Celekem dosti zajímavý film. Vážná témata podaná poutavou, nenudící a originální formou. Skvělé postavy. Především mě zaujal "malý" Hans. Na tu dobu velmi kvalitní dílko a konečně zase jeden ze starých filmů, který mě bavil. 4 a půl.(2.9.2008)

Excelentní horor, jdoucí proti tehdejšímu a bohužel i současnému trendu, opovrhováním fyzicky postižených lidí. Snímek se tak snaží přesvědčit diváka o nesmyslnosti strachu z takto postižených jedinců. Zrůdy jsou ukryty v nás samých, často přitažlivých lidech. Snímek je tak sociologickým výchovným opusem.(26.9.2013)

A ze odkial nabral reziser American Horror Story inspiraciu na 4.seriu :). Akurat ze tento film je v mnohych ohladoch este bizarnejsi.(20.6.2015)

Svojho času musel tento film spôsobiť šok. Ťažko sa mi momentálne hľadá film, ktorý by svojou kontroverziou vyvolal také ohlasy, aké zrejme na tridsiate roky vyvolali Obludy (snáď Srbski film). Celkovo sa Browningovi podarilo prelomiť tabu tým, že nastavil okno spoločnosti a zachytil správanie sa k postihnutým ľuďom. Pri sledovní snímku si skúste uvedomiť, že sa jedná o obdobie po ukončení prvej svetovej vojny a množstvo ľudí je handicapovaných práve v dôsledkoch vojny a zároveň vďaka pokrokom medicíny. Do toho zarátajme ľúbostnú zápletku a snahu dvojice "normálnych" ľudí priživiť sa na zaslepenej láske svojim spôsobom postihnutého Hansa ku krásnej, ale hlavnej zdravej Kleopatre a silnom Herkulovi a pripraviť tak "liliputána" o majetok v podobe obrovského dedičstva a dostaneme tak film, ktorý na svojej nekompromisnosti a vyzývavosti nestratí určite ani po 100 rokoch. 90%...(6.11.2017)

Skutečné zrůdy v tomto filmu jsou pochopitelně ty, které žádné tělesné postižení nemají... to je ale jen jedno ze zjištění, které si po zhlédnutí filmu divák odnese. Perfektně a odvážně natočené a i když příběh nepatří mezi nejoriginálnější, je na něj nabaleno hafo komediálně absurdních momentů a vedlejších motivů, které člověku život těchto "cirkusových zrůd" přiblíží.(22.4.2010)

V mnoha ohledech kultovní film, zobrazující skutečné zrůdy a myslím tím ty opravdu skutečné - povahové. Hned první pomalejší část, ve které jsou krátce představeny i ty "nejmenší" postavy, je velmi dobrá. Právě v ní je totiž ukryto mnoho ze života v tehdejším cirkusu, svým způsobem je vyprávění až dokumentární a lehce připomene výborný seriál Carnivale, jehož tvůrci jistě Zrůdy dobře znají. Následující dění by se dalo považovat za jednoduché a svým způsobem tomu tak je. Jenže právě to ozvláštnění v podobě jedinečného hereckého obsazení, mu dodává na ještě větší zajímavosti, jakoby jí ten příběh i bez něj neměl zrovna málo. Pocit, že se přitlačit na děj a tím i atmosféru, dalo podstatně dříve, než v závěru, ovšem přetrvává, hold styl režie Toda Browninga mi zase příliš nesedl. Ovšem již zmíněný až hororový závěr, je výborný a to již v dokonalé scéně v maringotce! Závěrečné "ponaučení" taktéž potěšilo, možná i tato část byla ve své době problém. I přes výtku k režii, klobouk dolu před Browningem, který se očividně nebál a vlastně na to právě u Zrůd doplatil. 80%(27.10.2018)

Zajímavý film ve kterém se celou dobu něco děje, takže mé obavy z hluchých míst byly zbytečné... Příjemná je i stopáž, která filmu rozhodně neškodí...(30.9.2008)

Působivý příběh, který je svým způsobem vyprávění nadčasový. Schéma pro příběh úplně odpovídá i dnešním standartům; plus přidejte originální zápletku, skvělé herce a atmosféru, která by se dala krájet. Úžasný zážitek.(6.10.2009)

Velké překvapení. Čekal jsem vyobrazení lidských "zrůd" jako přeobraz zla a odpornosti, ale vůbec. "Zrůdy" jsou v tomto filmu ti hodní a to se mi moc líbilo. I po 80ti letech jde o působivý film s mnoha životními pravdami.(10.12.2011)

Výborné, parádní, prostě úchvatné.(27.10.2014)

Na tenhle film jsem byla před lety upozorněná kamarádkou, která mi o něm s nadšením povídala. A mně nezbylo nic jiného než si ten film sehnat. A jsem ráda, že jsem tak udělala, protože takovýhle film se jen tak nevidí. Navíc jsem moc ráda, že vznikl před lety, protože v dnešní době digitálních triků apod. si nedovedu představit jako by výsledek vypadal. Navíc si zde oblíbíte spoustu charakterů! Za mě to byla okouzlující liliputka!(20.6.2015)

Snímek, který ve vás vyvolá snad všechny pocity. Krutost, smích, zvrácenost, strach a především opravdovou zrůdnost. Moc bych si přál být v té době na tomhle v kině, z toho musela být vzpomínka na celý život. Neuvěřitelné, jakou to mělo i dnes temnou atmosféru. Nejvíc se mi líbily ty konverzace mezi „dětmi“, u nich jsem se několikrát ze srdce zasmál. Nejlepší na tom je, že takhle to vlastně funguje i dodnes. Tohle je dílo.(8.9.2018)

Vztah normálních lidí a zrůd pod režijní taktovkou Toda Browninga. Naprosto excelentní zobrazení toho že skutečná zrůdnost se skrývá pod maskou lidí kteří jsou jakoby normální a kteří psychicky terorizují a opovrhují znetvořenými jedinci kteří ale ve skutečnosti nejsou zrůdy, jen chudáci kterým příroda nepřála. Šokující v době uvedení. I já jsem se často přistihl s otevřenou pusou a jen jsem hleděl na to jak si dokáže příroda "ulítnout". Nejvíc šokující je na tom to že tyto "zrůdy" jsou naprosto skutečné, žádní herci.(6.10.2006)

Zprvu úžas nad všema těma lidma, kteří jsou různě "podeformování", které se podařilo do filmu dostat, ale následně se z toho stane téměř hororová záležitost, která dovede vyděsit - právě zásluhou "zrůd". Jednoduchý příběh, který se snaží spíše "šokovat" a zapůsobit svým obsazením, než předvést něco sofistikovanějšího....(6.4.2008)

Zajímavý kinematografický kousek ukazujíc přírodou znetvořené lidi. vedle toho mladou, krásnou ambiciózní slečnu a siláka Herkula. Otázkou zůstává kdo je tady vlastně slizká zrůda.(28.12.2008)

konečně se dostávám i ke komentáři na tento film, který ve své době pořádně protáhnul pérka prudérním Američanům :-) .. samotný děj je o skupině "lidí", kteří pracují v jednom cirkuse, a prožívají svoje radosti i strasti , tolik ve zkratce :-) .. na první pohled neslané a nemastné, no když člověk pustí ten film, nestačí se divit, protože jsou tam k věci vidění, které právě film udělaly "slavným" - ano, jde o ty zaměstnance cirkusu, kdy jsou to skutečně postižení lidé (žádný fake!!), které tehdy p.Browning shánel po celém USA a přemlouval pro toto natáčení, a tak máte k vidění opravdu bizardní lidi (mě nejvíc zaujal ten malý "klučina" :D) .. přesto tento film není až tak o tom, aby šokoval gelérií "zrůd" .. je to společenská metafora, která si bere na paškál samotné lidi, protože p.Browning záměrně používá těchto "zrůd" k tomu, aby je dával do kontrastu s normálními lidmi, jací jsou všude kolem nás .. situace ve filmu pak postupně systematicky člověka přivádí k názoru a pocitu, že někdy opravdu je cennější to zlato uvnitř než na povrchu, a že ty "zrůdy" mnohdy ani tak nejsou ti "divní", ale právě ti normální :-) .. jinak ač jde o ČB film, který je dost starý, kvalitou to moc nepokulhává .. ani ty dialogy nejsou až tak "hloupé", k tomu výborné herecké výkony všech účastněných (zejména ti postižení), a tak nezbývá, než zatleskat -- takto má vypadat filmové umění, které chce moralizovat šokováním .. a komu doporučit? určitě chladným zlatokopkám :D, lidem, co nejsou spokojeni se svou postavou, možná by to přehodnotili :-) a milovníkům ženských "bobrů", tady uvidí ženu pro ně přímo ideální :)!(31.5.2012)

Vidieť to v dobe vzniku, možno by som si v závere od strachu aj cvrkla. Takto po rokoch je to síce ešte stále zaujímavý počin, ale emócie zo mňa nevyžmýkal. Takmer hodinu som sa pozerala na "obyčajný" život cirkusových atrakcií, aby som sa dozvedela to, čo je dávno známe- áno aj oni sú len ľudia. Záverečná pomsta vyvrheľov spoločnosti na tých, ktorí sú považovaní za normálnych bola očakávaná a na môj vkus skratkovitá- chýbala nielen hrôza, ale aj obyčajné napätie. Ale ako vravím, na rok 1932 klobúk dole.(24.9.2014)

Filmársky veľmi kvalitné dielko. Rozhodne nejde o horror, skôr o baladický príbeh z cirkusového prostredia za účasti skutočných "oblúd". Nelichotivý titul filmu samozrejme odkazuje k všeobecnému pomenovaniu, pod akým sa títo človiečikovia prezentovali počas púťových atrakcií. Predstavuje nám ich pri každodenných úkonoch a oboznamuje nás s ich starosťami. Zaujímavé sú scény so siamskými dvojčatami. Máme tu koktavého chlapíka, ktorý sa usiluje o jednu polovičku, zatiaľ čo nedokáže nájsť spoločnú reč s tou druhou, ktorá sa má stať jeho švagrinou. Vždy keď si večer vypije, musí s ňou preležať v posteli kvôli nežiadúcim účinkom alkoholu aj jeho nastavajúca. Príbeh je jednoduchý, rýchlo odsýpa a aj keď možno nejde o film krásny na pohľad, je z neho cítiť humánnosť a predstavuje istú sondu do života handicapovaných ľudí, ktorých zobrazuje v celej ich plnosti a nielen ako hračky prírody.(5.10.2014)

Filmu jsem si všiml čistě náhodou, přes hodnocení oblíbeného uživatele, díky zette :D. Co říct, vědomí, že to nejsou masky, ale lidé, dává filmu úplně jiný náboj. V dnešní době by si s tím asi nikdo hlavu nelámal, použili by masky a samozřejmě nějaké ty filmové triky a šmitec. Příběh je klasika a dává nám ponaučení, že za pokřivenou tělesnou schránkou jsou v nitru milí a milující lidé a ti nádherní a dokonalí můžou být pěkné svi... což v době vzniku muselo udělat pěkný poprask a taky udělalo. K filmu nemám co vytknout, bavil mě celou dobu, škoda asi jen vystřižených scén o kterých jsem se dozvěděl ze zajímavostí. Závěrem: vřele všem doporučuji.(5.3.2015)

Může být děsivý film starý téměř sto let? S klidem. Asi nikdo by se to neodvážil označit za horor v dnešním slova smyslu, sugestivnosti to na výsledku ale nikterak neubírá. Příběh je jednoduchoučký, ale na vykreslení toho, co je třeba, bohatě postačí. Ten film vlastně v ničem nezestárl, už jen díky tomu, že se použily skutečné "zrůdy" a svým poselstvím je pořád stejně nadčasový a aktuální. Jediné, co zamrzí, že je tak krátký. Strávit s těmito obludnými cirkusáky ještě o půl hodiny déle a vzniklo by dílko, co se vám zažere pod kůži jako málo co. Ale i tak to tam je.(8.5.2016)

Příběh sice nemá velký děj, ale je dost zajímavý od začátku do konce. Jeden z těch kultovních filmů s příměsí něčeho „zakázaného", divného, zkrátka bizarního. Celý příběh není nijak výjimečný, jde vlastně jenom o pomstu „slabších" (v tomto   případě z běžné společnosti vyčleněných jedinců, kteří jsou „jiní") někomu, kdo se cítí být nedotknutelný, protože je „normální". A to je asi nejsilnější myšlenka snímku. Na jedné straně ukazuje krutost přírody a na té druhé temnou stranu lidské povahy.(7.10.2017)