The Blazing World

Desaťročia po utopení svojej sestry-dvojičky sa sebadeštruktívna mladá žena vracia do svojho rodinného domu a zisťuje, že ju tu niečo ťahá do alternatívnej dimenzie, kde môže byť jej sestra stále nažive. (dixx)

silentname

Bude zlé, keď napíšem, že tomuto filmu predpovedám celkom slušnú dávku negatívneho feedbacku? "The Blazing World" je skutočne niečo, čo si asi len ťažko bude hľadať svojich divákov. Obzvlášť vo svojej prvej polhodine, ktorá je neskutočne pomalá, komplikovaná a deje sa v nej toľko vecí, ktoré miestami ani absolútne nesúviseli s tým, čo sa malo diať ďalej. Alebo... súvisieť nejako súviseli, ale neboli potrebné na to, aby sme mohli pokračovať v príbehu. A je cítiť, že Carlson Young to chcela poňať trošku viac artovo. S tým osobne nemám problém. Pokiaľ film dokáže povedať príbeh, o ktorý budem schopný prejaviť záujem. A za seba môžem povedať, že som bol schopný jej víziu nejako prijať a pochopiť po svojom. A vďaka tomu som si sledovanie filmu aj užil. Je skvelé vidieť, ako Margaret musí prejsť jednotlivými skúškami a najmä v závere istým spôsobom bojovať sama so sebou a svojimi vlastnými pocitmi. Pretože niekedy v nás niečo temné môže driemať. A niekoho bolesť je vidieť, niekoho nie je. Ako sa tu povie: "Your father drank to forget, your mother cried to remember". A v mnohom táto veta vystihuje všetko, čo sa film snaží povedať. Je to veľmi poetická a artová metafora ľudskej bolesti. Spracovaná podľa mňa dosť schopne a rozhodne vo mne zanechala celkom slušný zážitok. Takže vo výsledku môžem povedať, že som s filmom spokojný a myslím si, že som ho pochopil. Ale neviem, či si z toho zoberú niečo iní hororoví fanúšikovia. Lebo myslím si, že je tu dosť toho, čo ich môže unudiť na smrť. Alebo minimálne na tvrdý spánok. Hodnotenie: B ()

JFL

Carlson Young ve svém ambiciózním surreálnem pojednání o zármutku a bolesti balancuje mezi symbolikou a doslovností, takže výsledek připomíná procházku "Faunovým labyrintem" v doprovodu Tarsema Singha. "The Blazing World" je nejpůsobivější ve své první polovině, kde diváky nechává tápat v působivě natočených znepokojivých snových výjevech (byť už v nich je poměrně jasno, jaký to vše má smysl). O to více zamrzí mechaničnost vyprávění s videoherní strukturou v druhé půlce, kde se jednak vše racionálně ukotvuje, ale také vysvětluje a tím značně banalizuje. Je sice pravda, že tato struktura koresponduje právě s cestou z bolesti. Ovšem jinak řemeslně zručnému a vizuálně podmanivému filmu to prostě ubírá na jeho působivosti. ____ Totožné téma ztráty a nelehkého vyrovnávání se s ní, navíc také zpracované do symboly protkaného vyprávění s žánrovými elementy, dokázal nedávno nápaditěji a (alespoň pro mě) uhrančivěji vyjádřit podobně polarizující indie klenot "Starfish". ()

Chicharron odpad!

Film zcela o ničem. Pár červů na posteli a věčně vypoulené oči hlavní hrdinky (asi to má takhle od přirození) z filmu žádný horor neudělá...a koukat se na to je naprostá ztráta času ()