Zrůdy. Jsou to ti, co vypadají jako monstra nebo ti, co se tak chovají? V tomto filmu naleznete odpověď. Handicapovaní lidé se snaží zapojit do "normálního" světa. Někteří je přijmou a jiní zneužívají. Bizardnější na tom je, že se film odehrává v cirkuse, kde se pro nás diváky stává vše atrakcí. Po celou dobu je příběh v dramatickém sledu až na poslední čtvrthodinu, kde se vše obrátí naruby a je z toho horrorová podívaná, kdy posledních pět minut sledujete se zatajeným dechem. O jednu hvězdičku jsem musel ubrat, kvůli jistým místům, kde se film vleče. Ale jako celek, to působí dobře.(5.9.2008)

Co bych k Freaks napsal..točeno v době kdy pro lidi s podobným postižením bylo jako jediná možnost obživy potupná práce v cirkuse, kam se na ně chodili dívat senzacechtiví diváci. Freaks zachycuje život siamských dvojčat, "mužoženy", lidí bez spodní části těla, bez končetin, trpaslíků...Na první pohled může působit celý film zvráceně, ale nenajdete v něm nic jiného než život lidí, kteří jsou obyčejní jako vy, jen navenek působí trochu jinak... Film je mimochodem volně k vidění na video.google.com(18.8.2009)

-5* už drahnou dobu bylo tohle stařičké drama v mém hledáčku zajmu, tak jsem rád, že se na něj dostalo. Samozřejmě to bylo hlavně kvůli účasti mnoha různých "živoucích zrůd", kteří k cirkusu té doby rozhodně patřili a přitahovali jejich pozornost. A tento film je význačným tím, že se dívá na ně především z jejich lidské stránky. Příběh lásky, slepého poblouznění a žárlivosti nikoho nepřekvapí, ale tady dostává dost na frak, právě díky účasti těch "druhořadých". A hezky ukazuje, že pravé zrůdy mají krásnou tvářičku, kterou umí výborně využívat - a to platilo, platí a bude platit nadále. Opravdu významný film, který sice působí jednoduše až naivně, ale za to, že si prošel různými úskalími, tak mu těch 5 hvězd nakonec dám. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](19.12.2017)

Důkaz, že i bez kolosálních triků, bez kterých se dnes většina filmů neobejde, jde natočit film, ze kterýho vás bude mrazit. Zrůdy jsou o tom, že ty největší monstra jsou většinou schovaný v pěknym obalu. Chvilku jsem váhal jestli dát čtyři nebo maximum a když přihlédnu k roku výroby a k tomu jak aktuální je to i dneska, tak mi nezbývá než tam toho bůra plácnout.(2.9.2008)

Ani ne tak horor, jako spíše děsivě reálné drama o reálných anomáliích lidského těla, která je tu vyobrazena ne jako potíž nebo potupa, ale jako způsob žití zcela odlišného života. Netušila jsem, že mě film z roku 1932 dokáže až takto chytnout. Faktorem je hlavně to, že je Freaks natočen hlavně s láskou, jeho myšlenkou je to, že i ti nejpodivnější bytosti mezi námi mají všechny naše city, pocity, trápení, ale i právo na všechno, co je pro nás samozřejmé. Tento film v podstatě nemá obdoby, protože se maskéři nemuseli nijak namáhat, vše už bylo pro úlohu herců dávno připraveno. I přesto, že byl příběh postaven na těch nejjednodušších základech, už jen námětem je to pro mě velký fenomén.(23.3.2014)

Za svoje vady nemohou, avšak slouží jako poutavá atrakce někde v ZOO. Film, který na mne nepůsobil děsivě kvůli svému zpracování, ale kvůli faktu, že všechny postavy (zrůdy) jsou reálné. Na svůj rok to muselo být něco šokujícího, dnes při přehršelu všech možných i nemožných monster ne tolik šokující, ale zajímavé a poučné. Kraťoučký snímek, který určitě stojí za zhlédnutí. Už z toho důvodu, že slovo Zrůda zde nabírá jiný rozměr...(7.9.2008)

Ohromně působivá klasika, známá především proto, že hlavní role ztvárnili skutečně postižení lidé. Krom toho ani příběhu není co vytknout: "nalezneme tu lásku, zradu i smrt". Atmosféra je značně pohnutá a grandiózně děsivé finále jen podtrhuje vyjímečnost a nezaměnitelnost tohoto skvostu okrajových žánrů.(22.9.2012)

Dalsi z nekolika malo filmu, na ktere divak nezapomene. Samozrejme predevsim, diky skutecnym postavam, ktere v tomto ojedinelem snimku hraji. Vyborna myslenka tvurcu, kdy skutecne lidske zrudy nejsou ti, kterym priroda nadelila az nepochopitelny handicap, ale zdanlive normalni a zdravi lide, kteri touzi po penezich. Jednoducha dejova linie, ktera je vdecna v kazde dobe. Zpracovani je ovsem genialni, zaver v desti je desivy. Herecke vykony vyborne, v cele s Harrym Earlesem. Nadcasovy film, ktery by uz dnes asi nikdo nenatocil...(1.3.2015)

Môžem povedať len toľko, že nemám čo povedať.(24.3.2016)

Tak tohle je opravdu vynikající dílo, jakože fakt vyniká. Jak originálními postavami, tak prostředím cirkusu. Můj respekt patří hlavně lidem, kteří se nechali v tomhle filmu zvěčnit a nestyděli se ukázat svá často hrozná postižení světu. Další můj respekt patří tvůrcům, kteří do takové látky vůbec šli. Jde vidět, odkud čerpala jedna ze sérií American Horror Story. Tohle je ale mnohem lepší, i když z toho dýchá svět filmu pro pamětníky (vzhled herců, naivní romantická linie atd.). Rozhodně to ale má co nabídnout. Závěrečné plazení zrůd bahnem bylo fakt hrůzu nahánějící a plno hororů tomu nesahá ani po kolena (mno, i když tady jich dobrá polovina buď kolena neměla nebo je měla proklatě nízko). Naopak humorně vyznělo to, že z kruté cirkusačky udělali slépku, chch.(8.11.2016)

Trochu jako Elephant man, jen o padesát let starší. Znepokojivý, skvěle podaný příběh několika cirkusových zrůd (představovaných skutečnými zrůdami), jejich vztahů a jejich konfliktu s normálními cirkusáky i okolním světem. Depresivní film ano, horror rozhodně ne. Film můžete shlédnout online na http://video.google.com/videosearch?q=Freaks&emb=0&aq=f# (dle českých zákonů je to legální)(5.3.2009)

A teď ještě musím sehnat tu verzi s komentářem samořečeného odborníka Karla Pilkingtona.(12.10.2012)

Film, kterým chtěl Browning překonat svého Draculu a místo toho si jím pohřbil kariéru; film, který většina aktérů z duše nenáviděla jako ponižující, ale o pětatřicet let později v něm našlo hnutí hippie freaks kultovní obraz a obhajobu vlastní jinakosti. Exploatační výjevy s tělesně postiženými, které dobové publikum neuneslo, působí na dnešního otrlého diváka už jen bizarně, zápletka by byla v podání zdravých herců naprosto tuctová, zato ve vyznění celého snímku s časem vyplavalo na povrch původně nepochopené svérázné humanistické poselství – je to hlavně tahle přehlídka paradoxů, co dělá ze Zrůd mimořádný, za pozornost v každém případě stojící snímek.(17.12.2016)

První část filmu je téměř dokumentární, druhá už se více zaměřuje na děj, který je celkem dobrý. Především jedna z posledních scén filmu je výborná. Odvážný film, který se Browningovi povedl na výbornou. Škoda že se nedochovala 90 minutová verze. Celkem 4,5*.(29.12.2008)

Pre mňa omnoho milší a úprimnejší zážitok než aký predstavoval Chaplinov Kid. Na rok natočenia ohromne odvážne, vnútornú krásu velebiace a povrchnosťou pohŕdajúce. Zrúdy pre mňa nepredstavovali znechutenie alebo šokovanie, ale duchovné pohladenie. Silné 4.(6.11.2013)

Mne nahanalo ucinkovanie tych znetvorenych herco hruzu. Ne, ne, ti neboli namaskovaniu, to boli realne telesne postihnutia, brrrrrr. vacsim masakrom bol pre mna len Upir Nosferatu 1922 alebo Exorcista 1973. Cele je to posadene do zakulisia cirkusu. 89 %(21.2.2018)

Těžko zařaditelný bizarní film, spíše drama než horor, protože lidské zrůdy, ať už jejich postižení bylo fyzické či duševní, vzbuzovaly spíše politování než obavy. Vlastně od poloviny filmu jsem pociťovala soucit s těmito postiženými lidičkami, k nimž se příroda zachovala velmi macešsky, aniž si to zasloužili. Originální, nevšední, působivý snímek, který mne natolik šokoval, že jsem ho několik dní nemohla dostat z hlavy. Příběh je jednoduchý, svým způsobem napínavý, s velmi emotivní mrazivou atmosférou, silným morálním poselstvím a hororovým závěrem. Těch více než 80 let od natočení mu neubralo na kvalitě a aktuálnosti.(15.3.2016)

Může se zdát odporné zneužívat postižení lidí k vytváření hororové atmosféry, ale vyvažuje to myšlenka filmu o pravé zrůdnosti, která se skrývá v lidské mysli. Bohužel, natočeno je to staticky a bez nápadu - všechno leží na abnormalitě herců, takže výsledný dojem je podobný jako po návštěvě nějakého podivného domu hrůzy...(30.5.2007)

Jsem člověk, kerej na horory z určitýho důvodu nekouká. Ale tohle mi ani nějak nevadilo. Byla to spíš taková strašidelná storka o tom, že i někdo, kdo je nějakm způsobem jinej, může bejt vevnitř stejnej jako "normální" člověk. V dávnejch dobách bylo celkem obvyklý, že se takoví lidé objevovali v cirkusech hned vedle opic a lvů. Dneska už je naštěstí jiná doba a tohle jim nehrozí. Ten film ukázal, že "normální" člověk může bejt mnohem větší špína než někdo ze "zrůd". Dávám teda 4 hvězdy a 5 nedám jenom z toho důvodu, že mi tam nepřišlo úplně všechno "košer", páč jsem nějak nerozpoznal co může bejt fakt a co je jenom trik a taky za to, že bych byl mnohem radši za tu nesestříhanou verzi. Jenže puritánští Amíci ten film radši zakázali a ještě ho ostrouhali jako mrkev. Přitom nebyl důvod. (A nebo třeba byl, byla tehdy jiná doba a dnešní člověk už na to kouká jinak.) Pokud existuje ta celá verze, moc rád bych jí viděl. A že ten film zařadili do 25 nejnebezpečnějších filmů historie? Prosim vás, dyť je tam i Taxi Driver, Requiem for a Dream, Romper Stomper nebo Reservoir Dogs-všechno skvělý filmy.(2.3.2009)

Já z tohodle filmu mám rozporuplné pocity. Veškeré Freaks ve mě budili spíše soucit a jejich "hraní" mě mimo malého blonďáka ani vlastně neoslovilo, avšak na druhou stranu panoptikum různých genetických poruch to bylo opravdu zajímavé. Závěrečná msta na zlé ženě a její proměnu v ještě větší slepici než byla tyto rozporuplné pocity spíše podtrhla.(26.4.2010)

Rozprávka zasadená do prostredia cirkusu ( herci sú skotočné hviezdy vtedajších "freak show"), kde zlo je potrestané a najväčšia obludnosť sa skrýva za maskou krásy. Jednoduché a dokonalé.(22.1.2011)