Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

dr.horrible

Slonieho muža som videl prvýkrát asi v roku 2005, keď sa u nás v rámci Projektu 100 vrátil do kín, a v tej dobe som ho považoval za najlepší film vôbec. To len okrajovo, pretože sa chystám porovnávať, a aby to nevyznelo tak, že sa mi nepáčil. Niečo podobné som čakal od Freaks, ibaže oni vlastne rovnakú myšlienku zobrali z úplne iného konca. Sloní muž sa (byť umierneným) lynchovským spôsobom snažil rozprávať o tom, že všetci sme ľudia, a že aj v tej najškaredšej telesnej schránke môže žiť pekný človek. Zrůdy zostali pritom, že všetci sme ľudia, a to znamená, že všetci máme kopu negatívnych vlastností; žiarlime, podliezame, ide nám o peniaze, pomstu... To je proste dokonalý prístup! Čakal som aspoň nejaké moralizovanie a nič, ani na sekundu. Browning a jeho Freaks o päťdesiat rokov skorej prišli s vyspelejším obsahom ako David vo svojom opuse, čo je obdivuhodné, nielen na dobu vzniku. Pár výhrad samozrejme mám, SPOILER! (teda ak sa to pri 80 rokov starom diele píše) hlavne k výslednej podobe Cleo na konci filmu Koniec SPOILERU, ale to nič nemení na tom, že keď film končí liliputánskym vyznaním lásky a nepôsobí to smiešne, ale neuveriteľne dojemne, a zároveň je to stále funkčný horor, tých päť silných hviezd si proste zaslúži. ()

sud

Velice zajímavý a netriviální horůrek se silným morálním poselstvím. Film má nálepku "Zrůdy", ale kdo je vlastně zrůda? Člověk se znetvořeným, či nevyvinutým tělem, ovšem s velkým srdcem, nebo krásný člověk se špinavou duší? Film oplývá zdařilými výkony neherců a závěrečnou, zhruba desetiminutovou hororovou scénou v dešti. Škoda pouze krátké stopáže (původně byl film delší, ale kvůli neustálému zkracování se ustálil na hodině) a příliš dlouhého začátku na úkor hororového vyústění. Ale v každém případě snímek, který stojí za pozornost. 70%. ()

Wacoslav1

Ou tak jsem si pro jednou ve své misi týkající se pamětnických filmů lehce naběhnul. Tenhle film šel bohužel úplně mimo mě podle obsahu jsem čekal nějakej fakt bizarní úlet a jako neříkám, že to není zajímavá přehlídka karikatur nejrůznějšího druhu a to nejen po stránce fyziologie, a chápu, že v době vzniku to mohlo vyvolávat kontroverze, ale mě to prostě nebavilo a místy i přes krátkou stopáž nudilo. Pravda od tý scény svatby až do konce to má docela grády, ale to ten film nespasí. Pro jednou zůstávám v nepochopení. Stane se...30% ()

pepo

Skupinka fyzicky handicapovaných ľudí vystupuje ako atrakcia v cirkuse. Vďaka svojmu výzoru sa dostávajú do konfliktov spôsobených predsudkami a neschopnosťou zdravých jedincov akceptovať ich odlišnosť. Pôsobivá hororová dráma vyvolala vo svojej dobe mnoho kontroverzie. A to nielen po tematickej stránke. Predstavitelia hlavných hrdinov boli totiž skutočne telesne postihnutí a mnoho divákov nedokázalo tento fakt rozdýchať. ()

Nin

Překvapivě sympatický pohled do zákulisí cirkusových "zrůdiček". Klasickou šou s nimi neuvidíme, ale v průběhu filmu se nám různě ukážou. Jinak upřímně, trochu jsem se toho filmu bál. Myslel jsem, že něco z toho pro mě bude těžké skousnout a něco bude velmi nepříjemné na pohled... Ale ne. Ono tyhle lidské abnormality jsou podle mě nejvíc šokující třeba na fotkách či krátkých videí bez kontextu, ale když pak vidíte jejich normální, nebo spíše civilní životy, tak je to úplně v pohodě, o to víc, když je vidíte v komunitě podobně postižených. Jednoduše řečeno, "Freaks" jsou sympaťáci. Hlavní příběh je trochu telenovela, v níž jedna normální tanečnice chce získat peníze jednoho mužem v těle dítěte. To není nic zajímavého, ale naštěstí tu jsou i zajímavější vedlejší postavy, které do děje zasahují. Mile mě pak překvapilo, že si Freaks nakonec vzpomenou, že jsou vlastně hororem a přijdou s působivým finálem. Zajímavý a velmi netypický starý film, na který se stále vyplatí podívat. (7/10) ()

• Studio MGM nakonec film stáhlo po pouhých dvou týdnech promítání. Komerční neúspěch znamenal v podstatě konec hollywoodské kariéry pro Toda Browninga, který nějakou dobu nesměl režírovat a již nemohl realizovat žádný významný a odvážný projekt. (Zetwenka)
  • Na natáčení byla tak mizerná úroveň izolace elektrických zařízení, že členové štábu často dostávali elektrické šoky. (HellFire)
  • Siamská dvojčata Violet a Daisy Hilton žily v letech 1908 - 1969. Violet byla jednou vdaná, Daisy se dvakrát rozvedla. Objevily se ještě ve filmu Chained for life (1951). (Kulmon)

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?