Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

cherita

Tolik vedlejších linií a postav nahuštěných do tak krátké stopáže, to prostě nemohlo dopadnout dobře. Snaha představit co nejvíce "příšerek" a zároveň vyprávět příběh Kleopatry a Hanse se tvůrcům trochu vymkla z rukou. Podobně to dopadlo s žánrem. Chvíli horor, chvíli komedie, většinu času nic z toho. Narozdíl od jiných zdejších přispěvatelů v tom žádnou psychologii nevidím, taková jednoduchá moralita o tom, že vnější krása není krása vnitřní....tohle všechno jsem si říkala, když Zrůdy skončily. A pak přišel další den...a další...a další a já jsem ty obrázky bezrukých, beznohých a všelijak jinak handicapovaných pořád nějak nemohla dostat z hlavy. Ještě teď, skoro po týdnu je mám v živé paměti, kterak se za silné bouřky blíží s nožema ke své oběti. Tak že by přece jenom horor? ()

martalini

Vůbec se nedivim, že film ve svojí době tak šokoval...I přesto, že za více než 70 let tu šokantnosti možná ztratil, tak rozhodně neztratil hutnou atmosféru, působivý zpracování, dobrou psychologizaci postav podpořenou výkony "herců" (obsadit do rolí skutečné "zrůdy" je pro film vážně přínosem) a dokonce i lidskost, která z filmu čiší...chvílema (ke konci, při scéně v dešti) jsem na to až koukal s otevřenou pusou... ()

Gore

Nadčasový snímek, který má stále co říct. Ačkoliv byl natočen již před více než 75-ti lety, tak téma skryté pod příběhem cirkusového zákulisí, je aktuální i dnes. Vypovídá o důvěře, zradě a zrůdách v každém z nás. Ve své době provokativní film, který neměl obdoby. V lidech vzbuzoval odpor, strach, hnus, opovržení a nepochopení. Lidi v sále omdlévali a posléze byl zakázán v mnoha zemích. Dnes už tolik provokativně nepůsobí. Dnes si můžeme vychutnat skvělou atmosféru a Browningův vypravěčský um a výkony oněch zmíněných "zrůd", které jsou obdivuhodné a i odvahu Browninga obsadit skutečné "zrůdy" (torzo muže, vousatá žena, siamská dvojčata, liliputáni, mrzácí bez rukou, mrzáci bez nohou, napůl muž napůl žena atd.) do dramatického příběhu plných uvěřitelných emocí, které by dnes natočili s digitálními triky namísto skutečných obětí pomsty přírody. Povinnost shlédnout pro každého filmového fanouška. ()

bolan

Pro dnešního diváka poněkud nudné divadlo. Naprosto chápu, že pro tehdejší návštěvníky biografu asi mohl působit jako šokující bizar, ale to mě v okamžiku, kdy zažívám hodinovou nudu v přítomnosti liliputánů, dowňáků, lidí bez končetin a siamských dvojčat, vůbec nezajímá. Sorry !!! ()

Saur.us

Na svou dobu určitě kontroverzní a bizardní ale v současnosti už v klidu stravitelný pohled na ty méně obdařené na těle ale o to více bohaté na duši. ()

Petrus1

Když sem tenhle film viděla kdysi hodně dávno poprvé - mám takový pocit, že to bylo na čt2 ve Filmovém klubu - byla jsem docela překvapená, že se takovej film povedlo v těch letech vůbec natočit. Vůbec jsem netušila, že takto šokující horor existuje. Teď nevím, jestli úplně mluvím pravdu, ale myslím, že to byl můj první černobílý horor, který sem viděla a možná právě on odstartoval moji zálibu v černobílých zahraničních filmech. Do té doby to pro mě byla záležitost naprosto nepochopitelná. Neměla sem k takovým filmům vztah, ani důvěru...jak já sem byla naivní a blbá! Hlavně, že sem čuměla na kde jakou "novou" kravinu v tv. Každopádně to už je dávno pryč a já si otevřela filmové obzory. Zrůdy jsem pak viděla ještě jednou a film na mě dělal podobně silný dojem. Teď při třetím zhlédnutí se dojmy z cirkusového představení vůbec nezměnily. Já nevím, jestli je v tom nějaká zvrhlost, ale mě ten film svým způsobem fascinuje. Obdivuji nejen odvahu režiséra, ale především herců-neherců, kteří se do tak kontroverzního projektu v té době pustili. Myslím, že někoho může šokovat i dnes. Vždy nás šokují "věci", které neznáme. Moje dvouletá dcera z toho rozum ještě nemá a tak když se na scéně objevili Hans a Frieda, ukázala na ně a jen pronesla: "Diti." (rozuměj děti) :-) No, sem zvědavá, jak ji to budu jednou vysvětlovat. "Urazit jednoho, znamená urazit všechny." No a to ještě Cleopatra netuší, co ji čeká, když odmítne být jednou z nich! Pomsta za její opovržení je hrůzu nahánějící i dnes. "Žádné shrnutí zápletky nedokáže dobře popsat tento znepokojivý, ale hluboký snímek, jenž se opravdu musí vidět, aby člověk "uvěřil". Svrchovaná zvláštnost (zrůdnost?) světové kinematografie, již mnozí považují za nejpozoruhodnější film v kariéře režiséra, mezi jehož díla patří například i původní verze Draculy" /Proto Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. V dnešní době naštěstí vnímáme lidi s postižením jinak - nemusí dělat v cirkuse cvičené opice, ale mohou se zapojit do běžného života (aspoň v něčem svět pokročil). Dřív ale asi - vousatá žena, která porodila holčičku, která snad bude mít taky vousy, muž bez všech končetin, který si ale umí zapálit cigáro, ženy bez rukou, které se v pohodě nají nohama, muži bez nohou, napůl žena napůl muž ("Myslím, že se ji líbíš...ale jemu ne."), siamská dvojčata, z niž jedno se bude vdávat za chlapa, kterýho druhá nemá ráda (to nechápu vůbec)... - moc na výběr neměli. "Zrůdy Toda Browninga představují směs hororu, artistního a dokumentárního filmu. Poslední charakteristiku - dokument - zmiňujeme kvůli jeho realismu vyjádřenému angažováním "skutečných zrůd". Nicméně navzdory originálnímu záměru a zpracování i překvapivé schopnosti zároveň dojímat i děsit diváky, zůstávají Zrůdy dodnes nedoceněným filmem." Pro mě tedy rozhodně ne! Já to oceňuji plným počtem bodů. No a taky samože Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. "Browningovy Zrůdy neztratily nic ze své příznačné síly. Všední činnosti, náhlé charakterové zvraty a citově vypjaté scény aktérů monstrkabaretu, do nichž nám režisér dává nahlédnout, sledujeme na jevišti i v zákulisí, přičemž mezi jedním a druhým není většího rozdílu. Záběry se odpočátku koncentrují na hrůznou titulní atrakci: film zvolna spojuje cirkusovou frašku s romantickou tragédií a spěje ke grandióznímu a teatrálnímu finále (fantasticky kruté pomstě)" Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Pokrok medicíny během první světové války umožňoval léčit dříve smrtelná zranění a důsledkem toho se stalo fyzické znetvoření častějším jevem, který fascinoval zejména americké diváky. Hollywood by nikdy nepromarnil svou příležitost a nepřímo toho využil v mnoha svých průkopnických hororech (zejména ve Fantomu opery a Zvoníku od Matky Boží), ale Zrůdy jsou nejvěrohodnější. Tento film je nekompromisní, vyzývavý a naprosto jedinečný." () (méně) (více)

Matli

Přečtení obsahu tohoto filmu určitě stojí za to. A už jen pro to je potřeba to vidět. Dějově nijak zvlášť závratné, ale jinak vše ostatní celkem v pohodě (na tu dobu). A zrůdičky ........ co dodat, odvaha režiséra je obdivuhodná a je fakt, že nic podobného se do dneška už asi nenatočilo (že by etické důvody?). 75% ()

GOREGASM

Nejenom na dobu vzniku pozoruhodný film, který na skupince lidí, kterým nebylo přáno, a na které bylo nahlíženo jako na zrůdy, zhmotňuje lidskou vlastnost, která je s námi i ve 21. století. Opovrhování těmi, kteří nejsou jako "my"  se nám doposud vymýtit nepodařilo a Browning ve svém příběhu nemusí protěžovat morální soudy, ale nechá jednoduchou zápletku, aby si se záporáky poradila prostřednictvím týmové revengy, kterou si obě strany příběhu tak nějak zaslouží a divákův pocit zadostiučinění je dosažen. 80% ()

Lyžař

Zhruba čtyřicet minut vyprávění a úvod do děje, který se vlastně odehraje až během posledních několika minut. Dobře zpracovaný film, bohužel ve mně velký ohlas nevzbudil. Kdyby do oblasti lásky řezali tvůrci od začátku tolik, jako posledních pět minut, byl bych asi u vytržení.. ()

Gismo.kv

Hodně zajímavý snímek, hlavně pravé „zrůdy“ dodaly filmu na sugestivnosti. Zavěrečný pohled na novou „zrůdu“ pak stojí za to... ()

HH

Když to před drahným časem běželo v České televizi, jen jsem tiše zíral, co Tod Browning dokázal natočit. Jen ten dodatečně dotočený šťastný závěr mi sem nepasuje. Možná se měl režisér přece jen důrazněji bránit nátlaku producentů...škoda, že podlehl ()

Destinytte

Sice bych Freaks nehodnotila jako horor, ale je to ÚŽASNĚ natočené drama, až se mi nechce věřit roku vzniku. Ti lidé nebyli pouze nějací herci, kterým udělali make-up a pomohli jim, aby vypadali takhle. Prostě cruel reality. Je smutný, jak se je někdo snaží zneužít, podvést.. Vlastně to jenom dokazuje, jací lidé byli a když se podíváme kolem, vidíme, že jsou stejní i po osmdesáti(!!!) letech. Kdybych měla film popsat třemi slovy, zvolila bych: reálné, šokující a NADČASOVÉ. Moc se mi líbila myšlenka filmu. Sama se nabízí otázka "Kdo je tady na tom světě skutečná zrůda?" Myslím, že pro odpověď nemusíme jít daleko. Všichni mají můj obdiv, že do toho šli, ukázali se světu a mohlo vzniknout takovéhle pravdivé dílo. Fakt bych byla moc ráda, kdybych někdy měla šanci vidět necenzurovanou verzi. ()

bernajk

Sokujici film, vubec se nedivim, ze v te dobe byl zakazan a uzamcen na 40 let do trezoru. Nekteri herci byli opravdu podivni, jako treba hrec bez nohou a rukou. Nebo co mel jen ruky, obdivoval jsem jak mrstne se dokaze pohybovat. A taky herecka co nemela ruky a vsechno delala nohama. Reziser musel, asi dost dlouho hledat lidi pro ten film. To se jen tak nevidi. ()

Barak

Zprvu úžas nad všema těma lidma, kteří jsou různě "podeformování", které se podařilo do filmu dostat, ale následně se z toho stane téměř hororová záležitost, která dovede vyděsit - právě zásluhou "zrůd". Jednoduchý příběh, který se snaží spíše "šokovat" a zapůsobit svým obsazením, než předvést něco sofistikovanějšího.... ()

yVANs

Příběh je pohledem dnešního diváka samozrejmě tak trochu naivní, ale dechberoucí obsazení a atmosféra cirkusových maringotek z počátku století, me dostaly. ()

JimiH

Skutečné zrůdy v tomto filmu jsou pochopitelně ty, které žádné tělesné postižení nemají... to je ale jen jedno ze zjištění, které si po zhlédnutí filmu divák odnese. Perfektně a odvážně natočené a i když příběh nepatří mezi nejoriginálnější, je na něj nabaleno hafo komediálně absurdních momentů a vedlejších motivů, které člověku život těchto "cirkusových zrůd" přiblíží. ()

dainio

Poselství je jasné. Nesuďme lidi podle toho, jak vypadají ale jaké věci činí. Nabízí se také otázka, že "Freaks" (zrůdy) měli dvojsmyslný význam. Na jedné straně osoby postihnuté různými handicapy, na straně druhé postavy, jenž provádějí chamtivé a vypočítavé věci. Kdo jsou tedy vlastně "zrůdy" ? Ani po skoro 80 letech, film nic neztratil z bechybné atmosféry, šokujících záběrů a napínavého konce. A to všechno v hodinové stopáži. Inu, kdysi opravdu věděli, jak vytvořit dílo, na které se jen tak nezapomene. ()

bif

Velké překvapení. Čekal jsem vyobrazení lidských "zrůd" jako přeobraz zla a odpornosti, ale vůbec. "Zrůdy" jsou v tomto filmu ti hodní a to se mi moc líbilo. I po 80ti letech jde o působivý film s mnoha životními pravdami. ()

rainman93

Excelentní horor, jdoucí proti tehdejšímu a bohužel i současnému trendu, opovrhováním fyzicky postižených lidí. Snímek se tak snaží přesvědčit diváka o nesmyslnosti strachu z takto postižených jedinců. Zrůdy jsou ukryty v nás samých, často přitažlivých lidech. Snímek je tak sociologickým výchovným opusem. ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?