidský trup s hlavou (Prince Randian), připravený trpaslík Angeleno (Angelo Rossitto), či stydlivý mikrocefalik (Schlitze). Zrůdy jsou hororovou přehlídkou té bizarnosti lidské existence, film překročil své zamýšlené určení a předkládá evidentně nechtěně svůj požadavek rovnoprávnosti a neváhá zastrašovat. Soudržnost zrůd chrání svou vlastní komunitní integritu, včetně práva na život, či spravedlnost. Nádherná to rozpolcenost americké kulturní a společenské podstaty! ()

C0r0ner

Solidní panoptikum, které opravdu v roce 1932 muselo být obrovskou kontroverzí, a i dnes to zdaleka není standard. Po chvilce to obludárium ale člověka přestane bavit, a jelikož film neoplývá skoro žádným dějem, je to tak tak průměr. Každopádně ale hodně nezvyklý film. 50% ()

zette

Dalsi z nekolika malo filmu, na ktere divak nezapomene. Samozrejme predevsim, diky skutecnym postavam, ktere v tomto ojedinelem snimku hraji. Vyborna myslenka tvurcu, kdy skutecne lidske zrudy nejsou ti, kterym priroda nadelila az nepochopitelny handicap, ale zdanlive normalni a zdravi lide, kteri touzi po penezich. Jednoducha dejova linie, ktera je vdecna v kazde dobe. Zpracovani je ovsem genialni, zaver v desti je desivy. Herecke vykony vyborne, v cele s Harrym Earlesem. Nadcasovy film, ktery by uz dnes asi nikdo nenatocil... ()

Ruuzha

Co bych k Freaks napsal..točeno v době kdy pro lidi s podobným postižením bylo jako jediná možnost obživy potupná práce v cirkuse, kam se na ně chodili dívat senzacechtiví diváci. Freaks zachycuje život siamských dvojčat, "mužoženy", lidí bez spodní části těla, bez končetin, trpaslíků...Na první pohled může působit celý film zvráceně, ale nenajdete v něm nic jiného než život lidí, kteří jsou obyčejní jako vy, jen navenek působí trochu jinak... Film je mimochodem volně k vidění na video.google.com ()

czejny

Za svoje vady nemohou, avšak slouží jako poutavá atrakce někde v ZOO. Film, který na mne nepůsobil děsivě kvůli svému zpracování, ale kvůli faktu, že všechny postavy (zrůdy) jsou reálné. Na svůj rok to muselo být něco šokujícího, dnes při přehršelu všech možných i nemožných monster ne tolik šokující, ale zajímavé a poučné. Kraťoučký snímek, který určitě stojí za zhlédnutí. Už z toho důvodu, že slovo Zrůda zde nabírá jiný rozměr... ()

Radiq

Tak tohle je opravdu vynikající dílo, jakože fakt vyniká. Jak originálními postavami, tak prostředím cirkusu. Můj respekt patří hlavně lidem, kteří se nechali v tomhle filmu zvěčnit a nestyděli se ukázat svá často hrozná postižení světu. Další můj respekt patří tvůrcům, kteří do takové látky vůbec šli. Jde vidět, odkud čerpala jedna ze sérií American Horror Story. Tohle je ale mnohem lepší, i když z toho dýchá svět filmu pro pamětníky (vzhled herců, naivní romantická linie atd.). Rozhodně to ale má co nabídnout. Závěrečné plazení zrůd bahnem bylo fakt hrůzu nahánějící a plno hororů tomu nesahá ani po kolena (mno, i když tady jich dobrá polovina buď kolena neměla nebo je měla proklatě nízko). Naopak humorně vyznělo to, že z kruté cirkusačky udělali slépku, chch. ()

HorrFi

Muj první film v rámci výzvy od uživatele pornogrind a jsem mu vděčněj, že mi dal do výzvy právě tenhle film, protože jsem upřímně o jeho existenci nevěděl.. Zrůdy jsou sice film starší než moje babička, ale vtáhlo mě to děje hned na začátku a už nepustilo, ono vidět pohromadě tolik ,,zrůd" a ,,omylů" přírody je mimořádný samo o sobě a je to jeden velkej bizár.. ()

trojtmberk

Důkaz, že i bez kolosálních triků, bez kterých se dnes většina filmů neobejde, jde natočit film, ze kterýho vás bude mrazit. Zrůdy jsou o tom, že ty největší monstra jsou většinou schovaný v pěknym obalu. Chvilku jsem váhal jestli dát čtyři nebo maximum a když přihlédnu k roku výroby a k tomu jak aktuální je to i dneska, tak mi nezbývá než tam toho bůra plácnout. ()

hans500

První část filmu je téměř dokumentární, druhá už se více zaměřuje na děj, který je celkem dobrý. Především jedna z posledních scén filmu je výborná. Odvážný film, který se Browningovi povedl na výbornou. Škoda že se nedochovala 90 minutová verze. Celkem 4,5*. ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?