Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

martinez.

Věřím, že i dnes by tento slavný shocker dokázal naivní mamináčky vychované v bavlnce neznalé krutosti světa vystrašit. A jak se teprv musím smát představě, kdy toto v 30. letech v kině sledují puritáni ověšení motýlky, cylindry a fraky. Tento film není jen zestárlým vzdělávacím prostředkem, on mě po celou hodinu upřímně bavil, jakkoliv může být v některých ohledech naivním a charakterově nepropracovaným. ()

BlackTom

Tod Browning snáď ešte prekonal svojho slávneho Draculu. Atraktívne lokality Transylvánie vystriedali ešte atraktívnejšie lokality cirkusu (mám úchylku) a namiesto hraného upíra tu máme skutočne fyzicky zdeformovaných ľudí. A čo je najdôležitejšie, v primeranej stopáži sa nám snažia ukázať v tom lepšom svetle a označiť namiesto seba tie skutočné Freaks. Silný, emotívny a inšpiratívny snímok. Na tú dobu šokujúce, to určite, svoj dopad na diváka však má aj dnes. ()

Han22

Dafuk just i see? Tenhle film by neprošel ani dnes, jak probůh mohl projít cenzory, studiovými bossy a schvalováním v roce 1932? No ale když pominu, že téměř výhradní osazenstvo filmu tvoří skutečné monstra, zrůdy a příšery, že nebyly použité žádné masky, triky ani efekty, rok výroby je přecejen poznat a to v žánru. Blonďatá mrcha si veme chlápka (v tomto případě trpaslík), kterým opovrhuje, aby ho mohla zabít a získat jeho peníze. Ten nevidí skutečnou lásku své předchozí přítelkyně, ani co se na něj chystá. Ukázkový scénář pro melodrama a ono to taky melodrama je, s hororem to vlastně nemá nic společného. Maximálně s hodně bizarním úletem. ()

DonQ

Hodně bizarní a nezapomenutelná podívaná. Opravdu jsem něco podobného hodně dlouho neviděl a nevěřím, že v dohlednu něco takového uvidím. Jsem docela šokován, že takhle odvážný film byl natočen před více než osmdesáti lety, klobouk dolů... Otázkou je kdo je vlastně zrůda? Človíček s tělesnou vadou nebo ten s vadou na duši? Zrůdy na to odpovídají po svém. Atmosféru určitě výrazně umocňuje, že téměř celá herecká skladba jsou reálné "zrůdy", které hrají doslova samy sebe, z čehož doopravdy hodně mrazí a sebelepší dnešní efekty tento fakt nemohou přebít. Ústřední duo zakrslíků mne fakt bavilo a mrcha Cleopatra příjemně děsila. Myslím, že díky Freaks se brzy podívám na zoubek pár dalším starým americkým hororům, neb jsem dosud netušil, že by mne mohly zaujmout i v dnešní době, jakožto zmlsaného konzumního diváka. I vzhledem k tomu, že zrovna čtu o "podivných dětech" od Riggse je toto u mne trefa do černého. Za největší oblíbence volím mexické mikrocefaliky! ()

klukluka

Chodím po tomhle světě bezmála 50 let. Za celou tu dobu jsem snad nepotkal tolik hříček přírody. Právě na nich jsou Zrůdy pochopitelně postavené. Ten casting je v tomhle případě neuvěřitelný. Příběh je vhodně zasazen, kde jinde by měla koexistovat taková koncentrace deformací než v cirkuse. Jinak je jednoduchý, srozumitelný každému počínaje nejmenšími dětmi. Hezky natočený, výborně postříhaný. Je to podbízivé, bulvární, ale jak je vidět na mém příkladu, ten kalkul funguje i po osmdesáti letech. Podivnosti neomrzí. ()

Zagros

Režiséra Toda Browninga jsem poprvé zaznamenal s filmem Alonzo, muž bez rukou. Ten mě přes své stáří téměř sto let velmi zaujal. Tvůrci vytvořili silnou atmosféru a dovedně pracovali s prostředím cirkusu a postiženými lidmi (často jen charakterově). Ve filmu Zrůdy se do stejného prostředí Tod Browning po pěti letech vrátil a opět si obsadil různě tělesně postižené lidi. Tentokrát na tom založil celý film. Hádám, že i s propagací... něco jako zrůdy z cirkusu na plátně. Tím si zajistil velké kontroverze ještě před uvedením filmu. U diváků nebyl film moc vřele přijat, přestože byl po pokusných projekcích ještě upraven, aby byl divácky přístupnější. Komerčně propadl a v řadě zemí byl dokonce zakázán, což mělo na kariéru Toda Browninga zničující dopad. Dnešní divák je zvyklý na ledacos, tak jej možná už Zrůdy nešokují tolik. Nicméně některé záběry jsou hodně silné. Naštěstí film má hutnou atmosféru, která dokáže vyvážit banální příběh jedné naivní lásky. Má také výraznou nosnou myšlenku, že zrůdy nejsou lidé dle svého zjevu, ale mnohem větší zrůdou mohou být svým proradným a nemilosrdným chováním. V tomto filmovém podání to vyzní až neuvěřitelně silně. Když k tomu připočtu dobu vzniku a tehdejší technické možnosti, ve kterých film vznikl, nezbývá než dát vysoké hodnocení za výrazný filmový zážitek. ()

1860

hodně silnej příběh, dost to na mě zapůsobilo, jistě na to mělo vliv prostředí, a ten konec.. UFF! ()

HonzysKISS

Snímek, který ve vás vyvolá snad všechny pocity. Krutost, smích, zvrácenost, strach, a především opravdovou zrůdnost. Moc bych si přál být v té době na snímku v kině, z toho musela být vzpomínka na celý život. Neuvěřitelné, jakou to má i dnes temnou atmosféru. Nejvíc se mi líbily ty konverzace mezi „dětmi“, u nich jsem se několikrát ze srdce zasmál. Nejlepší na tom je, že takhle to vlastně funguje i dodnes. Tohle je dílo. ()

peetriss

Precizně vyprávěné a vygradované drama, které notně předběhlo svou dobu - diváci na takovou dávku reálnosti a upřímnosti nebyli připraveni. Ono ve vyprávění vlastně ani tak nejde přímo o osudy postav různě tělesně se odlišujících od majority ve společnosti, jedná se obecně o poukázání na podceňování, utlačování, ponižování a zesměšňování lidí jakkoli se odlišujících od zavedených zvyků a filmové "zrůdy" se staly jen předmětem tohoto poukazu nebo chcete-li poselství. Závěr filmu je skvěle vygradován a natočen takovým způsobem, že diváka neustále přepadá myšlenka, zda onen titul filmu Zrůdy není příhodnější pro "normálně" rostlé lidi, zcela bez skrupulí zaslepené svými sobeckými zájmy a touhou po bohatství na úkor těch "odlišných" a jejich citlivých duší. Zajímavá perlička a originalitka v historii filmového průmyslu. ()

Paldiny

Z počiatku mi vadila možno zbytočne vyhrotená samoúčelnosť, kde sa nám postupne predstavuje jeden nešťastník za druhým, rovnako neladili tragi – komické scénky (nápadníci dvojičiek čo si budú chodiť na návštevy?). No neprišlo mi to vtipné. Ale ako sa dostalo do reči dedičstvo a zazneli svadobné zvony rozbehol sa fajnový psychický teror. Toho malého Fica mi prišlo čím ďalej tým viac ľúto a tešil som sa na “revenge of freaks“. Našťastie sa jej aj dočkal, kruté vyvrcholenie za prietrži mračien malo správne grády a spravodlivosť voči vypočítavej Kleopatre nemohla byť spravodlivejšia. Možno aj preto mi neladí posledná scénka, kde liliput Hans ľutuje toho čo vyviedol a životná láska ho presviedča o opaku, ako keby ani nebežal s davom po lese a neprahol po pomste. Navyše pri nej, ako jedinej prekvapivo chýba remaster. ()

Jespi

Film na který by seděl oblíbený titulek bulvárních novin... v šoku, "Amerika v šoku!" Lidé omdlévali, křičeli, opouštěli sály, ženské potratily a chlapi sepisovali petice za ukončení promítání. Z dnešního pohledu samozřejmě film tak šokující není. Co mě však příjemně zarazilo je fakt, že se snímek pokouší úspěšně zachytit "zrůdy" jako normální lidské bytosti, mají emoce, mají sny, cítí lásku, ale i strach, prostě jsou to lidé jako my. I přesto pointa filmu tehdy evidentně nefungovala a lidé viděli jen ty "ohavné, hnusné zrůdy," jelikož jsem o filmu, a o tom co v Americe způsobil, četl před zhlédnutím, čekal jsem spíše (v rámci možností tehdejší doby) nějakou gore nechuťárnu. Každopádně, za mě docela solidní snímek, nějak jsem se nedokázal vyloženě emočně naladit a soucítit nebo litovat, fandit nebo se nějak hlouběj dostat do filozofické stránky filmu, takže jsem jej proletěl spíše jako čistý konzum. V dnešní době existují kvalitnější snímky na nějakou psycho-rozborku a pokud beru vyloženě tématiku handicapu - nemoci, Sloní muž jasně vede. Filmu se však prostě musí přičíst i ta historická hodnota, odvaha režiséra vůbec s něčím takovým přijít na svět a co si budeme povídat, odvaha i těch handicapovaných lidí v tomto snímku hrát. Suma sumárum, Film 3* + historická hodnota + klobouk dolů před (ne)herci.... 75% ()

Rozjimatel

"I'll never forget, what you are doing for me, Cleo."     Na dobu vzniku veľmi neobvyklé dielo, ktoré výborným spôsobom mieša dokumentárne, komediálne a hororové prvky. Dielo značne bizarné, rozporuplné ako jeho postavy (napoly žena, napoly muž, dospelí vyzerajúci ako malé deti), ale pritom pomerne hlboké a nadčasové. Pre dobové publikum to bol film tak šokujúci a ťažko stráviteľný, že skončil ako totálny prepadák, ktorý režisérovi zničil kariéru (čo je obrovská škoda, keďže až história docenila význam jeho diela). Pri tomto príbehu jedného cirkusového obludária musí divák neustále žasnúť nad tým, s akými hroznými postihnutiami sa ľudia rodia a ako napriek nim dokážu fungovať. Film postupne mení náladu z komediálnej ("I think she-she-she likes you. But he don't.") na tragikomickú a parádne vrcholí pôsobivým hororovým záverom. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "What is it?" "A girl." "Oh, boy, that's great and it's gonna have a beard." ()

korinťan

Tenhle film dokáže šokovat i dnes (a myslím, že ani dnes by neměl na růžích ustláno). Kdykoliv se na plátně objeví některá ze "zrůd", tak z ní prostě nespustíte oči. U mě to jednoznačně vyhrál Princ Randian (jen škoda, že není vidět, jak si balí cigaretu ústy. Á propos - tenhle člověk měl syna!). A když vás to nebude bavit, tak si můžete představovat, že do dalšího záběru přijde třeba Oldřich Nový. ()

Delaney

Úžasný film plný emocí a svinstva které v člověku je. 90% Ale spíš doporučuju novějšího Lynchova Elephant Mana, který je pčece jen víc koukatelný pro dnešní diváky... ()

Mikino00

Děj je sice velice jednoduchý, ale režisér to zaobalil do velice bizarního obalu, na svou dobu naprosto nevídaného. Opravdu zíral jsem i dnes. Velmi dobrá je i myšlenka a to že větší zrůdy se skrývají uvnitř normálních lidí. ()

smetyl

Film, při kterém v roce 1932 lidé odcházeli rozhořčeni a znechuceni z kinosálů. Film, který vyvolal všeobecné pohoršení a jeho promítání bylo zakázáno v některých zemích světa. Přesně tenhle film je dnes spíše komedií. Jeho hororovost vyprchala s časem. Příběh je opravdu hodně, hodně obyčejný a nikterak originální. Hlavním tahounem jsou "zrůdy", které však nejsou namaskované jako by tomu bylo dnes, ale herci svoje hendikepy opravdu mají. A to je děsivé! Přemýšlel jsem nad významem filmu nebo poselstvím, které chtěl předat a dospěl jsem k přesvědčení, že nám dokazuje, že zrůdonst není dána fyzickými proporcemi ale charakterem ! ()

SICK_BREED

Nikdy se nemůžu rozhodnout, zda-li je tenhle film amorální úchylárna využívající postižené lidi jako atrakci k pobavení diváka, nebo naopak poukazuje na to, že i lidé s velkým fyzickým postižením mají své city a mohou být stejně dobrými jako ostatní co neměli takovou smůlu. Tak či tak, určitě se jedná o nadčasové dílo s místy velice kvalitní atmosférou a pěkně plynoucím jednoduchým příběhem. ()

Renfield

V mnoha ohledech kultovní film, zobrazující skutečné zrůdy a myslím tím ty opravdu skutečné - povahové. Hned první pomalejší část, ve které jsou krátce představeny i ty "nejmenší" postavy, je velmi dobrá. Právě v ní je totiž ukryto mnoho ze života v tehdejším cirkusu, svým způsobem je vyprávění až dokumentární a lehce připomene výborný seriál Carnivale, jehož tvůrci jistě Zrůdy dobře znají. Následující dění by se dalo považovat za jednoduché a svým způsobem tomu tak je. Jenže právě to ozvláštnění v podobě jedinečného hereckého obsazení, mu dodává na ještě větší zajímavosti, jakoby jí ten příběh i bez něj neměl zrovna málo. Pocit, že se přitlačit na děj a tím i atmosféru, dalo podstatně dříve, než v závěru, ovšem přetrvává, hold styl režie Toda Browninga mi zase příliš nesedl. Ovšem již zmíněný až hororový závěr, je výborný a to již v dokonalé scéně v maringotce! Závěrečné "ponaučení" taktéž potěšilo, možná i tato část byla ve své době problém. I přes výtku k režii, klobouk dolu před Browningem, který se očividně nebál a vlastně na to právě u Zrůd doplatil. 80% ()

icedalaman

Freaks je pěkný film Toda Browninga po jehož shlédnutí většinu lidí asi napadne jaká že to asi je pravá definice slova zrůda. Nicméně ať už dojdete k jakémukoli závěru tak o tom budete muset aspoň chvíli uvažovat a myslím že tohle je docela dobrá myšlenka tohoto filmu. Jinak děj je slušný a taky na tehdější dobu docela ofenzivní vyprávějící zajímavé příběhy jak hlavních tak i vedlejších postav (vdavky siamských dvojčat nebo bezruký a beznohý chlápek, který si balí cigaretu a ptá se jestli nehladají v cirkuse někoho kdo by uměl někajé vystoupení s obočím). Ale přišlo mi že celý film je poněkud krátký a osbně by mi vůbec nevadilo kdyby byl o něco delší nebo kdyby byla delší alespoň závěreční část filmu spiknutí zrůd. Jinak ale povedený a zajímavý snímek. A ještě něco, opravdu dlouho jsem přemýšlel jestli herci, kteří hráli Hanse a Frieddu byli dospělí a nebo to byly děti. ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?