Mass

• Kanada Mass

Dva manželské páry sa stretnú po rokoch, aby sa jeden druhého snažili porozumieť, ako ich ovplyvnila dávna tragická udalosť. (sochoking)

Anderton

Ťažko povedať, prečo sa Mass nedočkalo niekoľkých oscarových nominácií, dá sa možno skonštatovať, že pre Američanov ide stále o tak chúlostivú tému, že sa jej nedokážu ani po desiatkách rokov postaviť čelom. Tak to robia za nich aspoň filmári. No čo dodať, je to herecký film, réžia je tu na to, aby im dala iba vyniknúť a aby vynikol samozrejme aj scenár. Možno pre plné pochopenie musí človek žiť v USA a podobnú udalosť vnímať trochu osobnejšie, takto som iba ocenil všetky klady, ale plne do postáv som sa vžiť nedokázal, i keď objektívne všetkej tej bolesti rozumiem. ()

sochoking

Dva manželské páry sa stretnú po rokoch, aby sa jeden druhému snažili porozumieť ako ich ovplyvnila dávna tragická udalosť. Je to výborne zahraté a divák sa pomaličky dozvedá z ich konverzácie, čo sa udialo v minulosti, avšak miestami je to prehnane utárané. Kľudne to mohlo mať o 50 minút menej a na dramatičnosti by to neubralo. Ale záver to vylepšuje o dosť. ()

silentname

Mám taký pocit, že posledné roky dostávam väčšie zážitky z malých filmov, ktoré ostanú nevšimnuté, než z veľkých blockbusterov, ktoré sa dostávajú do kín. "Mass" presne zodpovedá tomuto typu filmov. Myslím si, že medzi drámami toto budem hodnotiť ako jednu z najväčších konverzačiek minulého roka, ale absolútne mi to nevadilo. Bol som schopný celý ten film sledovať bez toho, aby som premýšľal nad tým ako sme ďaleko, koľko nám ešte z filmu ostáva alebo niečo podobné. Ide o skutočne silný film s veľmi dobre spracovanými dialógmi, ktoré veľmi dobre zachytávajú emócie všetkých štyroch zúčastnených. Nechcem o tom veľa prezrádzať, lebo to postupné odhaľovanie a chápanie jednotlivých súvislostí v tomto filme je to, čo ho robí tak silným. Spolu teda s emóciami, ktoré lomcujú všetkými postavami. A veril som im dokopy každú jednu. 90% filmu sa odohráva v jednej miestnosti a človek by neveril koľko priestoru dokáže priniesť. Povedal by som úprimne, že akurát počas úvodného stretnutia a otváraniu debaty mi prišlo, že trošku dlho chodíme okolo horúcej kaše a mohli by sme nejako viacej smerovať k tomu, o čom vlastne má film byť. Ale potom sa to stane absolútne skvelou drámou, ktorú som zhltol úplne so všetkým. A najlepšie bolo, keď som si myslel, že film už končí a čakajú nás titulky, prinesie ešte posledných asi 7 minút, ktoré dokážu ešte viac vytiahnuť silu tohto filmu. Pre mňa ohromné prekvapenie. Film, ktorý určite odporúčam vidieť. Ide o skutočný filmový klenot. Hodnotenie: A ()

Marze

Syrovy pohled na souzeni. Mass od vas hodne vyzaduje, ale odmeni vas emocemi. Co se stalo nevidime, ale vidite to na ocich ctyr hercu. ()

Jenda

Dva páry se sejdou k mediovanému rozhovoru v kostele na půl cesty od nikud nikam někde v horách, aby si vyříkali, co se před lety stalo. Poměrně brzo se divák dozvídá, že se jedná o rodiče školního střelce a jeho oběti a jméno filmu zde tedy neodkazuje ke mši, ale k hromadné vraždě. Když se přes přípravu místnosti zvědavou "správcovou" dostaneme k samotnému rozhovoru Ann Dowd předvádí heroický herecký výkon a Jason Isaacs s Reedem Birneym pak excelují zejména ve scéně, kdy se jeden otec snaží vysvětlit druhému, jak zemřel jeho syn. Další depresivní a emocionálně vyčerpávající film na současné téma. Tohle není další film, který člověk za chvíli zapomene, i když závěr tak nějak vyšumí... jako by si scénáristé nevěděli s koncem moc rady. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022] ()

M.i.k.e

dva manželské páry spojila tragédie a změnila jim život (každému jinak).Nyní se schází aby si o tom popovídali a třeba našli vzájemné porozumění.Mass je klasická konverzačka o čtyřech hercích,která se pomalu rozjíždí a nějakou dobu není jasné k čemu došlo.Když se následně ukáže o jakou tragédii šlo a rozhovor začne houstnout,je to poměrně silná káva,kterou by nechtěl zažít žádný rodič.Osobně bych uvítal krácení klidně o 20-30 minut,protože na sílu tématu by to vliv nemělo a byli bychom ušetřeni hluchých míst hlavně ze začátku filmu,ale ve výsledku je to jen detail,který na finální dojem nemá zásadní vliv...70% ()

Tosi

Terapie, nebo duchovní očista pro dva manželské páry. Dvě hodiny čtyři lidi jen sedí a mluví. Jako rodič chápu tu tragédii, co se jim stala, ale za sebe říkám, že jsem po hodině byl z filmu jako divák utahanej i přesto, že všichni čtyři hráli jak o život. Prostě jsem nevydržel dvě hodiny truchlení, kór v týhle pošahaný době. ()

elanius

(17/2023) / Prebehol som tých prekvapivo máličko komentárov čo tu sú, a musím súhlasiť s dvomi poznámkami k filmu Mass. Za prvé, tá téma, aj keď teda ako rodiča, ma nedokázala moc vtiahnuť. "Mass" streľby sú výsadou USA a mne je táto reália dosť vzdialená. Vo všeobecnosti samozrejme nie je problém súcitiť so stratou dieťaťa, len človek s tým proste nie je stotožnený na stopro. Za druhé, je tam toho žiaľu trochu moc. Začiatok je veľmi sľubný, až záhadný, ale odkedy sa dozvieme, čo vlastne riešime, tempo a emočná gradácia stagnuje. A ani záver nie je pre mňa úplne uspokojivý. Tešil som sa na Ann Dowd. Výborná, trochu netypická herečka, ktorá vynikla v Sluzobníčke. Prekvapivo ma ale svojim, trochu teatrálnym výkonom, rušila najviac. Ja si myslím, mechcem byť zlý, že ten film by zniesol lepších hercov. No a nedalo si nevšimnúť inšpiráciu filmom 12 Angry Men. Hlavne teda práca s priestorom a postavami v ňom. Oceňujem. Film hodnotím ako sprvu nádejný ale v konečnom dôsledku to všetko zostalo na lol ceste. (6/10) ()

SpaceOdyseus

Kdybych vedel, o cem to je, asi bych se bavil mene. Postupne odhalovani tragicke udalosti z naznaku tu funguje lepe nez neodvratne smirovani. ()

Muel

| Bleecker Street | Konverzačka roku, ktorá vás pohltí a nepustí. Herecké výkony a scenár je zďaleka to najlepšie, čo som videl v roku 2021, pretože vy cítite, že sa tu riešia vážne veci a každého to vnútorne ničí. Zdrcujúce, prirodzené, ľudské. Nestrhol som z toho oči, pretože film nám postupne odkrýva všetko, čo sa stalo. Zaujímalo ma to, postupne to gradovalo, moja spokojnosť tiež a na konci ma to emocionálne rozdrtilo. Film sa odohráva v jednej jedinej miestnosti a aj napriek tomu je tento film zábavnejší a komplexnejší ako polovica dnešnej filmovej tvorby. Absencia ocenení vskutku komická. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Maximilianus

Pomerne intímna záležitosť. Zo začiatku je to trochu zvláštne a divák sa až časom dozvedá,  čo sa udialo. Malo to emóciu, grády a skvelé a uveriteľné herecké výkony, najmä v podaní hlavných ženských protagonistiek. 6,9/10. ()

Tranda

Příběh: 7/10; Drama: 9/10; Napětí: 7/10; Hudba: 5/10; Vizuál: 7/10; Atmosféra: 9/10; Zábavnost: 8/10; Herci: 9/10. 7,8/10 ()

electricoo

Čistá minimalistická konverzačka stojící na kvalitním scénaři, nosném tématu a bravurních hereckých výkonech zejména dvou ženských hrdinek. Silné, ale s náběhem titulků zároveň až překvapivě smířlivé, uklidňující a pokojné. ()

oleg121

Zaujímavá téma, dobre zahrané a napísané. K dokonalému zážitku však filmu bráni to, že je príliš...obyčajný, napriek silnej téme v ňom niet jedinej strhujúcej scény, ktorá by divákom zamávala. ()