Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

Oktavianus

Principál Browning po Draculovi, Alonzovi a dalších stvůrách přivádí do písku své manéže tentokrát celé panoptikum zrůd - s hodně ironickou tečkou, že největší zrůdou je tu zdravá kráska. Ačkoli nijak netrpím předsudky vůči komukoli (no, snad až na fanoušky Realu Madrid :-) ), nebylo mi z tohoto filmu dobře po těle, zvlášť z jeho druhé poloviny, kdy se bezrucí, beznozí a jinak zpotvoření pitoreskní trpaslíci a jiné hříčky přírody plíží tmou mezi maringotkami. Snad jen škoda, že finále, kdy se Cleopatra zoufale snaží před nimi uniknout, bylo málo vygradované, spíš jen tak lehce načrtnuté, dokážu si představit údernější scénu. Pointa je možná očekávaná, ale proměna ruské tygřice Baclanové v to, čím beztak byla, tedy "jednu z nich", na mě dopadlo jako rána Herkulovou pěstí. Není mnoho filmů černobílého období, které v člověku zachovají takovou nepříjemnou mrazivou stopu. A Freaks jsou na prvním místě. ()

mchnk

Tak rozhodně to chtělo trochu odvahy a drzosti, natočit v novorozeném světovém filmovém studiu takovýto film. Rozhodně to není pouze horor. Vlastně od začátku, až po svatební hostinu, je to komedie. Komedie s hlavně fyzicky, ale i psychicky, retardovanýma cirkusákama. Pochopitelně jsou zde také zcela zdravý lidé, kteří většinou mají za svých zrůdných spolucirkusáků srandu. Legraci mají i z malého Hanse, který je ovšem malý jen vzrůstem. Jak sám o sobě tvrdí je to normální muž, který má city a své potřeby. Jeho city a potřeby ho zaženou do spárů všeho schopné a majetku chtivé Cleopatry. Cleopatra je ovšem také dosti neopatrná a nedočkavá a proto jí stihne osud horší než smrt, protože se zapletla se zákonem zrůd. Perfektní pohled na cirkus začátkem 20tého století. ()

Bloody13

Docela síla jsou tyhle Zrůdy! Vidět, jak schopně si bezruký a beznohý chlápek vytahuje z krabičky sirku a podpaluje cigaretu, je skoro k nezaplacení. Jenže podobných momentů ze života těchto "hříček přírody" je tu mnohem víc. Ale nestojí to jenom bizardních výjevech, ale i na silném příběhu: dlouhá žena Cleopatra se dozví o obřím dědictví liliputa Hanse, načež ho zpočátku jen zneužívá, aby se po svatební hostině nešťastníka zbavila. Snímek je romantickou tragédií, cirkusovou fraškou (neustále podstrkovaná otázka ohledně toho, kdo je větší zrůda) i černočernou komedií s typicky hororovým závěrem, kdy pomsta všech zúčastněných nabere na šílených otáčkách. ()

POMO

Tod Browning ako rozprávač exceluje. Presným psychologickým štetcom nám predstavuje handicapované bytosti ako ľudí, ktorí dokážu ľúbiť, túžiť, snívať i žiarliť. A v ich stavaní do konfliktu so zdravými ľuďmi, ktorí sú tu tými pravými “freaks”, rozprávačsky víťazí. Ale to sú iba kúsky zo skladačky, ktorá ako celok predsa len nemá plnohodnotný filmový dopad na diváka, túžiaceho aj po niečom viac, než iba vidieť dovtedy nevidené (napríklad bezrukého, beznohého mrzáka zapaľujúc si cigaretu). Zápletka je pomerne banálna, s ľahkým resumé. A okrem nutného uznania Browningovej odvahy natočiť niečo také v 30. rokoch dvadsiateho storočia, zanecháva iba neobvyklú skúsenosť a námet na krátku diskusiu. Preto nedávam najvyššie hodnotenie. ()

Kryšpín

Zrůdy. Jsou to ti, co vypadají jako monstra nebo ti, co se tak chovají? V tomto filmu naleznete odpověď. Handicapovaní lidé se snaží zapojit do "normálního" světa. Někteří je přijmou a jiní zneužívají. Bizardnější na tom je, že se film odehrává v cirkuse, kde se pro nás diváky stává vše atrakcí. Po celou dobu je příběh v dramatickém sledu až na poslední čtvrthodinu, kde se vše obrátí naruby a je z toho horrorová podívaná, kdy posledních pět minut sledujete se zatajeným dechem. O jednu hvězdičku jsem musel ubrat, kvůli jistým místům, kde se film vleče. Ale jako celek, to působí dobře. ()

• Navzdory snaze produkčního Irvinga Thalberga sestříhat film do koukatelnější podoby po velkém neúspěchu při testovacím promítání, nebyl s to zastavit světovou premiéru filmu 28. ledna 1932 v divadle Fox v San Diegu. Divadlo se tak stalo jedinou známou lokací, kde byl film promítán v původní verzi. Ironií je, že měl obrovský úspěch a trhal prodejní rekordy. (HellFire)
  • Pro zvýšení publicity režisér Browning prohlašoval, že mluví "drmolivým jazykem" trpaslíků. (dezert)
  • Harry Earles, vlastním jménem Kurt Schneider se dožil pro trpaslíky vysokého věku 83 let. (Kulmon)

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?